Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pisica in greva foamei!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Posttudor_turcu, on 3rd July 2012, 22:11, said:

In general aproape nici un aliment care il manaca oamenii zi de zi nu e recomandat lapte etc..), dar..
ai actiuni la vreun brand de mancare pentru pisici?
altfel pot sa zic si eu ca in general pisicile nu dezvolta cancer, ca omul, sau boli, ca omul, pentru ca are un sistem de imunitate destul de bine dezvoltat
de aia cand ii arunci un cremwusti in praf il mananca fara sa clipeasca

ce ii mai sfatuiesti pe cei care cresc pisici in casa? sa le dea fulgi cu lapte la mic dejun? ou cu bacon strica nu? le creste colestelorul

Edited by Cutzu, 04 July 2012 - 02:04.


#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMoaca, on 3rd July 2012, 12:28, said:

Noi vorbeam de-o pisică de apartament, care depinde exclusiv de stăpâni, fără acces la păsări, insecte, rozătoare.
Dar o bucata de carne din farfuria ta nu o otraveste. Nu rahaturi "premium" cu preturi mai mari decat foie gras, pline de diverse "vitamine". Pisica e un animal totusi, nu o inventie de laborator care trebuie hranita cu pipeta.
Eu nu am avut nici o pisica care sa refuze o bucata de carne luata din farfuria mea. Nu am avut nici o pisica care sa nu faca ca sirena cand simte mirosul de peste sau de ficat. Cum le inveti, asa le ai.

#21
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostCutzu, on 4th July 2012, 03:01, said:

Dar o bucata de carne din farfuria ta nu o otraveste.
Normal ca nu e nimic rau in asta, ocazional - insa orice pisica are nevoie de o cantitate de proteine mult mai mare decat un om (si decat un caine) - cine reuseste sa le prepare zilnic un meniu care sa se apropie cat mai mult de ceea ce ar manca in natura - carne cruda (rozatoare, pasari etc.) cu tot cu maruntaie, tendoane si o mare parte din continutul stomacului victimei (care si ala are un rol in nutritie), sigur, merita efortul.
Cui i se pare mare suma de vreo 50-60 lei pentru 2kg de hrana uscata de calitate mai buna, care ajunge peste doua saptamani, asta e.. Cand e sa dau banii aia ma gandesc ca zilnic dau macar 15lei pe masa mea de pranz, deci nu mi se pare mult.

Edited by tudor_turcu, 04 July 2012 - 06:57.


#22
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Carnea din farfuria ta are condimente. Boia, sare, piper, ceapa, usturoi etc. De aia nu-i recomandat sa le dai mancare din farfurie si nu pentru ca-i obligatoriu sa le dai mancare speciala (care, cu cateva exceptii acceptabile e oricum foarte proasta).
Pe de alta parte, o bucata de carne "chioara" este, dupa cum am mai zis, foarte buna pentru ele.

Iar cremvustii... sunt de lasati pe rafturile magazinelor. Sau de dat la dusmani. Nu de adus acasa si mancat, de voi sau pisica. :lol:

#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bullshit:


Quote

Ingrediente - Hill's SP Feline Adult Chicken 0.4 Kg

Pui (minim 44%), faina de carne de pui si curcan, porumb maruntit, orez maruntit, grasimi animale, faina de gluten de porumb, hidrolizat, clorura de potasiu, DL-metionina, sare, carbonat de calciu, taurina, vitamine s‚i microelemente, amestec de tocoferoli, acid citric si extract de rozmarin pentru conservare.

Foaaarte sanatoasa. Faina de carne, porumb, orez, gluten, var, sare de lamaie, etc. Bucata mea de carne din farfurie, cu un praf de sare e toxica, dar granulele astea, tot cu sare in ele sunt ... sanatoase.  :thumbup:

Edited by lucifer76, 04 July 2012 - 07:33.


#24
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
daca pisica a mancat toata viata ei in apartament boabe si plucuri cum o invatam cu carne cruda ??? eu cand mananc  a mea vine langa mine miroase tot ce am pe platou dar doar miroase ,miroase miroase si iar miroase si nu mananca deloc , as vrea sa ii scot din nutritie plicurile si sa ii dau carne cruda zilnic ca si stapanul mananca carne zilnic .

#25
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Asa am patit si eu cu o pisica. Nu accepta sa manance alceva decat hrana la pliculete, dupa ce o rasfatase sotia.
A facut greva foamei, da pisicile sunt capricioase si nu mananca pana la 7 zile daca nu au mancarea preferata.
In toata aceasta perioada ea trebuie sa siba apa curata si prosata si bobite.
Cand o sa vada ca nu primeste mancarea preferata o sa se apuce treptat de bobite.

Succes!

#26
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Oricum, s-a mai discutat subiectul asta destul: http://forum.softped...howtopic=276182 ..

#27
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cred ca tre' sa recitesti, am impresia ca ai probleme cu intelegerea textului. :w00t:
Si mnu, cerealele nu au ce cauta in alimentatia pisicilor. Si nici o dieta (exclusiv) uscata nu e pentru ele. Si nici mancarea speciala nu-i facuta pentru sanatatea lor ci pentru convenienta noastra (si imbogatirea producatorilor).
Chiar si-asa, o bucata de carne din mancarea ta e mai proasta decat o bucata de carne fara condimente data pisicii inainte s-o arunci in oala. Sau pusa putin la foc special pt ea.

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostEv1L, on 4th July 2012, 08:20, said:

daca pisica a mancat toata viata ei in apartament boabe si plucuri cum o invatam cu carne cruda ???


View Postdacadrean, on 4th July 2012, 08:24, said:

Nu accepta sa manance alceva decat hrana la pliculete, dupa ce o rasfatase sotia.

Cum le invatati, asa le aveti. Mancarea trebuie sa fie cat mai diversificata, de la inceput. Normal ca daca le hraniti cu un singur produs, fac apoi nazuri.

#29
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
pai sta nemancata ca proasta 3 zile cu bucata  de carne in castron si nu se atinge de ea

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Carnea cruda n-are ce cauta 3 zile in farfurie. :w00t:

Eu zic sa incerci intai cu cea preparata, pui 2-3 bucatele mici mici de carne pe tigaie fara ulei fara nimic si le lasi sa se "inchida" pe toata partile (30-40 secunde). Le lasi la racit si ii dai cate o bucatica separat. Sau in joaca, din mana. In timpul asta, ii dai mancare normal, eventual mai putin. Repeti operatiunea in fiecare zi vreo saptamana, doua pana ii da de gust. Apoi ii poti inlocui treptat o masa cu asa ceva. Cand mananca carne fripta bine, poti incerca procedeul si cu carne cruda.

O alta optiune ar fi sa ii ungi 2-3 bucatele (tot asa mici, mici, nu ii dati la inceput bucata de carne mare si nu va asteptati sa o manance pentru ca nu stie ce sa faca cu ea :lol:) cu putin sos de la pliculetele pe care le mananca de obicei. Pui degetul in sos si intingi pe carne. In timp, ii dai doar carne, si uiti de sos.

#31
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Carne cruda doar proaspat decongelata, mai ales ca e vara. Se altereaza rapid.

#32
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

View PostDev, on 4th July 2012, 09:17, said:

Carnea cruda n-are ce cauta 3 zile in farfurie. :w00t:

Eu zic sa incerci intai cu cea preparata, pui 2-3 bucatele mici mici de carne pe tigaie fara ulei fara nimic si le lasi sa se "inchida" pe toata partile (30-40 secunde). Le lasi la racit si ii dai cate o bucatica separat. Sau in joaca, din mana. In timpul asta, ii dai mancare normal, eventual mai putin. Repeti operatiunea in fiecare zi vreo saptamana, doua pana ii da de gust. Apoi ii poti inlocui treptat o masa cu asa ceva. Cand mananca carne fripta bine, poti incerca procedeul si cu carne cruda.

O alta optiune ar fi sa ii ungi 2-3 bucatele (tot asa mici, mici, nu ii dati la inceput bucata de carne mare si nu va asteptati sa o manance pentru ca nu stie ce sa faca cu ea :lol:) cu putin sos de la pliculetele pe care le mananca de obicei. Pui degetul in sos si intingi pe carne. In timp, ii dai doar carne, si uiti de sos.
da.... dar nu e proasta si simte ca acel ceva lipseste  , ca am incercat si cu sos i-am dat pe buze dupa bucata de carne si nu vrea e mofturoasa rau , bine dar odata iam dat carne de pui fiarta + ficat crud tocat cu cutitu marunt si daca na avut ce sa manance am gasit bucatelele de carne mancate si cele de ficat pe jos prin tot balconu pe langa castron , le lua din farfurie le dadea jos , bagabont rau motanu meu

#33
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ar mai fi o solutie. Inca o pisica, mai putin mofturoasa. Daca o sa vada ca asta noua mananca orice, o sa manance si a ta.

#34
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postlucifer76, on 4th July 2012, 08:13, said:

Bullshit:
Foaaarte sanatoasa. Faina de carne, porumb, orez, gluten, var, sare de lamaie, etc. Bucata mea de carne din farfurie, cu un praf de sare e toxica, dar granulele astea, tot cu sare in ele sunt ... sanatoase.  :thumbup:
iti dai seama ca n`au aia avicola de pasari si langa, fabrica pentru mancare de animale de companie.
resturile, mdm, ce matura aia de pe jos, dupa o zi de productie la salam, cremwusti si parizer le baga la conserve si pliculete ca si mancare premium caini si pisici

pot sa pun pariu ca aia 44% carne, nu e macra; e maxim mdm, adica resturi

#35
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Posttudor_turcu, on 3rd July 2012, 21:11, said:

Cum a zis si cineva mai sus, la o pisica crescuta in casa nu se recomanda decat mancare specifica de pisici, cat mai de calitate, si in functie de varsta pisicii, daca e castrata sau nu, daca are probleme urinare sau nu, etc.

In general aproape nici un aliment care il manaca oamenii zi de zi nu e recomandat, iar a prepara zilnic acasa un meniu (special) potrivit pentru o pisica implica un efort pe care putina lume poate sa il faca (pentru a asigura un meniu proaspat, bogat in proteine, fibre etc..). Si carnea cruda e problematica, deoarece trebuie sa nu contina paraziti care se distrug doar prin fierbere.

Normal, daca propretarul e atat de sarac ca nu isi permite niste hrana uscata pentru pisici, orice e mai bun decat nimic (resturi de la macelarii, parizer, lapte etc..), dar..
aoleuuu,pacatele mele
pisica e animal carnivor taticu,trebuie sa manance carne,CARNE si atat,nu boabe,nu conserve "speciale"
nici nu ai idee cate jeguri se baga in conservele pentru noi oamenii,mai vorbim de alea pentru animale?
trezeste-te la realitate...

View PostMoaca, on 3rd July 2012, 11:28, said:

Noi vorbeam de-o pisică de apartament, care depinde exclusiv de stăpâni, fără acces la păsări, insecte, rozătoare.
o pisica cu 200 de grame de carne pe zi...e mancata bustean,si e mult mai sanatos decat toate mancarurile premium si super premium

#36
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postbilibistrocizel, on 4th July 2012, 16:18, said:

pisica e animal carnivor taticu,trebuie sa manance carne,CARNE si atat,nu boabe,nu conserve "speciale"
nici nu ai idee cate jeguri se baga in conservele pentru noi oamenii,mai vorbim de alea pentru animale?
trezeste-te la realitate...
Hai sa incercam s apastram un ton civilizat aici..
Realitatea, din ce vad in jurul meu, e ca multe persoane care au pisici considera pana si hrana uscata gen Wiskas un moft scump si cauta hrana vrac mai ieftina sau, majoritatea, hranesc pisica cu resturi din ce mananca ei - ii arunca o coaja de paine, o bucata de salam si niste lapte rece - asta incercam eu sa combat (cine isi permite macar sa cumpere hrana premium de calitate mai buna). Mentalitatea asta ca orice rest e bun vine de la tara, unde multi isi hranesc cainele cu doua coji de paine pe saptamana iar pisica niciodata (noroc ca acolo pisica mai reuseste sa vaneze ceva).

Normal, cine are timp si gateste acasa zilnic, merita sa incerce sa pregateasca un meniu special pentru pisica, insa pentru multi care de-abia apuca sa treaca pe acasa 1 ora dimineata si una seara, si nu isi prepara nici un ceai acasa pentru ei insisi (si stiu multe persoane la oras care duc o astfel de viata), e nerealist, din pacate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate