Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Pisica in greva foamei!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Buna seara,
Dragi forumisti, apelez la voi inca odata, pentru a gasii solutii eficinte pentru rezolvarea problemei pisicutei mele.
Prolema sta in felul urmator, pisicuta mea care azi a facut 5 luni! (sa-mi traiasca) Acum 2 saptmani a fost la vet sa ii fac vaccinurile, a trecut printr-o perioada proasta dupa vaccin si acum sa zicem ca e ok.
Din momentul in care i-am facut vaccinul nu i-am mai dat wiskas umed, pentru ca ea numai asta manca, bobite de la wiskas si hrana umeda tot de la wiskas. Auzind ca nu este o hrana sanatoasa i-am cumparat hils am inteles ca e la fel de ok ca royal. Sper sa fi scris bine.
Insa i-am cumparat bobite ci nu hrana umeda , mancare cu care nu se omoara nici inainte cand primea wiskas. Ideea e ca de atunci abia se atinge de mancare! eu incrc sa ii dau ce mananc eu la masa pentru ca eo cersetoare! dar nu mananca, doar miroase. Bobitele raman acolo si ma oftic ca i le schimb si ea nu se aringe deloc de ele si pe langa asta e vorba de sanatatea ei.
Chestia e ca nu a slabit, nu mi se pare slaba, nici grasa, e ok pentru varsta ei de 5 luni. Ce e de facut? Ah da.. sa mentionez faptul ca i-am facut teste si cand i-am cumparat wiskas umed a mancat tot plicultul fara sa stea pe ganduri, manca cu pofta.
Ea pare sanatoasa, se joaca, nu prezinta semne de boala.

Si daca tot este vorba de pisicuta mea abordez inca o problema si imi cer scuze pentru topicul lung!
Am fost cu ea in "excursie" la tara, unde a stat in curt in iarba verde, a parcurs un drum de vre-o 300 de km cu masina de care nu a fost deloc incantata ba chiar pot zice ca a fost stresata. se comporta ca aceasta pisica http://www.youtube.c...bed/3kLOZryhuto.
Apoi la tara i-am dat apa din fantana  si in rest.. nimic special, a mancat, a baut si a fost stresata astia-s pasii.
Cand am ajuns cu ea acasa m-am pomenit cu un rahatel in sufragerie si era un scaun diareic. Ea este o pisica foarte foarte curata, sa intleg ca ma pedepseste pentru stresul la care a fost supusa? ma rog eu am zis ca ii fac un bine.. sau e dezorientata? cum sa gandesc problema?
MA scuzati pentru postul lung! si va rog sa ma ajutati cu un sfat ca de la "parinte" la parinte

#2
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 regali, on 2nd July 2012, 21:08, said:

Si daca tot este vorba de pisicuta mea abordez inca o problema si imi cer scuze pentru topicul lung!
Am fost cu ea in "excursie" la tara, unde a stat in curt in iarba verde, a parcurs un drum de vre-o 300 de km cu masina de care nu a fost deloc incantata ba chiar pot zice ca a fost stresata.

Ai cusca la ea? La inceput asa o duceam si eu pe a mea.Dupa ce s-a obisnuit, sta libera in masina,dar sta numai sub luneta din spate,unde defileaza ca un adevarat bibelou.
Acum cand mai fac curat prin masina,urca singura.

#3
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 medelin992, on 2nd July 2012, 22:13, said:

Ai cusca la ea? La inceput asa o duceam si eu pe a mea.Dupa ce s-a obisnuit, sta libera in masina,dar sta numai sub luneta din spate,unde defileaza ca un adevarat bibelou.
Acum cand mai fac curat prin masina,urca singura.
Am cusca dar nu am tinut-o in cusca.

#4
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 regali, on 2nd July 2012, 22:08, said:

... Ce e de facut? ... sa intleg ca ma pedepseste pentru stresul la care a fost supusa?
Nu incerca sa iti dai cu prespusul - daca o pisica nu are pofta de mancare, ca si la oameni, cel mai bine e sa consulti un doctor.
Oricum, e greu sa schimbi tipul de mancare cu care a fost obisnuita - fa-o treptat, de-a lungul mai multor saptamani, reducand progresiv cantitatea din primul fel de mancare.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Dar carne cruda de pui mananca? Eu cred ca nu are nimic, e doar mofturoasa. Pana prinde gustul la bobite. Poti sa iei si alte tipuri de bobite poate nu ii plac alea.
Oricum tot mai sanatoasa e carnea de pui cruda decat bobitele si pliculetele/conservele. Si nu prea are cum sa nu ii placa.

Edited by onlyone, 02 July 2012 - 22:15.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 regali, on 2nd July 2012, 19:08, said:

1. pisica ta e mofturoasa (alintata de stapan) in privinta mancarii;
solutia, se va obisnui ea cu mancarea pe care i-o dai -eventual cauta un gen de mancare care sa-i placa..."mai repede"  :rolleyes:

2. atunci cand este foarte cald, pisicile respira pe gura

 regali, on 2nd July 2012, 19:08, said:

deoarece nu pot respira pe nari/nas din cauza caldurii insuportabile.

3. motivul pentru care a avut un scaun diareic se datoreaza insolatiei pe care a suferit-o in timpul calatoriei, sau poate ca nu i-a priit mancarea si apa de la tara.


Nu-ti face griji pentru pisica ta, pur si simplu i-ai stricat ziua si incerci sa-i schimbi regimul alimentar, nu e nimic in neregula cu ea !

#7
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Nu mai dați sfaturi aiurea dacă nu vă pricepeți.

Ar trebui să duci pisica la doctor pentru analize, să nu fi luat ceva din apa/iarba de pe la țară.
O pisică crescută în casă ar trebui să bea apă de robinet, fiartă și răcită.
Cât privește mâncarea, porcăria aia de Whiskas e cam ca mâncarea de la McDonalds - conține chimicale care-o fac plăcută și dau dependență. Ai putea să încerci și alte mărci premium, nu doar Hills, și să o obișnuiești treptat cu noul tip de mâncare, la început eventual amestecat cu puțin din cel cu care-i obișnuită și care-i place. Și nu-i mai da mâncare pentru oameni. Cel mult carne de pui/vită crudă (dacă știi că e dintr-o sursă OK, adică fără paraziți) sau fiartă, în niciun caz condimente, sosuri sau alte bălării.

#8
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Si dl. Tigrut cand pleaca prin vacanta mananca diverse iar la intoarcere stau cate 2 zile cu bolul de mancare neatins. N-ai tu grija, nu exista pisici sa moara de foame langa bolul de mancare, doar iti forteaza sufletu' si nervii...

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:wallbash:
1. Pisicile nu fac greva foamei!
Si da, pot refuza sa se atinga de ceva ce voi considerati mancare pentru ca n-o asociaza cu mancarea. Mai ales daca a crescut cu rahaturi gen Whiskas care au potentiatori de gust cat cuprinde. Joaca'te putin cu mancarea, daca's bobite arunca-i-le prin casa (si fa-le interesante), mai dai cate o boaba pe la nas fara sa fii insistenta. Sfatul meu e sa ii dai si carne (de zburatoare sau rumegatoare, cruda sau putin fiarta, fara condimente!) sau conserve speciale (super)premium pe langa boabe.

2. Pisica nu se razbuna facand scaun diareic!
E clar ca ceva nu i-a priit: drumul e stresant de obicei pentru pisici. Mancarea noua le poate strica la burta. Ca de altfel si o apa contaminata.

#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
fi-mi-ar rau de toate pisicile si blana de pe pielea lor
io de abia am ce baga sub nas si sa-i iau ei mancare premium

o fi avand o indigestie ceva, a mancat cu pofta si acum se otraveste imprastiat
las-o mai mult timp fara haleala, in aer liber sa vezi ce mananca dupa aia si umbra de la osul pestelui

Edited by Cutzu, 03 July 2012 - 11:08.


#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Cutzu, on 3rd July 2012, 11:08, said:

fi-mi-ar rau de toate pisicile si blana de pe pielea lor
io de abia am ce baga sub nas si sa-i iau ei mancare premium
Cum sa-ti zic, nu te-a obligat nimeni sa-ti iei pisica daca nu poti s-o intretii.
O pisica ce sta la ferma si-are loc de vanatoare de soareci nici n-o sa-ti vina la cersit prea des, doar asa, de alintat.

O pisica pe care o sechestrezi in casa (sau care are eventual acces restrans la vietuitoare de halit, in orase prin curtile oamenilor e mai greu cu rozatoarele fara numar) trebuie hranita. Cu mancare potrivita nu cu rahaturi.

Acuma na, avand in vedere cu cate rahaturi se hranesc si oamenii pe ei insisi, n-ar trebui sa ma mire.

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
serios?

ia pune o felie de parizer si deschide o conserva premium langa, sa vedem ce mananca pisica prima data
sau un pestisor proaspat si viu daca se poate

Edited by Cutzu, 03 July 2012 - 11:22.


#13
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Dacă mănâncă întâi parizerul (pentru că are amelioratori/potențiatori de gust etc), asta nu înseamnă că e OK și sănătos să-i dai parizer, cel puțin nu dacă vrei să o ai pe lângă tine cât mai mult timp. Nici ție nu-ți priește parizerul, în treacăt fie zis.

#14
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
a mea are alimentatie foarte diversificata, mancare de duzina uscata la vrac, plus vrabii, insecte si soareci daca gaseste
dar cand vin cu o cutie de pateu le uita pe toate

si culmea, cand o mangai ma linge ca in prima zi cand i-am dat lapte dorna sa crape, ca era subnutrita rau

Edited by Cutzu, 03 July 2012 - 11:25.


#15
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Noi vorbeam de-o pisică de apartament, care depinde exclusiv de stăpâni, fără acces la păsări, insecte, rozătoare.

#16
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
am inteles
pai se se mute la casa

#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ti-a raspuns si Moaca. "Le uita pe toate" din cauza potentiatorilor de gust nu pentru ca ar fi mancare buna.

Pate-ul si parizerul nu-s mancare potrivita nici pentru oameni. Nu ala cumparat la conserva cu 3 lei, ca banuiesc ca nu cumperi nici Foie gras 100% si nici nu-ti faci in casa. E infinit mai bine sa-ti cumperi ficatul si sa-l mananci prajit/la gratar decat sa mananci aberatiile alea din cutie (valabil si pentru hranit pisica cu aberatii din cutie).

#18
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Cum a zis si cineva mai sus, la o pisica crescuta in casa nu se recomanda decat mancare specifica de pisici, cat mai de calitate, si in functie de varsta pisicii, daca e castrata sau nu, daca are probleme urinare sau nu, etc.

In general aproape nici un aliment care il manaca oamenii zi de zi nu e recomandat, iar a prepara zilnic acasa un meniu (special) potrivit pentru o pisica implica un efort pe care putina lume poate sa il faca (pentru a asigura un meniu proaspat, bogat in proteine, fibre etc..). Si carnea cruda e problematica, deoarece trebuie sa nu contina paraziti care se distrug doar prin fierbere.

Normal, daca propretarul e atat de sarac ca nu isi permite niste hrana uscata pentru pisici, orice e mai bun decat nimic (resturi de la macelarii, parizer, lapte etc..), dar..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate