Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Configurare Microsoft Server 2008 DNS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 15.09.2005
Salut
Vreau sa configurez un server DNS pe Windows Server 2008 si nu stiu ce trebuie sa mai fac. (nu-mi dati sfaturi sa pun DNS pe linux, vreau sa-l inteleg pe cel din windows)

Am un domeniu cumparat domeniu.ro pe care am configurat la rotld ns1.domeniu.ro si un IP fix X.X.X.X
Acasa am un router cu IP fix X.X.X.X in spatele lui am un server 2008 (ip intern 192.168.0.50) pe care am instalat masini virtuale un AD 192.168.0.51 (implicit mi-a instalat si serverul DNS pe aceeasi masina) si inca o masina virtuala cu Microsoft Exchange (192.168.0.53).
Am instalat si un Windows 7 tot virtual cu IP 192.168.0.54 pentru a face teste ca user.
In router am facut forward la porturi catre servere.
Pot trimite sau primii mailuri cu pop/imap/exchange (totul local extern imi merge doar siteul OWA de la Exchange)

Totul merge bine, mai putin treaba cu serverul DNS, nu stiu sa-l configurez.
Am incercat sa declar zonele dar sigur ceva nu este bine.
Serverul AD/DNS se numeste "dc" si automat au fost create inregistrari in DNS:
    (same as parent folder)  Start of Authority (SOA)    [50], dc.domeniu.ro., hostmaster.domeniu.ro
    (same as parent folder)  Name Server (NS)            dc.domeniu.ro
    (same as parent folder)  Name Server (NS)            ns1.domeniu.ro             [ADAUGAT DE MINE]
    (same as parent folder)  Host (A)                          192.168.0.51
    (same as parent folder)  Mail Exchanger (MX)         [10] mail.domeniu.ro.     [ADAUGAT DE MINE]
    dc                                 Host (A)                          192.168.0.51
    ex                                 Host (A)                          192.168.0.53
    mail                               Host (A)                          X.X.X.X
    ns1                                Host (A)                          X.X.X.X
    pctest                            Host (A)                          192.168.0.54
Din cele Host nu mai stiu care sunt adaugate de mine.
Am mai incercat sa sterg NS cu dc.domeniu.ro si nu am reusit, vreau sa ramana doar ns1.domeniu.ro cum e declarat la rotld.

Ce mai trebuie adaugat/sters din DNS pentru a fi intr-o forma corecta ? Daca folosesc siteul intoDNS am o multime de erori.

O zi buna !

#2
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
Daca am inteles bine tu ai setat ip-ul public pe un router si serverul DNS este in reteaua interna din spatele routerului. pentru a putea primi mailuri din afara trebuie sa faci inregistrari in zona dns publica (de la isp-ul ce ti-a dat si ip-ul public).

Din exchange poti trimite mailuri in exterior?

#3
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 15.09.2005
Salut

Pot trimite in exterior si pot primii din exterior, am testat cu gmail si yahoo si un alt exchange.
Da IP public e pe router, toate PC/serverele au ip intern; nu stiu cum sa fac inregistrarile nici macar la mine pe DNS, dar sa mai ajung pe DNS ISP-ului sau sa le transmit catre el.
Atasat am pus o poza cu ce rezultat imi da intoDNS, se pare ca exchangeul e ok, doar NS nu sunt bine declarate, 100% dc.domeniu.ro nu este o inregistrare buna si nici nu stiu cum sa scap de ea. (dc este numele serverului unde se afla Activ Directory si DNS).
In poza cu rosu e IP public si verde numele domeniului.

Multumesc

Attached Files



#4
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
Problemele pe care le arata intodns sint ca nu ai decat un nameserver (ceea ce e ok pt un mediu de test, daca este totusi un mediu de productie ar trebui sa mai ai un nameserver) si faptul ca nameservul permite interogari recursive. Asta cu interogarea recursiva nu stiu cum se poate rezolva, nu cred ca ese poate face din dns-ul win 2008 si mai degraba de pe router. Oricum poti incerca sa dai disable la interogarea asta din windows cu mouse dreapta pe serverul dns in consola dns, apoi tab-ul advanced si apoi disable recursion, dar nu vad cum ar ajuta cand ip-ul public nu este pe server si pe router dar poti incerca.

Altfel configurarea serviciului dns in windows este un proces destul de simplu: dupa instalarea serviciului dns il poti configura si adauga zone, ceea ce presupun ca ai si facut deja.

In rest daca poti trimite/primi mailuri pe exchange-ul intern ai setarile corecte.

#5
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 15.09.2005
Recursion e oprit m-am uitat pe DNS.
Singura problema care o mai am, as vrea sa scap de dc.domeniu.ro sa imi ramana doar ns1.domeniu.ro
"dc" este numele PC unde am AD si DNS, automat si-a pus el inregistrarea aceasta ca NS si SOA
Multumesc

#6
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
Nu inteleg de ce vrei sa scapi dc.domeniu.ro. El este SOA si nu ai cum sa scapi de el. Daca ti-ai adaugat si ns1.domeniu.ro in tab-ul nameserver nu vad de ce ai vrea sa scapi de el.

De curiozitate doar: poti verifica log-urile dns din event viewer? Ai vreo eroare acolo?

#7
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 15.09.2005
vroiam sa scap de el pentru ca la rotld am doar ns1 declarat si dc. parca e o inregistrare aiurea.
La loguri e totul curat nu am erori avertizari sau alte chestii, doar information de genu urmator cu tot felul de IP-uri "The DNS server encountered a bad packet from 2.22.230.194.  Packet processing leads beyond packet length. The event data contains the DNS packet."

#8
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 15.09.2005
Din serverul de mail (cel virtual cu ip 192.168.0.53) nu pot trimite mail la o anumita adresa din internet.
Am constat ca nu am ping catre acel server extern nici din serverul de mail (192.168.0.53) nici din cel de Active Directory si DNS (192.168.0.51), dar in schimb am ping din serverul principal unde am toate masinile virtuale stocate (192.168.0.50) sau de oriunde altundeva. Se pare ca serverul de AD/DNS restrictioneaza o anumita cale.
Deci nu pot trimite mail la un anumit server, dar pot primii mail de la acel server.
Care ar putea fi problema ?

#9
costica

costica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.03.2003
daca dai ping in ip-ul respectivului server si nu in numele lui, iti raspunde?

#10
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 15.09.2005
Pot da ping in serverul extern.
Problema care o am e legata de revers DNS ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate