Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

iasi-constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
gafytz

gafytz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.09.2006
Salutare tuturor. de asemenea vreau sa merg de la iasi catre constanta. vroiam sa aleg traseul clasic, iasi - barlad - galati - braila - viziru - gura ialomitei - harsova - constanta - eforie.  din cele ce am citit, viziru - gura ialomitei e rau, dar si viziru - insuratei e in lucru. deci nu prea stiu ce sa aleg.

daca ma duc prin slobozia A2, as vrea sa stiu cum e nu-stiu-care tronson din A2, cernavoda - medgidia, sau nu stiu care, pe care se merge pe un singur sens al autostrazii, o banda pe sens, 80 km/h viteza limita. cum e acea portiune ????

Edited by gafytz, 17 August 2012 - 09:48.


#20
katakraciun

katakraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.01.2008
Am trecut eu pe la Gura Ialomitei si este deviata circulatia. Ai o portiune de cca 5km de mers pe drum pietruit. Si dupa podul de la Giurgiu mai sunt ceva portiuni mai nasoale dar se poate circula cu 80-90/ora lejer. In ansamblu am fost relativ multumit de traseu. Trafic redus, radare nu am avut deloc.

#21
gafytz

gafytz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.09.2006
Am ales pana la urma traseul iasi - vaslui - barlad - tecuci - galati (bac pe dunare) - constanta (centura autostrada) - eforie. plecat din iasi la ora 4.00, ajuns in eforie nord ora 12.00 aprox. mers 100-110-120 afara, 70 localitati, fara opriri mari

impresii pentru cei care sunt interesati:
- iasi-vaslui acelasi drum vechi antic, nu prea bun nu prea rau .
- vaslui-barlad drum bun, refacut, deviatii la poduri ca inca se lucreaza
- barlad-tecuci idem portiunea anterioara
- tecuci-galati sate multe, drumul comcapabil cu portiunea iasi-vaslui, aici am vazut primul radar pe drum
- galati-constanta prima data cand fac acel drum: curbe multe in prima jumatate, apoi numai in linie dreapta suisuri si coborasuri, calitatea drumului comparabila cu iasi-vaslui, poate un pic mai proasta chiar pe alocuri, cateva portiuni decopertate la care se lucra. singurele avantaje ar fi sate putine, politie putina.

La intoarcere nu stiu pe unde ma intorc, avand in vedere ca mai sunt cu inca un sofer, foarte incepator , si preferam sa evitam drumurile f aglomerate pt a se obisnui sa conduca inafara orasului.

Sper ca va sunt de folos informatiile. bafta tuturor :*

#22
prestigio

prestigio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.08.2006

View Postkatakraciun, on 17th August 2012, 11:00, said:

Am trecut eu pe la Gura Ialomitei si este deviata circulatia. Ai o portiune de cca 5km de mers pe drum pietruit.
Sa inteleg ca varianta Viziru - Cuza Voda - Mihai Bravu - Gura Ialomitei pana la intrarea in E60 este practicabila, adica nu-ti trebuie cel putin un suv sa o parcurgi?
Prin iunie, o portiune de drum, pana la intrarea in E60, a fost infernala, circulatia era deviata prin sat, pe camp...nu prea iti dadeai seama pe unde mergi de la praful ridicat. Noroc ca atunci eram cu un suv...acum ma interesez pentru o masina de oras.

#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
E prost drumul ,ptr aia 5 km o sa-ti iasa pe urechi.
Mergi pe Tandarei mai bine.

#24
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare! Am sa deschid eu balul pe 2013.. :)) Ca sa nu mai deschid un topic nou.

Asadar, traseul dorit ar fi Bacau - Galati - Macin - Ceamurlia de Jos - Eforie Sud.
O varianta ar fi si Bacau - Braila .. si tot restul.

Intrebarile mele ar fi:
1. Cum mai sunt drumurile (ma intereseaza partea de peste Dunare, dupa ce trec cu bac-ul)?
2. Cum pot face sa nu mai intru prin Constanta (nici macar centura), ca am inteles ca anul trecut a fost oribil cu drumul pe acolo?

orice alternativa care cuprinde drum bun, liber si eventual ceva frumos de vazut (peisaje, monumente, cetati etc) este binevenita! Vreau sa fie ca o excursie, nu genul: ma urc in masina si nu mai cobor pana la mare..
multumesc anticipat :)

#25
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Eu as merge pe ruta Focsani-Buzau-Urziceni-Slobozia-A2, pt. 40 de km in plus nu merita sa-ti rupi masina, cu statie CB anul trecut am facut 4 ore (Bacau-Constanta), desi inca nu era gata autostrada; am inteles ca centura Constantei e deja autostrada.

#26
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Viorro, multumesc pentru sfat, insa cred ca nu ai fost atent ce am spus: nu vreau un drum-blitz Bacau - litoral. Vreau sa fie ca o excursie, sa pot opri din cand in cand, mai facem 2-3 pasi, mai o poza, un sandvis cu branza :))) etc..Eu oricum fac drumul asta in 2 etape: Bacau - Galati, pauza o noapte la rude, apoi Galati - Eforie Sud a doua zi. De asta intrebam cum e drumul respectiv. Am mai fost acum 2 ani pe acolo si a fost superb. Am vizitat si cetatea Enisala, de care se pare ca putini stiu (langa Babadag), iar drumul era o frumusete, drept si incadrat de copaci.. Anul trecut insa a fost un prieten si mi-a spus ca erau niste portiuni in lucru, distruse rau... Si as vrea sa stiu daca au terminat...

#27
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Este adevarat ca drumul prin Dobrogea e foarte frumos, imi plac la nebunie peisajele de vis prin Slava Rusa si Slava Cercheza, drumul era destul de bun anul trecut, fara radare si destul de putin aglomerat.

Edited by Viorro, 21 April 2013 - 17:10.


#28
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Pentru trecerea cu bacul ar trebui sa te informezi intai.Se pare ca sunt oarece probleme din cauza nivelului Dunarii.
Constanta poate fi evitata daca inainte de intrarea in Ovidiu intri pe autostrada(centura Constantei) care te scoate la Agigea.

#29
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007

View PostViorro, on 21 aprilie 2013 - 16:55, said:

Este adevarat ca drumul prin Dobrogea e foarte frumos, imi plac la nebunie peisajele de vis prin Slava Rusa si Slava Cercheza, drumul era destul de bun anul trecut, fara radare si destul de putin aglomerat.

Exact asta e traseul pe care am mers acum 2 ani, mi-a placut (am facut niste poze cu un camp imens de maci, ceva de vis) si tot pe acolo vreau sa merg si anul asta. De aia vroiam sa stiu cum e starea drumului, ca un amic a spus ca anul trecut erau niste portiuni in reparatie, distruse rau.. :|

@stefan1976: poate pana la sfarsitul lui iunie nu or mai fi probleme cu Dunarea.. :)
Acum 2 ani cand am fost eu, nu cred ca era varianta cu autostrada, deci pare o idee foarte buna. Intrebarea mea e: cam cat costa accesul pe autostrada? Cum nu am mai fost niciodata pe acolo.. macar sa imi fac o idee de costuri. :)

#30
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Nu are cum sa coste mai mult decat cu bacul, de fapt cred ca a ramas doar taxa de pod (8 lei era anul trrecut), n-am auzit sa se taxeze deja accesul pe A2.

#31
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
stefan1976 se referea la A4 (Ovidiu - Agigea), autostrada care ocoleste Constanta pe directia Nord-Sud (in locul centurii), nu la A2, care leaga Bucurestiul de Constanta. :) Si sper ca nici la aceasta nu s-a introdus taxarea.. Deja ne taxeaza cu roviniete, desi drumurile noastre sunt distruse..

#32
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Autostrada nu se plateste inca,dar se plateste taxa de pod la Fetesti(12 lei) si la Vadu Oii(11 lei).

#33
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 14.02.2002
Peste 2 săptămâni voi pleca prima dată cu mașina spre litoral. Ce ziceți de traseul ăsta?
Mi s-a zis că ar fi mai bun drumul spre Vaslui pe la Horpaz, Ciurea, etc., decît drumul clasic prin Bucium. La fel, mi s-a recomandat să merg de la Bîrlad prin Tecuci spre Galați (deși e un pic mai lung), decît Bîrlad - Tg. Bujor - Galați.
Tarifele astea or mai fi valabile la bacul Galați (văd că-s din 2010...)?
Orice sugestii (venite de la cineva care a făcut recent traseul) sînt binevenite.

#34
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
cred ca deja e tarziu acum sa iti mai raspund dar.. macar sa ramana ca info pt altii: traseul ales de tine e foarte bun, insa mai e si varianta de ocolire a Constantei pe autostrada A4, de la Ovidiu pana la Agigea, care e parfum, in 10-12 minute ai trecut de Constanta Posted Image La intoarcere insa trebuie sa mergi mai incet si cu atentie, ca pe tronsonul respectiv se lucreasa si mai sunt si iesirile, deci ochii cat cepele! Posted Image)
La bac la GL eu am dat 21 Ron pe 1 auto + 2 pers, deci cred ca pe acolo sunt tarifele.
Odihna placuta!

A, la intoarcere nu ti-ar strica un mic ocol pana la Babadag (Enisala), sa vedeti cetatea de acolo, e frumos, daca iti plac locurile istorice. Posted Image

Edited by RadrianO, 19 July 2013 - 14:35.


#35
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 14.02.2002
Într-adevăr, e cam tardiv răspunsul tău: aseară m-am întors. Îţi mulţumesc oricum.
Nu m-am dus pe la Galaţi, ci astfel: Iasi - Vaslui (pe DJ, nu pe DN) - Bârlad - Tecuci - Şendreni - Brăila (pe şoseaua de centură) - Viziru - Giurgeni - Hârşova - Constanţa (pe A4 - minunat!) - Eforie Nord.
La întoarcere am folosit acelaşi drum, mai puţin Vaslui - Iaşi (am mers pe DN24 şi mi-a scos peri albi: mi-a plăcut mult mai mult varianta cealaltă).

#36
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
:) ei, macar ramane informatia pentru la anul.. :))
recomand cu caldura traseul Galati (bac) sau mai degraba Braila (bac) - sa scapi de portiunea de drum pana la Garvan, care e cam rupta - Ceamurlia de jos - Ovidiu (A4) - Agigea ... etc.. Drumul e bun, o portiune buna este cu copaci, umbra, poti face popas.. :)

dar.. cum am spus.. ramane pentru anul viitor.. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate