Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Romania - Italia prin Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009
Salutare,

Incapand cu 11 iulie intentionez sa fac un drum lung pana in Portugalia.
Plecare din Bucuresti - Craiova - Dr. T. Severin apoi Serbia - Croatia - Slovenia - Italia pe E70 s.a.m.d.

Intrebare:
A mers cineva pe traseul asta recent? Cum sunt drumurile? La ce sa ma astept? Ce sa evit?...stiti voi ... aspectele importante.

Multumesc.

#2
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007
In serbia ai grija la radar in afara localitatilor(80 kmh max)Daca te prind nu poti plati in euro.Drum bun!

#3
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Daca alimentezi la sloveni ocoleste benzinariile PETROL !  :thumbdown:

Edited by CorneliuRos, 20 June 2012 - 13:18.


#4
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009

View PostCorneliuRos, on 20th June 2012, 14:17, said:

Daca alimentezi la sloveni ocoleste benzinariile PETROL !  :thumbdown:

Da, le stiu!
Am patit-o anul trecut venind dinspre Budapesta!
Chiar este viteza max. 80kh/h in Serbia pe E70?

#5
ZZTopGear

ZZTopGear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2009
Cum e punctul de frontiera de la Drobeta?

#6
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Care e treaba cu benzinariile Petrol in Slovenia?

#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
slovenia sa nu uiti vignetta
in italia incearca sa nu iei gaz.
daca ai timp fa o pauza in franta si vezi cel mai mare viaduct, millau
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JXvWZ5gD5vM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DcFRdvt1iJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu am iesit pe la portile de fier (la iesire era misto, la intrare erau cozi de peste 4 ore) si am mers pe langa dunare. soseaua nu e grozava, dar peisaje de vis pe la cazane.

#8
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

View Postflorinppv, on 20th June 2012, 15:35, said:

Care e treaba cu benzinariile Petrol in Slovenia?

Nu stiu care e treaba cu benzinariile Petrol din Slovenia, pentru ca eu am alimentat acolo de nenumarate ori fara sa am nici o problema. Si benzina, si motorina, si GPL.

Sa ai grija in Slovenia, ca politia e de cele mai multe ori in masini civile (deobicei cu Skoda Octavia).

In Spania sunt (sau erau acum 1.5 - 2 ani) doua tipuri de autostrazi (autoplaya si autopista). Exista doua diferente intre ele: una din ele (nu mai stiu care) e cu trei benzi pe sens si se plateste. Cealalta e cu 2 benzi pe sens si e fara taxe.

#9
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
De asta intrebam si eu care-i treaba cu benzinariile Petrol din Slovenia, pt ca nu mi s-a parut nimic suspect si alimentez la ei cel putin o data la 2-3 luni.

Da, e adevarata chestia cu Octaviile civile; m-au oprit si pe mine odata, opreau doar masinile cu numere de .ro

#10
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

View PostVladCatalin, on 25th June 2012, 21:18, said:

Sa ai grija in Slovenia, ca politia e de cele mai multe ori in masini civile (deobicei cu Skoda Octavia).

In Spania sunt (sau erau acum 1.5 - 2 ani) doua tipuri de autostrazi (autoplaya si autopista). Exista doua diferente intre ele: una din ele (nu mai stiu care) e cu trei benzi pe sens si se plateste. Cealalta e cu 2 benzi pe sens si e fara taxe.

pe mine m-au oprit desi aveam numere de Spania.


Am condus in Spania ca sofer amator (din Huelva, Malaga toata coasta spre Alicante Valencia Barcelona Girona apoi San Sebastian Bilbao Santander zona Galicia pana spre Vigo, apoi Pt spre Porto, Lisabona, Lagos inchizand cercul la Huelva) din 2007...si pe autostrazi si nationale...inca n-am vazut sau auzit de autoplaya....poate am fost eu neatent

Edited by jocherjocher, 26 June 2012 - 00:15.


#11
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View Postflorinppv, on 25th June 2012, 22:56, said:

De asta intrebam si eu care-i treaba cu benzinariile Petrol din Slovenia, pt ca nu mi s-a parut nimic suspect si alimentez la ei cel putin o data la 2-3 luni.

Da, e adevarata chestia cu Octaviile civile; m-au oprit si pe mine odata, opreau doar masinile cu numere de .ro
In Slovenia se vinde doua tipuri de motorina, si sa fii atent de care cumperi.
la o anumita pompa se vinde o motorina colorata diferit pentru ca-i destinata subventionarii cetatenilor sloveni pentru incalzire sau agricultura, desigur este mai ieftina deact motorina "normala"
am aflat asata dupa ce am fost oprit pe autostrada in Slovenia si la controlul politistilor in civil nu intelegeam de ce-mi extrageau motorina din rezervor sa o controleze, nu avea nici o logica pentru mine, actiunea lor.
apoi m-am interesat de la un cetatean sloven care mi-a explicat cum sta treaba la ei.
daca alimentezi de la acea pompa exista riscul sa fii denuntat chiar de lucratorul care ti-a vandut-o.

#12
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Este ciudat dar benzinariile petrol suntr cele mai nasoale. Si numele pare suspect ! Eu cunosc oameni care fac traseul asta de doua ori pe saptamana, transportatori, ei fac plinul numai la Hip-HOp, Shell, etc, se feresc ca de pisica neagra de acele benzinarii.

Nu numai motorina este nasoala, dar si benzina! Cand am pus benzina de acolo era ca si cum aveam in rezervor benzina cu plumb , atentie!

Nici eu nu credeam in mitul asta pana acum!

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postionel.sat, on 26th June 2012, 01:49, said:

In Slovenia se vinde doua tipuri de motorina, si sa fii atent de care cumperi.
la o anumita pompa se vinde o motorina colorata diferit pentru ca-i destinata subventionarii cetatenilor sloveni pentru incalzire sau agricultura, desigur este mai ieftina deact motorina "normala"
am aflat asata dupa ce am fost oprit pe autostrada in Slovenia si la controlul politistilor in civil nu intelegeam de ce-mi extrageau motorina din rezervor sa o controleze, nu avea nici o logica pentru mine, actiunea lor.
apoi m-am interesat de la un cetatean sloven care mi-a explicat cum sta treaba la ei.
daca alimentezi de la acea pompa exista riscul sa fii denuntat chiar de lucratorul care ti-a vandut-o.


?????????
cum??????
n-as lasa pe nimeni sa-mi umble la masina, mai mult sa-mi bage nu-stiu-ce in rezervor.
eu tampenie mai mare n-am auzit. nici in romania nu exista asa ceva.
adica sa te lase sa alimentezi (ar fi responsabilitatea celui de la pompa sa iti interzica), pentru ca sa te amendeze dupa aia dat in gat tocmai de cel care ti-a vandut-o.,   :lol:
eu cred ca nu ai inteles tu bine. poate cautau droguri, dar nici intr-un caz n-au nici un drept sa imi umble in masina/motocicleta.
e prima oara cand ausd asa ceva. prin slovenia am fost de 4 ori, am trecut. ultima oara pe 30 aprilie. uitasem sa-mi cumpar vignetta si m-am prins la controlul camerelor ca ar trebui sa-mi cumpar una. am iesit la prima benzinarie si mi-am luat. in afara de faptul ca am considerat-o scumpa, totul a fost okay

#14
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

View Postjocherjocher, on 26th June 2012, 01:06, said:

si pe autostrazi si nationale...inca n-am vazut sau auzit de autoplaya....poate am fost eu neatent

Greseala imi apartine. Ma gandeam la altceva cand am scris. E vorba de autopista si de autovia. Niste informatii in engleza, AICI.

View PostCorneliuRos, on 26th June 2012, 08:34, said:

Este ciudat dar benzinariile petrol suntr cele mai nasoale. Si numele pare suspect !
Intr-adevar e suspecta firma. Tinand cont ca e principalul furnizor de produse petroliere din Slovenia. E doar un fel de Petrom la noi..

Informatii AICI

View PostCorneliuRos, on 26th June 2012, 08:34, said:

Nu numai motorina este nasoala, dar si benzina! Cand am pus benzina de acolo era ca si cum aveam in rezervor benzina cu plumb , atentie!

Ma Cornelus! In ascutitoarea ta, orice benzina ai pune se misca la fel. De incet.

View PostCorneliuRos, on 26th June 2012, 08:34, said:

Nici eu nu credeam in mitul asta pana acum!
Si eu stiam ca proprietarii de Honda sunt inteligenti. Asta pana acum.

L.E.: a se intelege ca esti mai putin inteligent, chiar daca ai Honda.

Edited by VladCatalin, 26 June 2012 - 09:07.


#15
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View PostVladCatalin, on 26th June 2012, 06:38, said:

Intr-adevar e suspecta firma. Tinand cont ca e principalul furnizor de produse petroliere din Slovenia. E doar un fel de Petrom la noi..

Informatii AICI
Petromul este PREMIUM fata de benzinariile PETROL din Slovenia! Am intrat in foarte multe benzinarii petrom din tara la noi si nu am avut nicioadata ghinion! Dar de la PETROL in Slovenia cumpar benzina pentru prima oara( desi stiam ca benzinariile PETROL sunt proaste ,am fost  fortat, nu am mai pus benzina tocmai de la Cluj)si a fost o dezamagire!

Edited by CorneliuRos, 26 June 2012 - 20:37.


#16
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Mi se pare cel putin curioasa treaba cu calitatea combustibilului din benzinariile PETROL, asta deoarece locuind la vreo 30 km de .slo, cunosc foarte multi italieni (si nu numai) care prefera sa isi faca plinul in Slovenia (la 1.3 euro/l in loc de 1.6-1,7 euro/l in .it) si niciodata nu s-au plans de calitatea acestuia. Si nici eu personal nu am avut vreodata probleme.

E adevarat, ca imagine nu se compara cu OMV, Shell, etc :blink:

Edited by florinppv, 27 June 2012 - 00:44.


#17
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postflorinppv, on 26th June 2012, 23:42, said:

Mi se pare cel putin curioasa treaba cu calitatea combustibilului din benzinariile PETROL, asta deoarece locuind la vreo 30 km de .slo, cunosc foarte multi italieni (si nu numai) care prefera sa isi faca plinul in Slovenia (la 1.3 euro/l in loc de 1.6-1,7 euro/l in .it) si niciodata nu s-au plans de calitatea acestuia. Si nici eu personal nu am avut vreodata probleme.

E adevarat, ca imagine nu se compara cu OMV, Shell, etc :blink:
Diferenta de pret dintre cele doua tari este cu circa 10-15 de centi la litru , sunt zile in care poti cumpara motorina in Italia si cu 1.50 euro/litrul. fara sa risti ca ai pus nustiu ce! Mi se pare cam putin pretul 1.3 euro litrul, o fi motorina dar nici ea nu mai este asa de ieftina. Eu am cumparat benzina de la jegoasa aia de benzinarie PETROL cu 1.82 eu litrul!

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postnellox333, on 20th June 2012, 13:56, said:

In serbia ai grija la radar in afara localitatilor(80 kmh max)Daca te prind nu poti plati in euro.Drum bun!
Si sirbii au bunul obicei sa te avertizeze cu farurile de prezenta politiei pe sosele ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate