Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pisica apatica dupa vaccin

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salut!
Am fost azi cu pisicuta mea la vet sa ii faca primul vaccin, se numeste tricat trio, am inteles ca este pntru 3 boli si cam atat sincer, altceva nu mai am inteles din ce a zis. Pe langa asta de cand am luat pisicuta a fost foarte murdara in urechi, am incercat sa o curat eu dar nu am reusit pentru ca 1. nu statea 2. nu am avut curaj sa ii indes vata pana in crier(intelegeti voi). Si am solicitat sa o curete si in urechi.
Au curatato au gasit foarte multa mizerie, iau dat tratament pentru urechi si am omis sa zic a primit si jumatate din medicamentul pentru paraziti.
Ideea e ca eu de cand am venit cu ea acasa e alta pisica, este foarte apatica, nu a mancat mai deloc tot timpul se scarpina la urechi si sta cu urechile blegi plus ca se vedere foarte clar ca se simte rau sau nu stiu slabita cumva nu stiu cum sa explic mai bine. Am sunat la vet sa imi zica daca este normal sa fie asa si norocul meu ca nu-mi raspunde.....
Practic nu i-am facut nimic special azi ci doar a curatat-o in ureci a primit vaccinul si jumatatea aceea de medicament. Lucruri aparent normale si de facut in fiecare an. De ce se comporta asa? e normal sa fie asa? daca e din cauza urechilor.. eu am sa ii dau tratament cel putin 1 saptmana. Daca o afecteaza picaturile acelea eu stau cu pisica in felul asta? Imi este mila de ea.. daca o aduceam de la operatie ceva intelegeam dar de la atata lucru?
Multumesc anticipat!


Last edit: ma dor ochii de la ce am scris, dar am tastatura laptopului de tot c....(puterea exemplului mai sus)

Edited by regali, 16 June 2012 - 20:20.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Vaccinul nu-i chiar o chestie inofensiva si nici mersul la veterinar nu-i placut.
Cam 24h dupa vaccin e posibil sa fie apatica si fara chef de viata. Daca nu ii trece starea in 24 de ore mergi la veterinar.

#3
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Mizeria aia sigur nu era raie auriculara?

Daca era doar mizerie, pentru ce trebuie tratament cu picaturi 1 saptamana?

Edit: la care cabinet veterinar ai fost?

Edited by Deria_Leena26, 16 June 2012 - 21:23.


#4
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 Deria_Leena26, on 16th June 2012, 22:22, said:

Mizeria aia sigur nu era raie auriculara?

Daca era doar mizerie, pentru ce trebuie tratament cu picaturi 1 saptamana?

Edit: la care cabinet veterinar ai fost?
Nu ma pricep foart bine la termenii astia medicali , dar da, imi aduc aminte foarte bine cand a zis ca e raie auriculara si sa stau linistiti ca nu se ia la oameni. De ce? are vreo legatura? Undeva in sectorul 6 , pe moinesti mai exact.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Apatia e de la vaccin, probabil ca are si putina febra. Asta inseamna ca vaccinul e bun si pisoiul va fi imunizat. In 24 de ore nu va mai avea nimic.

#6
PickTick

PickTick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2012
Salutare.
În primul rând eu mâine mă duc cu el la primul vaccin.Totu?i,prima (dar prima) oară când m-am dus cu motănelul la veterinar a fost foarte agitat.După ce i-a dat prima pastiluta,?i i-a tăiat unghiile,pe drum a fost..."uau".Era adormit,?i parcă nici nu-i păsa ce se va întâmplă mai departe cu el.Acasă,deasemenea,nu doar că era ame?it ?i bleg (ne?tiind pe unde îi este "culcu?ul"), dar îi s-a făcut ?i rău.Căldură mare,el pe-atunci mânca foarte repede,?i ie?irea asta bruscă într-un loc necunoscut,cu mon?trii (ma?ini,al?i oameni,etc.), a fost rezultatul acestui lucru.Eu doar l-am sus?inut, i-am dat apa la bot,chiar i-am făcut ?i pu?in vânt,?i l-am lăsat să doarmă,nu l-am stresat,?i peste câteva ore bune ?i-a revenit.
?in să men?ionez că atunci când ?i-a revenit dădea cu capul de tot ?i toate...Eeeei,era bleg.  :rolleyes:
Sper că te-am ajutat...cu ceva...de?i nu ?tiu dacă e cam acela?i lucru.

Edited by PickTick, 16 June 2012 - 22:33.


#7
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 Deria_Leena26, on 16th June 2012, 21:22, said:

Mizeria aia sigur nu era raie auriculara?


Pt raia auriculara eu i-am facut uneia dintre matze tratament cu picaturi Ivermite vreo 4 sapt (am inceput si al 2 lea flacon)-curatat cu betisorul de urechi imbibat in solutie si la final ii puneam cateva picaturi in fiecare ureche si masam urechiusele. In prima sapt zilnic, din a 2 a sapt la fiecare 2 zile, din a 3 a sapt la fiecare 3 zile si tot asa...Daca ma gandesc bine cred ca am tratat-o poate 2 luni..La un moment dat ii faceam tot ritualul 1 data pe sapt...Efectele s-au vazut mai devreme de cele 2 luni...Apoi nu au m fost probleme.

Cum spunea si Dev, a merge la vet si a primi un vaccin, curatat in urechi, plus o pastila, nu-i deloc placut pt pisica. Starea ei este reactia la medicamente. Fiecare matza reactioneaza diferit (la fel ca si oamenii). Ale mele nu au nici pe naiba dupa ce mergem la vet.  In 24 ore ar trebui sa isi revina.

#8
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu ma legasem de cuvantul "mizerie".

Orice mâță care a stat mai mult pe afară sau și pe afară va avea mizerie în urechi. Praf, nisip... Ale mele, fiind aduse toate de afară, toate au avut, am curățat fin cu bețișoare. Pentru astfel de mizerie nu se dă tratament.

Însă mâța care a avut râie auriculară nu reacționa bine la curățat urechiușele. Începea să saliveze abundent și chiar să se blegească. Tratamentul nostru a fost cu Surolan picături, tot așa, curățat + picături și masat ușor urechiușele.

Râia mâțească nu trece la om, dar poate trece la alte mâțe.

#9
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 Deria_Leena26, on 18th June 2012, 17:15, said:

Eu ma legasem de cuvantul "mizerie".

Orice mâță care a stat mai mult pe afară sau și pe afară va avea mizerie în urechi. Praf, nisip... Ale mele, fiind aduse toate de afară, toate au avut, am curățat fin cu bețișoare. Pentru astfel de mizerie nu se dă tratament.

Însă mâța care a avut râie auriculară nu reacționa bine la curățat urechiușele. Începea să saliveze abundent și chiar să se blegească. Tratamentul nostru a fost cu Surolan picături, tot așa, curățat + picături și masat ușor urechiușele.

Râia mâțească nu trece la om, dar poate trece la alte mâțe.
Sa stii ca am observat chestia cu salivatu dar nu am bagat de seama, interesant.



Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Ca un last edit asa vin cu noutati. Azi este a 3-a zi de cand am fost cu ea la vaccinat. In aceste 3 zile a mancat doar o zi normal si a baut apa ca in rest... nimic, azi de exemplu a fost in greva foamei. Eu am fost azi cu ea la veterinar si am primit un raspuns cam (wtf!!) pentru mine sincer.. si nu stiu ce sa cred. Cica este pur si simplu o coincidenta si ca pisica mea la 4 luni jumate este in calduri. Ca daca nu vomita si daca nu are scaune diareice este foarte ok. Temperaturia corpului era de 38,4 cam asa ceva , gingiile erau roz si cica nu are nici un semn de boala doar de calduri.
Pisica mea e ca o leguma pur si simplu, nu stiu ce sa cred, a slabit ce e drept miorlaie mai tare si mai des ca in mod normal, se gudura mult mai des ca inainte si este mult mai afectiva. Cateva semne are mai ales ca ar fi prima perioada de calduri, dar la 4 luni jumate? Asa pisica precoce am? Acum ca o gluma si sper sa se comporte asa si asta sa fie motivul real, as putea zice ca e bagaboanta de mica :)).
Gluma gluma.. dar mie chiar imi este mila de ea si imi vreau pisicul inapoi, e pur si simplu alt animal. Mai bine stateam eu in banca mea decat sa ii fac vaccinu asta si asa nu traieste intr-un mediu murdar...
Mai bine inchid aici postul meu ca incep sa ma enervez. Daca aveti ceva pareri exemple.. as aprecia foarte mult

#10
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Nu e ceva anormal sa intre pisica in calduri la o varsta atat de mica. In general intra mai tarzaiu dar cayul tau nu e rar intalnit. Mai exista posibilitatea ca varsta pisicii tale sa fie alta decat cea pe care o crezi tu->esti sigur ca pisica ta are numai 4 luni jumate?

Ai facut bine ca ti-ai vaccinat pisica. Nu mai gandi in felul asta. E adevarat ca stand in casa e protejata, dar nu stii cum s-ar putea intalni cu alte pisici, poate pe scara blocului intr-o tentativa de evadare...Zic si io asa...

O sa isi revina pisica. Din ceea ce descrii tu, este exact imaginea unei pisici la primele calduri. Esti norocos ca nu e f zgomotoasa, nu face vocaliye sa scoale 3 cartiere in jur...Dar de la al 2 lea rand de calduri situatia de poate schimba...Acu ca vazusi ca pisica ta e in calduri, recomandarea mea (si nu numai) ar fi ca dupa ce iese din perioada asta sa o programeyi la vet pt sterilizare. Au mai fost discutii aici pe forum despre avantaje precum si experiente impartasite. Eu mi-am castrat pisicile la varsta de 10 luni (deja intrase in calduri de vreo 5 ori, la interval de 2 sapt!!!) si 4,5-5 luni (inainte sa fi apucat sa intre in calduri)...Pisica ta nu e prea tanara pt aceasta interventie....

Pastilele nu sunt o solutie si in niciun caz nu sunt sanatoase pt animal!!


PS: vrem poze cu "bagaboanta"... :P

Edited by cojocaru-diana, 19 June 2012 - 22:17.


#11
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 regali, on 19th June 2012, 21:46, said:

Cateva semne are mai ales ca ar fi prima perioada de calduri, dar la 4 luni jumate? Asa pisica precoce am? Acum ca o gluma si sper sa se comporte asa si asta sa fie motivul real, as putea zice ca e bagaboanta de mica :)).

Daca o mangai si ajungi cu mana in zona fundului, ridica (,) coada mai mult decat de obicei, da fundul inapoi, impinge cu labele in podea, i se lubrifiaza vaginul (e un lichid clar, transparent)?

Daca da, aia e.

Edit: eu nu m-as ghida numai dupa alintatura excesiva. Luna mea se alinta asa zilnic si nu e in calduri.

Alintatura excesiva = miorlait scurt, sacadat, de mai multe ori, trantit pe covor, sucit de pe o parte pe alta, frecat de picioare, suit in brate daca stau pe pat, impins cu botul in palma.

Edited by Deria_Leena26, 19 June 2012 - 22:52.


#12
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 Deria_Leena26, on 19th June 2012, 23:49, said:

Daca o mangai si ajungi cu mana in zona fundului, ridica (,) coada mai mult decat de obicei, da fundul inapoi, impinge cu labele in podea, i se lubrifiaza vaginul (e un lichid clar, transparent)?

Daca da, aia e.

Edit: eu nu m-as ghida numai dupa alintatura
excesiva. Luna mea se alinta asa zilnic si nu e in calduri.

Alintatura excesiva = miorlait scurt, sacadat, de mai multe ori, trantit pe covor, sucit de pe o parte pe alta, frecat de picioare, suit in brate daca stau pe pat, impins cu botul in palma.
Asta e tot ce am pe telefon. O sa revin pe seara cu mai multe detalii.
last: nu pot atasha de pe tel.
Ba se pare ca pot. Greu cu tehnologia la metrou :))

Attached Files


Edited by regali, 20 June 2012 - 07:51.


#13
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 regali, on 20th June 2012, 08:42, said:

Asta e tot ce am pe telefon. O sa revin pe seara cu mai multe detalii.
last: nu pot atasha de pe tel.
Ba se pare ca pot. Greu cu tehnologia la metrou :))
Ok.. lasam pozele , asta este ultima dar sa fie ceva mai sugestiv.
Ea este domnisoara in cauza, de ridicat fundul nu mi se pare, chiar am mangaiato in zona cozii si nimic deosebi, doar un miorlait irascibil am primit, coada.. pfff pai de cand o am e cu coada in sus(probabil deia este si asa bagaboanta de mica) :)). Azi dimineata cand i-am dat picaturile parea ok.. adica mai ok, ca ok tot nu mi se pare.
Are zile si zile se pare, cand e mai ok cand e mai posomorata. Am inteles ca daca bea apa este pe drumul cel bun, nu stiu de unde ideea asta dar am auzit-o de la multi si apa chiar bea, cu mancatu e mai greu. Nu stiu, probabil am facut cateva schimbari majore intr-un tip foarte scurt si sa zicem ca e o a naibii concidenta dupa coincidenta.
Ea pana acum a mancat numai wyskas , mancare umeda. Bobite de la wyscas le manca asa la misto, de altceva nu se atingea, dupa vizita la vet, i-am luat hils parca? ceva la calitatea la royal dar e mancare uscata, ceea ce ea nu manca.
Si ma gandesc asa.. probabil a fost stresata cu vizita la vet, o fi intrat si in calduri si i-am schimbat si mancarea ei preferata. Si probabil toate adunate au rezultat un pisic care nu mananca, care pare bolnav si dracu mai intelege.. ca eu nu mai stiu ce sa mai zic si ce sa mai cred. Eu va multumesc inca odata pentru ajutor si inca astept sfaturi si pareri daca mai este cazul.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate