Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

RDS Business

- - - - -
  • Please log in to reply
1199 replies to this topic

#1
adrian21

adrian21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2009
Buna seara. Ma intereseaza un abonamnet business de la rds. Ei ofera 1 mbps garantat cu alocare dinamica in 10 mbps in internet si 100 mbps metropolitan. Acum vine intrebarea de baraj: ei prin metropolitan inteleg doar reteaua lor sau toate retele de internet din Romania? Tipa de la casierie m-a asigurat ca cei 100 mbps sunt in toate retelele din Romania dar tot nu prea am incredere in ei. Mai are cineva abonament business ca sa imi poata confirma? Multumesc.

#2
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
este cineva pe aici cu abonament business, o sa primesti un raspuns... cand?... nu stiu. intreaba-l pe @catalinman poate stie el.

Edited by Bukovina, 15 June 2012 - 23:23.


#3
adrian21

adrian21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2009

View PostBukovina, on 16th June 2012, 00:22, said:

este cineva pe aici cu abonament business, o sa primesti un raspuns... cand?... nu stiu. intreaba-l pe @catalinman poate stie el.
Multumesc. I-am trimis un mesaj.

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
doar in retele rds si in cele partenere. nu si catre concurenta

#5
adrian21

adrian21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2009

View Postcarmenclara1, on 16th June 2012, 01:19, said:

doar in retele rds si in cele partenere. nu si catre concurenta

Formidabil, inseamna ca pentru un ip static platesc 200 ron, nu vad nici o diferenta intre fiberlink2 si abonamentul lor business.

#6
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Ba da! Proabail o sa ai parte de un suport tehnic mai bun din partea RDS. Ma gandesc ca nu sunt atat de imbecili incat sa aiba acelasi RC si pentru clientii obisnuiti si pentru clientii buisniess.

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postadrian21, on 16th June 2012, 01:25, said:

Formidabil, inseamna ca pentru un ip static platesc 200 ron, nu vad nici o diferenta intre fiberlink2 si abonamentul lor business.

asta e parerea ta. nu trebuie sa corespunda cu realitatea.
ai si alte beneficii pe langa acel ip fix.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am eu business de 10 mbps la 89 lei pe luna.

- suportul tehnic este mai bun; call centerul este diferit de cel pentru rezidential, un numar de Bucuresti cu 031, cel de la casnic este cu 0349 prefix de Olt si se afla in Craiova-Dolj
- pe partea mobila ai 2 stick-uri de net si 2 telefoane mobile gratis, cel putin la mine care am 2 linii fixe pe langa net
- uploadul catre concurenta e de cel putin 10 mbps si nu 1,60-1,80 cat ai la abonament casnic- un beneficiu
- IP static util la supravegherea video (Web Remote Viewer) in cazul meu- alt beneficiu, la casnic IP-ul se schimba la fiecare conectare a PC-ului sau routerului si nu-ti ofera suport pentru routere
- cand am sesizat o problema care clar nu era hardware ei tot au verificat switch-ul de pe scara si au corectat erorile de pe port

Edited by Neaceasca85, 16 June 2012 - 01:43.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu alte cuvinte, o mancare mai proasta si mai putina, la un pret mai mare, dar servita intr-o atmosfera mai placuta.

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postcarmenclara1, on 16th June 2012, 02:03, said:

asta e parerea ta. nu trebuie sa corespunda cu realitatea.
ai si alte beneficii pe langa acel ip fix.
Cred ca daca e cineva care apreciaza ca acele beneficii suplimentare merita diferenta de la 29 la 199 lei, acela n-ar putea fi decat o companie mare, cu zeci de angajati care au nevoie de internet simultan, sau firme la care accesul la internet e critic, gen video-chat, ISP, etc..

#11
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Ideea este ca acel ip fix ai mai multe avantaje:
- download si upload simetric;
- mtu 1500 (ai nevoie pentru anumite aplicatii mai speciale care nu da posibilitatea fragmentarii);
- nu ai incapsulare pppoe (aproape toate router-ele din comert lucreaza ok nu sunt pretentioase ca si pppoe);
- poti lua un subnet de ip-uri daca ai nevoie de ip-uri publice (de ex. server de mail, ftp, dns, etc.) fiind acoperit in cazul unei schimbari de ip al isp-ului atata timp cat ramai la acelasi isp;
- poti avea sesiuni bgp daca vrei fail-over prin mai multi isp, daca ai o clasa de ip-uri cumparata;

Dezavantaje:
- pret;

Aceste lucruri sunt foarte importante, cel mai bine ziceai pentru ce ai nevoie de conexiune business si ce pretentii ai de la internet.

#12
adrian21

adrian21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2009
Eu am nevoie de acest aboament pentru 2 servere pe care am niste siteuri micute un mic site video. Era bine daca cei 100 mbps erau si catre concurenta.

Revenind la intrebarea mea: cei 100 mbps metopolitan primisi de ei sunt si catre concurenta?

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Edited by adrian21, 16 June 2012 - 10:29.


#13
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007

View PostNeaceasca85, on 16th June 2012, 02:36, said:

Am eu business de 10 mbps la 89 lei pe luna.

- uploadul catre concurenta e de cel putin 10 mbps si nu 1,60-1,80 cat ai la abonament casnic- un beneficiu


#14
adrian21

adrian21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2009
Prina asta sa inteleg ca poate trece de 10 mbps?

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 16th June 2012, 09:53, said:

Cu alte cuvinte, o mancare mai proasta si mai putina, la un pret mai mare, dar servita intr-o atmosfera mai placuta.
Da, e o shaorma mica dar scumpa dar care are si un condiment lipsa in shaorma mare FL 2 si anume uploadul catre concurenta. :lol: Oricum nu merita RTC business unde n-ai upload deloc spre nici o destinatie.  

IP-ul static se rezolva cu o smecherie din aia, dar nu stiu daca ar functiona in cazul unui DVR care nici modificarea setarilor de la distanta nu permite, trebuie sa fiu acolo sa-i reglez ceasul care ramane in urma cu 1 minut pe luna (desi se actualizeaza automat la DST), si cand modific ceasul imi deconecteaza streamingul si trebuie dat refresh de acasa.

View Postadrian21, on 16th June 2012, 11:38, said:

Prina asta sa inteleg ca poate trece de 10 mbps?
Nu stiu, n-am vazut niciodata la RDS upload catre concurenta mai mare de 10 mbps, poate si pentru ca eu am cel mai ieftin business unde downloadul nu mi-a sarit de 8 niciodata, pana in august in Bucuresti si in martie la Slatina si abonamentele casnice cu IP dinamic aveau 10 mbps, apoi l-au taiat la 900 kilo, ulterior marit la 1,70-1,80 maxim.

Downloadul dinspre concurenta e de 100 mbps si pe rezidential la FL 2. La business-ul meu downloadul e de 7,70 (rareori atinge 8) si uploadul de 9,70 in speed test, de tot rasul fata de downloadul si uploadul (exceptand concurenta) de la FL 2 de acasa. Pe Brasov unde acasa am 131 mbps upload la birou am 60-65 mbps- cele mai mari viteze le ai in reteaua RDS indiferent de abonament.

Edited by Neaceasca85, 16 June 2012 - 16:03.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu de ce se bate atata moneda pe uploadul catre concurenta. Sincer, in cate cazuri ai nevoie ?

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am avut nevoie cat timp RTC Click Melc era singurul net posibil la mine acasa. Se poate intampla sa trebuiasca sa trimiti fisiere cuiva abonat la alt ISP decat RDS si dureaza o vesnicie. Cazul nostru de aici e ca vrea ca oameni abonati la tot ISP-istii sa poata accesa site-urile sale.

Poate plec eu undeva unde e UPC sau RTC si vreau streaming fluent. Ma rog, nu mai e posibil ca fratele a vandut apartamentul din Bucuresti si eu am terminat cu examenele, mai am Digi Mobil in tara si o conexiune gratis de rahat la turci in Antalya, asa ca nu-i nevoie, tot cu 1 mbps vad streamul.

Edited by Neaceasca85, 16 June 2012 - 16:13.


#18
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 16th June 2012, 16:05, said:

Sincer, in cate cazuri ai nevoie ?

In toate cazurile in care nu vrei sa-ti sarbatoresti iesirea la pensie langa calculatorul cu care urci pe youtube sau oriunde altundeva un fisier maricel.
Internetul e simetric, nu implica doar download.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate