Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Feriti-va de canisa Hidalgo's Spirit!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
katmay

katmay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2008
buna ziua,
scriu acest comentariu cu speranta ca altcineva sa nu pateasca ceea ce am patit eu luand un catel de la canisa hidalgo's spirit.
Nu vreau sa generalizez, insa as vrea ca cei ce citesc acest comentariu sa deschida bine ochii si urechile.
Cainele de mic era foarte cumintel ( desi multa lumea, inclusiv posesori, imi zicea ca nu exista Golden Retriever cuminte).
Fiind primul nostru caine, saptamanal mergeam cu el la veterinar, il intorcea pe toate partile si nu gasea nimic in neregula.
Crescand, a inceput sa fie tot mai reticent la ideea de a iesi afara; il scoteam in brate din casa si il trageam dupa noi pe strada ca sa-si faca nevoile; in parc mergea doar impins de la spate; dupa o plimbare de o ora dormea cam 4-5 ore.
In casa era mai activ, insa nu cum auzeam pe la altii. Cu toate astea nici un veterinar nu gasea nimic in neregula la el, si toti ne spuneau ca e pur si simplu un catel mai comod/cuminte/potolit.
Pe la 7 luni, i-am facut radiografia la sold si am avut un soc. Catelul nostru avea displazie bilaterala, de gradul 3. Imediat am inceput iuresul pentru a confirma, in primul rand, diagnosticul. Ulterior, am incercat sa gasim un medic bun care sa il opereze.
Ne-a ajutat D-zeu sa gasim oameni extraordinari, care ne-au ajutat si ne-au suportat toate intrebarile si toate telefoanele.
Cainele si-a revenit miraculos. Cu ambele picioare taiate, cu 2 placi in sold, era de un milion de ori mai activ (nu exagerez sub nici o forma, va asigur). Acum e primul la usa cand vede ca ne imbracam, merge mandru pe strada cu coada in sus, trage in lesa sa mearga cat mai mult.
Comentariul il las si pentru atitudinea crescatorului.
I-am trimis radiografiile pe mail, am vorbit la telefon si era foarte calm. Ulterior, i-am solicitat in scris contra-valoarea celor 2 interventii si mi s-a spus ca de fapt cainele nu trebuia operat si toata lumea ne-a informat gresit. Ca exista combinatii ”miraculoase” de medicamente/vitamine cu care se remediaza acest defect.
Am fost cu cainele si cu radiografiile la vreo 6 medici veterinari, si nici unul nu ne-a dat alta varianta. Mai mult, vreo 2 medici (specializati pe ortopedie) ne sugerau o proteza pe piciorul drept, cu defect mai mare.
Pe noi ne-a mahnit foarte tare suferinta prin care a trecut catelul, si suntem dezamagiti ca ne doream foarte tare un puiutel de-al lui.
La ultima discutie avuta cu crescatorul ne-a spus ca il putem imperechea fara probleme, ca dispazia de gradul 2-3 nu se transmite la pui – stiu ca sfideaza bunul simt aceasta remaca, insa asta am auzit prin telefon. Orice articol despre displazia de sold la caini (golden, labrador, rotwailer, ciobanesc german,…) spune ca acest defect e 100% transmis genetic, neacceptat in standard. Din asta inteleg ca el chiar face chestia asta, ca doar sunt buni banii pe 7-10 pui.
Chirurgul, de prima data cand ne-am intalnit, ne-a rugat cu cerul si pamantul sa-l castram. Ne-a sfatuit sa-l lasam pana la 2 ani (fara sa se imperecheze), deoarece hormonul sexual il ajuta la crestere, dar ulterior acestei varste sa-l castram..
Stiu ca nimic nu e sigur pe lumea asta, dar e aberant sa dai 600 de euro pe un caine atat de bolnav. O prietena a salvat un golden dintr-un adapost, si este mai sanatos decat sufletelul nostru.

tot ce am detaliat pot sustine cu dovezi  ( pedigree de la asociatia chinologica , radiografii inainte si dupa operitii , )
Cu respect

imi cer scuze , acum am vazut unde am postat, rog moderatorii sa sterga topicul sau sa-l mute

Edited by m&m, 14 December 2012 - 11:26.


#2
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
si de ce nu deschizi un proces impotriva vanzatorului ? Se numeste inselaciune din cate imi dau seama , mai ales ca el sustine ca poate face pui ( pe care logic el ii si vinde ) . Daca sustinea ca era sanatos cand la vandut era altceva.

#3
katmay

katmay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2008
multumesc moderatorului pentru mutarea postului aici



 tak30ver, on 13th June 2012, 15:54, said:

si de ce nu deschizi un proces impotriva vanzatorului ? Se numeste inselaciune din cate imi dau seama , mai ales ca el sustine ca poate face pui ( pe care logic el ii si vinde ) . Daca sustinea ca era sanatos cand la vandut era altceva.

nu am aceasta posinilitate , datorita faptului ca nu am contract semant cu el sau ceva la mana ca a luat bani de la mine ( gresala mea )

#4
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Imi pare tare rau pentru suferinta catelului si de situatia in care va aflati.....Eu personal va multumesc pentru postarea in mai multe locuri, pentru ca numai asa lumea va afla care sunt crescatori si care sunt crescatori responsabili. Niste teste de displazie la parinti nu costau o avere, dar un crescator serios nu ar mai fi folosit acei catei in programul de breeding....

#5
robinet_06

robinet_06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2012
Buna ziua,

Astazi dimineata mi-a murit puiutul de labrador auriu de numai 4 luni si 3 saptamani (cu toate vaccinurile facute, vitamine si suplimenti alimentari pentru articulatii si dezvoltare, hrana ca la carte si atentie deosebita) din cauza parvovirozei. Experienta este groaznica si nu doresc nimanui sa isi vada catelusul intr-un stadiu atat de avansat de degradare. Puitul a fost cumparat de la Hidalgo's Spirit si nici acum nu am primit actul de Pedigree si restul documentelor ca sa i se implanteze cip-ul de indentificare si tot ce mai era nevoie. Sunt curioasa daca le vom primi vreodata, dupa ce am dat atatea telefoane si am fost mintiti de mai multe ori ca actele sunt pe drum, cand de fapt ni s-a demonstrat ulterior ca nu era adevarat. Canisa este total lipsita de profesionalism, dar am fost pacaliti de faptul ca puiutul era atat de dragalas si cuminte si ne-am grabit sa-l luam. Bineinteles, am fost presati si cu comenatrii de tipul: "Daca nu il cumparati azi, maine o sa il dau altcuiva care-l vrea." Iar site-ul este de-a dreptul emotionant si reuseste sa te faca sa intelegi ca vei discuta cu o persoana care iubeste fiecare pui pe care il vinde si vrea sa stie ca va avea cele mai bune conditii. De fapt, nu ii pasa daca ii spui ca stai in garsoniera si il scoti de 2 ori pe zi afara timp de 15 minute, ti-l va da pe loc daca ai banii, fara negociere!

Nu as vrea sa acuz canisa ca din cauza ei puiutul a facut parvoviroza, desi medicii mi-au spus ca imunitatea era foarte scazuta chiar si neinfectat. Nu a putut lupta deloc cu virusul si a murit in 2 zile in mod violent, desi tratamentul a fost intensiv si agresiv. Insa exista multe alte lucruri pe care le pot reprosa, ca mai sus.

Oricum ar fi, puiutul a fost al nostru si l-am iubit si nu regret ca l-am luat si am avut grija de el atat de mult si am facut tot ce ne-au recomandat doctorii.

Ceea ce m-a socat este povestea cu puiul care a suferit de displazie de sold. Pe al nostru, pentru ca a murit acum, nu am apucat sa il ducem la radiografie ca sa vedem daca e ok sau nu, dar intr-adevar, era destul de lenes si cuminte in casa, dupa o plimbare putin mai lunga dormea 2-3 ore, nu alerga foarte mult cu alti catelusi si trebuia mereu sa tragem de el pe strada sa mearga, pentru ca se oprea ca un catar si nu mai vroia sa inainteze... Bineinteles, la controale totul era ok, dar nu am apucat sa ajungem si la radiografie.

Prin urmare, insistati intotdeauna sa vedeti parintii puiului, locul unde este tinut, actele puiului si bineinteles sa primiti pe loc un contract real. Eu daca imi voi mai lua un catel voi cere sa fie verificat de un veterinar impreuna cu mine si sa aiba o lista de analize deja facute. Nu trebuie sa va grabiti si sa va lasati impresionati de nimic ireal. Pe mine m-a impresionat pasiunea etalata pe site si faptul ca nu era ca celelalte canise unde comanzi catelul prin telefon, dai avans si ti-l livreaza peste 10 zile ca pe pizza, pe nevazute. Ganditi la rece si pastrati-va emotiile pentru puiut, cand il luati acasa.

Orice pui are nevoie sa fie iubit de niste stapani, dar daca vede ca nu mai are pe cine sa pacaleasca, poate proprietarul canisei nu se va mai grabi sa scoata cuiburi dupa cuiburi de pui care nu au sperante prea mari de viata si care nici nu apuca sa se bucure de zapada..

Cu drag.

#6
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Ce rahat! Imi place mult rasa asta, Retriever, cu ambele ramuri, Labrador si Golden. Ma intristez cand citesc astfel de povesti...

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

 iulia_400, on 14 iunie 2012 - 11:07, said:

....i asa lumea va afla care sunt crescatori si care sunt crescatori responsabili. ......


Din cate-mi dau seama, in acest caz nu este vorba despre CRESCATORI ci despre INMULTITORI !

Pacat !
Am si eu caini si stiu cat suflet pui in cresterea lor si cata bucurie iti ofera.
Si mai ales stiu ca dupa foarte scurt timp nu mai sunt doar animale de companie ci membri ai familiei ...

Din acest motiv, pentru a feri alti oameni de durerea provocata de suferinta unui catel, va rog sa publicati in cat mai multe locuri experientele neplacute legate de diversi inmultitori si comercianti de animale.

#8
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
Buna ,


Imi pare rau pentru ce s-a intamplat .
Acum am citit mesajul tau.

La mine mai mult a fost un caz de suspiciuni :

Am sunat la Hidalgo .
Am vorbit cu el si mi-a spus :

'' Am o femela Golden , undeva la 2 luni si , 3 luni .
Nu am actele ei , pentru ca proprietarul femelei mama a plecat din tara si nu a mai apucat sa imi dea pedigreeul pentru a face actele puilor . Si am mai ramas cu o singura fetita unde de la un pret de 500 E , acum trebuie sa o dau cu 800 RON .
Daca doriti , ne putem intalni astazi sa vedeti puiul , dar mai tarziu deoarece acum sunt la canisa , iar pe urma am o intalnire .''

Eu i-am raspuns :
'' Bine domnule atunci ramane sa vbim diseara la ora 21:00 sa vad puiul ''

Intre timp , eu m-am dus in Mogosoaia sa vad alti pui . Unde am plecat de-acolo ingrozita si cu purici pe mine .
Pui de 4-5 sapt , animale tinute in conditii groaznice , plini de purici si bolnavi . Iar deasupra tuturor , primul vaccin vroia sa il fac chiar PROPRIETARUL !!!
In fine , eu nu am cumparat , dar in timpul petrecut acolo , un domn a cumparat unul din pui . Teribil !

Asa.......

Intre timp , inainte de a ajunge la Mogosoaia plina de sperante , am anulat intalnire cu Hidalgo , deoarece chiar am sperat ca imi voi lua cane de la Mogosoaia .

La intoarcere spre Bucuresti , am sunat la Hidalgo , sa stabilesc din nou o intalnire .
Tipul a acceptat si a spus ca ne vedem la ora 9 , 9 si 15 .
Zis si facut , ma duc acolo la 9 fara 15 , plina de entuziasm si fericire . Ca de..... canisa super , etc , nu am de ce sa imi fac probleme .

ASTEPT 1 ora si 30 min in fata casei .
Nu raspundea la telefon  , Si ..... ce sa vezi , omul era in casa bine mersi cu musafiri !!!!
Dar nu a avut bunul simt sa coboare sa imi spuna sa revin .

BUN , toate bune si frumoase , coboara dupa o ora jumate si imi spune ca revine in 5 min !!!!
Care au fost 15 min !!!

URC in casa , un apartament vai de el , cu un miros ingrozitor si socul pentru mine a fost faptul ca , tinea animalele inchise in camere , in conditii de nedescris cu lumini stinse .

In final , imi aduce puiul , era super fricoasa , slaba si total neingrijita .
Si imi spune ca de fapt ar avea vreo 4-5 luni . In conditiile in care i-am spus ca ma intereseaza un pui inre 8-10 sapt , telefonic mi-a zis ca  atat are aproximativ.
Si evident , din nou , teatrul cu pedigreeul lipsa si cu vaitaturile de rigoare + presatul privind cumpararea lui ( ca el mai are si alti clienti si ca il da sigur maine )

Am plecat val vartej , suparata .
Dar ma bucur ca am facut-o , pentru ca dupa 3 saptamani de cautari in toata Romania cate 6-8 ore pe zi , telefonic si fizic , in ziua in care am vrut sa renunt , am dat de un anunt de la persoana fizica din Cluj .
Si cu 250 E , am pui sanatos , cu toate actele si in plus , mi l-a mai adus si in fata blocului tocmai de-acolo .
http://www.facebook....&type=3


Cam asta am patit eu cu Hidalgo - nu mi-a placut tiganeala de care a dat dovada , minciunile , conditiiile de trai a cainilor si lipsa de respect fata de animale si oameni .
Din acest motiv , nu am luat caine de la el .

Canisa mamei puiului meu , se numeste Mediguard .
http://www.mediguard.ro/

Sunt tinuti in conditii extraordinare si fara probleme veti fi fericiti cu un nou catel sanatos .
Si intr-adevar imi pare rau pentru ce ati patit  si din acest motiv am creat acest subiect pe forum , pentru a preveni astfel de cazuri .

Multa fericire , sanatate si noroc !

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

 fun_ky_girl_18, on 18 septembrie 2012 - 11:54, said:

....
....dat de un anunt de la persoana fizica din Cluj .
.....
Canisa mamei puiului meu , se numeste Mediguard .
http://www.mediguard.ro/

.....

Doar o micuta corectie - canisa Mediguard este din Medias (jud. Sibiu) nu din Cluj.

Si DA, este absolut recomandat sa achizitionati cateii din canise serioase nu de pe net.
Chiar daca asta inseamna o perioada de asteptare mai mare (orice canisa serioasa lucreaza cu prenotari) si un pret de achizitie mai ridicat.
In schimb, aveti garantia faptului ca puiutul achizitionat este sanatos si la maturitate va avea toate caracteristicile rasei - atat fizice cat si de temperament.

Diferenta de cost la achizitie poate fi - de prea multe ori din pacate - depasita de cheltuielile ulterioare in cazul unui catel cu probleme de sanatate congenitale. Si asta fara sa luam in considerare stressul si durerea provocate de suferintele sau mai rau - pierderea puiutului.

E o vorba din batrani: Casca ochii daca vrei sa nu casti punga !
Dar repet - aici nu-i vorba (doar) despre bani !

#10
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 katmay, on 13 iunie 2012 - 14:36, said:

buna ziua,
scriu acest comentariu cu speranta ca altcineva sa nu pateasca ceea ce am patit eu luand un catel de la canisa hidalgo's spirit.
Nu vreau sa generalizez, insa as vrea ca cei ce citesc acest comentariu sa deschida bine ochii si urechile.
Cainele de mic era foarte cumintel ( desi multa lumea, inclusiv posesori, imi zicea ca nu exista Golden Retriever cuminte).
Fiind primul nostru caine, saptamanal mergeam cu el la veterinar, il intorcea pe toate partile si nu gasea nimic in neregula.
Crescand, a inceput sa fie tot mai reticent la ideea de a iesi afara; il scoteam in brate din casa si il trageam dupa noi pe strada ca sa-si faca nevoile; in parc mergea doar impins de la spate; dupa o plimbare de o ora dormea cam 4-5 ore.
In casa era mai activ, insa nu cum auzeam pe la altii. Cu toate astea nici un veterinar nu gasea nimic in neregula la el, si toti ne spuneau ca e pur si simplu un catel mai comod/cuminte/potolit.
Pe la 7 luni, i-am facut radiografia la sold si am avut un soc. Catelul nostru avea displazie bilaterala, de gradul 3. Imediat am inceput iuresul pentru a confirma, in primul rand, diagnosticul. Ulterior, am incercat sa gasim un medic bun care sa il opereze.
Ne-a ajutat D-zeu sa gasim oameni extraordinari, care ne-au ajutat si ne-au suportat toate intrebarile si toate telefoanele.
Cainele si-a revenit miraculos. Cu ambele picioare taiate, cu 2 placi in sold, era de un milion de ori mai activ (nu exagerez sub nici o forma, va asigur). Acum e primul la usa cand vede ca ne imbracam, merge mandru pe strada cu coada in sus, trage in lesa sa mearga cat mai mult.
Comentariul il las si pentru atitudinea crescatorului.
I-am trimis radiografiile pe mail, am vorbit la telefon si era foarte calm. Ulterior, i-am solicitat in scris contra-valoarea celor 2 interventii si mi s-a spus ca de fapt cainele nu trebuia operat si toata lumea ne-a informat gresit. Ca exista combinatii ”miraculoase” de medicamente/vitamine cu care se remediaza acest defect.
Am fost cu cainele si cu radiografiile la vreo 6 medici veterinari, si nici unul nu ne-a dat alta varianta. Mai mult, vreo 2 medici (specializati pe ortopedie) ne sugerau o proteza pe piciorul drept, cu defect mai mare.
Pe noi ne-a mahnit foarte tare suferinta prin care a trecut catelul, si suntem dezamagiti ca ne doream foarte tare un puiutel de-al lui.
La ultima discutie avuta cu crescatorul ne-a spus ca il putem imperechea fara probleme, ca dispazia de gradul 2-3 nu se transmite la pui – stiu ca sfideaza bunul simt aceasta remaca, insa asta am auzit prin telefon. Orice articol despre displazia de sold la caini (golden, labrador, rotwailer, ciobanesc german,…) spune ca acest defect e 100% transmis genetic, neacceptat in standard. Din asta inteleg ca el chiar face chestia asta, ca doar sunt buni banii pe 7-10 pui.
Chirurgul, de prima data cand ne-am intalnit, ne-a rugat cu cerul si pamantul sa-l castram. Ne-a sfatuit sa-l lasam pana la 2 ani (fara sa se imperecheze), deoarece hormonul sexual il ajuta la crestere, dar ulterior acestei varste sa-l castram..
Stiu ca nimic nu e sigur pe lumea asta, dar e aberant sa dai 600 de euro pe un caine atat de bolnav. O prietena a salvat un golden dintr-un adapost, si este mai sanatos decat sufletelul nostru.

tot ce am detaliat pot sustine cu dovezi  ( pedigree de la asociatia chinologica , radiografii inainte si dupa operitii , )
Cu respect

imi cer scuze , acum am vazut unde am postat, rog moderatorii sa sterga topicul sau sa-l mute
Doamne cum ai putut sa dai 600 de euro pe un caine? Eu iubesc caini dar nu sunt in stare sa dau atatia bani pe unul, cu banii astia ma du cin vancata o saptamana hahahah. Imi pare rau pt ce a patit catelul tau, la el a paitit si al meu eu am un rott, are o dspazie de sold si oboseste f repede, nu suporta sa mearga mai mutl de ora la plimbare, duap aia ca,schiopata, alfle lam cumparat d ela o crescatorie cu 150 de euro acum 2 ani... nu sutn sigura ca e displazie ce are el, pt k nu iamfacut radiografie insa aresemnele unei displazii.

#11
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 Andrine, on 26 septembrie 2012 - 17:55, said:

Doamne cum ai putut sa dai 600 de euro pe un caine? Eu iubesc caini dar nu sunt in stare sa dau atatia bani pe unul, cu banii astia ma du cin vancata o saptamana hahahah. Imi pare rau pt ce a patit catelul tau, la el a paitit si al meu eu am un rott, are o dspazie de sold si oboseste f repede, nu suporta sa mearga mai mutl de ora la plimbare, duap aia ca,schiopata, alfle lam cumparat d ela o crescatorie cu 150 de euro acum 2 ani... nu sutn sigura ca e displazie ce are el, pt k nu iamfacut radiografie insa aresemnele unei displazii.

Lasa cainii pentru altii...mergi mai bine in vacanta si mai citeste o carte...cate unii nu s-au maturizat inca ...

#12
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
hmm este vorba de http://www.labradori.ro ?
daca animalele sunt tinute in conditii mizere de ce nu anuntati protectia animalelor?

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008

 tak30ver, on 13 iunie 2012 - 14:54, said:

si de ce nu deschizi un proces impotriva vanzatorului ? Se numeste inselaciune din cate imi dau seama
Poate pentru ca e in alt oras decat vanzatorul? Chiar asa, in caz de litigiu, daca vanzatorul e in Arad iar cumparatorul in Tulcea iar acesta actioneaza in instanta vanzatorul, unde se desfasoara procesul?

#14
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 danghetau, on 02 octombrie 2012 - 09:59, said:

Poate pentru ca e in alt oras decat vanzatorul? Chiar asa, in caz de litigiu, daca vanzatorul e in Arad iar cumparatorul in Tulcea iar acesta actioneaza in instanta vanzatorul, unde se desfasoara procesul?

Arad

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Pe exact asta mizeaza si acei sarlatani care acorda certificate de garantii si contracte cu valoare juridica. Eu nu pot sa le doresc decat sa nu le moara prea multi inainte...
Eu am luat de la un ins numit Laszlo din Oradea... siteul este acesta:
http://mydog.ro/
alti crescatori din Oradea mi-au spus ca este intermediar (ca dealtfel multi altii) si ca sunt probleme cu unii pui asa ca beliti ochii daca nu vreti sa ingrosati randul pagubitilor.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 danghetau, on 03 octombrie 2012 - 13:47, said:

Pe exact asta mizeaza si acei sarlatani care acorda certificate de garantii si contracte cu valoare juridica. Eu nu pot sa le doresc decat sa nu le moara prea multi inainte...
Eu am luat de la un ins numit Laszlo din Oradea... siteul este acesta:
http://mydog.ro/
alti crescatori din Oradea mi-au spus ca este intermediar (ca dealtfel multi altii) si ca sunt probleme cu unii pui asa ca beliti ochii daca nu vreti sa ingrosati randul pagubitilor.
Astia sunt samsari, nu crescatori. Cumpara puii en-gros de la niste puppy-miller din Ungaria si ii plaseaza in Romania. Si prin zona Aradului auzisem ca sunt niste puppy-milleri. Un crescator  serios nu are mai mult de 2-3 rase si nu are pui oricand. Trebuie sa iei legatura din timp sisa prenotezi puiul

#17
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
De citit atasamentul pentru cei in cautare de un catel.

Attached Files


Edited by iulia_400, 04 October 2012 - 09:11.


#18
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
Daca vrei un labrador adevarat si nu te deranjeaza un drum pana la Brasov pentru a-l lua, recomand canisa Terra Spirit. E un tip priceput, creste doar labradori, puii se iau prin comanda cu aproximativ 4 luni inainte, iti arata parintii, iti explica tot ce trebuie sa sti, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate