Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MIRACOLE DESPRE CARE VORBEȘTE BIBLIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
439 replies to this topic

#37
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 25th June 2012, 09:55, said:

exista asa ceva,

Punând această întrebare, îmi confirmi ce am afirmat anterior, că nu înțelegi ce înseamnă a traduce dintr-o limbă în alte limbi ...

De exemplu, în unele țări nu există termeni diferiți pentru „suflet“ și „spirit".  Cum ar trebui să procedeze un traducător care vede în limba "mamă" doi termeni diferiți, iar în limba în care intenționează să traducă nu există?

Un alt exemplu este următorul:

ÎN LIMBILE originale, Biblia folosește de peste 70 de ori cuvântul ebraic she’óhl și echivalentul său grecesc haídes.
Ambii termeni sunt asociați cu moartea.
Unele traduceri ale Bibliei îi redau prin „mormânt“, „iad“ sau „groapă“.
Însă, în majoritatea limbilor, nu există cuvinte care să transmită sensul exact al acestor termeni din ebraică și greacă.


Fă și tu câteva cercetări și vei vedea că îți vei schimba părerea despre traducerea "exactă" a cuvintelor din limbile originale ...  ;)

#38
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
lasa tu traducerile cu cuvinte exacte, tu ai pus un cuvant acolo unde nu trebuia !

#39
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 25th June 2012, 10:07, said:

lasa tu traducerile cu cuvinte exacte, tu ai pus un cuvant acolo unde nu trebuia !

Mda. Se pare că orice dovadă clară ți-ar fi adusă, prejudecățile și mândria te împiedică să vezi realitatea ...

Sper să te trezești până nu este prea târziu ...

#40
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 25th June 2012, 10:47, said:

Mda. Se pare că orice dovadă clară ți-ar fi adusă, prejudecățile și mândria te împiedică să vezi realitatea ...

Sper să te trezești până nu este prea târziu ...

Incredibil cat de fatarnic esti! Cate dovezi ti-am adus doar eu? Toate "dovezile" tale sunt din turn si nu corespund cu Biblia deloc.
Ca dovada sta chiar revista ta preferata turnu' de veghe. Cate dovezi vrei sa-ti mai aduc? Ca tu oricum inchizi ochii la toate, tu te eschivezi in toate felurile sa raspunzi la intrebari, tie nu-ti place adevarul care cateodata doare - tie iti place organizatia! Iata pe tine prejudecatile te impiedica sa vezi realitatea, pentru ca eu nu mi-am vandut sufletul vreo unei organizatii/societati de pe pamant pe cand tu asta ai facut. Eu il am ca Cap doar pe Isus, pe cand tu ai Organizatia.

Daca ai fi in adevar ai putea sa raspunzi la intrebari dar asa dovedesti tu singur ca nu ai baza biblica. Ca tine toti pot sa faca. Isi spun ideile lor preconcepute de altii si gata nu-l mai intereseaza nimic.

Pentru ce atunci mai deschizi aceste topicuri daca refuzi discutiile?

#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postroot_mit, on 26th June 2012, 19:02, said:

Incredibil cat de fatarnic esti!

root, tu vezi-ți mai bine de "singurătatea" ta ...  ;)
Nu dau nici măcar doi bani pe ideile celor care susțin că Dumnezeu nu are un popor organizat cu care colaborează!  Este împotriva învățăturii clare a Bibliei.

(FAPTELE 15:14) . . .Simeon a istorisit amănunțit cum, pentru prima oară, Dumnezeu și-a îndreptat atenția spre națiuni ca să scoată din ele un popor pentru numele său. . .

Nu te mai obosi, te rog ...

#42
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 08:10, said:

root, tu vezi-ți mai bine de "singurătatea" ta ...  ;)

nu vorbi prostii..."root" nu e singur, are credinciosi cu care fraternizeaza; unirea o face Duhul Sfant si nu o structura clericala absolutista, precum "sclavul fidel"....apropo, de ce Pavel si nici un alt apostol nu spune nimic despre "sclavul fidel"???!! ei sa nu fi stiut cuvintele Domnului Isus? cum se face ca martorii astazi se raporteaza cu atata convingere la sclavul fidel si totusi primii crestini nici nu l-au mentionat vreodata????!!!

#43
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 27th June 2012, 08:21, said:

nu vorbi prostii..."root" nu e singur, are credinciosi cu care fraternizeaza; unirea o face Duhul Sfant si nu o structura clericala absolutista, precum "sclavul fidel"....apropo, de ce Pavel si nici un alt apostol nu spune nimic despre "sclavul fidel"???!! ei sa nu fi stiut cuvintele Domnului Isus? cum se face ca martorii astazi se raporteaza cu atata convingere la sclavul fidel si totusi primii crestini nici nu l-au mentionat vreodata????!!!

dancing, citește atent Scriptura, și nu te lăsa influențat de filozofii demonice ...

#44
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 08:26, said:

dancing, citește atent Scriptura, și nu te lăsa influențat de filozofii demonice ...

si tu ai citit atent Scriptura, ai gasit unde primii crestini se raportau la "sclav"; atunci spune-mi si mie unde, ca nu am gasit decat ca primii crestini aveau apostoli, profeti, prezbiteri, diaconi, toti pusi de ...ai ghicit, Duhul Sfant, si nu spune nimic de clasa unui sclav !!

#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 27th June 2012, 08:29, said:

si tu ai citit atent Scriptura, ai gasit unde primii crestini se raportau la "sclav"; atunci spune-mi si mie unde, ca nu am gasit decat ca primii crestini aveau apostoli, profeti, prezbiteri, diaconi, toti pusi de ...ai ghicit, Duhul Sfant, si nu spune nimic de clasa unui sclav !!

Deci cuvintele lui Isus sunt egale cu zero după părerea ta.  Nu sunt valabile decât dacă sunt confirmate de alți oameni ...

(MATEI 24:45–47) . . .Cine este sclavul fidel și prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând așa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale.

(LUCA 12:42) . . .Și Domnul a răspuns: „Cine este administratorul fidel, cel prevăzător, pe care stăpânul lui îl va numi peste toți slujitorii săi ca să le dea mereu măsura de hrană la timpul potrivit?

#46
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 08:40, said:

Deci cuvintele lui Isus sunt egale cu zero după părerea ta.  Nu sunt valabile decât dacă sunt confirmate de alți oameni ...

(MATEI 24:45–47) . . .Cine este sclavul fidel și prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit? 46 Fericit este sclavul acela dacă stăpânul lui, la venire, îl va găsi făcând așa! 47 Adevărat vă spun că-l va numi peste toate bunurile sale.

(LUCA 12:42) . . .Și Domnul a răspuns: „Cine este administratorul fidel, cel prevăzător, pe care stăpânul lui îl va numi peste toți slujitorii săi ca să le dea mereu măsura de hrană la timpul potrivit?

iarasi incepi sa ma enervezi, observ ca nu discut cu un om intreg la cap.

repet: daca Isus s-a referit, la propriu (si nu la figurat), ca ar trebui sa existe un grup de crestini, clasa unsa, care sa furnizeze hrana teocratica, clasa numita biblic "sclavul fidel si prevazator", de ce primii crestini nu au amintit de existenta lui? UNDE ERA SCLAVUL IN PRIMUL SECOL ????!!!!!

#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 27th June 2012, 09:03, said:

iarasi incepi sa ma enervezi, observ ca nu discut cu un om intreg la cap.

Nu crezi că ai putea vorbi mai politicos?

#48
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 27th June 2012, 09:06, said:

Nu crezi că ai putea vorbi mai politicos?

daca nu te zgaltaie cineva, nu poti fi trezit ! ar trebui sa apreciezi eforturile noastre concertate de a te scoate din nenorocirea in care esti acum !

spune: unde era clasa sclavului in primul secol, si nu mai abate firul discutiei (tie iti foloseste, nu mie !)

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 27th June 2012, 09:13, said:

daca nu te zgaltaie cineva, nu poti fi trezit ! ar trebui sa apreciezi eforturile noastre concertate de a te scoate din nenorocirea in care esti acum !

spune: unde era clasa sclavului in primul secol, si nu mai abate firul discutiei (tie iti foloseste, nu mie !)

Numai așa de curiozitate, toți cei care nu sunt de acord cu ideile tale "au probleme cu capul?"

(FAPTELE 15:1–29) . . .Și niște bărbați au coborât din Iudeea și au început să-i învețe pe frați astfel: „Dacă nu vă circumcideți după obiceiul lui Moise, nu puteți fi salvați“. 2 Dar, după ce Pavel și Barnaba au avut nu puține neînțelegeri și discuții aprinse cu ei, s-a hotărât ca Pavel, Barnaba și alți câțiva dintre ei să urce la apostolii și bătrânii din Ierusalim, în legătură cu această dispută. 3 După ce au fost conduși de congregație o bucată de drum, acești bărbați și-au continuat drumul prin Fenicia și Samaria. Ei povesteau amănunțit despre convertirea oamenilor din națiuni și le făceau o mare bucurie tuturor fraților. 4 Când au ajuns la Ierusalim, au fost primiți cu bunătate de congregație, de apostoli și de bătrâni și au istorisit multele lucruri pe care le făcuse Dumnezeu prin ei. 5 Dar unii din secta fariseilor care crezuseră s-au ridicat de pe scaun și au zis: „Trebuie să fie circumciși și să li se poruncească să respecte legea lui Moise!“ 6 Apostolii și bătrânii s-au adunat să analizeze această problemă. 7 După o discuție lungă și aprinsă, Petru s-a ridicat și le-a zis: „Bărbaților, fraților, știți bine că din primele zile Dumnezeu m-a ales pe mine dintre voi pentru ca, prin gura mea, oamenii națiunilor să audă cuvântul veștii bune și să creadă. 8 Și Dumnezeu, care cunoaște inima, a depus mărturie dându-le spiritul sfânt, ca și nouă. 9 El n-a făcut nicio deosebire între noi și ei, ci le-a purificat inimile prin credință. 10 Acum, de ce-l puneți pe Dumnezeu la încercare, așezând pe gâtul discipolilor un jug pe care nici strămoșii noștri, nici noi n-am putut să-l purtăm? 11 Noi avem însă încredere că vom fi salvați prin bunătatea nemeritată a Domnului Isus la fel ca oamenii aceștia“. 12 Atunci toată mulțimea a tăcut și i-a ascultat pe Barnaba și pe Pavel, care au istorisit multele semne și minuni pe care Dumnezeu le făcuse prin ei în mijlocul națiunilor. 13 Când ei au terminat de vorbit, Iacov a răspuns, zicând: „Bărbaților, fraților, ascultați-mă! 14 Simeon a istorisit amănunțit cum, pentru prima oară, Dumnezeu și-a îndreptat atenția spre națiuni ca să scoată din ele un popor pentru numele său. 15 Și cu aceasta corespund cuvintele Profeților, după cum este scris: 16 «După aceste lucruri mă voi întoarce și voi rezidi coliba căzută a lui David. Îi voi rezidi ruinele și o voi ridica din nou, 17 pentru ca aceia care rămân dintre oameni să-l caute stăruitor pe Iehova, împreună cu oameni din toate națiunile, oameni numiți cu numele meu, spune Iehova, care face aceste lucruri, 18 cunoscute din vechime». 19 De aceea, hotărârea mea este să nu-i tulburăm pe aceia din națiuni care se întorc la Dumnezeu, 20 ci să le scriem să se abțină de la lucrurile pângărite de idoli, de la fornicație, de la animale strangulate și de la sânge. 21 Căci din timpuri străvechi, Moise are predicatori din oraș în oraș, pentru că este citit cu voce tare în sinagogi în fiecare sabat“. 22 Atunci apostolii, bătrânii și toată congregația au considerat că este bine să trimită la Antiohia, împreună cu Pavel și Barnaba, niște bărbați aleși din mijlocul lor: pe Iuda, numit Barsaba, și pe Sila, bărbați de frunte printre frați. 23 Și au scris cu mâna lor: „Apostolii și bătrânii, frații voștri, către frații din Antiohia, din Siria și din Cilicia care sunt din națiuni: Salutare! 24 Fiindcă am auzit că unii dintre ai noștri v-au tulburat cu vorbe și au încercat să vă corupă sufletele, deși noi nu le-am dat instrucțiuni, 25 am fost cu toții de acord și am considerat că este bine să alegem niște bărbați pe care să-i trimitem la voi împreună cu iubiții noștri Barnaba și Pavel, 26 oameni care și-au riscat viața pentru numele Domnului nostru Isus Cristos. 27 Îi trimitem deci pe Iuda și pe Sila, pentru ca și ei să vă spună prin viu grai aceleași lucruri. 28 Căci spiritul sfânt și noi am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: 29 să vă abțineți de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate și de la fornicație. Dacă vă păziți cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiți sănătoși!“

Citește atent Scriptura ....  ;)

#50
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
omule, unde vorbeste aici de clasa sclavului ???!!! ca am citit numai despre apostoli si batrani ! si acolo scrie ca au intrebat pe Duhul sfant ! intreaba "clasa sclavului a martorilor lui iehova" pe Duhul cand ia vreo decizie ??!

Edited by dancingcolors, 27 June 2012 - 10:00.


#51
Xander100

Xander100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 147
  • Înscris: 18.06.2009
Asa, de curiozitate totusi, mie nu mi-e clar din cine era alcatuita clasa sclavului pana la 1800? Iar intre sec II si 1800 a ramas Dumnezeu fara popor?
Ca la intrebarile asemanatoare puse de "root" nu s-a mai dat niciun raspuns. Macar o explicatie trasa de par tot ar trebui sa existe daca se vrea a fi adevarat invatatura.

#52
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
cuvantul biblic este clar:

1 Corinteni cap. 12 28. Si Dumnezeu a randuit in Biserica, intai, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, invatatori; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tamaduirilor, ajutorarilor, carmuirilor si vorbirii in felurite limbi.

nimic despre clasa sclavului.

orice crestin se poate dovedi un sclav bun si credincios, daca face voia Stapanului.

dar unde sunt apostolii, profetii, invatatorii, cei care fac minuni, vindecari, cei care vorbesc in limbi la martorii lui iehova? lipsesc cu desavarsire asta aratand ca nu sunt Biserica.

#53
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostXander100, on 27th June 2012, 10:53, said:

Asa, de curiozitate totusi, mie nu mi-e clar din cine era alcatuita clasa sclavului pana la 1800? Iar intre sec II si 1800 a ramas Dumnezeu fara popor?
Ca la intrebarile asemanatoare puse de "root" nu s-a mai dat niciun raspuns. Macar o explicatie trasa de par tot ar trebui sa existe daca se vrea a fi adevarat invatatura.

Isus a arătat într-o parabolă că, începând din secolul I e.n, aeva să existe tot timpul creștini pe pământ.  El i-a comparat cu „grâul” care crește odată cu „neghina” (Matei 13:30). Deși nu putem spune exact cine au fost persoanele sau grupurile de persoane care au făcut parte din clasa „grâului”, putem afirma cu certitudine că au existat întotdeauna oameni care au apărat cu mult curaj Cuvântul lui Dumnezeu și care au combătut învățăturile nebiblice susținute de Biserică.  

Iată câteva exemple:  

Agobard, arhiepiscop de Lyon (779-840  e.n.), a condamnat închinarea la icoane și construirea de biserici în onoarea sfinților, precum și liturghiile și practicile religioase nebiblice.

Episcopul Claudius, un contemporan al său, a respins și el tradiția Bisericii, rugăciunile adresate sfinților și venerarea relicvelor.
În secolul al XI-lea, arhidiaconul Berengar din Tours (Franța) a fost excomunicat pentru că nu a acceptat doctrina catolică a transsubstanțierii.  De asemenea, el a susținut că Biblia este mai presus de tradiție.  

Petru din Bruys și Henric din Lausanne, care au trăit în secolul al XII-lea, au apreciat și ei adevărul din Biblie.  Petru a renunțat la cariera eclesiastică deoarece nu era de acord cu învățăturile catolice privind botezul copiilor mici, transsubstanțierea, rugăciunile pentru morți și venerarea crucii.  În 1140, Petru a plătit cu viața pentru convingerile sale.  Henric, care era călugăr, a criticat practicile corupte ale Bisericii și aspectele nebiblice ale liturghiei.  În 1148, a fost aruncat în închisoare, unde și-a petrecut restul vieții.

Un alt bărbat care a contribuit la răspândirea adevărului biblic a fost Valdes, sau Waldo.  El a renunțat la bunurile sale și chiar  a încurajat traducerea unor fragmente din Biblie în limba vorbită în sud-estul Franței.  Și-a dedicat viața predicării adevărului biblic.  În cele din urmă „Valdezii” care i s-au alăturat au fost excomunicați de papă și izgoniți din casele lor.  

În secolele care au urmat, și alții au apărat cu entuziasm adevărul Bibliei, printre ei numărându-se John Wycliffe (cca 1330-1384), William Tyndale (cca 1494-1536), Henry Grew (1781-1862) și George Storrs (1796-1879).

#54
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
pai nu zic eu bine ca vorbesti prostii? aduna-i pe toti acestia ce au trait secole de-a randul, care au fost prigoniti de Biserica Catolica pentru credinta lor diferita in anumite puncte, si vei vedea ca depasesc cu mult 144.000 !!!!(nu uita sa aduni si crestinii din primele secole !!!) deci "clasa" aia de mergatori la Cer, s-ar fi strans deja !

Edited by dancingcolors, 27 June 2012 - 10:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate