Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

suplimente nutritive

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Pentru biceps, cate repetari se fac? sau mai exact se fac repetari exacte sau pana nu mai poti?(aici ma refer la toate grupele)

#20
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postdani24, on 9th June 2012, 20:53, said:

Pentru biceps, cate repetari se fac? sau mai exact se fac repetari exacte sau pana nu mai poti?(aici ma refer la toate grupele)
Pentru cresterea masei musculare ar trebui sa faci cu o greutate care sa iti permita 7-12 repetari pe serie si in mod normal 3-4 exercitii a care 3 serii ( fara incalzirea) . Asta depinde si cum lucrezi bicepsul daca lucrezi bicepsul cu spatele in aceeasi zi sau daca lucrezi simplu doar bratele ( biceps si triceps ) in ziua respectiva.

#21
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
De ce ar fi mai eficient decat cu ganterele? Nu pun greutati "enorme" ca sa ma prostesc, pun cat trebuie, exact cat sa fac 4 serii descrescatoare (primele doua serii -  10 repetari, a treia 8, a patra 6).

#22
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Bun. Inca o problema pentru voi pentru ca vad ca va pricepeti: imi faceti un program de antrenament?(numai daca vreti) si ceva detalii despre mesele din inainte si dupa antrenament (cu cat timp inainte si dupa antrenament se ia masa etc)

#23
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Iti propun programul meu, cu care am crescut satisfacator in 3 luni, luand in calcul si scaderea in masa de 9 kg: ziua 1: piept si triceps; ziua 2: spate si biceps; ziua 3: umeri si abdomen; ziua 4: picioare (eu sar peste ziua 4, adica nu fac picioare, ca le am deja destul de "bune", si inlocuiesc cu cardio). Intre ziua 1 si ziua 2, e bine sa existe o ziua "1,5", adica o zi de pauza, ca-ti obosesti destul de mult bratele. E bine sa mananci cam cu o ora-doua inainte de antrenament, ca sa poti manca imediat dupa antrenament, lucru esential. Eu am 5-6 mese, 2-3 principale si 3 intermediare, adica shake-uri cu cate 30-40 g proteine. Calculeaza-ti in functie de masa ta aportul de proteine, astfel incat sa iei zilnic minim 1,5 g proteina/kilocorp.

Edited by Loox, 11 June 2012 - 18:38.


#24
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012

View PostLoox, on 11th June 2012, 19:37, said:

Iti propun programul meu, cu care am crescut satisfacator in 3 luni, luand in calcul si scaderea in masa de 9 kg: ziua 1: piept si triceps; ziua 2: spate si biceps; ziua 3: umeri si abdomen; ziua 4: picioare (eu sar peste ziua 4, adica nu fac picioare, ca le am deja destul de "bune", si inlocuiesc cu cardio). Intre ziua 1 si ziua 2, e bine sa existe o ziua "1,5", adica o zi de pauza, ca-ti obosesti destul de mult bratele. E bine sa mananci cam cu o ora-doua inainte de antrenament, ca sa poti manca imediat dupa antrenament, lucru esential. Eu am 5-6 mese, 2-3 principale si 3 intermediare, adica shake-uri cu cate 30-40 g proteine. Calculeaza-ti in functie de masa ta aportul de proteine, astfel incat sa iei zilnic minim 1,5 g proteina/kilocorp.
"zilnic minim 1,5 g proteina/kilocorp" le iau din mancare sau din suplimente?

#25
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View PostLoox, on 11th June 2012, 19:37, said:

...(eu sar peste ziua 4, adica nu fac picioare, ca le am deja destul de "bune", si inlocuiesc cu cardio). ....


Gresit !! Antrenarea picioarelor favorizeaza dezvoltarea trenului superior...
In legatura cu restul este corect (din pct meu de vedere), dar cum faci ca el inca nici nu a trecut la 50m de sala, nici nu are inca un abonament...
Eu recomand inainte de antrenamentul pe grupe musculare, antrenament full body - 3 zile pe saptamana (dupa cum vad este ectomorf daca nu ma insel). Dupa 2 luni, 2 luni jumate macar, antrenament impartit pe grupe.


View Postdani24, on 11th June 2012, 20:47, said:

"zilnic minim 1,5 g proteina/kilocorp" le iau din mancare sau din suplimente?

Cand nu te antrenezi, nu mananci ? Muschii atunci se refac si cresc cand nu te antrenezi...

#26
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
O dezvolta si torso-ul, dar daca fac si picioare, vor creste si alea, iar eu le am destul de dezvoltate nativ (groase, musculoase, gambe mari, coapse mari, fese mari), si scopul ar fi proportionarea corecta, nu disproportionarea. Daca fac si picioare, in loc de 42 in brat cat ar trebui sa am (dupa standarde), cand o sa ajung la 42 o sa constat ca trebuie cam 50. :lol:

Asa de mult sa faca circuit? Mai degraba o luna...e suficient.

Proteinele le iei si din una si din alta. Recomandat ar fi sa le iei din mancare doar, dar n-o sa prea poti decat daca bagi cu polonicul in tine. Si absorbtia proteinelor din mancare se face destul de greu, pe cand din shake-uri foarte repede (sau proteine lichide - extrem de repede).

Pe de alta parte, mai pui in calcul si valoarea biologica a proteinelor, adica mai precis cam cat % din proteina ingerata ajunge unde trebuie. Iar proteinele cu VB foarte mare sunt in ordinea asta: izolatul proteic din zer, concentratul proteic din zer, proteina din oul intreg, apoi cea din laptele baut ca atare, albusul de ou, branza, apoi carnurile (peste, pui, vita), si mai mici - soia, caseina, alune, iaurt. De aceea sunt indicate concentrate/izolate proteice in special din zer, ou sau lapte (vezi Milk&Egg, are din toate trei cate o treime), pentru ca au se absorb in proportie mai mare decat cele din carne. Cel mai scump, logic, e zerul (whey), cu ala ai eficienta maxima.

Edited by Loox, 11 June 2012 - 20:29.


#27
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011
Apai, acu, sincer, nici eu nu am inceput cu full body. Doar o saptamana am facut asa. Cum am spus full body - 2-2,5 luni, nu am experimentat-o eu, am primit informatia de la un culturist (nu dau nume, dar il stii si tu) si niste studenti la medicina sportiva. Oricum minim o luna, pana invata corect exercitiile si pana corpul se obisnuieste cu efortul.

#28
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Cu antrenamentul si alimentatia m'am lamurit. Sa revenim la prima problema: ce a suplimetelor, m'am gandit ca dupa ce ma obisnuesc cu exercitiile si efortul sa iau creatina, am inteles ca are un efect destul de bun; ce parere aveti?

#29
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postdani24, on 12th June 2012, 16:05, said:

Cu antrenamentul si alimentatia m'am lamurit. Sa revenim la prima problema: ce a suplimetelor, m'am gandit ca dupa ce ma obisnuesc cu exercitiile si efortul sa iau creatina, am inteles ca are un efect destul de bun; ce parere aveti?
Are un efect senzational ... retine apa destul de mult , in rest ............................................................... :thumbdown:

#30
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006

View PostLoox, on 11th June 2012, 21:15, said:

O dezvolta si torso-ul, dar daca fac si picioare, vor creste si alea, iar eu le am destul de dezvoltate nativ (groase, musculoase, gambe mari, coapse mari, fese mari), si scopul ar fi proportionarea corecta, nu disproportionarea. Daca fac si picioare, in loc de 42 in brat cat ar trebui sa am (dupa standarde), cand o sa ajung la 42 o sa constat ca trebuie cam 50. :lol:
Asta e printre cele mai comune "scuze" de a nu face picioare :) Dar pana la urma e ok, oricum 70-80% din cei care merg la sala nu fac.
Sunt oricum curios cati cm ai la gamba sau la copasa (inaltime si greutate) ca sa imi dau seama ce inseamna picioare supradezvoltate.

#31
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postseck, on 12th June 2012, 19:04, said:

Are un efect senzational ... retine apa destul de mult , in rest ............................................................... :thumbdown:

Poate de aceea este cel mai vandut supliment ????????

#32
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Daca iau ceva suplimente( sa zicem 2 luni) si cresc in masa musculara(sa zicem sa o pun de doua ori mai repede decat fara suplimente), daca ma las de suplimente dupa acele 2 luni dar continui sa ma duc la sala o sa scada masa musculara?

#33
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postdani24, on 13th June 2012, 17:20, said:

Daca iau ceva suplimente( sa zicem 2 luni) si cresc in masa musculara(sa zicem sa o pun de doua ori mai repede decat fara suplimente), daca ma las de suplimente dupa acele 2 luni dar continui sa ma duc la sala o sa scada masa musculara?
Dai insa nu foarte mult , daca nu iei suplimente cu retentie la apa ( la astea dai mai mult jos  , creatina are retentie la apa ) , in general daca ai o alimentatie buna nu dai foarte putin jos.

Edited by seck, 13 June 2012 - 16:33.


#34
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postssergiu, on 12th June 2012, 23:43, said:

Asta e printre cele mai comune "scuze" de a nu face picioare :) Dar pana la urma e ok, oricum 70-80% din cei care merg la sala nu fac.
Sunt oricum curios cati cm ai la gamba sau la copasa (inaltime si greutate) ca sa imi dau seama ce inseamna picioare supradezvoltate.
Ok...cum vrei: inaltime 1,76, greutate (masa mai bine zis) 74 kg, gamba 38 cm, coapsa 58 cm. Ar trebui sa am 68 in coapsa, ceea ce mi se pare mult si suficient cat am acum. Momentan am 34 (respectiv 35 la cel drept) in brat, 95 in piept, si vrei sa fac picioare?

Edited by Loox, 13 June 2012 - 20:54.


#35
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View PostLoox, on 13th June 2012, 21:52, said:

Ok...cum vrei: inaltime 1,76, greutate (masa mai bine zis) 74 kg, gamba 38 cm, coapsa 58 cm. Ar trebui sa am 68 in coapsa, ceea ce mi se pare mult si suficient cat am acum. Momentan am 34 (respectiv 35 la cel drept) in brat, 95 in piept, si vrei sa fac picioare?

"Brabdu' domle, brandu' " cat "îi" ????? :D  Cea mai buna masuratoare este ... oglinda

#36
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Apai scrisai, ii mnic, cam 35 de deshte... :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate