Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

suplimente nutritive

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Salut! Am 17 ani jumate, 57 kg si 1.70 m  si o sa incep sa fac sala dar vreau sa iau si ceva suplimente si nu stiu de care. Imi trebuie ceva pentru fibrare si masa musculara dar nu ceva exagerat. As vrea niste sfaturi despre ce suplimente sa iau(proteine, creatina, aminoacizi sau altele de care poate imi ziceti voi).

#2
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Pentru masa si inaltimea ta, iti trebuie ceva sa iei si in greutate. Avand in vedere ca ai 17 ani, nu stiu cum stai si cu banii, o sa-ti recomand Total Mass 4200, carbo+proteina+creatina. Calitativ e o porcarie de supliment, dar e ieftin, te faci mare si da si rezultate, deci obisnuieste-te cu ideea. Despre dieta n-o sa-ti vorbesc pentru ca nici n-ai intrebat. :)


Anyway, daca vrei ceva bun si ai bani, alternativa ar fi Serious Mass de la Optimum Nutrition, o sac d-ala "de ciment" o sa-ti ajunga cam 3 saptamani, adica te va costa cam dublu fata de Total Mass.

Edited by Loox, 07 June 2012 - 21:19.


#3
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Deci tu inca nu ai intrat intr-o sala de fitness/forta si intrebi ce suplimente sa iei ? Tare .... banuiesc ca vrei si cu rezultate in maxim o luna sa iesi ca Arnold. ... trecand peste asta , eu zic sa mergi doar pe mancare pentru inceput , sa inveti exercitiile , cum se executa corect , sa iti faci un program de care sa te tii si sa vezi cum evoluezi asa mai ales ca in mod normal pui cel mai repede in primele luni de sala/culturism.
Si masa si fibrare in acelasi timp nu merge .... intai treci prin perioada de masa care pe langa in mod normal contine un weightgainer si multe calorii in alimentatie ... si pe urma treci la fibrare/definire care presupune un alt antrenament dar asta pe o perioada de multe luni tinand cond de datele din mpmentul de fata.
In primul rand puneti la punct antrenamentul ..obisnuiestete cu febra , pune la punct o alimentatie si pe urma intreaba de suplimente.

#4
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ok, aproband ce s-a scris mai sus, recomandarea mea ti se adreseaza de azi intr-o luna, daca incepi cu sala de azi. :D

#5
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Nu intru pentru prima data in sala, am mai facut in trecut dar nu prea m'am tinut, am crezut ca nu e important sa mentionez, acum sa ma apuc serios

#6
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 dani24, on 7th June 2012, 22:23, said:

Nu intru pentru prima data in sala, am mai facut in trecut dar nu prea m'am tinut, am crezut ca nu e important sa mentionez, acum sa ma apuc serios
si cu aceste noi date acelasi raspuns til dau , incepe fara nici un supliment .... o sa ai destul timp mai incolo sa iei , puteti la punct alimentatia , si un program bun.
Eu iti recomand dupa 3 luni de sala sa incepi sa iei suplimente , sa incepi cu un supliment in fuctie de necesitati weightgainer , proteine , aminoacizi,energizante ...s.a. , . Principal pentru cresterea in masa musculara sunt : antrenamentul , alimentatia si odihna abea pe urma suplimentele nutritive.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 seck, on 7th June 2012, 22:35, said:

si cu aceste noi date acelasi raspuns til dau , incepe fara nici un supliment ....

@dani: eu zic sa mai intrebi si pe altii

#8
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012

 seck, on 7th June 2012, 22:35, said:

si cu aceste noi date acelasi raspuns til dau , incepe fara nici un supliment .... o sa ai destul timp mai incolo sa iei , puteti la punct alimentatia , si un program bun.
Eu iti recomand dupa 3 luni de sala sa incepi sa iei suplimente , sa incepi cu un supliment in fuctie de necesitati weightgainer , proteine , aminoacizi,energizante ...s.a. , . Principal pentru cresterea in masa musculara sunt : antrenamentul , alimentatia si odihna abea pe urma suplimentele nutritive.
Multumesc pentru sfaturi :D

#9
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Nu ai pentru ce .... cand am inceput sala stateam mai slab ca tine , aveam 1.75/56 kg , nu am luat niciun supliment si am ajuns la 1.75/73 kg  , iar in forta am crescut la impins la piept de la 40 kg la 110 kg executat corect atins usor bara de piept , si nu am luat decat niste multivitamine , bineinteles difera de la corp la corp insa la inceput in mod normal daca ai un program bun , odihna corespunzatoare si o buna alimentatie cresti usor cel putin 4-5 kg in primele 2-3 luni.

#10
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
N-ai specificat in cate 12 luni ai ajuns sa faci piept 110 kg :lol: Asa zic si eu ca am ajuns de la 30 la 80 kg in 2 luni, cu mancare de dieta si supliment proteic (din soia din pacate :deadtongue:)

Cu suplimentul faci de 3x mai repede treaba, la fel de natural. In fond, ce e nenatural in zer sau caseina?

Edited by Loox, 07 June 2012 - 22:26.


#11
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Da greseala mea , fac sala/culturism de 2.3 ani si fara niciun supliment nutritiv inafara de multivitamine luate in special in perioada iernii atunci cand antrenamentul este mai intens ..... vara merg mai mult pe intretinere si sunt foarte multumit de rezultate .

Treaba cu 3x dami voie sa nu fiu de acord , si iti spun in comparatie cu un coleg de antrenament , el cu suplimente a mers mai bine ca mine la inceput in primele 6-7 luni a crescut mai repede ca mine , insa pe urma la el a inceput stagnarea si diverse fluctuatii de greutate , forta cand schimba diverse tipuri de suplimente , cred ca nu e nevoie sa spun ca dupa o anumita perioada de stagnare a trecut la next level respectiv steroizi.
Nu am spus ca nu ar fi natural sau nociv organismului.

Edited by seck, 07 June 2012 - 22:35.


#12
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

 seck, on 7th June 2012, 23:20, said:

.... impins la piept de la 40 kg la 110 kg executat corect atins usor bara de piept , ....


Pasarea malai viseaza... La calculator toti suntem Arnolzi...

#13
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Hai ca nu e mare scofala 110 kg, bineinteles, maxim o serie de 5 ca a doua sigur nu mai intra. E o treaba atunci cand faci incalzirea cu 110 si treaba adevarata o faci cu 130 de exemplu. :D Eu daca bag un zer si un Animal Pak in 3-4 luni ajung la aceiasi chestie. Tot natural. :lol: Bineinteles ca oricine se apuca de sala in primele 6 luni creste cel mai mult, chiar si 5-6 cm in brat sa zicem, dar nu asta e ideea. Pe urma intervine stagnarea. Parerea mea e ca trebuie profitat la maxim de lunile de la inceput pt a creste in forta si in dimensiuni, iar apoi axarea sa se faca pe definire macar 2 luni (adica sa nu mai progresezi fortat cu greutatile), apoi iarasi, procesul de la inceput. Asa cresti si bine, arati si bine, nu arati a bou, doar mare si umflat.

#14
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Asta era si ideea de aceea i-am recomandat sa nu ia nimic la inceput fiind in mod normal creste fara suplimente ... si sa inceapa cu suplimente cand incepe sa intervina stagnarea si va mai creste si de aici . Daca incepe sa ia suplimente de la inceput va avea un ritm de crestere mai mare insa si stagnarea va aparea mai repede ....
Sa ajung pana la 80 kg a fost relativ usor si repede insa de aici in colo trecea si 2-3 luni in care daca urcam cu inca 5 kg pe bara era bine ....
Incalzirea cu 110 sau 130 kg ? Scuzama inca nu am vazut pe nimeni cel putin la sala la care merg eu sa faca incalzirea cu atat .... mi se pare exagerat de mult pentru incalzire ..... Sunt tipi care fac serie completa cu 160 - 170 kg dar incalzirea la ei se face la 60 kg .... nicidecum 110kg ....

 posteg, on 8th June 2012, 08:21, said:

Pasarea malai viseaza... La calculator toti suntem Arnolzi...

O visa .. stiu eu .... Si da la calculator toti suntem Arnolzi.
110kg la piept dupa 2 ani si 3 luni nu este deloc prea mult chiar si fara suplimente , ca nu ajung toti aici este alta treaba insa nu inseamna ca nu se poate

#15
dani24

dani24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2012
Am vazut ca unu dintre voi zice sa e bine sa iau proteine si unu sa nu iau, stiu ca ideal ar fi sa nu iau deloc suplimete, dar totusi as vrea sa pun cat mai repede ceva masa musculara. Avand in vedere ca am 28 in brat(stiu ca e putin), in 2 luni cat as creste cu suplimente si fara suplimente?

#16
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

 dani24, on 8th June 2012, 15:09, said:

Am vazut ca unu dintre voi zice sa e bine sa iau proteine si unu sa nu iau, stiu ca ideal ar fi sa nu iau deloc suplimete, dar totusi as vrea sa pun cat mai repede ceva masa musculara. Avand in vedere ca am 28 in brat(stiu ca e putin), in 2 luni cat as creste cu suplimente si fara suplimente?

Vei creste inca 15 cm in brat... glumesc, stai linistit ca suplimentele nu fac minuni...
De ce sa nu iei suplimente ??? De aceea se numesc suplimente alimentare, ai grija si la alimentatie, odihna, bla, bla
De luat, Gainer + Creatina + Vitamine si minerale


 seck, on 8th June 2012, 13:44, said:

... Asta era si ideea de aceea i-am recomandat sa nu ia nimic la inceput fiind in mod normal creste fara suplimente ... si sa inceapa cu suplimente cand incepe sa intervina stagnarea si va mai creste si de aici . Daca incepe sa ia suplimente de la inceput va avea un ritm de crestere mai mare insa si stagnarea va aparea mai repede ....
...

... asa si dupa stagnare ce se intampla ?? De parca vine sfarsitul lumii atunci cand stagnezi...
Cand stagnezi, schimbi antrenamentul, alimentatia, suplimentele, etc...

 Loox, on 8th June 2012, 13:11, said:

Hai ca nu e mare scofala 110 kg, bineinteles, maxim o serie de 5 ca a doua sigur nu mai intra. ...

Banuiesc ca este prima serie din antrenamentul pieptului, adica impins din pozitia orizontal, pozitie cu care incep 75 % din cei care frecventeaza salile de fitness. Zi ca nu-iasa, asa-i ????  :naughty:

#17
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Da dom`ne, normal ca prima sau a doua serie... :D Eu unul nu fac cu haltera ca nu-mi place, eu folosesc ganterele, o data pt ca mi-e mai usor (nu ma dezechilibrez, n-am nevoie de sitter - ma rog, deja de la 25 kg imi trebuie unul sa-mi dea cealalta gantera), si a doua pentru ca stiu ca n-am cum sa trisez la ultimele repetari cu una din maini, ca la haltera.

#18
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

 Loox, on 9th June 2012, 19:51, said:

Da dom`ne, normal ca prima sau a doua serie... :D Eu unul nu fac cu haltera ca nu-mi place, eu folosesc ganterele, o data pt ca mi-e mai usor (nu ma dezechilibrez, n-am nevoie de sitter - ma rog, deja de la 25 kg imi trebuie unul sa-mi dea cealalta gantera), si a doua pentru ca stiu ca n-am cum sa trisez la ultimele repetari cu una din maini, ca la haltera.

Daca te concentrezi si lasi egoul deoparte astfel incat sa ai o greutate "normala" pe bara care iti permite sa faci minim 6-8 repetari atunci poti sa faci si 10 repetari cu trisare (un pic de triceps). Nu neglija antrenamentul pieptului cu haltera, este mai eficient decat cu ganterele.
Si eu am avut mana stanga rupta, iti dai seama ca la piept am un minus de minim 10-15kg, dar nu ma deranjeaza ca cel de langa mine baga cu 10 kg mai mult, daca imi simt pieptul lucrat atunci sunt multumit.
Eh, nu-ti place, daca pui greutati enorme pe bara, normal ca te scremi si nu-ti place ... :D
Arnold a lucrat pieptul cu haltera 5 ani de zile, toate cele 3 planuri, apoi a schimbat antrenamentul... ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate