Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

CUM CUMPERI UN ANIMAL SANATOS

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postfun_ky_girl_18, on 10th June 2012, 13:12, said:

Sper ca esti lamurit si nu mai dezvolti speculatii fara relevenata !
Nu am facut nici un fel de speculatii - puteai de la inceput sa prezinti cazuri concrete, care, in cazul in care sunt adevarate, e foarte ok sa fie facute publice.
Altfel e ca si cum as spune - nu cumparati mobila de la magazinul cutare si cutare, punct - orcine se va intreba - 'de ce'?

#38
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postfun_ky_girl_18, on 8th June 2012, 10:50, said:

Buna ,


Daca ai parte de caine sanatos , este cel mai important .
Dar cred ca l-ai vazut cand l-ai ales ?

Aici eu incerc sa explic , ca sunt oameni care nu au acest privilegiu de la acele canise si mai au parte si de durere dupa achizitionare .

Oricum , multumesc pentru coment :)
Bye
pai da l-am vazut cand l-am primit.
dar daca ar fi sa cumpar un caine pe care si dau bani seriosi nici as concepe sa nu il vad si sa nu il pot alege.

#39
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Nu mi se pare corect sa bagam in oala toti crescatorii din anumite orase gen Oradea, la un loc cu inmultitorii. Trecand peste, ca sa facem lumina...

Toti ne iubim cateii la fel de mult si ei pe noi, indiferent ca sunt de rasa sau nu. Daca iti doresti un sufletel alaturi, nu e nevoie sa cumperi un caine, ci poti adopta. Totusi, trebuie gasite si eliminate cauzele care duc la atatea abandonuri de catei.

Daca iti doresti un caine de rasa, sa ai siguranta ca va arata la maturitate asa cum prevede standardul rasei, sa aiba temperamentul specific, atunci iei un catel cu pedigree. Pedigreeul/ Certificat de Origine este singurul act care iti garanteaza puritatea rasei. Un catel cu pedigree nu se ia neaparat pentru expozitii, cum cred majoritatea, pedigreeul nu este un moft sau fitze. Si printre crescatorii care au pui cu pedigree mai sunt uscaturi, de aceea este bine sa ne informam putin inainte de unde luam puiul.

Din pacate romanul fudul vrea caine de rasa pe bani putini si atunci cumpara de la petshop, comercianti si inmultitori de caini. Vor primi de fapt tot un metis care poate poate va semana cu o anumita rasa cand va mai creste, iar multi catelusi vin bolnavi. De aici vin multi catei abandonati, multe monte necontrolate din care vor rezulta alti metisi, foarte multi cu probleme de sanatate genetice, etc. probabil ati mai vazut la tv emisiuni despre Puppy Mills in State, acelasi lucru se intampla si la noi, in Ungaria, Cehia, Polonia, Ucraina, in principiu zona dinspre estul Europei unde nu este legislatie bine pusa la punct si nici controale de la autoritati.

Ce trebuie sa inteleaga lumea inainte de a aduce un catelus acasa: UN CATEL ESTE O RESPONSABILITATE, indiferent ce rasa este, de unde il luati, luati decizia in mod responsabil, analizati ce nevoi are cainele, cat timp si bani ii puteti aloca, veti accepta daca va roade prin casa sau face pis une nu trebuie, etc, informati-va! Nu cumparati catei dintr-un moft sau ca e la moda, ca e catel de poseta ( s-ar putea ca in loc de maltese/yorkie de 3 kg comandat online cu livrare la domiciliu, daca va fi cat de cat sanatos, sa va creasca un frumos catelus de 7-9 kg...), nu cumparati din mila un catelus vazut in vitrina la petshop, il veti salva pe el, dar parintii lui vor fi chinuiti, epuizati pentru a produce pe banda alti pui chinuiti si lista e lunga...

Va atasez un tabel comparativ pentru a intelege diferenta intre un crescator responsabil si acesti inmultitori/comercianti de caini ( de unde vin si cateii din pethop). De asemenea niste poze cu conditiile in care sunt crescuti acesti catei cu livrare la domiciliu.

Attached Files



#40
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostOriOn20, on 12th June 2012, 00:02, said:

pai da l-am vazut cand l-am primit.
dar daca ar fi sa cumpar un caine pe care si dau bani seriosi nici as concepe sa nu il vad si sa nu il pot alege.


EXACT !

Daca ai sti cati oameni cumpara caini fara sa ii vada ...

Oameni buni , Nu cumparati pui unde nu va da posibilitatea sa ii vedeti , ori pe parintii lor .
Tot voi suferiti pe urma .

http://www.facebook....mercianti.Caini


Aici aflati si despre canise pe care poate nu le-am mentionat la inceput !

#41
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sz4JxrafCjU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce sa nu cumparati din pet-shop !

#42
Barbarita

Barbarita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2011

View Postfun_ky_girl_18, on 12th June 2012, 10:36, said:

EXACT !

Daca ai sti cati oameni cumpara caini fara sa ii vada ...

Oameni buni , Nu cumparati pui unde nu va da posibilitatea sa ii vedeti , ori pe parintii lor .
Tot voi suferiti pe urma .

http://www.facebook....mercianti.Caini


Aici aflati si despre canise pe care poate nu le-am mentionat la inceput !
Si eu am vrut  sa-mi iau acum 4 ani, un al doilea ciobanesc german(sunt innebunita dupa rasa asta, din punctul meu de vedere e cea mai inteligenta si loiala rasa de caini :inlove: )M=am dus la o "canisa" din Iasi,se oferea pedigree,carnet de sanatate cu primul vaccin plus deparazitare...200 euro. Am zis ca nah, e cam mare pretul,dar iei catel cu pedigree,sanatos, parinti campioni etc. Cand m-am dus sa vad puii si mama am avut socul vietii: 3 femele cu pui,aprox 20 nu stiu exact,cazati intr-un fel de sura, cu paie pe jos si cateva tarcuri de max 2mp,cat sa stea femela si puii...toti slabi, murdari,mancare peste tot, nu aveau vase cu apa(si era vara). Cand am cerut sa vad actele de pedigree ale parintilor, a cam dat din colt in colt, ca momentan nu le are, dar mi le va arata daca vreau peste cateva zile,ca sunt la sotia lui ,plecata din localitate.... Am intrebat de varsta puilor...4 saptamani! in conditiile in care am precizat f clar ca vreau pui de 6-8 saptamani. :thumbdown: Am zis  ca o sa ma mai gandesc daca iau sau nu pui, ca nu-s foarte decisa, ca puii sunt prea mici si m-am tirat! <_<  La vreo doua ore, vad un anunt pe net, pui ciobanesc geman,evident fara pedigre....150 ron,persoana particulara(nu samsar, un simplu om,care avea pui de vanzare). In loc sa aleg un mascul cum  vroiam initial am luat o fetita scumpa foc,care a sarit pe mine de cum m-a vazuit... ce mai, dragoste la prima vedere! :inlove: Sincera sa fiu , face cat 3 masculi la un loc, e foarte agresiva cu strainii,dar foarte afectuoasa  cu membrii familiei si pisicile! :lol: Asta ca sa nu mai zic ca ii da lectii de paza masculului de 9 ani.care e mai incapatanat si capricios de felul lui.
p.S. Masculul are pedigree, din linie de lucru, ambii parinti fiind activi in cadrul politiei de frontiera. Cel care ni l-a dat ne-a avertizat ca e posibil sa avem probleme cu el,pt ca tatal are o fire extrem de dificila si greu de stapanit.. se pare ca-l mosteneste Bruno al meu. :naughty:

Edited by Barbarita, 12 June 2012 - 18:15.


#43
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostBarbarita, on 12th June 2012, 18:57, said:

Si eu am vrut  sa-mi iau acum 4 ani, un al doilea ciobanesc german(sunt innebunita dupa rasa asta, din punctul meu de vedere e cea mai inteligenta si loiala rasa de caini :inlove: )M=am dus la o "canisa" din Iasi,se oferea pedigree,carnet de sanatate cu primul vaccin plus deparazitare...200 euro. Am zis ca nah, e cam mare pretul,dar iei catel cu pedigree,sanatos, parinti campioni etc. Cand m-am dus sa vad puii si mama am avut socul vietii: 3 femele cu pui,aprox 20 nu stiu exact,cazati intr-un fel de sura, cu paie pe jos si cateva tarcuri de max 2mp,cat sa stea femela si puii...toti slabi, murdari,mancare peste tot, nu aveau vase cu apa(si era vara). Cand am cerut sa vad actele de pedigree ale parintilor, a cam dat din colt in colt, ca momentan nu le are, dar mi le va arata daca vreau peste cateva zile,ca sunt la sotia lui ,plecata din localitate.... Am intrebat de varsta puilor...4 saptamani! in conditiile in care am precizat f clar ca vreau pui de 6-8 saptamani. :thumbdown: Am zis  ca o sa ma mai gandesc daca iau sau nu pui, ca nu-s foarte decisa, ca puii sunt prea mici si m-am tirat! <_<  La vreo doua ore, vad un anunt pe net, pui ciobanesc geman,evident fara pedigre....150 ron,persoana particulara(nu samsar, un simplu om,care avea pui de vanzare). In loc sa aleg un mascul cum  vroiam initial am luat o fetita scumpa foc,care a sarit pe mine de cum m-a vazuit... ce mai, dragoste la prima vedere! :inlove: Sincera sa fiu , face cat 3 masculi la un loc, e foarte agresiva cu strainii,dar foarte afectuoasa  cu membrii familiei si pisicile! :lol: Asta ca sa nu mai zic ca ii da lectii de paza masculului de 9 ani.care e mai incapatanat si capricios de felul lui.
p.S. Masculul are pedigree, din linie de lucru, ambii parinti fiind activi in cadrul politiei de frontiera. Cel care ni l-a dat ne-a avertizat ca e posibil sa avem probleme cu el,pt ca tatal are o fire extrem de dificila si greu de stapanit.. se pare ca-l mosteneste Bruno al meu. :naughty:


Nu iti pot oferi decat FELICITARILE mele !

Asa cum am specificat in topicul meu , cu putina rabdare , poti cumpara catelul pe care il doresti !
Cititi experientele tuturor , documentati-va , duceti-va sa vedeti puii si daca aveti cel mai mic dubiu , NU cumparati !!!

Felicitari Barbarita si multa fericire .
Iata , ca pot fi si cazuri fericite , daca se acorda atentie primului instinct omenesc .

#44
Barbarita

Barbarita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2011

View Postfun_ky_girl_18, on 12th June 2012, 22:31, said:

Nu iti pot oferi decat FELICITARILE mele !

Asa cum am specificat in topicul meu , cu putina rabdare , poti cumpara catelul pe care il doresti !
Cititi experientele tuturor , documentati-va , duceti-va sa vedeti puii si daca aveti cel mai mic dubiu , NU cumparati !!!

Felicitari Barbarita si multa fericire .
Iata , ca pot fi si cazuri fericite , daca se acorda atentie primului instinct omenesc .

Bruno,masculul a fost cadoul meu de majorat de la un unchi politist. Nu pot nega ca are calitati,dimpotriva,dar...are o fire groaznica,incapatanat, e in stare sa-mi rupa pisicile,din gelozie.doar pt ca ma vede jucandu-ma cu ele.|Nu asculta decat de tatal meu, restul ne ignora cu desavarsire, nu ne asculta comenzile ,desi e dresat. S-a vazut de mic ca e fire cam a dracu,nici macar atunci nu se juca cu noi, foarte sobru si rece.... :rolleyes: Acum ca are 9 ani...e si mai plin de hachite,parca e un batran cu tabieturi.  :lol:
Dora-femela, e cu totul alta fire...jucausa, nebunatica ,fff afectuoasa si iubitoare,foarte protectoare.Nu a fost dresata niciodata.dar cu toate astea nu-i nevoie sa-i dai o comanda de 2 ori. Sunt diferente uriase intre ei, mai ales in privinta temperamentului. Si de asta zic eu,pedigreul ala nu face 2 bani pt mine. e doar o foaie( foarte multe  pot fi si false...am auzit destule cazuri. :rolleyes:) Prefer un animal sanatos, fara pedigree,care sa respecte standardul rasei, decat unul cu parinti campioni,dar bolnav,cu probleme inclusiv de natura psihica(vezi impreunari intre frati,tata-fiica,mama-fiu,foarte la "moda" in randul escrocilor ce pretind a fi proprietari de canise.AVIZ AMATORILOR!)

Edited by Barbarita, 12 June 2012 - 22:17.


#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostBarbarita, on 12th June 2012, 23:02, said:

Bruno,masculul a fost cadoul meu de majorat de la un unchi politist. Nu pot nega ca are calitati,dimpotriva,dar...are o fire groaznica,incapatanat, e in stare sa-mi rupa pisicile,din gelozie.doar pt ca ma vede jucandu-ma cu ele.|Nu asculta decat de tatal meu, restul ne ignora cu desavarsire, nu ne asculta comenzile ,desi e dresat. S-a vazut de mic ca e fire cam a dracu,nici macar atunci nu se juca cu noi, foarte sobru si rece.... :rolleyes: Acum ca are 9 ani...e si mai plin de hachite,parca e un batran cu tabieturi.  :lol:
Dora-femela, e cu totul alta fire...jucausa, nebunatica ,fff afectuoasa si iubitoare,foarte protectoare.Nu a fost dresata niciodata.dar cu toate astea nu-i nevoie sa-i dai o comanda de 2 ori. Sunt diferente uriase intre ei, mai ales in privinta temperamentului.

Un caine care nu-i catea, nu e caine, zice un vechi proverb persan. Si eu am o catea, metis de CG,  e atat de obedienta, ca nu-mi vine sa cred.  E si foarte afectuoasa si pina la 9 ani a fost si de o veselie debordanta.

#46
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
Cititi si topicul :

http://forum.softped...howtopic=869430

Caz - Hidalgos Spirit

#47
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postfun_ky_girl_18, on 12th June 2012, 10:36, said:

EXACT !

Daca ai sti cati oameni cumpara caini fara sa ii vada ...

Oameni buni , Nu cumparati pui unde nu va da posibilitatea sa ii vedeti , ori pe parintii lor .
Tot voi suferiti pe urma .

http://www.facebook....mercianti.Caini


Aici aflati si despre canise pe care poate nu le-am mentionat la inceput !
pai ce sa il vad
cand l-am primit arata asa

si acum arat asa


nici nu stiu cu ce este corcit desi ma tot intreaba lumea
si habar nu am cum ii arata parinti

nu inteleg cu alte persoane nu au posibilitatea sa vada catelul inainte sa il cumpere
ce il primeste direct prin posta??

#48
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostOriOn20, on 14th June 2012, 23:48, said:

pai ce sa il vad
cand l-am primit arata asa
Attachment cats.jpg
si acum arat asa
Attachment Imagine0541.jpg

nici nu stiu cu ce este corcit desi ma tot intreaba lumea
si habar nu am cum ii arata parinti

nu inteleg cu alte persoane nu au posibilitatea sa vada catelul inainte sa il cumpere
ce il primeste direct prin posta??

Cei care cumpara de la shopuri on-line ori din tara si nu se duc sa vada exact despre ce este vorba , din pacate il primesc direct din duba , cumparat doar dupa vizualizarea catorva poze  ! Sa mai zic in ce conditiii sunt transportati ?

Indiferent ce este catelul tau , este frumos foc .
Bine ca este sanatos .

#49
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
http://www.facebook....mercianti.Caini

Informatii utile si pe facebook

#50
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
http://www.facebook....mercianti.Caini

#51
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
http://www.facebook....mercianti.Caini

#52
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Desi bate clar in reclama mascata , demersul fetei cele Funky nu trebuie sa supere pe nimeni . Sunt prea multi cei care iau teapa de la asa-zisi crescatori si proprietari de canise. Fiecare mocofan care are un caine si o catea si ii inmulteste de 2 ori pe an , pana crapa cateaua , mai nou isi face canisa si site pe net. Asa cum stau lucrurile in toate domeniile , o reclama pufoasa ascunde de cele mai multe ori un produs slab calitativ.
Proprietarii de canise se bazeaza pe faptul ca cei care doresc un animal de companie este clar un iubitor de animale . Un iubitor de animale se topeste de cate ori vede un puiut si e in stare sa il ia , chiar daca nu este ceea ce isi doreste, doar pentru a-l proteja de gunoaiele care ii inmultesc pentru profit.
O indicatie pretioasa pentru evitarea problemelor ulterioare este urmatoarea :
Luati cu voi un om care se pricepe la caini , cand mergeti sa cumparati unul . Dupa cumparare este tardiv sa va considerati inselati pentru ca oricul va atasati de pui si nu mai il dati inapoi. Cateodata , faptul ca are un defect il face sa fie si mai special si mai iubit de catre cel care l-a cumparat. Luati cu voi un veterinar specializat in peturi. Acestia stiu multe despre caini , pe care voi , cei care doriti caini nu aveti de unde sa le cunoasteti. Boli , malformatii , acte , pedeegriuri , crescatori , etc. Nu incercati sa va documentati pe net si dupa aia sa mergeti la cumparaturi. O sa luati o teapa cat voi de mare.

#53
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

View PostJurasikMan, on 16th July 2012, 22:30, said:

Desi bate clar in reclama mascata , demersul fetei cele Funky nu trebuie sa supere pe nimeni . Sunt prea multi cei care iau teapa de la asa-zisi crescatori si proprietari de canise. Fiecare mocofan care are un caine si o catea si ii inmulteste de 2 ori pe an , pana crapa cateaua , mai nou isi face canisa si site pe net. Asa cum stau lucrurile in toate domeniile , o reclama pufoasa ascunde de cele mai multe ori un produs slab calitativ.
Proprietarii de canise se bazeaza pe faptul ca cei care doresc un animal de companie este clar un iubitor de animale . Un iubitor de animale se topeste de cate ori vede un puiut si e in stare sa il ia , chiar daca nu este ceea ce isi doreste, doar pentru a-l proteja de gunoaiele care ii inmultesc pentru profit.
O indicatie pretioasa pentru evitarea problemelor ulterioare este urmatoarea :
Luati cu voi un om care se pricepe la caini , cand mergeti sa cumparati unul . Dupa cumparare este tardiv sa va considerati inselati pentru ca oricul va atasati de pui si nu mai il dati inapoi. Cateodata , faptul ca are un defect il face sa fie si mai special si mai iubit de catre cel care l-a cumparat. Luati cu voi un veterinar specializat in peturi. Acestia stiu multe despre caini , pe care voi , cei care doriti caini nu aveti de unde sa le cunoasteti. Boli , malformatii , acte , pedeegriuri , crescatori , etc. Nu incercati sa va documentati pe net si dupa aia sa mergeti la cumparaturi. O sa luati o teapa cat voi de mare.



FOARTE BUNE SFATURI !!!
Daca aveti aceasta posibilitate , ar fi foarte bine de urmat , dar daca va decideti sa cumparati catei online de pe site-uri ''specializate'' , s-ar putea sa nu aveti ocazia de a vedea catelul inainte de ''livrare ''.

Cu stima.

#54
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
Si mai multe detalii :

http://ecosapiens.ro...ele-din-romania

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate