Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

CUM CUMPERI UN ANIMAL SANATOS

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
Buna ziua ,

Acest topic este adresat tuturor persoanelor ce vor sa se documenteze inainte de achizitionarea unui catel de la canise / crescatorii !


CE TREBUIE SA STITI :

1) Recomand sa NU cumparati catei de la:

- din Satu Mare ( Mircea Olah ; Bonsai; Faraon )
- Canisa Hidalgos Spirit
- Canisa Premium
- Happy-Pet /
- din pet-shop
- Canisa KRIS
- Canisa MITOI
- RADAVIT
- Royal-Pet
- HAM-HAM
- PRIMOPET


! NU CUMPARATI CATEI de la Canise / Crescatorii / Site Online , care au mai mult de 3 rase !

ASTEPTATI !


CE TREBUIE SA STITI :

- NU CUMPARATI CATEI PRIMITI FARA SIGURANTA CA SUNT CEI CARE CREDETI !!!!!!!!
- PEDIGREE : cost real = 55 RON ( http://www.ach.ro/tarife.html )
- Cumparati catei intre 8-12 saptamani !
- Ducetiva IMEDIAT la veterinar !!! ANALIZE !!! VERIFICATI carnetul de sanatate , varsta etc .
- Vaccinurile trebuie sa aibe serie , numar si stampila !!!
- La 8 saptamani trebuie sa aibe : 1 deparazitare interna -> 1 vaccin -> 1 deparazitare interna -> 1 vaccin !
- VEDETI PARINTII puilor / CONDITIILE DE CRESTERE ( mediu / hrana / atitudine / stare de spirit ) !!!
- LUATI PUI DIN ROMANIA !!! VERIFICATI CA SUNT IN TARA !!! -> cereti informatii pana ii zapaciti !!!
- VERIFICATI POZELE PRIMITE de Vanzatori -> cautati pe GOOGLE imaginea cu catelul primit !!!!!
- VERIFICATI online comentarii,forumuri pentru fiecare canisa/ persoana fizica / site de la care doriti sa achizitionati puiuti !!! Observati data postarii pozei / numarul de anunturi !
- NU CUMPARATI DE LA ANUNTURI DE GENUL : 'pui intre 8-12 , 7-9 , 8-10 saptamani '' sau '' cu si fara pedigree'' sau ''medic veterinar vinde ...'' sau ''cu pedigree tip A '' etc etc etc
: acestea sunt anunturi de la firme ce aduc puii din afara la comanda ( BOLNAVI , AMESTEC DE RASE ) !!!

- DACA AVETI CEL MAI MIC SENTIMENT DE DUBIU - NU CUMPARATI !!!!


2) Recomand achizitionarea unui catel din locuri in care aveti posibilitatea sa vedeti puiul si conditiile de trai a parintilor .

- canise specializate cu mai putin de 3 rase
- persoane fizice
- expozitii de caini
- targuri de animale
- adoptare


M-am ingrozit de ce am vazut la vizitari pentru achizitionare !


Eu am asteptat si am un Golden retriever luat de la persoana fizica !
VA GARANTEZ ca SE POATE !!!!


Mult succes si va urez numai fericire tuturor care au avut , au si vor avea animale !!!!
VA PUP ,
Elena

Attached Files


Edited by mufa, 08 June 2012 - 10:53.


#2
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
Va astept cu povestiri , pareri PRO - CONTRA !

!!! Haideti sa ii ajutam pe cei care vor sa isi cumpere animale !!!

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Cu alte cuvinte sa cumparam doar pui de caini "campioni" cu cateva sute de euro, restu' cainilor duca-se dracu' !

Asa mentalitate...  :huh:

Ti-ai facut cont aici doar ca sa ne avertizezi? Imi miroase cam suspecta treaba...

#4
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

 oauzor, on 7th June 2012, 14:37, said:

Cu alte cuvinte sa cumparam doar pui de caini "campioni" cu cateva sute de euro, restu' cainilor duca-se dracu' !

Asa mentalitate...  :huh:

Ti-ai facut cont aici doar ca sa ne avertizezi? Imi miroase cam suspecta treaba...



Remarca ta este extraordinar de deplasata !
Se pare ca tu esti PRO canise si crescatorii de genul acesta !
Dar , am comunicat ca astept pareri si PRO si CONTRA !

Eu am creat topicul pentru oamenii care doresc sa NU SUFERE !

Iti multumesc oricum pentru reply .
La revedere .

P.S - http://ecosapiens.ro...ele-din-romania

Edited by fun_ky_girl_18, 07 June 2012 - 13:49.


#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Nu sunt pro canise, sunt pro pt viata animalelor.

Dupa conceptia ta, toti trebuie sa cumparam caini de rasa, si catelele care nasc canisi ar trebui omorate cu tot cu puii lor nu?

Toti prietenii mei au diferite rase de caini, nici unul din rasa "campioana" si sunt foarte sanatosi, jucausi, inteligenti.

#6
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

 oauzor, on 7th June 2012, 14:51, said:

Nu sunt pro canise, sunt pro pt viata animalelor.

Dupa conceptia ta, toti trebuie sa cumparam caini de rasa, si catelele care nasc canisi ar trebui omorate cu tot cu puii lor nu?

Toti prietenii mei au diferite rase de caini, nici unul din rasa "campioana" si sunt foarte sanatosi, jucausi, inteligenti.



http://forum.softped...;#entry11570490
user : katmay - posesor golden retriever - Hidalgos Spirit ( se va observa povestirea undeva la mijlocul paginii )

Eu comunic catre cei care vor caini de rasa / pedigree si au interes catre canisele enuntate de mine !
Cred ca ai fost suficient de clar si iti multumesc pentru asta !

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 fun_ky_girl_18, on 7th June 2012, 13:54, said:

bla...bla...bla

NU cumparati catei de la:

-bla...bla...bla

etc etc etc  POT SCRIE LA NESFARSIT !!!!!

bla...bla...bla
deci asta ar insemna sa nu mai cumparam potai deloc daca tu poti sa scrii toate locatiile si vanzatorii.
miroase treaba de la o posta, vorba lui @ouazor. bun, no problem, ii cumparam din piata. la kil...

si mai am o intrebare...ce dracu-i cu atitudinea asta vehementa? ma dor ochii de la atata tipat cu caps
lock. putin cam ciudat sa se uite cineva la vorbele tale, avand in vedere stilul de exprimare si vechimea.

LE: nu-i nevoie sa-mi raspunzi, oricum n-ai avea cu ce.

#8
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012
Va rog sa observati , doi oameni limitati !!!

Sa le oferim aplauze !

#9
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Decat sa faci un topic atat de lung, puteai sa spui direct ca faci reclama la: http://forum.softped...sult_type=posts

Dintre noi doi nu stiu cine e mai limitat, sincer. Vrei multumiri vesnice ca ai venit aici sa ne luminezi si sa ne spui cum sta treaba defapt?

#10
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

 oauzor, on 7th June 2012, 15:15, said:

Decat sa faci un topic atat de lung, puteai sa spui direct ca faci reclama la: http://forum.softped...sult_type=posts

Dintre noi doi nu stiu cine e mai limitat, sincer. Vrei multumiri vesnice ca ai venit aici sa ne luminezi si sa ne spui cum sta treaba defapt?



Fac reclama la cine isi posteaza si cine are conditii FAVORABILE de crestere a animalelor !
DA !
La asa ceva fac reclama !

Edited by fun_ky_girl_18, 07 June 2012 - 14:26.


#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Io n-am inteles, daca (prin absurd) vreau sa-mi iau un caine, mie imi trebuie un CAINE sau un BIBELOU de expozitie? Adica, ala luat de la vecinu' nu are tot 4 picioare si latra?

#12
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

 edy_wheazel, on 7th June 2012, 15:25, said:

Io n-am inteles, daca (prin absurd) vreau sa-mi iau un caine, mie imi trebuie un CAINE sau un BIBELOU de expozitie? Adica, ala luat de la vecinu' nu are tot 4 picioare si latra?


E foarte sanatos si de la vecinu' :)
Important este sa sti , sa vezi si sa ai pe cine trage la raspundere !
Foarte multi oameni cumpara catei fara sa ii vada in realitate .
Despre asta este vorba .

Poti gasi foarte bine , catel luat de la persoana fizica , pui de maidanez , ORICE , numai sanatos sa fie si sa il poti vedea atunci cand il cumperi .

Majoritatea site-urilor / caniselor precum cele enuntate de mine , nu ofera posibilitatea de a vedea catelul , deoarece il aduc la comanda din Ucraina / Polonia etc .
Iar cand ajunge catelul la tine , constatzi ca nu este cel din poza , ori nu ai primit factura , pedigree ( optional ) , etc .

#13
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Fatuca, pupa-ti potaia in bot si lasa-ne in pace cu atitudinea asta.
Pune mana pe un abecedar, e mai bine pentru tine.

PS:Fa-ti timp pentru cainele ala ca e o rasa activa, nu care sa stea singur si proprietarul pe forumuri...

#14
fun_ky_girl_18

fun_ky_girl_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.06.2012

 v3lsatis, on 7th June 2012, 15:39, said:

Fatuca, pupa-ti potaia in bot si lasa-ne in pace cu atitudinea asta.
Pune mana pe un abecedar, e mai bine pentru tine.

PS:Fa-ti timp pentru cainele ala ca e o rasa activa, nu care sa stea singur si proprietarul pe forumuri...


Cand o sa inveti sa te adresezi si o sa ai la cunostinta conditiile mele de trai, atunci sa dovedesti ceea ce gandesti .

#15
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Te chinui prea mult in alegerea unui caine .
Ce mai conteaza daca e de rasa sau nu sau daca are 100 de vaccinuri facute .
Important e sa fie sanatos( si iti zic eu sigur ca se poate si fara vaccinuri) , inteligent(asta nu tine neaparat de rasa) si plin de viata .

Cum a zis si edy_wheazel iti iei caine nu bibelou

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Subscriu si eu la ce zice fun ky girl 18. Una e sa cumperi de la vecini, prieteni, cunostinte unde poti vedea catelul, mama catelului si conditiile in care traiesc si cu totul altceva este sa cumperi de pe net. Stiu multe cazuri de catei care la 48 de ore dupa ce au ajuns in casa noilor stapani, s-au imbolnavit si din pacate unii au si murit. Pentruc cei care au supravietuit s-au cheltuit sume mari ca sa fie salvati iar unii au ramas cu sechele. Stiu cazul unei doamne din Galati in situatia aceasta, cu un labrador sau golden luat de la samsari care s-a imbolnavit, au costat-o tratamentele o groaza de bani si la final,  desi catelul a scapat cu viata, a ramas orb. Tragand linie, ar fi costat-o mai ieftin sa ia de la crescatori inregistrati AChR. Plus ca ramanea cu un catel sanatos care i -ar fi inseninat viata,  nu cu unul orb. Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii lui dar mie mi se pare laudabila actiunea acestui user de a deschide ochii celor care intr-un viitor apropiat sau indepartat intentioneaza sa-si ia un caine. Decat sa dai bani la samsari, mai bine adopti unul de la adapost sau de pe strada. Chiar acum cateva luni un alt user de aici de pe forum si-a luat un bichon maltez care dupa cateva luni ajunsese la 9 kg in conditiile in care maltezul trebuie sa aiba 3-4 kg. Pot sa va scriu pagini intregi de tzepe date de samsari clientilor neavizati.

#17
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Freddy12, on 7th June 2012, 15:59, said:

Subscriu si eu la ce zice fun ky girl 18. Una e sa cumperi de la vecini, prieteni, cunostinte unde poti vedea catelul, mama catelului si conditiile in care traiesc si cu totul altceva este sa cumperi de pe net. Stiu multe cazuri de catei care la 48 de ore dupa ce au ajuns in casa noilor stapani, s-au imbolnavit si din pacate unii au si murit. Pentruc cei care au supravietuit s-au cheltuit sume mari ca sa fie salvati iar unii au ramas cu sechele. Stiu cazul unei doamne din Galati in situatia aceasta, cu un labrador sau golden luat de la samsari care s-a imbolnavit, au costat-o tratamentele o groaza de bani si la final,  desi catelul a scapat cu viata, a ramas orb. Tragand linie, ar fi costat-o mai ieftin sa ia de la crescatori inregistrati AChR. Plus ca ramanea cu un catel sanatos care i -ar fi inseninat viata,  nu cu unul orb. Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii lui dar mie mi se pare laudabila actiunea acestui user de a deschide ochii celor care intr-un viitor apropiat sau indepartat intentioneaza sa-si ia un caine. Decat sa dai bani la samsari, mai bine adopti unul de la adapost sau de pe strada. Chiar acum cateva luni un alt user de aici de pe forum si-a luat un bichon maltez care dupa cateva luni ajunsese la 9 kg in conditiile in care maltezul trebuie sa aiba 3-4 kg. Pot sa va scriu pagini intregi de tzepe date de samsari clientilor neavizati.

nu mai bine isi lua un pui de maidanez  :rolleyes: ? era gratis si sigur nu se chinuia cu el atat . plus ca nu costa nimic. stiu multe persoane care au adoptat caini de pe strada si sunt perfect sanatosi , plini de viata si inteligenti.

#18
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Da' o javra raioasa de la ghena ce are? Ce, aluia nu-i pot face vaccinuri si carnet? In plus, unul nascut si crescut la tomberon e mult mai inteligent si mai devotat decat o gherla cu pedigree de mii de euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate