Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

freebsd live disc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Modem

Modem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2003
Va salut !

De catva timp am realizat un LiveCD bazat pe FreeBSD.
Se numeste RoFreeSBIE si mai multe informatii puteti gasi la http://www.rofug.ro/...iect:ROFreeSBIE.
Pt download exista urmatorul link  ftp://ftp.rofug.ro/pub/projects/ROFreeSBIE/livebsd.iso
Rog pe cei ce il vor testa sa-mi trimita parerea lor si eventualele sugestii la adresa pe care o vor gasi pe CD in fisierul CD_README.txt.

Toate cele bune !

Edited by Modem, 29 October 2005 - 21:10.


#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
moved

#3
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005
INTREBARE:  De ce naiba atat de putini oameni, comparativ cu cei din Linux, folosesc BSD?
E mai greu sau care e treaba? Ca dupa ce am citit pe internet e mai bunicel (la nivel de cod) decat Linux-ul.
Mentionez ca sunt utilizator de Windoze, care se documenteaza si nu e deloc in tema.  Merg toate programele din Linux pe BSD?  Invatati-ma si pe mine va rog! :worthy:  Acum parere personala: Cred ca e mai bun la capitolul securitate BSD-ul in general, la nivel user friendly nu stiu, astept opinii si sfaturi.
  multumesc anticipat.

#4
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
E la fel de bun, in mare, doar ca la BSD se presupune ca esti un utilizator relativ in tema. Documentatia e foarte bune, doar ca trebuie citita.
Apoi Linuxul are parte de mai mult marketing (cu partile lui rele si bune).
Merg programele Linux.

#5
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Posti_m_meen, on Nov 20 2005, 20:02, said:

Merg programele Linux.
Adica, in cazul in care ma apuca cheful de invatat BSD, pe parcurs cand devin din ce in ce mai "meserias" pot sa instalez orice program din Linux in BSD? Ar fi fantastic!! :coolspeak: Ce sa zic, daca mai instalez o solutie de   de virtualizare OS, gen VMWare m-am scos si cu Windows-ul. :first: Daca invat BSD, automat o sa inteleg si mare parte din Linux, nu? Si dupa cate inteleg BSD-ul e foarte bun pentru orice aplicatie web.
Exista cumva, carti in romana despre BSD si daca da, ce-mi recomandati?
Ma scuzati pentru astfel de intrebari "incepatoare", dar observ ca am de la cine invata pe acest forum. :yes:

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in loc de VMWare incearca cu Xen. nu duce windows (inca) dar eu socotesc asta un feature :)

#7
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Postarty, on Nov 24 2005, 08:58, said:

in loc de VMWare incearca cu Xen. nu duce windows (inca) dar eu socotesc asta un feature :)
Mersi de sfat. Inca ceva.. DesktopBSD de la sectiunea download de pe Softpedia, e bun pentru mine ca incepator?

#8
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Qemu + modul de accelerare in kernel - si e in porturi, asa ca-l iei direct din BSD, nu mai stai sa cauti pe net. Am tot auzit lumea folosindu-l (n-am avut ocazia sa-l testez inca, dar pare ok). Si merge si Windows in el ;)
Incearca mai bine PCBSD - o sa fie trecerea mai usoara (pentru programele mai des folosite are un mod de instalare asemanator cu Windows - PBI). Iar cand mai inveti, folosesti metodele FreeBSD (care sta la baza PCBSD) - pachete tbz si porturi.
Explica tot ce vrei (sper ca stai bine cu engleza :) )
http://www.freebsd.org/docs.html
http://bsdforums.org/
Handbook-ul e baza, macar pentru inceput.
Ai vreo problema: cauta intai acolo, si daca nu reusesti, vii si intrebi - sincer ma indoiesc ca nu gasesti raspunsul in unul din cele 2 locuri ;)

Niste detalii in plus.

Edited by i_m_meen, 25 November 2005 - 09:20.


#9
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Posti_m_meen, on Nov 25 2005, 09:01, said:

Explica tot ce vrei (sper ca stai bine cu engleza :) )
Ai vreo problema: cauta intai acolo, si daca nu reusesti, vii si intrebi.
Multumesc mult. Cred ca acum o sa ma descurc:).

#10
erix

erix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.12.2005

View PostMBD, on Nov 20 2005, 15:10, said:

INTREBARE:  De ce naiba atat de putini oameni, comparativ cu cei din Linux, folosesc BSD?
E mai greu sau care e treaba? Ca dupa ce am citit pe internet e mai bunicel (la nivel de cod) decat Linux-ul.
Mentionez ca sunt utilizator de Windoze, care se documenteaza si nu e deloc in tema.  Merg toate programele din Linux pe BSD?  Invatati-ma si pe mine va rog! :worthy:  Acum parere personala: Cred ca e mai bun la capitolul securitate BSD-ul in general, la nivel user friendly nu stiu, astept opinii si sfaturi.
  multumesc anticipat.

Diferenta dintre FreeBSD si Linux este ca intre Coca-Cola si Pepsi, sau Levi's si Wrangler sau...
FreeBSD a fost dezvoltat de aceeasi oameni care au scris UNIX-ul, pe cind Linux este o IMITATIE de UNIX scrisa de un (fost) student finlandez, Linus Torvalds, pentru uzul sau personal (astia nu umbla cu copii pirat ;), ci isi pun capul la bataie si isi scriu un SO)

#11
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Ce spui tu acolo sunt alte probleme (istorie - BSD a fost primul; perceptie - BSD e UNIX, Linux e clona), prea putin importante.
Ca Linux a avut o copilarie mai agitata decat FreeBSD, de acord, dar de la kernelul 2.4, ca sa nu mai zicem 2.6 (mult mai bun decat 2.4), toata lumea e de acord ca Linux este egal cu FreeBSD (cel putin :) ).

Asa ca diferentele sunt altele:
GNU/Linux a fost mult mai mediatizat, si s-au investit multi mai multi bani in el, ca sa devina relativ user-friendly (dar aproape toate programele GNU sunt disponibile si pe FreeBSD, asa ca in ziua de azi FreeBSD e aproape la fel de usor de folosit ca si Linux).
Alta diferenta e cea dintre atitudinile developerilor. FreeBSD s-a concentrat mult pe "solutii elegante" la problemele aparute. Ca utilizator nu stiu in ce sa masura te-ar interesa asa ceva, cat timp merge.
Apoi utilizatorii Linux au fost adevarati misionari, in timp ce majoritatea celor FreeBSD au avut alte ocupatii (sa puna Yahoo pe picioare de exemplu ;) ).

Concluzia: Linuxul a avut gura mai mare, si in viata cine are gura mai mare castiga in 90% din cazuri.

#12
erix

erix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.12.2005

View Posti_m_meen, on Dec 12 2005, 14:55, said:

Ce spui tu acolo sunt alte probleme (istorie - BSD a fost primul; perceptie - BSD e UNIX, Linux e clona), prea putin importante.
Ca Linux a avut o copilarie mai agitata decat FreeBSD, de acord, dar de la kernelul 2.4, ca sa nu mai zicem 2.6 (mult mai bun decat 2.4), toata lumea e de acord ca Linux este egal cu FreeBSD (cel putin :) ).

Asa ca diferentele sunt altele:
GNU/Linux a fost mult mai mediatizat, si s-au investit multi mai multi bani in el, ca sa devina relativ user-friendly (dar aproape toate programele GNU sunt disponibile si pe FreeBSD, asa ca in ziua de azi FreeBSD e aproape la fel de usor de folosit ca si Linux).
Alta diferenta e cea dintre atitudinile developerilor. FreeBSD s-a concentrat mult pe "solutii elegante" la problemele aparute. Ca utilizator nu stiu in ce sa masura te-ar interesa asa ceva, cat timp merge.
Apoi utilizatorii Linux au fost adevarati misionari, in timp ce majoritatea celor FreeBSD au avut alte ocupatii (sa puna Yahoo pe picioare de exemplu ;) ).

Concluzia: Linuxul a avut gura mai mare, si in viata cine are gura mai mare castiga in 90% din cazuri.
In restul de 10%, vine unu' care nu zice nimic si scoate din prima pistolul si il impusca pe cel cu gura mare! ;)

#13
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Asa ceva nu se face, decat cu alde Windows, ca Linux si *BSD sunt veri, si in familie nu poti sa dai  :)

#14
erix

erix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.12.2005

View Posti_m_meen, on Dec 29 2005, 18:50, said:

Asa ceva nu se face, decat cu alde Windows, ca Linux si *BSD sunt veri, si in familie nu poti sa dai  :)
Corect :D

#15
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
FreeBSD sucks big time pe partea de performanta multimedia. Nu am putut sa obtin o viteza cat de cat decenta pe un SBC pentru play video, pe cand in linux tine procesorul la 40% la decodare+afisare mpeg4. So....

#16
erix

erix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.12.2005

View Postsigxcpu, on Dec 29 2005, 21:13, said:

FreeBSD sucks big time pe partea de performanta multimedia. Nu am putut sa obtin o viteza cat de cat decenta pe un SBC pentru play video, pe cand in linux tine procesorul la 40% la decodare+afisare mpeg4. So....
FreeBSD nu e un SO pentru desktop-uri si in nici un caz pentru multimedia; este pentru servere (iar aici este neintrecut) - am un server cu FreeBSD care functioneaza neintrerupt (fara NICI UN crash) de peste doi ani!!!

#17
cactus

cactus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2005

View PostMBD, on Nov 24 2005, 08:55, said:

Adica, in cazul in care ma apuca cheful de invatat BSD, pe parcurs cand devin din ce in ce mai "meserias" pot sa instalez orice program din Linux in BSD? Ar fi fantastic!! :coolspeak: Ce sa zic, daca mai instalez o solutie de   de virtualizare OS, gen VMWare m-am scos si cu Windows-ul. :first: Daca invat BSD, automat o sa inteleg si mare parte din Linux, nu? Si dupa cate inteleg BSD-ul e foarte bun pentru orice aplicatie web.
Exista cumva, carti in romana despre BSD si daca da, ce-mi recomandati?
Ma scuzati pentru astfel de intrebari "incepatoare", dar observ ca am de la cine invata pe acest forum. :yes:
Daca cititul nu te sperie, ai de unde alege, *BSD-urile sunt renumite pentru calitatea si acuratetea  documentatiilor (vezi OpenBSD).
Pentru chestii in limba romana, tiparite ( iti lingi degetul, intorci fila  etc :)) aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate