Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ati primit 20.000 de euro prin western union

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Am primit pe email un mail care suna cam asa si se vroia a fi de la western union:  Ati primit 20.000$ si sunteti asteptat sa ridicati banii...la care imi dadea un link sa verific tranzactia, clar nu am accesat linku' , dar eram curios daca chiar banii aia exista si am intrat pe google, am bagat western union, am intra pe westernunion.ro si am verificat starea de transfer si surpiza...bani chiar existau si puteam sa-i ridic daca as fi vrut, evident ca nu i-as fi ridicat, dar eram curios care e faza?? daca prinde un nebun care ridica banii? ...sau care e faza? ...ca nu inteleg atata timp cat banii sunt disponibili la retragere.

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 01:25.


#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Hopa, s-au smecherit spammeri peste noapte?

Din cate stiu eu nu e suficient sa ai numarul tranzactiei, trebuie ca acei bani sa-ti fie trimisi tie.

De curiozitate, pune un print la e-mail si baga acel link intr-un fisier text pe care sa-l atasezi aici. :rolleyes:

#3
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postoauzor, on 6th June 2012, 02:29, said:

Hopa, s-au smecherit spammeri peste noapte?

Din cate stiu eu nu e suficient sa ai numarul tranzactiei, trebuie ca acei bani sa-ti fie trimisi tie.

De curiozitate, pune un print la e-mail si baga acel link intr-un fisier text pe care sa-l atasezi aici. :rolleyes:


Nu ai nevoie decat de 4 chestii sa ridici.

Codul MTCN
Nume-Prenume
Tara
Suma trimisa

Si poti foarte usor primi banii intr-un cont de internet banking fara sa fii nevoit sa mergi la banca.
Eu ma gandeam ca acel cod nu exista si banii n-au cum sa existe si ca e trimis doar sa dea fraierii click pe link, dar eu am intrat pe google pe wu.ro si am verificat cu codul si nume sa vad daca chiar banii ar fi acolo si am fost mirat sa vad ca banii sunt disponibili la retragere.
Eu le am p-alea 4 de mai sus si foarte usor as putea sa-mi bag maine dimineata in contul de internet banking cei 20.000$...bine ...as face asta doar daca as fi nebun :))

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 01:36.


#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
De ce sa fii nebun? Ce crezi ca se poate intampla? Ca faci inchisoare si vine FBI peste tine ca ai scos niste bani pe baza unor date primite pe e-mailul personal?

Nu stiu care-i faza, da mie tot imi miroase a teapa grav.

#5
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postoauzor, on 6th June 2012, 02:40, said:

De ce sa fii nebun? Ce crezi ca se poate intampla? Ca faci inchisoare si vine FBI peste tine ca ai scos niste bani pe baza unor date primite pe e-mailul personal?

Nu stiu care-i faza, da mie tot imi miroase a teapa grav.

Frate, intra pe google si intra pe western union si verifica
Money Transfer Control Number MTCN# 1536432755
Sender's First Name:  JAMES
Sender's Last Name: EYORA

Mie adinauri imi arata ca sunt disponibili la retragere, vezi si tu.

PS: pai si daca banii aia provin dintr-o inselatorie? ...FBI il ia pe ala care ridica banii, nu halesc aia gogosi ca ai primit tu pe mail un cadou de mii de $

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 01:44.


#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
???TransferStatusIntl_ro:transferstatus.result.status.label.Country.RO	Disponibil pentru preluare de către destinatar.

99% SQL Injection pt a genera pagina respectiva. Era prea frumos sa fie adevarat.

#7
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postoauzor, on 6th June 2012, 02:49, said:

???TransferStatusIntl_ro:transferstatus.result.status.label.Country.RO	Disponibil pentru preluare de către destinatar.

99% SQL Injection pt a genera pagina respectiva. Era prea frumos sa fie adevarat.


Adica, fa-ma si pe mine sa inteleg ...ca am asa idee despre sql si astea, ma ocup cu web design.

Ce castiga ei cu faza asta?

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 01:52.


#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Adica s-a folosit de o vulnerabilitate la script-ul siteului si a generat acea pagina cu informatii trucate.

La un al doilea refresh, pagina zice cam asa:
???commonIntl_ro:siteproblem.header.Country.RO
???commonIntl_ro:siteproblem.subheader.Country.RO

???commonIntl_ro:siteproblem.text.Country.RO

???links_ro:link.session.returntohomepage.Country.RO

Edited by oauzor, 06 June 2012 - 01:54.


#9
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postoauzor, on 6th June 2012, 02:53, said:

Adica s-a folosit de o vulnerabilitate la script-ul siteului si a generat acea pagina cu informatii trucate.

La un al doilea refresh, pagina zice cam asa:
???commonIntl_ro:siteproblem.header.Country.RO
???commonIntl_ro:siteproblem.subheader.Country.RO

???commonIntl_ro:siteproblem.text.Country.RO

???links_ro:link.session.returntohomepage.Country.RO

Pfuuu, tare, dar ce ar castiga ei din chestia asta? ...ca nu inteleg.

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Hmm, probabil increderea ta. Dupa aia sa-ti dea mail prin care sa-ti ceara sa ii trimiti un avans daca vrei sa primesti banii. Spammeri la nivelul asta au fel de fel de tactici pentru a te corupe si a-ti lua banii.

Tot nu mi-ai zis unde ducea acel link din e-mail.

#11
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postoauzor, on 6th June 2012, 03:00, said:

Hmm, probabil increderea ta. Dupa aia sa-ti dea mail prin care sa-ti ceara sa ii trimiti un avans daca vrei sa primesti banii. Spammeri la nivelul asta au fel de fel de tactici pentru a te corupe si a-ti lua banii.

Tot nu mi-ai zis unde ducea acel link din e-mail.


Cu https in fata. O sa-l modific dupa ce il vezi sa nu intre careva.

Mhmm... nu cred ca mai exista asemenea tampiti sa-i fraiereasca in halul ala.
Cred ca e chestia cu linku' sau nu stiu.

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 02:10.


#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
The page cannot be found
The page you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Please try the following:

	Make sure that the Web site address displayed in the address bar of your browser is spelled and formatted correctly.
	If you reached this page by clicking a link, contact the Web site administrator to alert them that the link is incorrectly formatted.
	Click the Back button to try another link.

HTTP Error 404 - File or directory not found.
Internet Information Services (IIS)

Technical Information (for support personnel)

	Go to Microsoft Product Support Services and perform a title search for the words HTTP and 404.
	Open IIS Help, which is accessible in IIS Manager (inetmgr), and search for topics titled Web Site Setup, Common Administrative Tasks, and About Custom Error Messages.

E o pagina de pe westernunion.com, deci nu are virusi sau malware. Plus ca are licenta SSL.

Ba sa crezi, pe net exista fel de fel de specimene. Intr-un timp circula asta si la noi, te suna si zicea ca ai castigat nu stiu cat si ca sa intri in posesia premiului trebuie sa trimiti x bani in contul lui.

Edited by oauzor, 06 June 2012 - 02:10.


#13
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Cred ca au inchis pagina... ca am de cateva zile mailu' primit.
Oricum...ori sunt prea prosti, ori prea inteligenti.

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 02:11.


#14
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
E posibil mai degraba sa se fi prins astia de la WU de eroare si sa incerce sa o remedieze.

Oricum, cert e ca nici unul din noi nu se imbogateste azi. Poti sa mergi la somn linistit si fara grija, acu' nu iti mai faci griji ca scoate altu banii inaintea ta :D

Edited by oauzor, 06 June 2012 - 02:15.


#15
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postoauzor, on 6th June 2012, 03:14, said:

E posibil mai degraba sa se fi prins astia de la WU de eroare si sa incerce sa o remedieze.

Oricum, cert e ca nici unul din noi nu se imbogateste azi. Poti sa mergi la somn linistit si fara grija, acu' nu iti mai faci griji ca scoate altu banii inaintea ta :D

Sincer, nu i-as fi scos eu nici daca ar fi fost reali, dar puteam incerca cu ceva un boschetar :)
Oricum, foarte tare treaba cu "injections"

Edited by jijinho, 06 June 2012 - 02:17.


#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Si eu ma gandeam la treaba cu boschetarii. Deja arata a scenariu de film detectiv din 90  :lol:

Asta e parerea mea, ca acolo a fost injection. Acum nu pot sa bag mana in foc.

Ai putea sa faci un gest nobil si sa trimiti mail la WU America, sa le explici povestea. Sunt tare curios ce raspund.

Bafta!

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
In primul rand: Suma este mult prea mare pentru a se trimite cu WU! Plus ca nimeni de la WU nu cere adresa de mail a destinatarului si NU SE TRANSMITE NICIO INSTIINTARE de catre WU. Cel ce ti-a trimis banii trebuie sa-ti spuna ce si cum!

Suma tranzactiei este limitata la 5000 euro pentru Romania!

In cazul unei tranzactii ce ar aparea VALIDA (cu suma mai mare decat limita admisa), operatorii WU au obligatia sa anunte Politia si sa incerce retinerea persoanei la ghiseu pana la aparitia organelor abilitate.
Cred ca si la celelalte firme(MoneyGram, Westaco, etc) exista limitari si chei de control.
Obligatiile operatorilor sunt asemanatoare.

Edited by viceroy56, 06 June 2012 - 06:49.


#18
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

View Postviceroy56, on 6th June 2012, 07:46, said:

Suma tranzactiei este limitata la 5000 euro pentru Romania!

In cazul unei tranzactii ce ar aparea VALIDA (cu suma mai mare decat limita admisa), operatorii WU au obligatia sa anunte Politia si sa incerce retinerea persoanei la ghiseu pana la aparitia organelor abilitate.
Cred ca si la celelalte firme(MoneyGram, Westaco, etc) exista limitari si chei de control.
Obligatiile operatorilor sunt asemanatoare.

limita se stabileste intre agentul WU si WU  , si difera de la agent la agent .
Aia cu politia a fost tare ... cine ti-a zis tie ca operatorul trebuie sa anunte politia ? Pai tu crezi ca ei nu au niste filtre in sistem si nu pot vedea singuri  ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate