Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Indicatii legate de modul de gandire

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
radubv

radubv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.05.2004
Asadar,

Va solicit ajutorul pentru urmatoarea problema: Vreau sa creez un soft (vreau sa il gandesc si scriu singur) care sa tina evidenta flotei auto a unei firme.
In acest moment tin aceasta evidenta cu ajutorul unei aplicatii gandita si scrisa de mine in MS Acces 2010, cerand ajutor acolo unde m-am impiedicat si rezolvand pas cu pas dilemele.
Acum vreau sa trec la pasul urmator si sa fac o aplicatie mai buna, mai performanta si mai bine desenat in Visual Basic 2010 Express.
Am adunat documentatie, am citit, am cumparat si rasfoit carti, etc dar inca nu inteleg perfect modul de gandire.

Asadar am desenat o idee, pe care o share-uiesc cu voi si va rog sa imi indicati daca e o gandire buna sau necesita schimbari. ATENTIE, sunt incepator (nu folositi chestii foarte avansate) si daca imi dati o informatie va rog sa imi recomandati si o bibliografie.

Astfel am gandit astfel:

1. baza de date in care am tabelele cu informatii (as vrea o baza de date mysql)
2. o aplicatie dezvoltata in VB pentru interfata, login, etc

Neclaritati:
- in acces, in interfata desenata aveam acces la informatii sub forma a listbox-uri pentru selectie (care isi aveau sursa in lookup in alte campuri) - in VB cum trebuie facut ?
- daca aleg folosirea bazei de date acces in format 2010 - pot efectua legatura, pot efectua stergeri, adaugari, etc ???


Pentru moment acestea sunt intrebarile. Va rog sa raspundeti pentru a avea o idee de inceput, dupa care as vrea sa incep constructia proiectului si sa revin cu intrebari pe masura inaintarii......nu vreau programare mura in gura dar vreau informatii despre gandirea din spatele programarii unui proiect.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
SebastianSG

SebastianSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 29.05.2012

View Postradubv, on 5th June 2012, 21:18, said:

Neclaritati:
- in acces, in interfata desenata aveam acces la informatii sub forma a listbox-uri pentru selectie (care isi aveau sursa in lookup in alte campuri) - in VB cum trebuie facut ?
- daca aleg folosirea bazei de date acces in format 2010 - pot efectua legatura, pot efectua stergeri, adaugari, etc ???

- ADO.NET (e doar o opțiune, evident... tu ai mai multe, dar nu știu ce cauți exact).
- Da, este tot o bază de date.


Am presupus că te referi la VB.NET (dacă nu, îți recomand totuși .NET, merge perfect pentru aplicații de genul ăsta). În orice caz, indiferent de limbaj, conexiunea la baza de date o poți menține separat, execuți query-uri, obții datele și te ocupi tu de managementul lor. Nu prea ai liste direct, ce era în access e altă mâncare de pește.

De asemenea, nu vreau să fiu rău, dar saltul care vrei să îl faci de la o bază de date Acces la .NET sau VB simplu cu mysql în spate, judecând după cum ți-ai expus problema, este cam mare. Ar trebui să mergi mai ușurel.

Ai mai făcut aplicații în VB? Aplicații desktop cu UI?
Ai mai lucrat cu mysql? Poți lucra cu o bază de date în mod consolă? Adică nu tragi de săracul UI până obții ce vrei, ci ii scrii într-o căsuța care e treaba :).

Dar ai gândit bine, o bază de date în spate și un front view care să ofere o interfață prietenoasă. Idea e bună.

Edited by SebastianSG, 05 June 2012 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate