Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ce facultate sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009

Quote

Initial vroiam CIG sau Cibernetica , insa ma speriat un vecin , el fiind la ase bucuresti marketing , mi-a spus ca are in camera un baiat care a fost olimpic la matematic in liceu si dabia scoate 5-6 la examene.
Daca sta si o freaca pe la bere e evident ca abia se descurca.

#56
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 qew, on 7th June 2012, 18:30, said:

Da , mi-am facut o idee si e dreptul meu de a o prezenta . Tu din start esti dezavantajat daca intri la o facultate unde chiar se face ceva  . Eu in locul tau m-as duce la contabilitate sau geografie la Craiova  , avand in vedere situatia ta . Alte variante bune pentru tine nu vad.  Eu  asa as proceda in locul tau. Despre ce vei face dupa ce termini, totul tine de tine si de cat de mult te vei implica si in facultate . Aproape nici o facultate nu-ti garanteaza 100% o cariera stralucita. Mai conteaza si individul .
Deci la contabilitate "nu se face ceva", destul de indeajuns? ca la ace sau mai stiu eu unde? Vreau sa stiu materiile de baza, pe care se axeaza, in primul rand excluzand fizica, chimia... unde chiar nu am fost eu vinovat, profesorii ne-au dat frau liber si noi ne bucuram... asta e, cand esti copil gandesti intr-un fel, cand te maturizezi gandirea ti se schimba radical.

 d0mnudan, on 7th June 2012, 20:04, said:

Din ce am citit  CIG-ul si Cibernetica sunt cele mai grele dar daca te tii de treaba poti face un viitor din asta.
Vroiam sa va intreb daca sunt chiar atat greu de urmat pentru cineva care a terminat profil uman, profil pedagogic mai precis. Economie am facut doar in clasa a 11-a si nu stiu nimic :)) dar am inteles ca se incepe de la 0 in facultate.
In schimb ma pasioneaza computerul , asta as vrea sa fac in viitor , adica sa stau la un birou in fata calculatorului sa am multe pe cap :)) sa depinda multe persoane de mine :)) sa fiu un om de baza :D cu toate ca suna cam aiurea asta imi doresc.
Initial vroiam CIG sau Cibernetica , insa ma speriat un vecin , el fiind la ase bucuresti marketing , mi-a spus ca are in camera un baiat care a fost olimpic la matematic in liceu si dabia scoate 5-6 la examene.

Cateva sfaturi mi-ar fi de mare ajutor in ceea ce priveste cig-ul si cibernetica
Cele mai grele? din ce ai citit? depinde pe ce materii se pune accentul (asta nu stiu), si daca ai putea sa-mi spui.
Cat despre faptul ca tu vrei sa stai cu burta-n sus la un birou, toti vrem, dar nu toti ajungem acolo, ca sa poti trece canalul trebuie sa te murdaresti trecand prin el.

#57
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La AC se face fizica destula si matematica ca lumea .Eu aici vorbiesc de AC de la Politehnica Timisoara . Si stiu cam ce se face pe acolo si cum . Cum ti-am zis , de oriunde poti ajunge sa lucrezi undeva  ca lumea, la fel cum de la facultati considerate foarte bune poti sa fi somer. Tine de persoana. Prea mult te bazezi pe pararea altora, mai cauta si tu ,sunt sigur ca vei gasi informatii (cum ar fi planul de invatamant cu tot cu materii care se fac) . Daca te duci cu metnalitatea daca e grea daca e nu stiu cum, daca e buna daca e usoara nu prea merge. In primu rand gandeste-te daca iti place sa faci toata viata ceea ce vei alege .

Edited by qew, 07 June 2012 - 21:33.


#58
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 qew, on 7th June 2012, 22:23, said:

La AC se face fizica destula si matematica ca lumea .Eu aici vorbiesc de AC de la Politehnica Timisoara . Si stiu cam ce se face pe acolo si cum . Cum ti-am zis , de oriunde poti ajunge sa lucrezi undeva  ca lumea, la fel cum de la facultati considerate foarte bune poti sa fi somer. Tine de persoana. Prea mult te bazezi pe pararea altora, mai cauta si tu ,sunt sigur ca vei gasi informatii (cum ar fi planul de invatamant cu tot cu materii care se fac) . Daca te duci cu metnalitatea daca e grea daca e nu stiu cum, daca e buna daca e usoara nu prea merge. In primu rand gandeste-te daca iti place sa faci toata viata ceea ce vei alege .
Stiu de matematica ca se face in draci, dar nu as avea mari probleme, si banuiam si de fizica, dar la toate ramurile? N-am treaba eu cu Timisoara. Sunt constient ca pot face facultati cate vreau, si ca depinde de om, dar si daca ai bani (nuprea am), si de noroc...
Ma bazez pe parerea altora fiindca nu stiu ce sa fac, intreb in stanga si in dreapta deocamdata. Inca ma gandesc la ce vreau sa fac toata viata, dar la varsta asta chiar sunt confuz.

#59
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La AC si ETC(electronica si telecomunicatii) se face fizica la toate ramurile . Ca sa citez pe profa mea de fizica de la clasa : "La politehnica la AC si ETC se face fizica mai grea decat la Facultatea de Fizica de la Vest" . Probabil ca si la Craiova la AC la Universitate(care nu este politehnica , de aia eu subliniez , fiindca nu stiu daca exista diferente si care sunt  intre AC de la universitati si AC de la Politehnica) o fi asemanator. Uita-te si tu peste planificarea materilor pe ani. Cam fiecare universitate afiseaza pe site acest lucru.

Edited by qew, 08 June 2012 - 08:53.


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 1hhgabriel, on 7th June 2012, 22:14, said:

Vreau sa stiu materiile de baza, pe care se axeaza
Fiecare facultate serioasa iti prezinta pe site materiile studiate in toti anii.

 1hhgabriel, on 7th June 2012, 22:14, said:

unde chiar nu am fost eu vinovat, profesorii ne-au dat frau liber si noi ne bucuram
Ba 100% tu ai fost vinovat. Ca ai tolerat asa ceva cand aveai N alternative.

Edited by neagu_laurentiu, 08 June 2012 - 09:33.


#61
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Stie cineva care a fost ultima medie la CIG?
Apropo legat de ASE, ,,MINISTRAREA AFACERILOR, CU PREDARE IN LIMBI STRAINE" este o facultate buna?
Intreb deoarece nu stiu nimic dsp ea, iar eu ma descur foarte bine la engleza, germana si franceza. In ce domeniu/ca ce ma pot angaja dupa ce ies de aici?

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Genul acela de profile eu le vad utile daca tu ai o afacere sau vrei sa iti faci. Ca nu te angajez eu sa-mi conduci mie afacerea numai pentru ca ai terminat tu o scoala de profil. Iar daca imi pun astfel de oameni ei sunt alesi pe experienta deja acumulata si alte criterii nicidecum ca au acea specializare (de principii generale ce orice intreprinzator le stie).

Edited by neagu_laurentiu, 08 June 2012 - 10:20.


#63
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 neagu_laurentiu, on 8th June 2012, 10:32, said:

Fiecare facultate serioasa iti prezinta pe site materiile studiate in toti anii.


Ba 100% tu ai fost vinovat. Ca ai tolerat asa ceva cand aveai N alternative.

Pai tu la varsta de 15 ani cand te chemau prietenii la fotbal ii refuzai pe motivul? "nu vin la fotbal, invat la fizica, asa pentru mine, ca vreau". Mentalitatea asta nuprea mai exista de ceva vreme, cum am spus mai devreme, cand esti copil gandesti intr-un fel, cand te mai maturizezi iti schimbi radical gandirea.

#64
alexuts56

alexuts56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 27.12.2010
Sa dai vina pe alte chestii, in loc sa-ti asumi faptul ca nu ai invatat, e de-a dreptul jenant.
Daca vrei sa ai sanse mai mari in viitor, pui mana si inveti, nu conteaza ce si cum, renunti la unele lucruri. Si eu am avut un profesor care ne-a lasat mai lejer la fizica(in sensul ca nu stiu o formula). Rezultatul a fost ca n-am invatat nimic in liceu si o sa-mi trebuiasca pe viitor, dar nu-mi plang de mila. Cu munca si ambitie se poate recupera.

#65
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 alexuts56, on 16th June 2012, 21:06, said:

Sa dai vina pe alte chestii, in loc sa-ti asumi faptul ca nu ai invatat, e de-a dreptul jenant.
Daca vrei sa ai sanse mai mari in viitor, pui mana si inveti, nu conteaza ce si cum, renunti la unele lucruri. Si eu am avut un profesor care ne-a lasat mai lejer la fizica(in sensul ca nu stiu o formula). Rezultatul a fost ca n-am invatat nimic in liceu si o sa-mi trebuiasca pe viitor, dar nu-mi plang de mila. Cu munca si ambitie se poate recupera.

Nu dau vina pe nimic si nimeni, doar explic, nu vreau sa dau impresia ca-s un chiulangiu si vin pe forum sa ma aflu in treaba, etc..

#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 1hhgabriel, on 16th June 2012, 20:40, said:

Pai tu la varsta de 15 ani cand te chemau prietenii la fotbal ii refuzai pe motivul? "nu vin la fotbal, invat la fizica, asa pentru mine, ca vreau".
Eu am avut parinti care au stiut sa-mi traga o bataie cand era cazul (si le multumesc acum pentru asta).

#67
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011

 1hhgabriel, on 16th June 2012, 21:46, said:

Nu dau vina pe nimic si nimeni, doar explic, nu vreau sa dau impresia ca-s un chiulangiu si vin pe forum sa ma aflu in treaba, etc..
sa ne zici si noua in final la ce te orientezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate