Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ce facultate sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 neagu_laurentiu, on 5th June 2012, 15:54, said:

@1hhgabriel
Nu ai raspuns la propunerea mea cu profilul contabilitate !
hmm.. sa ma interesez, sa citesc, nu stiu nimic, ce stii despre contabilitate?

#38
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Ca si tine, threadstarter sunt cam in aceeasi postura. Si eu termin anul acesta liceul, dau bacul(profil real-mate info).Media cred ca o sa fie intre 7 si 8. Pe clasa a8-a cand am ales profilul real ma gandeam ca ajung programator-cainii cu covrigi in coada.De unde, vise!.Pe parcurs insa motivatia si ambitia au disparut, mi-am dat seama  ca e foarte greu, multa munca (probabil si degeaba )ca la noi in tara e imposibil sa ajungi ce iti propui.(visul a disparut si am devenit realist).
Acum ca si tine, ma gandesc dupa bac la ce facultate sa optez.
Nu credeam ca o sa ajung aici dar sunt intr-un moment al vietii in care chiar nu stiu ce sa aleg, ce o sa muncesc o viata.

#39
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ca sa poti sa alegi ceva trebuie sa ai ceva idei in cap despre ce ai vrea sa faci . La ce esti bun , ce iti place ... E bine ca ti-ai dat seama acum  ca nu vrei sa urmezi o facultate de informatica .

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 dole, on 5th June 2012, 22:31, said:

chiar nu stiu ce sa aleg, ce o sa muncesc o viata.
Nu e bine ! Oricum tu vei alege si nu noi in locul tau. Altii cum stiu demult ce vor ? Asta face diferenta si in viata cand trebuie sa decizi in momente limita.

#41
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007

 RCmake, on 5th June 2012, 11:22, said:

Da ai dreptate, o sa fie vanzator sau barman... Intotdeauna o sa fie nevoie de ingineri.
Ai si tu dreptate am o gramada de prieteni care au terminat poli si sunt barmani paznici gardieni etc. Dar depinde de tine in primul rand...

@Drag0n_X

Quote

Nu am spus nimic exact, eu aici intreb, cer sfaturi si cum am mai zis, nu aleg ce-mi spune X sau Y sa fac. Daca ai timp la dispozitie sa-mi spui ce altcv pot face cu geografia, inafar ade profesor si in turism, sa-mi spui ce mai pot face, unde as putea da. Asta caut pe forum.
Multumesc
Eu cunosc persoane ce au terminat geografia angajate ca: inginer cadastral(are si master in cadastru), masurator topografic nush cum(e cel care il vezi pe strada ca face masuratori cu teodolitul din pct x in y), analist in dezvoltarea teritoriala in primaria ploiesti, dezvoltator bla bla ceva cu meteorologia la aeroportul otopeni(mai mult o freaca la rece si castiga o gramada), agenti de turism multi... imi cer scuze ca denumirile poate nu sunt exact ca in fisa postului...Si mai sunt foarte multe domenii teledetectie, urbanism etc. Neavizatii zic "aa geografie? prof clar!" :lol:

Edited by Drag0n_X, 05 June 2012 - 22:17.


#42
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011

 neagu_laurentiu, on 5th June 2012, 22:47, said:

Nu e bine ! Oricum tu vei alege si nu noi in locul tau. Altii cum stiu demult ce vor ? Asta face diferenta si in viata cand trebuie sa decizi in momente limita.
Altii , dar nu toti ajung acolo unde si-au propus. Si tind sa cred ca cei care aleg o facultate buna gen Poli, Ase o fac doar cu gandul ca vor castiga bine in viitor. Eu ma intreb de ce se duc toti acolo daca dupa 4 ani se angajeaza ca barmani, vanzatori. Eu cred ca daca te duci la o facultate de top, inveti si TREBUIE sa ajungi in top.

Edited by dole, 06 June 2012 - 08:20.


#43
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Cred ca am sa incerc la ASE, daca o sa am medie, ce ramura e mai usoara (ce intrebare banala  :thumbdown: )

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 dole, on 6th June 2012, 09:18, said:

Eu ma intreb de ce se duc toti acolo daca dupa 4 ani se angajeaza ca barmani, vanzatori.
E problema lor.
Tu gaseste-ti o meserie in primul rand.

 1hhgabriel, on 6th June 2012, 11:17, said:

Cred ca am sa incerc la ASE [...] ce ramura e mai usoara
Daca mergi pe varianta asta las-o balta.

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2012 - 10:23.


#45
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 neagu_laurentiu, on 6th June 2012, 11:22, said:

E problema lor.
Tu gaseste-ti o meserie in primul rand.


Daca mergi pe varianta asta las-o balta.
Aici sunt sa intreb corect? Stiu ca unde e mai usor, acolo vin multi. Dar eu nu intreb pentru ca vreau sa dau acolo unde e mai usor. Pur si simplu cer pareri de la cei ce-au fost si-au trecut prin ase... Nu ma intelege gresit.

Edited by 1hhgabriel, 06 June 2012 - 10:42.


#46
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 1hhgabriel, on 6th June 2012, 11:17, said:

Cred ca am sa incerc la ASE, daca o sa am medie, ce ramura e mai usoara (ce intrebare banala  :thumbdown: )

Orice altceva in afara ciberneticii si a CIG-ului,caci de restul doar numele e...

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 1hhgabriel, on 6th June 2012, 11:41, said:

Dar eu nu intreb pentru ca vreau sa dau acolo unde e mai usor.
Si vei pierde 3 ani din viata degeaba. La ce bun ?
Ori alegi CIG (contabilitatea) sau cibernetica si ai un viitor intr-o meserie (asta daca te tii de munca) ori te uiti la soare dupa ce absolvi marketing, management, banci si alte balarii de acolo.

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2012 - 10:55.


#48
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 Alecsandru010, on 6th June 2012, 11:46, said:

Orice altceva in afara ciberneticii si a CIG-ului,caci de restul doar numele e...
Nu cred c-ai inteles ce vreau sa spun, laurentiu spune ca sa ma bazez pe CIG, si tu zici orice inafara de asta. Nu am intrebat unde e mai usor ca sa si dau acolo unde e usor.

 neagu_laurentiu, on 6th June 2012, 11:54, said:

Si vei pierde 3 ani din viata degeaba. La ce bun ?
Ori alegi CIG (contabilitatea) sau cibernetica si ai un viitor intr-o meserie (asta daca te tii de munca) ori te uiti la soare dupa ce absolvi marketing, management, banci si alte balarii de acolo.
Inteleg ce-mi sugerezi, dar nu vad ca ar fi si in Craiova, am precizat ca nu am sprijin financiar...

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Eu cred ca nu ai cautat: http://feaa.ucv.ro/c...m...=56&lang=ro

#50
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 neagu_laurentiu, on 6th June 2012, 14:47, said:

Am cautat, dar nu foarte in amanunt, m-am gandit ca daca ar exista ar fi pe prima pagina, ca doar e facultate... se pare ca m-am inselat. Multam omule :).
Dar cu o medie in jur de 7 la bacalaureat, voi putea intra la buget? Media din timpul liceului nu mai conteaza, si asta ma cam dezavantajeaza.

#51
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 1hhgabriel, on 6th June 2012, 15:00, said:

Media din timpul liceului nu mai conteaza, si asta ma cam dezavantajeaza.
Cu asta ai spus cam tot ce trebuie sa stim , parerea mea .

#52
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 qew, on 6th June 2012, 23:59, said:

Cu asta ai spus cam tot ce trebuie sa stim , parerea mea .
gew, sa-ti explic cum e treaba, n-am facut liceul la oras, a fost alegerea parintilor, ei m-au influentat, si profesorii unde am facut eu liceul ne-au cam lasat in largu nostru (limba romana nu am facut deloc), si notele au fost "din burta", asadar cu o medie de aproximativ 8.7 din liceu, m-ar avantaja la bac, unde cred eu ca 7 ar fi nota mea...
Daca ti-ai facut o idee despre mine, nu esti obligat sa ma ajuti in continuare, nu se supara nimeni.

#53
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Da , mi-am facut o idee si e dreptul meu de a o prezenta . Tu din start esti dezavantajat daca intri la o facultate unde chiar se face ceva  . Eu in locul tau m-as duce la contabilitate sau geografie la Craiova  , avand in vedere situatia ta . Alte variante bune pentru tine nu vad.  Eu  asa as proceda in locul tau. Despre ce vei face dupa ce termini, totul tine de tine si de cat de mult te vei implica si in facultate . Aproape nici o facultate nu-ti garanteaza 100% o cariera stralucita. Mai conteaza si individul .

Edited by qew, 07 June 2012 - 17:31.


#54
d0mnudan

d0mnudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 23.12.2010
Din ce am citit  CIG-ul si Cibernetica sunt cele mai grele dar daca te tii de treaba poti face un viitor din asta.
Vroiam sa va intreb daca sunt chiar atat greu de urmat pentru cineva care a terminat profil uman, profil pedagogic mai precis. Economie am facut doar in clasa a 11-a si nu stiu nimic :)) dar am inteles ca se incepe de la 0 in facultate.
In schimb ma pasioneaza computerul , asta as vrea sa fac in viitor , adica sa stau la un birou in fata calculatorului sa am multe pe cap :)) sa depinda multe persoane de mine :)) sa fiu un om de baza :D cu toate ca suna cam aiurea asta imi doresc.
Initial vroiam CIG sau Cibernetica , insa ma speriat un vecin , el fiind la ase bucuresti marketing , mi-a spus ca are in camera un baiat care a fost olimpic la matematic in liceu si dabia scoate 5-6 la examene.

Cateva sfaturi mi-ar fi de mare ajutor in ceea ce priveste cig-ul si cibernetica

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate