Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce facultate sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View PostPsPSuceava, on 5th June 2012, 15:00, said:

Ce ma enerveaza sintagma cu " nu prea e de munca in domeniul asta " si ca in 'it sunt locuri de munca'. Adevarul e ca cei care spun asta, NU SUNT BUNI in ceea ce fac. Dupa ce o piata se STABILIZEAZA, se cern cei buni de cei mai putini buni, cei buni ramanand cu joburile, ceilalti cu facultatea terminata.

Kenzokent - tu banuiesc ca ai dat la constructii pentru ca acum 5 ani erau in floare, chiar daca nu aveai nicio inclinatie sau poate iti e ' lene ' sa muncesti din casa in casa, sa vezi ce bani se pot face si acolo. Sau daca te mai asociezi cu 2-3 si deschideti o firma de instalatii, la fel.Dar deh, trebuie munca... Si nu de aia de birou care place la toata lumea.

Mai cititi si voi ce spun oamenii cu adevarat inteligenti si care au avut succes in viata asta ( sunt atatea speechuri pe la diverse universitati, incepand chiar de la celebrul speech al lui Steve Jobs la Stanford, incat doar daca nu esti interesat, nu gasesti ). Si va fac eu un rezumat ca sa intelegeti unde e linia comuna dintre ei, au facut CEEA CE LE-A PLACUT !

Deci daca iti place geografia, fa asta si o sa vezi dupa, iti place informatica, ok, fa asta. Dar nu fa informatica doar pentru ca sunt joburi acuma in informatica, in 5 ani s-ar putea sa nu mai fie !

Bine mai zice sailor62 !

Postul asta e valabil PENTRU TOTI care au dileme asemanatoare.

Da, imi place geografia, dar ce anume sa fac cu ea, voi ramane sa optez pentru turism? Cate optiuni am?


M-am uitat pe google si am dat peste asta, este cineva? poate sa-mi spuna despre cum e la Geografie si la Geografia turismului? As dori detalii

Edited by 1hhgabriel, 05 June 2012 - 14:15.


#20
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Nu ma pricep din pacate sa iti raspund la intrebarea asta, dar banuiesc ca toate raspunsurile sunt pe site-ul facultatii, sau cel putin mare parte.

Oricum ce inseamna de fapt sa iti placa georgrafia :)? Mi se pare asemanator cu " imi place limba engleza ", si ce? Asta o stie toata lumea, nu e ca si cum stii ceva in plus fata de restul...

Uite, citeste asta poate te ajuta : http://forum.softped...t153540-50.html

Edited by PsPSuceava, 05 June 2012 - 14:17.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
va trebui sa te muti in bucuresti

#22
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostPsPSuceava, on 5th June 2012, 15:00, said:

Ce ma enerveaza sintagma cu " nu prea e de munca in domeniul asta " si ca in 'it sunt locuri de munca'. Adevarul e ca cei care spun asta, NU SUNT BUNI in ceea ce fac. Dupa ce o piata se STABILIZEAZA, se cern cei buni de cei mai putini buni, cei buni ramanand cu joburile, ceilalti cu facultatea terminata.

Kenzokent - tu banuiesc ca ai dat la constructii pentru ca acum 5 ani erau in floare, chiar daca nu aveai nicio inclinatie sau poate iti e ' lene ' sa muncesti din casa in casa, sa vezi ce bani se pot face si acolo. Sau daca te mai asociezi cu 2-3 si deschideti o firma de instalatii, la fel.Dar deh, trebuie munca... Si nu de aia de birou care place la toata lumea.

Mai cititi si voi ce spun oamenii cu adevarat inteligenti si care au avut succes in viata asta ( sunt atatea speechuri pe la diverse universitati, incepand chiar de la celebrul speech al lui Steve Jobs la Stanford, incat doar daca nu esti interesat, nu gasesti ). Si va fac eu un rezumat ca sa intelegeti unde e linia comuna dintre ei, au facut CEEA CE LE-A PLACUT !

Deci daca iti place geografia, fa asta si o sa vezi dupa, iti place informatica, ok, fa asta. Dar nu fa informatica doar pentru ca sunt joburi acuma in informatica, in 5 ani s-ar putea sa nu mai fie !

Bine mai zice sailor62 !

Postul asta e valabil PENTRU TOTI care au dileme asemanatoare.

"In viata nu faci numai ce-ti place" . Cunosc pe cineva ce este pasionata de istorie si de cultura germana si a dat la facultate la istorie (limba germana) si a si terminat. Acum lucreaza in Germania ... la McD . Trebuie sa alegi si rational ce vrei sa  faci. Daca ar fi sa alegem toti ce ne place atunci alegerea facultatii ar fi foarte usoara , dar uite ca nu se poate , traim intr-o societate unde se poate rabda de foame si daca ai loc de munca (spre deosebire de USA, tara unde a trait Jobs) .

View Post1hhgabriel, on 5th June 2012, 15:09, said:

M-am uitat pe google si am dat peste asta, este cineva? poate sa-mi spuna despre cum e la Geografie si la Geografia turismului? As dori detalii
Cel putin la Universitatea de Vest din Timisoara , diferenta este ca la Geografia turismului faci si ceva marketing , management .
Acum cu geografia , daca te uiti pe site la Univ Bucuresti la geografie acolo vezi ca sunt mai multe sectii specializate . Am un coleg ce este ca si intrat acolo la cartografie ( a mers la olimpiada de goegrafie faza nationala in fiecare an) . Dezavantajul provinciei :| .

Edited by qew, 05 June 2012 - 14:21.


#23
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Postqew, on 5th June 2012, 15:20, said:

"In viata nu faci numai ce-ti place" . Cunosc pe cineva ce este pasionata de istorie si de cultura germana si a dat la facultate la istorie (limba germana) si a si terminat. Acum lucreaza in Germania ... la McD . Trebuie sa alegi si rational ce vrei sa  faci. Daca ar fi sa alegem toti ce ne place atunci alegerea facultatii ar fi foarte usoara , dar uite ca nu se poate , traim intr-o societate unde se poate rabda de foame si daca ai loc de munca (spre deosebire de USA, tara unde a trait Jobs) .

Nu, faci doar ce iti place daca IQ-ul iti permite. Pentru ca trebuie sa recunoastem ca romanii sunt in mare parte destul de putin inteligenti, ca sa nu fiu mai drastic, iq-ul mediu in Romania este 94, in Japonia e aproape 120!
Si mai trebuie sa acceptam ca nu toti PUTEM face o facultate! Unii pur si simplu ( unii=majoritatea ) nu sunt destul de inteligenti, dar nu vor sa inteleaga si sa recunoasca asta. Dupa cum spuneam parca si pe alt topic, un instalator castiga destul de bine si in Romania, dar cu toate astea de ce nu vezi niciunul tanar si toti sunt niste mosi de acum 20 de ani? Pentru ca romanilor le e rusine de munca ' de jos ', ca sa spun asa.

#24
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View PostPsPSuceava, on 5th June 2012, 15:14, said:

Nu ma pricep din pacate sa iti raspund la intrebarea asta, dar banuiesc ca toate raspunsurile sunt pe site-ul facultatii, sau cel putin mare parte.

Oricum ce inseamna de fapt sa iti placa georgrafia :)? Mi se pare asemanator cu " imi place limba engleza ", si ce? Asta o stie toata lumea, nu e ca si cum stii ceva in plus fata de restul...

Uite, citeste asta poate te ajuta : http://forum.softped...t153540-50.html
Ce inseamna sa-mi placa? Adica sa citesc odata o lectie, si s-o retin, nu ca la alte materii sa citesc de 3 ori o lectie s-o retin

View Postpetre69, on 5th June 2012, 15:16, said:

va trebui sa te muti in bucuresti
Bucuresti... nu pot, n-am destul ajutor financiar.
Dar am vazut Facultatea de Istorie, Filosofie și Geografie - Universitatea din Craiova

View Postqew, on 5th June 2012, 15:20, said:

"In viata nu faci numai ce-ti place" . Cunosc pe cineva ce este pasionata de istorie si de cultura germana si a dat la facultate la istorie (limba germana) si a si terminat. Acum lucreaza in Germania ... la McD . Trebuie sa alegi si rational ce vrei sa  faci. Daca ar fi sa alegem toti ce ne place atunci alegerea facultatii ar fi foarte usoara , dar uite ca nu se poate , traim intr-o societate unde se poate rabda de foame si daca ai loc de munca (spre deosebire de USA, tara unde a trait Jobs) .
Ai dreptate, nu-l poti da exemplu pe Steve Jobs, el n-a trait in tara asta, de care toti suntem "mandrii".

#25
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
@PsPSuceava E o discutie lunga . Poti sa-ti aduc argumente contra foarte usor la fel cum pot sa aduc si argumente pro la ceea ce ai spus.

Edited by qew, 05 June 2012 - 14:34.


#26
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
N-are nicio relevanta unde a trait. Si el si Warren Buffet si multi altii din Top 20 miliardari au plecat de jos...

Pai nu mi se pare ca faptul ca retii usor o lectie e neaparat o dovada ca iti place. Banuiesc ca la fel de usor o retii si pe cea de la Istorie sau de la Religie... Sa iti placa geografia, dupa mine, inseamna ca daca te intreb in secunda asta unde se afla o insula obscura sa stii sau daca te intreb de capitala unei tari obscure sa o stii.

Eu sincer, daca as fi in postura sa nu am habar ce vreau sa fac mai departe, as lua pauza cat ar fi nevoie ( 1-2 ani ) si m-as inscrie in programe de genul " Work and Travel ", calatoresc, imi dau seama ce vreau sa fac mai departe + mai castig si niste bani :)

#27
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View PostPsPSuceava, on 5th June 2012, 15:37, said:

N-are nicio relevanta unde a trait. Si el si Warren Buffet si multi altii din Top 20 miliardari au plecat de jos...

Pai nu mi se pare ca faptul ca retii usor o lectie e neaparat o dovada ca iti place. Banuiesc ca la fel de usor o retii si pe cea de la Istorie sau de la Religie... Sa iti placa geografia, dupa mine, inseamna ca daca te intreb in secunda asta unde se afla o insula obscura sa stii sau daca te intreb de capitala unei tari obscure sa o stii.

Eu sincer, daca as fi in postura sa nu am habar ce vreau sa fac mai departe, as lua pauza cat ar fi nevoie ( 1-2 ani ) si m-as inscrie in programe de genul " Work and Travel ", calatoresc, imi dau seama ce vreau sa fac mai departe + mai castig si niste bani :)

Nu-mi permit o pauza, nu vreau sa pierd 1-2 ani. Stau la tara nu la oras.

#28
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Post1hhgabriel, on 5th June 2012, 15:41, said:

Nu-mi permit o pauza, nu vreau sa pierd 1-2 ani. Stau la tara nu la oras.

Ce inseamna sa ' pierzi ' 1-2 ani? Sa pierzi unul 1-2 ani ar fi daca ai sta degeaba, sa calatoresti pentru a iti da seama ce vreisa faci, nu mi se pare deloc o pierdere, ba chiar un castig ENORM. Asta inseamna sa investesti IN TINE !

#29
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
E greu de inteles ca "josul" din SUA e mai sus decat "josul" din Romania?

Edited by qew, 05 June 2012 - 14:47.


#30
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Postqew, on 5th June 2012, 15:42, said:

E greu de inteles ca "josul" din SUA e mai sus decat "josul" din Romania?

Clasic romanesc, in loc sa cauti solutii, cauti sa te plangi.

#31
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

View PostPsPSuceava, on 5th June 2012, 15:42, said:

Ce inseamna sa ' pierzi ' 1-2 ani? Sa pierzi unul 1-2 ani ar fi daca ai sta degeaba, sa calatoresti pentru a iti da seama ce vreisa faci, nu mi se pare deloc o pierdere, ba chiar un castig ENORM. Asta inseamna sa investesti IN TINE !
Explica-mi in amanunt ce anume ai vrea sa fac, pentru ca nu cred ca-mi dau seama ce anume vrei sa spui.
Fii realist, si lasa contrazicerea cu gew, nu e nici momentul nici locul.

View Postqew, on 5th June 2012, 15:42, said:

E greu de inteles ca "josul" din SUA e mai sus decat "josul" din Romania?
Ei nu incep de la 0, noi da... sau daca tousi ei au un 0, al lor tinde care +, al nostru catre -.

Edited by 1hhgabriel, 05 June 2012 - 14:48.


#32
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Post1hhgabriel, on 5th June 2012, 15:47, said:

Explica-mi in amanunt ce anume ai vrea sa fac, pentru ca nu cred ca-mi dau seama ce anume vrei sa spui.


Ei nu incep de la 0, noi da... sau daca tousi ei au un 0, al lor tinde care +, al nostru catre -.

Ei muncesc de la 16 ani, noi? :) De la 20+. Si tot asa. Ei nu au jumatate de tara pensionata pe caz de boala ! ( inchipuita )

Pai din moment ce nu ti-ai dat seama inca ce doresti cu adevarat sa faci mai departe eu zic ca mai ai nevoie de ceva timp de gandire.. Eventual ceva experiente noi.
Si daca zici ca locuiesti la tara, sa ' iesi ' de acolo... pentru ca stim cu totii, ca nici mediul urban in Romania nu e foarte ok, nu mai zic de cel rural.

#33
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Clasic celor ce se cred superiori sa dea vina pe romanism . Nu stiu ce situatie financiara ai dar nu prea cunosti Romania cum trebuie din toate punctele de vedere . Iti spun eu ca Steven Jobs NU statea intr-o cocioaba sau in gazda . Statea mult mai bine decat 60% din populatia Romaniei la nivelul actual daca ar fi sa raportam .

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
@1hhgabriel
Nu ai raspuns la propunerea mea cu profilul contabilitate !

#35
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Postqew, on 5th June 2012, 15:52, said:

Clasic celor ce se cred superiori sa dea vina pe romanism . Nu stiu ce situatie financiara ai dar nu prea cunosti Romania cum trebuie din toate punctele de vedere . Iti spun eu ca Steven Jobs NU statea intr-o cocioaba sau in gazda . Statea mult mai bine decat 60% din populatia Romaniei la nivelul actual daca ar fi sa raportam .

Am o situatie financiara foarte buna as putea spune, dar nu vad relevanta. Si da, din punct de vedere al IQ-ului sunt superior majoritatii... Nu e meritul meu la niciuna din cele 2 anterioare, deci crede-ma ca atunci cand postez, nu iau in calcul niciuna din cele doua.

Si da, Steve Jobs s-a lasat de facultate dupa o scurta perioada de timp petrecuta acolo si a locuit mai rau decat in gazda si anume pe jos la prieteni !

#36
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ai PM de la mine , ca sa nu mai poluam topicul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate