Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce facultate sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt clasa a 12-a, intr-o luna am bacul si nu stiu ce facultate sa urmez. Am sa subliniez cateva idei:
- media la bac o sa fie in jur de 7 probabil... (stiu dezamagitor, dar pe percursul anului te bucuri ca profii tai nu iti predau si nu te asculta...);
- am vorbit cu un prieten care e la facultatea de automatica, a zis ca in niciun caz sa nu dau acolo, e foarte greu;
- imi place sa lucrez la calculator, dar informatica banuiesc ca nu va fi chiar asa usoar, si am auzit ca multi regreta ca s-au dus acolo, mai e si partea in care inveti un program si dupa te descurci...
- m-am gandit la ceva de geografie, imi place geografia, printre singurele materii de altfel care-mi plac. Dar nu-mi place istoria....;
- ce pot face daca vreau sa urmez ceva pe geografie? turism (imi va trebui si engleza, la care ma descurc usor, usor..) si profesor de geografie?
- in Craiova ce facultati de genu' sunt?

V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta putin. Multumesc anticipat!

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Pui problema gresit.
Daca o pui asa, atunci mai bine nu faci niciuna pentru ca dupa ce o sa termini mai mult ca sigur nu o sa reusesti sa te angajezi in domeniu, etc.
Daca pui problema invers fata de cum o pui, atunci ai ceva sanse.

LE:
Ceva sanse sa iti dai seama ce sa faci, sa termini si sa gasesti in domeniu.

Edited by sandel_u, 05 June 2012 - 10:16.


#3
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Stiam ca ai cartografie/planificare teritoriala la facultatea de geogra..si nu ajungi profesor.

Nu cred ca se face istorie la facultatea de geografie.

Edited by Juliee, 05 June 2012 - 10:15.


#4
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Eu am facut facultatea de instalatii 5 ani, o facultate grea, dar nu prea ma ajuta, avand in vedere ca nu prea se mai construieste. Pe piata cele mai mule job-uri sunt in IT , si sunt platite cel mai bine. Daca as mai fi odata in  clasa a 12 as da la AC (automatica si calculatoare). Da e greu, dar cand termini acea facultate ai mai multe sanse sa te angajezi. Succes!

Edited by kenzokent, 05 June 2012 - 10:17.


#5
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 kenzokent, on 5th June 2012, 09:16, said:

Eu am facut facultatea de instalatii 5 ani, o facultate grea, dar nu prea ma ajuta, avand in vedere ca nu prea se mai construieste. Pe piata cele mai mule job-uri sunt in IT , si sunt platite cel mai bine. Daca as mai fi odata in  clasa a 12 as da la AC (automatica si calculatoare). Da e greu, dar cand termini acea facultate ai mai multe sanse sa te angajezi. Succes!


...si cand ai dat la facultate nu parea ca merg constructiile de duduiau?! si ca e de viitor?
...cand m-am facut eu inginer nu parea ca industria va merge la nesfarsit?

#6
Guillaume

Guillaume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 03.06.2012
Eu sunt la automatică. E o facultate grea la fel ca toate ce țin de domeniul ingineresc dar mă descurc, mai o restanță, una alta. Vreau să spun că am avut note mai mari la facultate decât ceea ce am avut în liceu la matematică(care am făcut-o doar în primul an), iar cu programarea m-am descurcat binișor.

Acum depinde și ce profil ai terminat. Dacă ai fost un mate info o să te acomodezi la Automatică.

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Tu faci/alegi o facultate in functie de ce spune X sau Y aici pe forum?
Eu stiu ca e greu, ca esti la o varsta la care, neavand experienta, nu prea poti avea 'bataie lunga', sa discerni si sa vezi exact ce si cum.
Vremurile sunt tulburi si se pot schimba la fel de bine si de repede; si ce 'azi' e la mare cautare, 'maine' (cand vei termina tu) sa nu mai fie (sau nu asa de bine sau asa cum ti-ai fi dorit/visat/vrut). Pe de alta parte, stii vb aia "prost sa fii (no ofence!), noroc sa ai", adica norocul fiecaruia si sansa/oportunitatea...
Poti fi la fel de bine somer sau nemultumit cu ce castigi si ce profesezi, cu oricare facultate/diploma. Pe de o parte, toti vor oameni dinamici si tineri (pe care sa-i frece... si sa le manjeasca ochi cu bani putini), iar pe de alta, cu experienta...

Este foarte bine ca stii limba engleza. Si de asemenea ca-ti place informatica. Nu treubie insa sa urmezi o facultate de profil ca sa fii bun sau ca sa-ti castigi painea din asa ceva sau sa-ti rotunjesti venturile. Un limbaj de programare se poate invata (mai greu ce-i drept) si singur.  Un curs poti face si ulterior daca vrei neaparat si o calificare/diploma.

Cu geografia, ca profesor, un prea cred ca vei face prea mare lucru. Poate doar in turism sa reusesti.

Opteaza pentru facultari care au Departamente cu predare in limbi straine (engleza, franceza, germana; Politehnica are, Universitatea Tehnica de Constructii are). Poti avea sansa unei burse in afara care-ti poate largi orizontul si perspectivele.

ALEGE atat cu capul cat si cu inima. Ce stii ca ti se potriveste cel mai bine si simti si crezi tu ca ai vrea sa faci. Ai de gand sa ramai in tara sau vrei sa emigrezi?

#8
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Ce treaba are geografia cu istoria? Si cine ti-a zis ca dupa ce termini geografia poti deveni doar profesor? sunt foarte multe ramuri ale geografiei in care te poti angaja, doar sa fii bun in ceea ce faci. Si alege ce iti place tie si ce te vezi facand toata viata, nu ce zice x si y ca se cauta, asta e relativ, peste 3 ani piata poate fi total opusa de cum e azi. Bafta la bac.

#9
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

 1hhgabriel, on 5th June 2012, 11:00, said:

Sunt clasa a 12-a, intr-o luna am bacul si nu stiu ce facultate sa urmez. Am sa subliniez cateva idei:
- media la bac o sa fie in jur de 7 probabil... (stiu dezamagitor, dar pe percursul anului te bucuri ca profii tai nu iti predau si nu te asculta...);

- imi place sa lucrez la calculator, dar informatica banuiesc ca nu va fi chiar asa usoar, si am auzit ca multi regreta ca s-au dus acolo, mai e si partea in care inveti un program si dupa te descurci...
- m-am gandit la ceva de geografie, imi place geografia, printre singurele materii de altfel care-mi plac. Dar nu-mi place istoria....;
- ce pot face daca vreau sa urmez ceva pe geografie? turism (imi va trebui si engleza, la care ma descurc usor, usor..) si profesor de geografie?


V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta putin. Multumesc anticipat!

Hmmm ... Parca ma descrii pe mine, cel de dinainte de bac respectiv dupa bac.
Ia si te orienteaza dupa o facultate tehnica, de preferat electrotehnica sau mecanica.  :rolleyes:

 Drag0n_X, on 5th June 2012, 11:58, said:

Ce treaba are geografia cu istoria? Si cine ti-a zis ca dupa ce termini geografia poti deveni doar profesor? sunt foarte multe ramuri ale geografiei in care te poti angaja, doar sa fii bun in ceea ce faci. Si alege ce iti place tie si ce te vezi facand toata viata, nu ce zice x si y ca se cauta, asta e relativ, peste 3 ani piata poate fi total opusa de cum e azi. Bafta la bac.
Da ai dreptate, o sa fie vanzator sau barman... Intotdeauna o sa fie nevoie de ingineri.

Edited by RCmake, 05 June 2012 - 11:23.


#10
Guillaume

Guillaume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 03.06.2012

 RCmake, on 5th June 2012, 12:22, said:

Da ai dreptate, o sa fie vanzator sau barman... Intotdeauna o sa fie nevoie de ingineri.
La mine la facultate e dumița: Întotdeauna o să fie nevoie de ingineri la Kaufland la arenjat rafturile.  :D

#11
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
@sandel_u

Quote

Pui problema gresit.
Daca o pui asa, atunci mai bine nu faci niciuna pentru ca dupa ce o sa termini mai mult ca sigur nu o sa reusesti sa te angajezi in domeniu, etc.
Daca pui problema invers fata de cum o pui, atunci ai ceva sanse.

LE:
Ceva sanse sa iti dai seama ce sa faci, sa termini si sa gasesti in domeniu.
Nu mi-ai spus nimic concret, tu vrei sa-mi spui sa nu mai pun problema ca e greu, si sa-mi iau inima in dinti sa dau, sa muncesc, ca voi reusi, dar treaba asta ramane pe ultima suta, pana atunci pot cere sfaturi.


@kenzokent

Quote

Eu am facut facultatea de instalatii 5 ani, o facultate grea, dar nu prea ma ajuta, avand in vedere ca nu prea se mai construieste. Pe piata cele mai mule job-uri sunt in IT , si sunt platite cel mai bine. Daca as mai fi odata in clasa a 12 as da la AC (automatica si calculatoare). Da e greu, dar cand termini acea facultate ai mai multe sanse sa te angajezi. Succes!
Inteleg ce vrei sa spui... O sa ma interesez si la facultatea de AC, ce specializari are, ce domenii, detali...


@Guillaume

Quote

Eu sunt la automatică. E o facultate grea la fel ca toate ce țin de domeniul ingineresc dar mă descurc, mai o restanță, una alta. Vreau să spun că am avut note mai mari la facultate decât ceea ce am avut în liceu la matematică(care am făcut-o doar în primul an), iar cu programarea m-am descurcat binișor.

Acum depinde și ce profil ai terminat. Dacă ai fost un mate info o să te acomodezi la Automatică.
Da, mate-info am terminat, si crede-ma ca nu mor de dragul matematicii M1.


@colombo2003

Quote

Tu faci/alegi o facultate in functie de ce spune X sau Y aici pe forum?
Eu stiu ca e greu, ca esti la o varsta la care, neavand experienta, nu prea poti avea 'bataie lunga', sa discerni si sa vezi exact ce si cum.
Vremurile sunt tulburi si se pot schimba la fel de bine si de repede; si ce 'azi' e la mare cautare, 'maine' (cand vei termina tu) sa nu mai fie (sau nu asa de bine sau asa cum ti-ai fi dorit/visat/vrut). Pe de alta parte, stii vb aia "prost sa fii (no ofence!), noroc sa ai", adica norocul fiecaruia si sansa/oportunitatea...
Poti fi la fel de bine somer sau nemultumit cu ce castigi si ce profesezi, cu oricare facultate/diploma. Pe de o parte, toti vor oameni dinamici si tineri (pe care sa-i frece... si sa le manjeasca ochi cu bani putini), iar pe de alta, cu experienta...

Este foarte bine ca stii limba engleza. Si de asemenea ca-ti place informatica. Nu treubie insa sa urmezi o facultate de profil ca sa fii bun sau ca sa-ti castigi painea din asa ceva sau sa-ti rotunjesti venturile. Un limbaj de programare se poate invata (mai greu ce-i drept) si singur. Un curs poti face si ulterior daca vrei neaparat si o calificare/diploma.

Cu geografia, ca profesor, un prea cred ca vei face prea mare lucru. Poate doar in turism sa reusesti.

Opteaza pentru facultari care au Departamente cu predare in limbi straine (engleza, franceza, germana; Politehnica are, Universitatea Tehnica de Constructii are). Poti avea sansa unei burse in afara care-ti poate largi orizontul si perspectivele.

ALEGE atat cu capul cat si cu inima. Ce stii ca ti se potriveste cel mai bine si simti si crezi tu ca ai vrea sa faci. Ai de gand sa ramai in tara sau vrei sa emigrezi?
Nu aleg o facultate ca-mi zice cutare sau cutarita, aici cer niste simple detalii, de la cei ce-mi sunt de-o seama, sau mai invarsta decat mine, de la persoare care-au trecut de varsta asta, unde, cum ai spus si tu, lipsit de experienta e greu sa alegi ceva ce-ti va marca viitorul.

Ai mare dreptate, in ziua de azi, iti Romania zilelor noastre, nimic nu mai e sigur, de pe o zi pe alta, daramite 1 sau chiar 5 ani. Aici ai bani, faci bani, n-ai bani, trebuie sa tragi si cu dintii. In Romania e fenomenul de manelizare, si nu ma refer doar la stilul muzical.

Ca profesor de geografie, si eu ma gandeam la fel. In turism sa ma interesez, vreau sa stiu cum sta treaba, unde se afla respectivele facultati, daca este si in Craiova.

La intrebarea daca vreau sa raman in tara sau sa plec, ar fi o prostie daca ti-as spune ca as vrea sa raman, toti ar spune ca vor sa plece, dar... nu cred ca sunt destul de inteligent sa-ti raspund la intrebarea asta. Nu ma simt pregatit sa plec...

Iti multumesc mult pentru timpul acordat!

@Drag0n_X

Quote

Ce treaba are geografia cu istoria? Si cine ti-a zis ca dupa ce termini geografia poti deveni doar profesor? sunt foarte multe ramuri ale geografiei in care te poti angaja, doar sa fii bun in ceea ce faci. Si alege ce iti place tie si ce te vezi facand toata viata, nu ce zice x si y ca se cauta, asta e relativ, peste 3 ani piata poate fi total opusa de cum e azi. Bafta la bac.
Nu am spus nimic exact, eu aici intreb, cer sfaturi si cum am mai zis, nu aleg ce-mi spune X sau Y sa fac. Daca ai timp la dispozitie sa-mi spui ce altcv pot face cu geografia, inafar ade profesor si in turism, sa-mi spui ce mai pot face, unde as putea da. Asta caut pe forum.
Multumesc!

Edited by 1hhgabriel, 05 June 2012 - 11:41.


#12
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 1hhgabriel, on 5th June 2012, 12:34, said:

@sandel_u

Nu mi-ai spus nimic concret, tu vrei sa-mi spui sa nu mai pun problema ca e greu, si sa-mi iau inima in dinti sa dau, sa muncesc, ca voi reusi, dar treaba asta ramane pe ultima suta, pana atunci pot cere sfaturi.
Cand ziceam sa pui problema invers ma refeream sa te intrebi ce vrei sa devii in viata si apoi in functie de ce ti-ar placea sa devii sa faci o facultate in acel sens.
Alegerea trebuie sa o faci cu inima pentru ca daca nu te pasioneaza deloc atunci facultatea o sa fie foarte grea pentru tine si o sa ai si note mici, cand termini (daca nu cumva o sa renunti de prin anul 1 sau 2) nu o sa ramai cu mare lucru in cap iar la angajare sansele o sa fie aproape de zero. Un angajator tot timpul va recunoaste din o suta de candidati care sunt aceia care au facut facultatea (sa zicem de mate-info) din pasiune (pentru programare, matematica, stiinte exacte, etc). Iar la angajare tot timpul va fi ales cel care dovedeste ca este pasionat de acel domeniu, ca il intelege pe deplin. Acesta tot timpul va fi ales pentru ca parerea despre celalalt va fi "uite, a facut si asta o facultate de programare/inginerie in constructii/turism/rise/pune aici ce vrei tu/ ca sa spuna ca a facut si el o facultate, dar de fapt e pe langa subiect".
Trebuie sa alegi cu inima, ca altfel degeaba faci acea facultate.

#13
Guillaume

Guillaume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 03.06.2012

 1hhgabriel, on 5th June 2012, 12:34, said:

Da, mate-info am terminat, si crede-ma ca nu mor de dragul matematicii M1.

Când am scăpat de liceu am zis că fug și de mate și de programare și de fizică. Uite că tot peste ele am dat. Oricum e altă perspectivă asupra lor la facultate decât ceea ce făceai în liceu. Mi se pare că le înțelegi mai ușor.

#14
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 sandel_u, on 5th June 2012, 13:42, said:

Cand ziceam sa pui problema invers ma refeream sa te intrebi ce vrei sa devii in viata si apoi in functie de ce ti-ar placea sa devii sa faci o facultate in acel sens.
Alegerea trebuie sa o faci cu inima pentru ca daca nu te pasioneaza deloc atunci facultatea o sa fie foarte grea pentru tine si o sa ai si note mici, cand termini (daca nu cumva o sa renunti de prin anul 1 sau 2) nu o sa ramai cu mare lucru in cap iar la angajare sansele o sa fie aproape de zero. Un angajator tot timpul va recunoaste din o suta de candidati care sunt aceia care au facut facultatea (sa zicem de mate-info) din pasiune (pentru programare, matematica, stiinte exacte, etc). Iar la angajare tot timpul va fi ales cel care dovedeste ca este pasionat de acel domeniu, ca il intelege pe deplin. Acesta tot timpul va fi ales pentru ca parerea despre celalalt va fi "uite, a facut si asta o facultate de programare/inginerie in constructii/turism/rise/pune aici ce vrei tu/ ca sa spuna ca a facut si el o facultate, dar de fapt e pe langa subiect".
Trebuie sa alegi cu inima, ca altfel degeaba faci acea facultate.
Inteleg, dar totusi la aceasta varsta, cum a spus si colombo2003, e greu sa ma decid ce vreau sa fac in viata.

 Guillaume, on 5th June 2012, 13:42, said:

Când am scăpat de liceu am zis că fug și de mate și de programare și de fizică. Uite că tot peste ele am dat. Oricum e altă perspectivă asupra lor la facultate decât ceea ce făceai în liceu. Mi se pare că le înțelegi mai ușor.
Ma bucur sa aud asta, dar ma intristeaza sa aud de fizica, sunt planta... :(

Edited by 1hhgabriel, 05 June 2012 - 13:06.


#15
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 1hhgabriel, on 5th June 2012, 11:00, said:

Sunt clasa a 12-a, intr-o luna am bacul si nu stiu ce facultate sa urmez. Am sa subliniez cateva idei:
- media la bac o sa fie in jur de 7 probabil... (stiu dezamagitor, dar pe percursul anului te bucuri ca profii tai nu iti predau si nu te asculta...);
- am vorbit cu un prieten care e la facultatea de automatica, a zis ca in niciun caz sa nu dau acolo, e foarte greu;
- imi place sa lucrez la calculator, dar informatica banuiesc ca nu va fi chiar asa usoar, si am auzit ca multi regreta ca s-au dus acolo, mai e si partea in care inveti un program si dupa te descurci...
- m-am gandit la ceva de geografie, imi place geografia, printre singurele materii de altfel care-mi plac. Dar nu-mi place istoria....;
- ce pot face daca vreau sa urmez ceva pe geografie? turism (imi va trebui si engleza, la care ma descurc usor, usor..) si profesor de geografie?
- in Craiova ce facultati de genu' sunt?

V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta putin. Multumesc anticipat!

Salut, mai ca m-ai descris si pe mine :) . Sunt tot a 12-a , am terminat Mate-Info intensiv , si nu prea stiu ce voi face dupa BAC. La mine e si putin greu fiindca familia vrea Poli (orice de la Poli numai sa fie Poli) , iar eu am jurat ca nu ma mai iau dupa nimeni , fiindca liceul tot familia mi l-a ales , si chiar daca a fost o alegere buna(pana la urma) , nu mai vreau sa aleaga altii . Geografia o ador , dar ce sa fac cu ea? Eventual la Bucuresti poate se merita sa dai Geografia, dar eu nu am bani de Bucuresti . Totusi nu am exclus geografia . La informatica imi place mai mult partea de algoritmica (spre rusinea mea nu stiu sa citesc o matrice dintr-un fisier  , si dau bacu din INFO )  . Mai sunt pasionat de harti , si tot ce tine de transporturi si logistica . Cu matematica si fizica nu ma inteleg nemaipomenit (de aia fug de  AC , ETC la Poli) , dar nici praf nu sunt.
Poate cu ocazia asta primesc si eu niste sfaturi pe aici.

Momentan am 2 optiuni in cap : UVT - informatica , MPT - Politehnica - Inginerie economica industriala .

#16
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 qew, on 5th June 2012, 14:40, said:

Salut, mai ca m-ai descris si pe mine :) . Sunt tot a 12-a , am terminat Mate-Info intensiv , si nu prea stiu ce voi face dupa BAC. La mine e si putin greu fiindca familia vrea Poli (orice de la Poli numai sa fie Poli) , iar eu am jurat ca nu ma mai iau dupa nimeni , fiindca liceul tot familia mi l-a ales , si chiar daca a fost o alegere buna(pana la urma) , nu mai vreau sa aleaga altii . Geografia o ador , dar ce sa fac cu ea? Eventual la Bucuresti poate se merita sa dai Geografia, dar eu nu am bani de Bucuresti . Totusi nu am exclus geografia . La informatica imi place mai mult partea de algoritmica (spre rusinea mea nu stiu sa citesc o matrice dintr-un fisier  , si dau bacu din INFO )  . Mai sunt pasionat de harti , si tot ce tine de transporturi si logistica . Cu matematica si fizica nu ma inteleg nemaipomenit (de aia fug de  AC , ETC la Poli) , dar nici praf nu sunt.
Poate cu ocazia asta primesc si eu niste sfaturi pe aici.

Momentan am 2 optiuni in cap : UVT - informatica , MPT - Politehnica - Inginerie economica industriala .

Deci suntem in aceiasi oala. Nici eu nu am bani sa merg la Bucuresti, nici eu nu vreau sa ma iau dupa familie, alegerea liceului a fost proasta. Exact, te-ai gandit la turism, daca ai putine cunostinte intr-o limba straina, poti urma o facultate, si usor usor inveti. Asa gandesc eu, sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#17
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Ce ma enerveaza sintagma cu " nu prea e de munca in domeniul asta " si ca in 'it sunt locuri de munca'. Adevarul e ca cei care spun asta, NU SUNT BUNI in ceea ce fac. Dupa ce o piata se STABILIZEAZA, se cern cei buni de cei mai putini buni, cei buni ramanand cu joburile, ceilalti cu facultatea terminata.

Kenzokent - tu banuiesc ca ai dat la constructii pentru ca acum 5 ani erau in floare, chiar daca nu aveai nicio inclinatie sau poate iti e ' lene ' sa muncesti din casa in casa, sa vezi ce bani se pot face si acolo. Sau daca te mai asociezi cu 2-3 si deschideti o firma de instalatii, la fel.Dar deh, trebuie munca... Si nu de aia de birou care place la toata lumea.

Mai cititi si voi ce spun oamenii cu adevarat inteligenti si care au avut succes in viata asta ( sunt atatea speechuri pe la diverse universitati, incepand chiar de la celebrul speech al lui Steve Jobs la Stanford, incat doar daca nu esti interesat, nu gasesti ). Si va fac eu un rezumat ca sa intelegeti unde e linia comuna dintre ei, au facut CEEA CE LE-A PLACUT !

Deci daca iti place geografia, fa asta si o sa vezi dupa, iti place informatica, ok, fa asta. Dar nu fa informatica doar pentru ca sunt joburi acuma in informatica, in 5 ani s-ar putea sa nu mai fie !

Bine mai zice sailor62 !

Postul asta e valabil PENTRU TOTI care au dileme asemanatoare.

Edited by PsPSuceava, 05 June 2012 - 14:02.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Contabilitate. Va avea cautare non stop chiar daca sunt destui cu diploma putini care stiu meserie sunt (ca de altfel in toate domeniile).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate