Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bataie de joc in centrul FETESTIULUI

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Este inadmisibil sa fie o firma de cablu atat de INCOMPETENTA sa aibe scapari enorme din amplifcatoarele de traseu cu MHW-uri sa se auda 2 canale TV prin oras pe mai multe frecvvente. Sunt active 2 mari sesizari facute pe aceasta tema insa ei bat din umeri din cauza (sigur) sunt manelisti. Nu de multa vreme a aparut 89,5 o prima scapare care canta in draci pe (sistem) manelele de pe TARAF TV. Bun prima am inteles-o ca e din nus ce mixaj cu nu mai stiu ce vrajeala (ca sa scape repede) din cateva spurii. Dar aceea care se poate auzi pe orice pocnitoare de radio, rasarita peste noapte peste 89,75 sau 89,8, aceea ce mai poate fi ? ( spurie mintala) asa da.
Bun, intelegem scaparile astea, 2 dar pe cea de pe 107.9 cui o lasam, mynele? aha deci spuriile se creeaza singure pe fm, si din pacate, ma scuzati, doar cu manele. :naughty:
Uitati forumisti, ma angajez sa iau legatura directa cu persoanele ce au abilitatea sa desfasoare o proceura completa sa scoata spuriile acelea de pe cablu si mintile care le genereaza si pistoneaza sa existe.
Pentru cei ce le cunosc iata ca si eu am localizarea la milimetru , STRADA AVERESCU , STRADA ARDEALULUI si CALARASI.
-------

Edited by Zvartoshu, 28 May 2012 - 21:58.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca-ti dai seama ca nu o sa se intample nimic :) Toate catv-urile radiaza pe zeci de metri peste tot fara sa se poata face ceva impotriva lor, asta e tehnologia :)

Edited by andreic, 28 May 2012 - 21:59.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Se rezolva simplu cu un sfic.
Garantat 100%

#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 andreic, on 28th May 2012, 22:57, said:

Cred ca-ti dai seama ca nu o sa se intample nimic :) Toate catv-urile radiaza pe zeci de metri peste tot fara sa se poata face ceva impotriva lor, asta e tehnologia :)
In mintea ta poate, sa se faca spurii cu varfuri pe vhf3 sa dea in comercial. Sa nu se faca nimic? Ce scria in procedura mea cand mi sa atribuit protectia receptiei nr1628 cu perturbatia cu imaginea generata din o camera de securitate? So....e para malaiata in gura lu natafleatza. Suntem 4 pe ei, eu cu o semnatura in fata juristilor, mai avem din pacate un om de radio care pur si simplu da la boboci cand ii aude pe fm, si persoanele cu masinile care li se opresc radiourile la SCAN pe 89,5 sau 89,75 sau 107.9 in loc de 91,7 sau 89,1 sau 106,6.

 loock, on 28th May 2012, 23:01, said:

Se rezolva simplu cu un sfic.
Garantat 100%
nu cu sfic mai degraba cu un " [ http://www.enciclopedie-auto.ro/img/ciocan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] " la cutia asta http://srvimg07.merc...rcurea-ciuc.jpg

Edited by Zvartoshu, 28 May 2012 - 22:05.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 Zvartoshu, on 28th May 2012, 23:09, said:

Suntem 4 pe ei, eu cu o semnatura in fata juristilor
Organizatii cu putere juridica (deci nu persoane fizice) sunt pe ei din 93 incoace pentru 145.750 si altele de genul... chiar angajati acolo al controale... si tot nu se face nimic, o sa vezi :) Practic pentru a nu perturba puterea semnalului catv trebuie redus cu multi dB astfel incat sa intre in limita de ecranare a tresei si mai sunt necesare impamantari dese... asa ceva nu o sa vezi niciodata ca vor suna toti ca au purici pe imagine, cablul are o limita de eficienta a ecranajului la care rezista care de regula se exprima in separatie dB. Cand semnalul trece de un anumit voltaj rf incepe sa scape si nu poate fi continut decat intr-un al doilea ecranaj. Cred ca ai vazut si tu cum arata trx-urile de GSM 900 2G si setul de cabluri, este ecranat si in tabla pe site-urile montate in zone sensibile de perturbatii.

Edited by andreic, 28 May 2012 - 22:15.


#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 andreic, on 28th May 2012, 23:10, said:

Organizatii cu putere juridica (deci nu persoane fizice) sunt ep ei din 90 incoace pentru 145.750 si altele de genul... si nu se face nimic, o sa vezi :)
Cazul vostru e slab, tu ai vazut pe fm comercial cum au urlat pentru modulatoarele es2003?
sa continui?
- spuria de tvr1 de pe 89,8 din socului
- spuria de kanal d din barajul dunarii
- spuria de euro sport din aparatorii patriei
----
Tu realizezi cat de atenti au fost astia pentru o simpla camera de supraveghere de securitate care genera pe canalul de 55.25mhz si pe 108 semnal video composit? Bun au venit au masurat sunt poze si acu pe forum cu ei, au intocmit procese verbale cu obligativitatea pe 1 luna de zile sa inceteze cu spuriile ca altfel dezafecteaza camera si intrega ainstalatie,si uite ca nu mai paraie nimic de la ei in momentul de fatza.
Revenind acu la caz
Spuria din 89,75 sau 89,8 se rezolva din o bataie de palme din amplificatorul de cartier, insa 89,5 si 107,9 sunt intentionate, si cu manele, deci daca era o prima tv sau un kanal d sau tvr cu un sport sau ceva de genul mai mergea, dar cand o ia dean aratura cu manele bate la ochi. De aceea eu fiind inputernicit de atunci, ma ocup manual de ei, ma face intr-o bujie sa ma duc la sediul lor cu omul din radio cu persoanele acelea si cu foaia mea de la ancom sa vedem daca mai maraie in vre un fel. Ce naiba, fac galagie, crezi, pe nedrept.. hu hu aici pica exact pe ce spunea regionala de bucuresti in aliniat 2 paragrafu din coada cu spuriile si cu transisiile defectuase ale oricarei retele cu orice serviciu ce foloseste frecventele radio. Deci???

Edited by Zvartoshu, 28 May 2012 - 22:21.


#7
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 Zvartoshu, on 28th May 2012, 23:09, said:

In mintea ta poate, sa se faca spurii cu varfuri pe vhf3 sa dea in comercial. Sa nu se faca nimic? Ce scria in procedura mea cand mi sa atribuit protectia receptiei nr1628 cu perturbatia cu imaginea generata din o camera de securitate? So....e para malaiata in gura lu natafleatza. Suntem 4 pe ei, eu cu o semnatura in fata juristilor, mai avem din pacate un om de radio care pur si simplu da la boboci cand ii aude pe fm, si persoanele cu masinile care li se opresc radiourile la SCAN pe 89,5 sau 89,75 sau 107.9 in loc de 91,7 sau 89,1 sau 106,6.


nu cu sfic mai degraba cu un " [ http://www.enciclopedie-auto.ro/img/ciocan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] " la cutia asta http://srvimg07.merc...rcurea-ciuc.jpg
Sanse mai mari sunt cu un svic si o surubelnita. E mai sigur  :rolleyes: .

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sanse mari sunt sa bagi in strazile CALARASI cu ARDEALULUI pe o mufa care e a unui client un aparat de genul
http://img121.images...2/p1210342i.jpg atunci vin sigur de-a busilea sa vada de ce au blankuri date canalelor. HEHHEHEHEHEHE

L.E uite ce scria ala mai acu ceva vreme in urma
"(10:37:23 PM) fetesti: si sa-l pish in freza pe ala de la cablu de la noi
(10:37:32 PM) fetesti: in o mie de locuri din oras prind taraf tv si mynele"

Edited by Zvartoshu, 28 May 2012 - 22:37.


#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Uite am intrebat acu prin mail pe cel care a rezolvat la tecuci o spurie dupa 104,5mhz. Procedura juristilor este ca sa depisteze o zona mare acoperita cat si mai mult de 2 persoane care sesizeaza emisia defectuasa, si nu spurie cum se afirma pe cele 2 frecvente. MENTIONEZ ca am luat in verdere ce spun cei de acolo, anume ca zeci de ani a mers stas instalatia si de ceva vreme de cand cu manelareala au inceput spuriile false, sa spuna clar ca se emite o purtatoare injectata in amplificator in vhf3 din o casa  si care sa dea armonica pe fm adica cu minus si partial in sus. Cel de la tecuci a subliniat NU SE FAC controale decat in unele retele si cand se fac controale semnalele sunt corespunzatoare in orice punct de masurat fie ca e la 50m de sediu sau la 1,8km. Aici, in cazul mentionat sigur, rusinea publicului si cu mentalitatea "ca e de la ei" sau "ce ma doare burta", tin, iete ca prin reglementari e si aliniat cu specificatia spuriilor si generarii a emisilor de genul pe spectrul undelor electrice care se abat de la cele originale, deci nu tin rusinea si mentalitatea cu legea. Am semnat, mi sa spus ca daca mai obvserv un serviciu de genul,  sa dau cu pix pe foaie si sa ii chem, am rezolvat-o definitiv cu bruiajele mediaconvertoarelor care unii radeau ca hahahahahah e penibil zvartosh si nu stie, am rezolvat pontul  cu bruiajul pana sa cada catv in cartier, unde  cu antena 2 de pe canal 26 uif se prindea din pacate peste 1km din cauza unui amplificator de 2 lei pus pe o casa si care alimenta o intregaa strada  ce pica in perpenicularitate cu a noastra. Tot de la ei le stiu, tot cu ei mi-am facut veacul si am masurat cu tv portabil pe langa masina lor ,tot eu am dat cu pixul cu subsemnartul nu alltul.
Vedem reacctiile corespunzatoare celor de sus si nu celor de la cablu care balesc dupa manele.

Edited by Zvartoshu, 28 May 2012 - 23:33.


#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
In curand vor intra in verificari cei de la ancom pe majoritatea strazilor unde se aud manelele. Cei de acolo dau ochii peste cap insa cei dela ancom pun pasul inainte. Azi pazim daca dispar "spuriile mintale" si vom acctiona mostrele filmate. Dovezi sunt dovezi cu duiumul, adios si un praz verde sa scape ieftin... nici pe departe.

Edited by Zvartoshu, 29 May 2012 - 13:04.


#11
livisor27

livisor27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 13.08.2009
si aici in zona baia de arama pe radioul de la masina intra postul OTV PE FRECVENTA 91,75 FM. :deadtongue:

#12
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 livisor27, on 29th May 2012, 21:51, said:

si aici in zona baia de arama pe radioul de la masina intra postul OTV PE FRECVENTA 91,75 FM. :deadtongue:
Probabil ca operatorul ca-tv respectiv inca mai transmite programe si pe canalele 1-5. 91.75 este frecventa aferenta canalului 4.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu am TVR1 slab in aer pe 88,75, nu-mi explic de unde, si indoor pe 92,35 de pe antena colectiva.
Pe 91,75 aveam TVR1 canal 4 acum multi ani, dar si-a incetat emisia.

#14
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Dar ce zici tu Zvartoshu de faptul ca noi avem in studio un aparat in care pui o cartela SIM si ai GSM pe fix. Din aparatul ala intra mufa de telefon in mixer si din mixer alta mufa in telefon, iar in mixer, pe hibridul de telefon aud incalecate Romania Actualitati si Antena satelor sau ceva. Nu tare, dar destul de sesizabil uneori cand am interlocutori cu telefoane mai proaste si trebuie sa ridic gain-ul. Deci in mixer am fenomenul asta, nu in aparat de radio :)
Inteleg cumva ca SRR nu foloseste filtre pe antena, ceea ce ar fi mai grav decat scaparile din reteaua de coaxial...

Edited by SebyD, 29 May 2012 - 22:00.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 SebyD, on 29th May 2012, 22:59, said:

Nu tare, dar destul de sesizabil uneori cand am interlocutori cu telefoane mai proaste si trebuie sa ridic gain-ul. Deci in mixer am fenomenul asta, nu in aparat de radio :)
Inteleg cumva ca SRR nu foloseste filtre pe antena, ceea ce ar fi mai grav decat scaparile din reteaua de coaxial...
Nu stiu ce zice el dar eu suspectez ca nu intelegi undele radio mai exact modulatia in amplitudine... ce filtre sa puna, sa taie semnalul util ? :) Ce auzi tu acolo este modulatia in amplitudine de la un emitator puternic AM... si este normal intrucat telefonul acela probabil nu stie de protectie la RF (decuplari si oprirea reactiei aiurea a amplifurilor audio care devin detectoare RF). Daca eu vin cu o statie CB acolo si cu un amplif si dau AM sigur ma vei auzi pe telefon :)
Statiile FM nu au cum sa faca asa ceva intrucat purtatoarea e constanta. Deci sa lasam conspiratiile cu SRR, e treaba simpla de fizica.

Edited by andreic, 29 May 2012 - 23:23.


#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sebi e normal ca sa auzi UNDE MEDII in aparatura din cauza ca ai valul lui traian in nas. In bucuresti suntem partial feriti de tancabesti. Pana sa faca modernizarea era delir in unele moemente cand auzeai romana actualitati incet cand montai intre inpamantare o casca telefonica si un trimer, daca mai punei dioda faceai ca semnalul sa se auda tare, nu mai zic pe difuzoarele de 700 ohm cand ne jucam cu antena si inpamantarea si ascultam in draci actualitatile.

Andrei no mai arde la vrajeala ca nu sti ce zic eu, fi serios si nu parsiv ca nu sti problema cand tu raspunzi exact pe subiect. Crezi ca lumea nu a vazut ce ai zis mai ales cel de la radio care e cu oschii pe ei ca pe butelie?

 livisor27, on 29th May 2012, 21:51, said:

si aici in zona baia de arama pe radioul de la masina intra postul OTV PE FRECVENTA 91,75 FM. :deadtongue:
Pe 91.75 se produce exact cand emisia de pe canalul dupa 183 mhz da retur, e simpla problema asta cu inlocuirea amplificatorului.

 MembruAnonim, on 29th May 2012, 22:22, said:

Si eu am TVR1 slab in aer pe 88,75, nu-mi explic de unde, si indoor pe 92,35 de pe antena colectiva.
Pe 91,75 aveam TVR1 canal 4 acum multi ani, dar si-a incetat emisia.
Conversia de pe vechia platforma iti face tranta asta cu 92,35. Ca sa intelegi conversia din 91,75 catre canal 21 sau 22. Iti va da 66,75, 81.75 92,35 108,75 135,75 171,75 etc Am prins problema in zona delimitata dintre obregia pana spre cultural pana sa dezacfecteze colectiva care e fata in fata cu fosta agentie cfr.

 chatnoir401, on 29th May 2012, 22:20, said:

Probabil ca operatorul ca-tv respectiv inca mai transmite programe si pe canalele 1-5. 91.75 este frecventa aferenta canalului 4.
Pe CATV e scapare. Nu ai voie sa emiti in romania semnal in norma E sau R pe cablu decat S

L.E
Din mail va mai spun

Spurii intre benzile VHF3 si UIF cu KanalD din cauza dublarii splatterelor din amplificare varza rezultata in urma aparaturii chinezesti low cost
Spurii tereste pe canal 45 cu I.D rezultat din cauza calibrarii defectuare cu semnal maxim in canal 45.
Ultima raportare este cu HIT TV pe canal 40

Edited by Zvartoshu, 30 May 2012 - 01:51.


#17
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Multumesc pentru lamuriri baieti. Eram in dubii in legatura cu fenomenul.

#18
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Npc. Undele medii si scurtele cand au propagari extreme pot bruia si aparatele de amplificare audio sau radiourile de fm prin injectia in FI a semnalului, adica prinzi radiouri fara antena evident cu fadingurile tipice si piuiturile de scurte etc.

Edited by Zvartoshu, 30 May 2012 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate