Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Best of... intre fiordurile norvegiene?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Din nou ajut niste prieteni sa-si construiasca un mini circuit in tarile nordice. Pentru regiunea fiordurilor, in 2008 noi am ales varianta "Norway in a nutshell" si ma gandeam sa le recomand acelasi traseu, insa daca cineva a experimentat variante mai interesante astept sugestii, oricum tot o singura zi exista la dispozitie.

Edited by fly_dream, 26 May 2012 - 03:20.


#2
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
sfarsitul lui iulie sunt acolo sa experimentez "mid-nite sun"
n-am fost pana acum dar am auzit ca e uluitoare experienta.

#3
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006
Am fost 10 zile in Tarile nordice , dintre care o saptamana am rezervat-o pentru Norvegia (inca 2 in Copenhaga si o zi Malmo, Suedia). Cu toate este foarte mediatizata "Norway in a nutshell" , pe mine nu zona Flam, Myrdal, Gudvangen  m-a impresionat cel mai mult.
Cu toate ca se spune ca e specataculoasa croaziera pe cel mai ingust fiord navigabil din Europa (Naeroyfjorden)  mi s-au parut comune peisajele pentru Norvegia. (Bine, "comun" in Norvegia insemna oricum ff frumos).

Mi-a placut mai mult croaziera de pe Geirangerfjorden.

De fapt toata zona din jurul Geiranger este mai spectaculoasa. Drumul Vulturilor, Drumul Trorilor, Urcarea pe varful Dalsnibba ( nu e de ratat) si suupeeerba vale catre ghetarul Briksdal. Mai frumoasa Valea decat ghetarul. Poate mai sunt si alte minunatii in jurul Geiranger, dar noi pe acesteale-am vazut.

De asemenea mult mai frumos Alesund decat faimosul Bergen. Am fost 4 pers. si parerea a fost unanima. Drumul Atlantucului insa nu ne-a impresionat.

Toata Norvegia este un spectacol, pe orice drum ai lua-o.

Iarasi mi-a placut fff mult - imprejurimile de langa Preikenstolen (Lysefiorden), mi-au placut  la fel de mult ca zona Geiranger.
Urcarea pe Pulpit Rock este o experienta pe care o tii minte sigur toata viata....

Precizez ceva foarte important: Am avut mare NOROC dE VREME : absolut in fiecare zi am avut vreme buna si soare...nu stiu cum ar fi fost ( cred ca dezastru) sa vedem toate frumusetile pe ploaie, vant si frig. Cu siguranta am fi avut alte impresii.... Sa cheltui atatia bani ( ff scumpa Norvegia) si sa ai noroc de vreme proasta...nu e de dorit.

C.

Si da, exista "midnight sun". Dupa ora 12 noaptea vezi soarele pe cer.... noi am fost in a doua jumatate a lunii iunie, deci am prins cea mai scurta noapte ( si lunga zi) acolo.
Norvegienii o sarbatoresc cu un mare foc care tine toata noaptea, simbolizand cea mai lunga zi din an...

Oricum, in cele 2 ore de noapte (intre 1 si 3 dimineata), tot citesti ziarul afara. E fff tare, ai timp mult de vizitat. Ai o vacanta "luuunga", avand in vedere ca la 12 noaptea inca vezi soarele pe cer.

Edited by rizzuca, 25 September 2012 - 11:19.


#4
Emilina

Emilina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2014

View Postrizzuca, on 25 septembrie 2012 - 11:12, said:

Am fost 10 zile in Tarile nordice , dintre care o saptamana am rezervat-o pentru Norvegia (inca 2 in Copenhaga si o zi Malmo, Suedia). Cu toate este foarte mediatizata "Norway in a nutshell" , pe mine nu zona Flam, Myrdal, Gudvangen  m-a impresionat cel mai mult.
Cu toate ca se spune ca e specataculoasa croaziera pe cel mai ingust fiord navigabil din Europa (Naeroyfjorden)  mi s-au parut comune peisajele pentru Norvegia. (Bine, "comun" in Norvegia insemna oricum ff frumos).

Mi-a placut mai mult croaziera de pe Geirangerfjorden.

De fapt toata zona din jurul Geiranger este mai spectaculoasa. Drumul Vulturilor, Drumul Trorilor, Urcarea pe varful Dalsnibba ( nu e de ratat) si suupeeerba vale catre ghetarul Briksdal. Mai frumoasa Valea decat ghetarul. Poate mai sunt si alte minunatii in jurul Geiranger, dar noi pe acesteale-am vazut.

De asemenea mult mai frumos Alesund decat faimosul Bergen. Am fost 4 pers. si parerea a fost unanima. Drumul Atlantucului insa nu ne-a impresionat.

Toata Norvegia este un spectacol, pe orice drum ai lua-o.

Iarasi mi-a placut fff mult - imprejurimile de langa Preikenstolen (Lysefiorden), mi-au placut  la fel de mult ca zona Geiranger.
Urcarea pe Pulpit Rock este o experienta pe care o tii minte sigur toata viata....

Precizez ceva foarte important: Am avut mare NOROC dE VREME : absolut in fiecare zi am avut vreme buna si soare...nu stiu cum ar fi fost ( cred ca dezastru) sa vedem toate frumusetile pe ploaie, vant si frig. Cu siguranta am fi avut alte impresii.... Sa cheltui atatia bani ( ff scumpa Norvegia) si sa ai noroc de vreme proasta...nu e de dorit.

C.

Si da, exista "midnight sun". Dupa ora 12 noaptea vezi soarele pe cer.... noi am fost in a doua jumatate a lunii iunie, deci am prins cea mai scurta noapte ( si lunga zi) acolo.
Norvegienii o sarbatoresc cu un mare foc care tine toata noaptea, simbolizand cea mai lunga zi din an...

Oricum, in cele 2 ore de noapte (intre 1 si 3 dimineata), tot citesti ziarul afara. E fff tare, ai timp mult de vizitat. Ai o vacanta "luuunga", avand in vedere ca la 12 noaptea inca vezi soarele pe cer.

Rizzuca, cat te-a costat toata distractia. Imi poti spune pe privat cu ce agentie ai mers?

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate