Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Protestanti si muzica rock. Rock suparat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#19
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postdancingcolors, on 21st May 2012, 12:45, said:

canta hip-hop ca sa stranga donatii mai usor...mai mare rusinea! sa combini lucruri sfinte cu lucruri lumesti pentru a fi pe placul lumii desacralizate, e oribil, si toata treaba asta pentru a strange bani !
Vorbesti prostii, se vede ca vorbesti fara sa cunosti nimic, doar sa te auzi. Comunitatea ecumenica de la Taize nu accepta donatii.

Uite un articol interesant despre comunitatea Taize. E mai lung dar chiar merita citit.

Taizé, un Woodstock religios

Edited by Zyklona-M, 21 May 2012 - 11:49.


#20
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 23.03.2012

View Postterratec, on 21st May 2012, 09:38, said:

Cum iti permiti sa vorbesti asa ?

1. Uite ce e: m-am saturat sa vorbesc frumos persoanelor care nu merita asta.
2. Nu-mi plac persoanele care arunca cu gunoi in alte religii, doar pentru ca nu apartin de religiile alea. E ceva de genul: "rade ciob de oala sparta".

#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postordinaryfantasy, on 21st May 2012, 13:27, said:

1. Uite ce e: m-am saturat sa vorbesc frumos persoanelor care nu merita asta.
2. Nu-mi plac persoanele care arunca cu gunoi in alte religii, doar pentru ca nu apartin de religiile alea. E ceva de genul: "rade ciob de oala sparta".

Adica, protestantii nu au concerte rock si omu' minte, sau ce?
Uita, io m-as duce la un concert din asta protestant tulburat da' am o intrebare: am voie cu vodca sau bere in incinta?

#22
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postedy_wheazel, on 21st May 2012, 12:48, said:

Pai la noi nu-ti canta nimic, iti iau numa' banii.

ba da, fac tot felul de chestii (rugaciuni, slujbe, cantece, pantomima, teatru etc.), ca sa nu crezi ca ai dat banii degeaba.

#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Canta rock suparat. Asa, si? Daca asta le place, n-au decat. Atat timp cat nu te afecteaza cu nimic pe tine, lasa-i in pace.
Inteleg, daca venea un popa la nunta ta si isi tinea slujba pe ritm de rock, puteai sa comentezi. Si mie mi s-a parut ciudat prima data cand am vazut la americani cum canta aia mai colorati in biserici, dar daca ei se simt bine, treaba lor.

#24
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postlucifer76, on 21st May 2012, 14:33, said:

Canta rock suparat. Asa, si? Daca asta le place, n-au decat. Atat timp cat nu te afecteaza cu nimic pe tine, lasa-i in pace.
Inteleg, daca venea un popa la nunta ta si isi tinea slujba pe ritm de rock, puteai sa comentezi. Si mie mi s-a parut ciudat prima data cand am vazut la americani cum canta aia mai colorati in biserici, dar daca ei se simt bine, treaba lor.

daca eu tac, tu taci, atunci duhul lumii acesteia (1Cor.2:12) va corupe din ce in ce mai mult incat societatea umana va fi cu totul fara Cristos.

#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdancingcolors, on 21st May 2012, 15:04, said:

daca eu tac, tu taci, atunci duhul lumii acesteia (1Cor.2:12) va corupe din ce in ce mai mult incat societatea umana va fi cu totul fara Cristos.

Deci dam cu rock-u' sa nu tacem.
Io zic ca-i bine, cum era daca bagau manele din alea evanghelice?

#26
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postdancingcolors, on 21st May 2012, 14:04, said:

daca eu tac, tu taci, atunci duhul lumii acesteia (1Cor.2:12) va corupe din ce in ce mai mult incat societatea umana va fi cu totul fara Cristos.
Nu te ingrijora tu... Lasa ca Hristos are grila El de lume, nu lumea de el... Nu cauta sa iti justifici atacul la alte persoane cu motive religioase ca nu tine... :nonobad:

#27
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postktulu22, on 21st May 2012, 15:07, said:

Nu te ingrijora tu...

ar fi cazul sa te ingrijorezi si tu pentru ca timpurile din urma sunt grele, asa cum a profetit Pavel la 2 Timotei cap.3, si aceste timpuri ne afecteaza negativ pentru ca oamenii au devenit ca animalele si fac mult rau.

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdancingcolors, on 21st May 2012, 15:04, said:

daca eu tac, tu taci
Sunt lucruri mai importante pentru care ar trebui intervenit. Dar taceti.

#29
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postlucifer76, on 21st May 2012, 15:15, said:

Sunt lucruri mai importante pentru care ar trebui intervenit. Dar taceti.


mare lucru nu se poate face pentru ca deciziile cu privire la viata umana se iau la nivel politic.

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Politicul reflecta societatea. De ex, daca societatea cere biserici, politicienii le dau bani si se imbulzesc la evenimente. Sa nu crezi ca nu putem face nimic, decat sa ne plangem.

#31
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postedy_wheazel, on 21st May 2012, 12:48, said:

Pai la noi nu-ti canta nimic, iti iau numa' banii.
Cred ca ai incurcat biserica cu vreo sala de jocuri. Nu de alta dar am mai fost si eu de cateva ori la biserica si nu mi-au luat banii nici la intrare nici la iesire.

View PostZyklona-M, on 21st May 2012, 12:49, said:

Vorbesti prostii, se vede ca vorbesti fara sa cunosti nimic, doar sa te auzi. Comunitatea ecumenica de la Taize nu accepta donatii.
Pe dracu, dar din ce tin aia toata comunitatea aia?

#32
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postdan84, on 21st May 2012, 16:34, said:

Cred ca ai incurcat biserica cu vreo sala de jocuri. Nu de alta dar am mai fost si eu de cateva ori la biserica si nu mi-au luat banii nici la intrare nici la iesire.

nu au venit cu cosuletul pentru colecta?

#33
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postdan84, on 21st May 2012, 16:34, said:

Pe dracu, dar din ce tin aia toata comunitatea aia?
Din propria lor munca. Pe tine te intretine cineva?

#34
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Papusa, o comunitate de cateva mii sau chiar zeci de mii de oameni, cu atatea necesitati nu se poate intretine numai cu fonduri proprii indiferent de cat de mari sunt campurile manastirii, indiferent de cati oameni lucreaza acolo.
Cheltuielile sunt enorme si sigur beneficiaza si de fonduri externe.

View Postdancingcolors, on 21st May 2012, 16:36, said:

nu au venit cu cosuletul pentru colecta?
Nu.

#35
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postlucifer76, on 21st May 2012, 13:33, said:

Canta rock suparat. Asa, si? Daca asta le place, n-au decat. Atat timp cat nu te afecteaza cu nimic pe tine, lasa-i in pace.
Inteleg, daca venea un popa la nunta ta si isi tinea slujba pe ritm de rock, puteai sa comentezi. Si mie mi s-a parut ciudat prima data cand am vazut la americani cum canta aia mai colorati in biserici, dar daca ei se simt bine, treaba lor.

Pai eu ii las in pace insa eu am fost cel invitat care a plecat speriat.
Nu ma asteptam ca la un cult modern sa gasesc si muzica extrem de moderna, chiar deranjant de moderna.
De fapt am impresia ca ideea de baza e ca fiecare sa bolboroseasca cum vrea el, numai sa contina anumite cuvinte religioase.
Din cunostintele mele superficiale de religie parca stiu ca o anumita muzica merge si pentru partea "cealalta", pe anumite acorduri sunt invocate alte chestii, nu tocmai bune.

In fine, borsul lor, muzica lor, zeitatile lor dar nu prea cred ca discuti cu Dumnezeul crestin pe acorduri heavy metal. Parerea mea.

#36
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postdan84, on 21st May 2012, 17:22, said:

Papusa, o comunitate de cateva mii sau chiar zeci de mii de oameni, cu atatea necesitati nu se poate intretine numai cu fonduri proprii indiferent de cat de mari sunt campurile manastirii, indiferent de cati oameni lucreaza acolo.
Cheltuielile sunt enorme si sigur beneficiaza si de fonduri externe.
Mataluta, comunitatea are putin peste 100 de calugari dar foarte rar sunt toti acolo. De regula sunt plecati prin tot felul de parti defavorizate ale lumii.
Alea cateva mii de care se vorbeste in articol sunt pelerini care isi platesc masa si casa. Bine, preturile sunt mici (cel putin pentru romani), de genul 35-40 euro pe saptamana. De asemenea, chiar si pelerinii muncesc in acea saptamana cot la cot cu calugarii. Pe timp de vara, cand se tin in general pelerinajele la Taize, mai sunt si voluntari. Unele munci sunt facute si de o comunitate de calugarite din apropiere.
Iarna, timp de o saptamana la cumpana dintre ani, comunitatea se muta intr-un oras din Europa care se ofera sa organizeze intalnirile anuale. Iarna trecuta au fost la Berlin, iarna care vine vor fi la Roma. Pelerinii sunt cazati la familii si ajutorul cel mai mare in acest sens este dat de parohiile (catolice si protestante) din orasul respectiv si din localitatile inconjuratoare.

View Postdan84, on 21st May 2012, 17:22, said:

Nu.
Tot asa si ei nu sunt intretinuti.

Edited by Zyklona-M, 21 May 2012 - 16:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate