Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Protestanti si muzica rock. Rock suparat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
La invitatia unor prieteni de familie am mers intr-o duminica la o biserica neoprotestanta dintr-o zona centrala a Bucurestiului.
Predica a fost interesanta insa si mai interesanta a fost muzica heavy metal pe care o cantau respectivii.
De fapt oamenii aveau o formatie rock in toata firea, un rock suparat, mai sunator ca Rammstein.
Formatia era alcatuita din niste tinerei nervosi, o combinatie ciudata de emo cu roacheri tunsi pe care parintii nu ii lasa sa se exteriorizeze si o fac doar pe scena.
Simpaticii astia se bataiau in ritmul muzicii, parca erau rupti din MTV-ul anilor '90.

Le-am multumit cunostintelor pentru invitatie si le-am spus ca astfel de muzica nu are nici o legatura cu Dumnezeu, ba din contra, parca este din iad.
Nu am stiut ca neoprotestantii si-au transformat bisericile in rocoteci unde dau concerte.
Brrr...

#2
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 23.03.2012
Sincer, bati campii, inventezi. Intoarce-te in grota.

Edited by ordinaryfantasy, 20 May 2012 - 23:53.


#3
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Eu am asistat la o demonstratie de hip-hop religios intr-un parc, dar nu stiu sigur carui cult apartineau astia (mi-au dat si un pliant dar nu l-am pastrat ca nu ma incanta chestiile astea).

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@terratec stiu de astfel de manifestari pe la protestanti dar prietenii de familie sunt protestanti?
Ce religie sunt aia mai exact.
Parintii si altii mai varstnici din sala ce parere aveau de manifestarea tinerilor lor, ca tot se dau mai cuviosi decat cuviosii si mai sfinti decat sfintii.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Giieee! Protestanții s-au transformat în protestatari!

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pai de aici le vine numele.

#7
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Asa si noi ce sa le facem?  :huh: Tre' sa aruncam cu pietre in ei sau ceva?

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 ordinaryfantasy, on 20th May 2012, 23:50, said:

Sincer, bati campii, inventezi. Intoarce-te in grota.
Cum iti permiti sa vorbesti asa ?

 dan84, on 21st May 2012, 00:03, said:

@terratec stiu de astfel de manifestari pe la protestanti dar prietenii de familie sunt protestanti?
Ce religie sunt aia mai exact.
Parintii si altii mai varstnici din sala ce parere aveau de manifestarea tinerilor lor, ca tot se dau mai cuviosi decat cuviosii si mai sfinti decat sfintii.

Da, cunoscutii sunt. Nu intru in amanunte legate de numele religiei.
Habar nu am de parerea varstnicilor dar erau pe acolo multi maturi care dadeau din cap dupa tobe si bas.
Cert e ca era o muzica foarte evlavioasa, ceva care iti ridica parul in cap instantaneu.
Aia era rocoteca toata ziua, nicidecum biserica. Cu muzica aia cred ca multumeau opozitia.

Cunostinele erau destul de incantate de respectiva manifestare muzicala. Spuneau ca are priza la tineri.

 paintx05, on 21st May 2012, 06:53, said:

Asa si noi ce sa le facem?  :huh: Tre' sa aruncam cu pietre in ei sau ceva?
E libertatea ta sa faci ce vrei, eu am fost doar speriat de aceasta forma de manifestare "religioasa".

Edited by terratec, 21 May 2012 - 08:41.


#9
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Lol, wut?

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 terratec, on 21st May 2012, 09:38, said:

E libertatea ta sa faci ce vrei, eu am fost doar speriat de aceasta forma de manifestare "religioasa".

De ce, nu-ti place rocku'? :D

#11
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 terratec, on 21st May 2012, 08:38, said:

Nu intru in amanunte legate de numele religiei.

Foarte bine faci ca nu spui, si asta pentru ca nu toti inteleg faptul ca fiecare cult e liber sa isi aleaga muzica din serviciul religios.

Cunosc asemenea culte, carora nici eu nu le voi spune numele. Fiecare e liber sa se manifeste cum vrea si cum crede de cuviinta. Dumnezeu este un Dumnezeu al ordinii si nu cred ca o asemenea manifestare este vazuta de Dumnezeu ca inchinare autentica. Dar parerea mea este sa nu ii judecam de felul lor de inchinare, nu suntem noi in masura sa facem asta.

#12
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

 edy_wheazel, on 21st May 2012, 09:48, said:

De ce, nu-ti place rocku'? :D
Lui Dumnezeu îi place numai muzica clasică, eventual merge și aia bisericească bizantină.

#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
Eram odata in Piata Sfatului din Brasov, erau unii, josua le zicea la grup, care faceau concert hip hop/pop crestin. Aveau negativele de la BUG mafia si britney spears si altii si versurile erau bagate de ei, cu isus si salvare..foarte penali, parerea mea. Cam toti erau tineri.

#14
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 terratec, on 21st May 2012, 09:38, said:

Cunostinele erau destul de incantate de respectiva manifestare muzicala. Spuneau ca are priza la tineri.

asta e si ideea, au transformat religia intr-o piata in care incearca sa cumpere cat mai multe suflete platitoare de zeciuieli si-i atrag cum stiu ei mai bine (cu chestii lumesti, imbracate in haine crestine)

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 edy_wheazel, on 21st May 2012, 08:48, said:

De ce, nu-ti place rocku'? :D

:) Daca vreau sa ajung repede din A in B cu masina pun anumite piese rock.

#16
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 terratec, on 21st May 2012, 11:30, said:

:) Daca vreau sa ajung repede din A in B cu masina pun anumite piese rock.
:D
Fiecare stare are muzica ei. Eu, de exemplu, nu pot sa ascult Pink Floyd cand ploua afara ca ma apuca pandaliile. :)

Mai mult, dupa mine a devenit din ce in ce mai clar ca fiecare varsta are muzica ei.
De pe la 10 ani am inceput sa ascult rock clasic, la 14 ani trecusem deja la heavy-metal. La 18 ani am inceput sa plec la concerte in afara tarii. Inca mai ascut cu placere heavy-metal, ma duc si la concerte de cate ori apuc doar ca am ramas la vechile iubieri, prea putin accept trupe noi.
Insa, in ultimii ani ascult din ce in ce mai mult muzica clasica si muzica de film.
Mie imi place muzica clasica dar nu imi place muzica bizantina. Fratelui meu insa chiar ii place muzica bizantina. De gustibus et coloribus non disputandum!

Revenind la muzica religioasa... nu cred ca poti baga cu forta pe gatul unui tanar o muzica ce nu ii face placere. Poate sa ii placa textul sa fie de acord cu el dar muzica sa-l irite.
Daca tinerii aia se simt mai aprope de mesajul religios ascultand muzica rock, nu vad nimic rau. Cred ca ati vazut prin filme ce muzica se canta in bisericile de negri sau chiar in bisericile crestine din Africa.

In comunitatea ecumenica de la Taize, este un calugar, fratele Maxime, care face intalnirile cu tinerii in ritm de hip-hop, rap si tinerii il adora. E intr-adevar foarte apropiat de oameni. E si unul din putinii calugari de la Taize vorbitori de limba romana. De fapt, cred ca doar Maxime si James au mai ramas vorbitori de limba romana dupa plecarea portughezului Joao. Ah, Joao era fan Phoenix :))

Sa-l vedem pe fratele Maxime:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fmwmzpc6oAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ramanand tot in Franta, acum cativa ani am avut supriza sa ascult un trio francez format din doi preoti si un seminarist: Les Prêtres
Chiar eram curioasa cum se poate combina muzica traditionala cu cea moderna si marturisesc ca am fost surprinsa placut. Si se pare ca nu am fost singura din moment ce primul album l-au vandut in aproape un milion de exemplare iar piesa Spiritus Dei a stat cateva saptamani in varful topurilor din Franta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m2cmd9YCILg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g4cyWxevyAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/otcTOuLySRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zyklona-M, 21 May 2012 - 11:42.


#17
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
canta hip-hop ca sa stranga donatii mai usor...mai mare rusinea! sa combini lucruri sfinte cu lucruri lumesti pentru a fi pe placul lumii desacralizate, e oribil, si toata treaba asta pentru a strange bani !

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 dancingcolors, on 21st May 2012, 12:45, said:

canta hip-hop ca sa stranga donatii mai usor...mai mare rusinea! sa combini lucruri sfinte cu lucruri lumesti pentru a fi pe placul lumii desacralizate, e oribil, si toata treaba asta pentru a strange bani !

Pai la noi nu-ti canta nimic, iti iau numa' banii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate