Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Contract cu distribuitorii de tigari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bravomarket

bravomarket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2012
Buna,

E cineva care imi poate spune daca a semnat un contract de prestari servicii de merchandising cu vreo firma distribuitoare de tigari? Este un contract prin care ei iti aduc cu titlu gratuit raftul de tigari, tu, ca magazin, te obliga sa tii raftul ocupat cu minim 60% produsele lor si pentru asta ei te platesc anual cu o suma de bani.
In momentul asta eu am 3 oferte de la Philip Morris, de la BAT si de la JTI. Si la fiecare am si avantaje si dezavantaje. Voi ce stiti?

Multumesc,

#2
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Care sunt avantajele si dezavantajele?

#3
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
Avand in vedere ca cel mai mult vei vinde tigari de la BAT (kent), semneaza cu ei. Eu la magazin tot cu BAT am semnat si-mi dadeau 900 RON pe an bonus. Asta se intampla acum 3 ani. Atentie ce tip de raft iti aduc. Alege unul cat mai mare de la ei (cu cat mai multe spatii) ca sa ai loc sa-ti expui in el toate tipurile de tigari pe care le vei comercializa.

#4
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Logica e exact pe dos, ar trebui sa semnezi cu cei care stau mai prost cu vanzarile si sunt disperati sa vanda mai mult. Dar sa-i strangi cu usa in prealabil.

Exemplu concret : PM, niste mii de RON pe an.

#5
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

 Alka10, on 26th May 2012, 13:09, said:

Logica e exact pe dos, ar trebui sa semnezi cu cei care stau mai prost cu vanzarile si sunt disperati sa vanda mai mult. Dar sa-i strangi cu usa in prealabil.

Exemplu concret : PM, niste mii de RON pe an.

Nu posta in necunostinta de cauza doar ca sa te afli in treaba ...
Tigarile se vand fara probleme ... este singurul produs care nu a stiut ce e criza. Pe aia de la tigari nu-i strangi tu cu usa decat daca esti ditai hypermarketul/supermarketul (gen Cora, Billa, Carrefour, MegaImage etc.)
JTI nu ofera bani pt. contractele anuale, doar iti aduc raft daca vrei iar Philip Morris ofera foarte putini bani si raft daca ai nevoie.
BAT-ul este singurul care ofera ceva bani (o valoare decenta) si iti aduc si raft.
Ca sa primesti cateva mii de ron anual la contract ar trebui ca tu sa vinzi tigari de minim 25.000 - 30.000 lei pe saptamana, ceea ce nu e cazul pt. un magazin mic (care vinde tigari in medie de 5.000 lei pe saptamana)

#6
LuciNick

LuciNick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2012
1) Tigarile iti vor aduce pierderi  - au rulaj mare si la inventare e catastrofa sunt si foarte scumpe...
2)Din tigari nu castigi bani practic... si ma refer la profit de ordinul zecilor de bani pe pachet
3)Partea proasta e ca daca nu ai tigari risti sa nu iti prea mai intre clienti in magazin
4)Partea cu bonusul...900 de ron/an e extrem de putin.Mai mult ca rulajul conteaza zona unde este pozitionat magazinul
5)In momentul de fata JTI ofera cele mai bune bonusuri
6)Nu as accepta un bonus mai mic de 1000E.Poate reusesti sa iti faca la comanda un mobilier cu rafturi pentru marfa(sticle vin etc) iar in centru incorporat ''Raftul de tigari'' propriu-zis samd

#7
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Oppressor, multumesc de apreciere  :rolleyes: , dar postez pentru ca stiu exact despre ce e vorba.

De la Philip Morris am facut contract cu X000 RON / an, mai mult decat ofereau ceilalti. Si da, magazinul are vad, chit ca e langa un Mega.

Pentru informarea ta, JTI a oferit 4500 RON/an.  ;) , mai putin decat ceilalti.

Evident, nu iei toti banii odata, ci in 2 rate, deja avem factura emisa pt prima rata.

In rest, subscriu la ce a spus Luci.

Edited by Alka10, 29 May 2012 - 07:51.


#8
irusu

irusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2008
In Mamaia au dat maxim 800 de milioane :) in statiuni de la 1.000 Euro pana la 8.000 Euro depinde si cum vorbesti cu ei de exemplu in Vama Veche un chiosc a luat 5.000 Euro iar in Costinesti o alimentara 2.000 Euro conteaza  locul foarte mult si ce agent este . oricum la o alimentara nu ar trebui sa dea sub 2.000 Euro nici kent nici Malboro , si Winstonul plateste foarte bine dar dupa 2,3 ani vechime la contract .

#9
rob1ke

rob1ke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2011
Salut!
Vad ca nu a mai scris nimeni pe topic, din 2012, s-a mai schimbat ceva de atunci? Cu ce firma ar fi mai avantajos sa inchei un contract in momentul de fata? Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate