Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Depanare frigidere

- - - - -
  • Please log in to reply
1555 replies to this topic

#1477
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Daca vrei "ceva" cu care sa-ti faci treaba, ia cel mai bun raport capacitate/pret. cu cat mai lunga garantia.
vezi ce gasesti cu 3 ani din start garantie.
Sigur, "firmele" Heinner, Vortex, si alte chino-turcisme sunt ieftine, dar nici afacere nu faci cu ele. Consum mai mare decat media, calitate overall mai slaba.
Io as zice Arctic/Beko cu prelungire de garantie la 5 ani GRATIS, daca mai gasesti.
Io am spus mai sus ca am o lada Arctic care merge superOK, fie cald, fie rece. Ca o am pozitionata intr-o camera fara niciun fel de climatizare vara/iarna.
Dar nici tempereaturi extreme nu am in acea camera.
La un Arctic din generatia romaneasca, puneam vara un ventilator sa sufle in compresor. Randament putin mai bun, multumit de solutie. ventilator de rack IT direct la 230V. Putin galagios, dar foarte eficient.
Acum, la LG-ul nofrost, asigur curent de aer, cum e el, mai rece, mai cald, si nu am probleme de mers peste timpii normali.
Daca inchid usile prin care se face curentul de aer, clar creste consumul si putin temperatura in frigider, ca nu mai are randamentul optim.
Dar deja o dam in discutii despre conversatii, pareri multe, poate prea multe.
Io povestesc strict experientele mele.
Bafta de succesuri!

#1478
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Si eu tot pe Artic/Beko Intre Arctic AD60310M30W, 306 l, Clasa F, Garden fresh, Fast freeze zone, H 175 cm, (nu stiu ce inseamna Garden fresh, Fast freeze zone ) Care are cpmpartimenuare f. buna si BEKO RDSA310M30XBN, 306 l, H 175 cm, Clasa FPe care l-am gasit la Badabum cu aproape 200 lei mai ieftin decat la Altex si are garantie 5 ani si se poate extinde la 10 ani pentru compresor.
Cam pe aici ma tin puterile .
O zi minunata .

Edited by titi33, 25 July 2022 - 15:06.


#1479
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttiti33, on 25 iulie 2022 - 14:56, said:

Si eu tot pe Artic/Beko Intre AD60310M30W , 306 l, Clasa F, Garden fresh, Fast freeze zone, H 175 cm, (nu stiu ce inseamna Garden fresh, Fast freeze zone ) Care are cpmpartimenuare f. buna si BEKO RDSA310M30XBN, 306 l, H 175 cm, Clasa FPe care l-am gasit la Badabum cu aproape 200 lei mai ieftin decat la Altex si are garantie 5 ani si se poate extinde la 10 ani pentru compresor.
Cam pe aici ma tin puterile .
O zi minunata .

Fiind compresoare chinezesti consumul e realtiv, pot sa cauti de unul singur si ai sa vezi ca ce e trecut pe eticheta lor n-are nicio treaba cu realitatea. Bine nici cu celelalte nu mi-e rusine. Oricum testele astea sunt realizate in anumite conditii pe care acasa multi dintre noi nu le avem. Clasa F ar trebui sa fie un A+ daca imi aduc eu bine aminte. Ce ai citit acolo sunt doar chestii de marketing, mai pe romaneste garden fresh e banalul sertar pentru legume-fructe, iar faste freeze zone ar trebui sa fie asa-zisa zona de congelare rapida, deobicei la combine frigorifice se afla in partea superioara a cogelatorului pe dedesubt trecand si conductele cu agent refrigerent. Aici nu-i cazul, din nou o chestiune de reclama sa fure ochii cumparatorilor. In rest daca asta-i bugetul, ce pot sa-ti zic? Eu pot sa te invat o alta "ghidusie": platesti o parte numerar, o alta parte iti faci rate, in conditiile in care ti-am spus eu si-ti iei ceva mai de Doamne ajuta. Alegerea iti apartine...

Edited by un_el, 25 July 2022 - 16:23.


#1480
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Sar"mana . Te tin in curent.
O zi buna.

#1481
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttiti33, on 25 iulie 2022 - 16:53, said:

Sar"mana . Te tin in curent.
O zi buna.

Ai mesaj privat. ;) N-o sa mai continui aici, suntem deja off-topic!

#1482
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Bună ziua.
Mi s-a rupt mânerul pentru închis/deschis ușa la Beko model side by side. Am sunat la garanție și îmi zice doamna că nu întră pe garanție, așadar trebuie să plătesc. Nu a știu să-mi spună un preț pentru respectivul mâner. Piesa asta (mânerul) nu face obiectul garanției?

#1483
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu intra, dar poate reusesti sa te tocmesti cu ei cumva sa motivezi ca nu e din vina ta. Eu am avut o problema cu usa de la un frigider indesit. Efectiv, partea de jos, unde se sprijinea usa in balama era asa de subtire (plastic) ca a cedat la greutatea usii pe care e drept, pusesem ceva sticle. Insa daca ei nu specifica o greutate maxim pe usa, nu vad de ce ar fi vina mea. Si totusi, la garantie nici nu au vrut sa discute. Am facut plangere la ANPC, iar raspunsul lor a fost ca trebuie expertiza tehnica ca sa dovedeasca ce reclamam eu ca usa e prost gandita. Deci daca astia lipesc manerul la usa cu pelicanol si cand pui mana pe maner si pica, esti bun de plata pentru ca anpcul se spala pe maini.

Am avut insa si un alt exemplu, cu o garnitura plesnita in zona manerului (la un Liebherr). Initial raspunsul de la firma de service, (o anume pecef tehnica din ploiesti) a fost acelasi, ca nu se poate face pe garantie. Eu am cerut sa intrebe la producator (era la mai putin de 2 ani din 6 garantia) si pana la urma mi-au schimbat-o fara sa platesc ceva.

#1484
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Păi noi de unde știm ce defecțiuni acoperă garanția? Dacă, Doamne ferește nu mai răcește tot pe banii mei trebuie să-l repar?
Sunt curios în caz că îmi aduc mânerul ce preț o să aibă. Probabil o să-i bag pe unde au ieșit.

#1485
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Asa cum ei aduc tot felul de argumente tampite in defavoarea ta, la fel si tu contrazice-i. Cat timp iti raspund, aduna dovezi. Daca nu-ti raspund ai pus-o, ti-ai furat-o. Te-au facut. Daca-ti raspund, aduna date pentru anpc, cum ca tu ai incercat si ei ti-au dat-o prin mestecatoare, cum le sta-n obicei. Cine sunt ei? Aia toti cei cu care nu te-ai inteles in primele 48 de ore. Poate-ti sunt prieteni, vecini sau...

#1486
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ar trebui sa scrie in certificatul de garantie. Cel putin ce nu e acoperit de garantie. In general nimeni nu ofera garantii la lovituri, zgarieturi, sau deteriorari exterioare de orice fel (pe undeva pe buna dreptate pentru nu pot sa dau cu ciocanul in frigider si apoi sa sun la garantie) insa din asta se ajunge la situatii ciudate. Singura concluzie e ca garantia asta e cam loterie. Daca vor cu tot dinadinsul, chiar daca frigiderul nu mai raceste, pot sa isi gaseasca o scuza sa spuna ca e din vina ta. Era o vreme cand ma ghidam si eu dupa garantie, cel putin ziceam ca daca un produs are 5 ani garantie, macar producatorul stie ca defectele din primii 5 ani sunt mai mult sau m ai putin banale. Insa si strategiile de marketing s-au modificat in ultimii ani si garantia a inceput sa faca parte din ele, tocmai din cauza unora ca mine care gandeau ca mai sus.

#1487
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSwerige, on 28 iulie 2022 - 22:50, said:

Păi noi de unde știm ce defecțiuni acoperă garanția? Dacă, Doamne ferește nu mai răcește tot pe banii mei trebuie să-l repar?
Sunt curios în caz că îmi aduc mânerul ce preț o să aibă. Probabil o să-i bag pe unde au ieșit.

Scrie cumva in certificatul de garantie? Eu zic ca da! L-ai citit pana acum? Niciun producator nu-i asa de prost incat sa nu specifice conditiile de acordare a garantiei si partile/componentele care intra in garantie sau sunt consumabile. Daca-s consumabile se pot inlocui contra costa, fie direct de la producator fie de la un tert care ofera produse ce au caracteristici similare. Manualul de utilizare a fost lecturat? Intreb si eu, multa lume nu se oboseste sa faca asa ceva, e greu. Daca primeste manual nu-l citeste, daca nu-l primeste de ce nu-l primeste, iar daca tot il primeste si-l citeste nu intelege mare lucru si se intoarce la vanzator sa-l intrebe. In fine chestii de "finete", e mai simplu sa postezi direct pe forum.
Vis-a-vis de manualul de utilizare: nu scrie cumva ca dupa ce l-ai deschis si ai luat ceva din el sa-l lasi o perioada de timp si abia dupa aceea sa-l deschizi din nou? Unele dintre frigidere "faceau vid" (impropriu zis, de aceea am folosit si ghilimelele), trebuia sa tragi zdravan de maner ca sa le deschizi, riscai sa ramai cu manerul in mana. Daca le lasai un minut si incercai sa le deschizi din nou nu era nicio problema. Despre ce model de frigider vorbim?

#1488
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Tu ai vazut undeva scris ca daca iei ceva din frigider sa il lasi un minut sa se egalizeze presiunile si abia dupa aia sa incerci sa il deschizi din nou? Eu nu imi aduc aminte sa fi vazut. Chiar si asa, daca exista riscul sa ramai cu manerul in mana la faza asta, atunci acest lucru trebuie scris mare pe usa, ca sa vada orice potential utilizator. Eu nu sunt de acord cu practicile astea ale producatorilor. Iti iau ochii cu tot felul de briz-brizuri mai putin importante si ce e esential nu specifica. Ca sa nu mai vorbesc de cum sunt scrise manualele. Am dat mai sus exemplul cu usa. Chiar nu era specificat nicaieri cat poate fi incarcata usa. Rafturile pe usa erau generoase (usa inalta) si incapeau sticle chiar si de 2,5l. Nu m-am gandit nici o clipa ca poate sa cedeze usa. Si de fapt nici nu mi-a trecut prin cap ca nu are o sustinere suficienta pe balamaua aia.

#1489
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Am deținut un Samsung side by side construit din materiale de calitate în care puteai lovi cu ranga și nu pățea nimic.
Astăzi am fost sunat de reprezentanță că a sosit mânerul la prețul de (numai) 250 lei. Normal că l-am refuzat, merită maxim 50 lei incluzând producția și transportul din China. O să lipesc său adaptez plasticele care prind mânerul de ușa. Sper să răcească în continuare în mod adecvat.
Beko GNO4331XPN

Edited by Swerige, 01 August 2022 - 11:16.


#1490
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ma daca se vorbea despre cum pui in Fram bec cu led mai avea treaba cu sectiunea dar maner la electronica...

#1491
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,087
  • Înscris: 24.11.2006
Omul a intrebat, asta nu-i o problema din punctul meu de vedere. Nimeni nu s-a nascut invatat, pentru unii dintre noi unele chestii, simle pentru altii, ni se par adevarate pietre de moara.
Problema e alta: nimeni nu citeste ce scrie pe certificatul de garantie si manualul de utilizare.

Am gasit site-uri care vand accesorii pentru electrocasnice de la diferite marci. Ca-s originale sau echivalente cu cele care se gasesc pe frigider prea putin conteaza, important este ca am gasit. Daca te stradui putin si cauti imposibil sa nu gasesti. Nu au asa ceva afisat pe site? Exista adresa de email, numar de telefon, unii ofera asistenta si prin messenger. Intrebi, nu-ti convine pretul renunti. Daca astepti ca cineva sa-ti dea totul mura in gura si sa faca tot research-ul pentru tine ma cam indoiesc ca-ti vei gasi oamenii care sa munceasca pentru tine. Nu e hate ceea ce am scris, dar mi se pare normal sa procedezi cum am spus eu. Sa nu mai aduc aminte de faptul ca utilizatorul n-a binevoit sa scrie modelul frigiderului din prima postare, a trebuit sa intreb eu lucrul asta. In fine, ii doresc succes si pe viitor sa fie putin mai explicit daca doreste sa primeasca informatia completa sau cat se poate de completa in masura in care se pricep si utilizatorii forumului sa-i raspunda.

#1492
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
http://eshop.telezim...piese/beko.html
Poate gasesti aici.

#1493
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Oameni buni, am cautat și pe alte site-uri și am găsit mânerul la aprox. 200 lei. La reprezentanța Arctic au cerut 250, un preț nesimțit de exagerat.
Frigiderul are 2 mânere. Dacă presupunem că cedează ambele, ar valora 500 lei. Am plătit pe frigider 2500, așadar mânerele reprezintă 1/5 din valoarea lui.

Edited by Swerige, 02 August 2022 - 18:31.


#1494
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Dai si scapi si data viitoare esti atent ca nu s-a rupt manerul ci a rupt cineva manerul.
Eu as fi calculat in pachete de tigari sau beri cam cat face manerul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate