Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

[Unde] scutire medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vant_de_martie

vant_de_martie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.04.2008
Buna ziua,
Am nevoie de o scutire pentru o zi. Nu am reusit sa ajung la un seminar la facultate si acum am aflat ca nu voi putea intra in examen fara toate prezentele.
Nu vreau scutiri false, de pe internet, ci caut un doctor care sa ma ajute cu o astfel de scutire in Bucuresti, medicul meu de familie e in alt oras.
Daca stie cineva ceva, va rog sa-mi raspundeti aici sau printr-un un pm - sa nu facem nume publice.
Multumesc.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Si daca-ti da un doctor o scutire fara sa te fi constatat bolnav la momentul ala e doar un alt fel de fals.

#3
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Nu poti sa apelezi la un medic de familie si sa ii platesti consultatia in urma careia sa iti dea scutirea ?
Ca o vizita la medic, dar care nu e decontata de casa de asigurari ?
La dr. meu de familie e undeva la 50 de lei cred. (nu sunt din B )

Edited by Corupt, 13 May 2012 - 19:54.


#4
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011

 Corupt, on 13th May 2012, 20:54, said:

Nu poti sa apelezi la un medic de familie si sa ii platesti consultatia in urma careia sa iti dea scutirea ?
Ca o vizita la medic, dar care nu e decontata de casa de asigurari ?
La dr. meu de familie e undeva la 50 de lei cred. (nu sunt din B )
50 de lei sau 5 lei?
la mine e doar 10 lei.

#5
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Cat am fost in facultate nu am auzit de scutiri medicale. Crezi ca daca ai scutire medicala o sa iti treaca prezent la vre-un laborator sau seminar? Cel putin la mine trebuia sa vii la recuperari. La 1-2 absente se mai inchideau ochii, dar daca aveai mai multe trebuia sa platesti acele recuperari (30 sau 40 de lei laboratorul/seminarul)  :rolleyes:  :rolleyes:

De curiozitate... La ce facultate merg manevrele cu scutiri medicale ????  :coolspeak:

#6
vant_de_martie

vant_de_martie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.04.2008
Stiam de varianta in care se plateste adeverinta (eventual clasica mică atentie la medic). Totul e sa fie medicul dispus sa-mi dea. Nu stiu cum sa fac sincer, dar chiar am nevoie de falsul asta.

 RCmake, on 13th May 2012, 17:02, said:

Cat am fost in facultate nu am auzit de scutiri medicale. Crezi ca daca ai scutire medicala o sa iti treaca prezent la vre-un laborator sau seminar? Cel putin la mine trebuia sa vii la recuperari. La 1-2 absente se mai inchideau ochii, dar daca aveai mai multe trebuia sa platesti acele recuperari (30 sau 40 de lei laboratorul/seminarul)  :rolleyes:  :rolleyes:

De curiozitate... La ce facultate merg manevrele cu scutiri medicale ????  :coolspeak:

La recuperare nu am cum sa merg caci nu ma primeste la acelasi seminar de doua ori (adica sa mai merg si la alta grupa). I-am propus asta si nu a fost de acord, culmea, mi-a spus chiar el ca imi poate motiva daca ii aduc scutire...  
Facultatea, hai sa ramana un secret:))

Edited by vant_de_martie, 13 May 2012 - 20:10.


#7
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

 vant_de_martie, on 13th May 2012, 21:10, said:

La recuperare nu am cum sa merg caci nu ma primeste la acelasi seminar de doua ori (adica sa mai merg si la alta grupa). I-am propus asta si nu a fost de acord, culmea, mi-a spus chiar el ca imi poate motiva daca ii aduc scutire...  
Facultatea, hai sa ramana un secret:))
Pai tu nu i-ai propus sa mergi la recuparare. Tu i-ai propus sa mergi la acelasi seminar de 2 ori, ceea ce nici mie nu mi se pare normal. Cand am zis recuperare, ma refeream ca dupa ce se termina semestrul, inainte de sesiune mai este o saptamana libera ca sa te pregatesti pentru sesiune. Atunci se fac si recuperarile. Tu esti singurul in situatia asta, sau v-a trimis pe toti dupa scutiri???
Si cum adica sa iti propuna el??? Cu alte cuvinte, ti-a propus el cum sa il pacalesti???  :coolspeak: :coolspeak:  Ai mare grija cu chestiile astea, ca desi par naivi unii profesori, sa stii ca ii subestimezi .  :naughty: Dute la secretariat si plateste recuperarea unui seminar (ii zici despre ce obiect e vorba), si cu acea chitanta te duci la profesor.

Acum serios? Esti boboc de te gandesti la scutiri ca in liceu???

#8
vant_de_martie

vant_de_martie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.04.2008

 RCmake, on 13th May 2012, 17:19, said:

Pai tu nu i-ai propus sa mergi la recuparare. Tu i-ai propus sa mergi la acelasi seminar de 2 ori, ceea ce nici mie nu mi se pare normal. Cand am zis recuperare, ma refeream ca dupa ce se termina semestrul, inainte de sesiune mai este o saptamana libera ca sa te pregatesti pentru sesiune. Atunci se fac si recuperarile. Tu esti singurul in situatia asta, sau v-a trimis pe toti dupa scutiri???
Si cum adica sa iti propuna el??? Cu alte cuvinte, ti-a propus el cum sa il pacalesti???  :coolspeak: :coolspeak:  Ai mare grija cu chestiile astea, ca desi par naivi unii profesori, sa stii ca ii subestimezi .  :naughty: Dute la secretariat si plateste recuperarea unui seminar (ii zici despre ce obiect e vorba), si cu acea chitanta te duci la profesor.

Acum serios? Esti boboc de te gandesti la scutiri ca in liceu???

Nu am nicio saptamana pentru recuperari. daca puteam face altceva nu ma mai complicam cu cautarea unui doctor sau a unei scutiri. Proful e nou, tine niste foi cu numarul de prezente, dar ca sa intram in examen ne trece pe aceleasi foi ca am adus  scutire si totul e bine. Unora nu le pasa daca intra sau nu in examen, iar cativa sunt asa, pe muchie, ca mine, le lipsesc 1-2 prezente.

#9
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 dole, on 13th May 2012, 20:59, said:

50 de lei sau 5 lei?
la mine e doar 10 lei.
50 daca nu ai asigurare sau daca nu esti inscris la el.
10 daca esti inscris, dar te ia de urgenta.
0 lei daca astepti pana cand te poate programa (de multe ori dureaza si 1 sapt)

 vant_de_martie, on 13th May 2012, 21:10, said:

Stiam de varianta in care se plateste adeverinta (eventual clasica mică atentie la medic). Totul e sa fie medicul dispus sa-mi dea. Nu stiu cum sa fac sincer, dar chiar am nevoie de falsul asta.
Serios acum, nu ti-ai luat niciodata scutiri in liceu ?
Cauta un medic de familie (ma gandesc ca sunt vreo 2,3 prin B :D) si il intrebi daca iti poate da o scutire pt data respectiva si tu sa ii platesti vizita.
De preferat sa fie mai batran medicul. :P

Edited by Corupt, 13 May 2012 - 20:37.


#10
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Sau iti tiparesti una de pe internet. Cumperi "scutirile" in alb de la orice magazin de papetarie mai serios, tiparesti stampila peste, si o scrii tu.
Faceam de-astea in liceu cu zecile (evident, vandute). 5 lei scutirea  :thumbup:
Bafta!

Edited by The Kid, 13 May 2012 - 20:40.


#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 RCmake, on 13th May 2012, 21:19, said:

inainte de sesiune mai este o saptamana libera ca sa te pregatesti pentru sesiune. Atunci se fac si recuperarile.
Dute la secretariat si plateste recuperarea unui seminar (ii zici despre ce obiect e vorba), si cu acea chitanta te duci la profesor.

Regulile astea 2 sînt specifice facultății tale. La mine nu exista așa ceva (nici pe departe !!!! mi se par de-a dreptul SF... să recuperezi orice în ultima săpt, și să plătești o activitate din anul curent) și probabil nici la inițiatorul topicului nu există...

#12
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

 The Kid, on 13th May 2012, 21:39, said:

Sau iti tiparesti una de pe internet. Cumperi "scutirile" in alb de la orice magazin de papetarie mai serios, tiparesti stampila peste, si o scrii tu.
Faceam de-astea in liceu cu zecile (evident, vandute). 5 lei scutirea  :thumbup:
Bafta!
La ce magazin de papetarie mai serios se cumpara scutiri in alb? Nu prea mai merge cu stampile tiparite, cel putin la mine la liceu se uita destul de atent medicul.

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 RandomHero, on 13th May 2012, 23:12, said:

La ce magazin de papetarie mai serios se cumpara scutiri in alb? Nu prea mai merge cu stampile tiparite, cel putin la mine la liceu se uita destul de atent medicul.
Si la noi (un liceu de prin vest) le verifica foarte atent de cand a dus unul vreo 10 scutiri de la un medic din Constanta si dirigintele a modificat fara sa se uite macar pe ele.

Edited by Corupt, 14 May 2012 - 14:42.


#14
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

La ce magazin de papetarie mai serios se cumpara scutiri in alb? Nu prea mai merge cu stampile tiparite, cel putin la mine la liceu se uita destul de atent medicul.

Orice magazin mai mare are asa ceva. De unde crezi ca le cumpara cabinetele medicale? Evident, fara stampila pusa (sunt la 100 de bucati pachetul).
Poti sa scanezi orice stampila de pe alta scutire, o cureti bine in Photoshop (merge si-n Paint daca nu te descurci cu Photoshopul), setezi ca imprimanta sa tipareasca oe A6, pe Best Quality, si ai grija s-o tiparesti la marimea dorita (ar fi bine s-o tragi la o imprimanta laser, nu inkjet). Iese EXACT ca originala.

Edited by The Kid, 14 May 2012 - 22:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate