Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Coincidente si interventii divine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Ionutul-

Ionutul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.05.2012
Cum deosebim coincidentele de interventiile divine ?

#2
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Simplu.
Daca e de bine e conincidenta, daca e de rau e interventie divina.

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Am vz la tv faza asta! Un tip a avut un accident urat de tot ,a intrat cu masina intr`un cap de pod,masina praf el pe picioare..toata lumea se mira ce si cum.

S-a suit in masina politiei pt a fi transportat nush pe unde, masina de politie a facut accident si a murit in masina politiei?!?!

Daca o sa cautati o gasiti ..a fost stire pe la protv mai de mult! asta cum se cheama..? mana destinului sau...?

#4
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Karma :naughty:

Prima data a fost coincidenta, pe urma interventia divina. (daca coincidenta nu si-a facut efectul)

Edited by Corupt, 10 May 2012 - 22:45.


#5
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Final destination. 12345

#6
Ionutul-

Ionutul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.05.2012

 Corupt, on 10th May 2012, 23:35, said:

Simplu.
Daca e de bine e conincidenta, daca e de rau e interventie divina.

De unde stii ca nu a fost o coincidenta de rau sau de bine, si nu o interventie divina ? De unde stii ca defapt nu a fost o ispita, si tu ai cazut in ea ?

Edited by Ionutul-, 10 May 2012 - 23:55.


#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Corupt, on 10th May 2012, 23:35, said:

Simplu.
Daca e de bine e conincidenta, daca e de rau e interventie divina.

defapt e invers la religiosi :rolleyes:

de ex. ai accident de masina, inseamna ca vai s-a intamplat o nenorocire ..ca nah se mai intampla. dar daca iti salveaza medicul viata e clar interventie divina  :lol:

#8
Ionutul-

Ionutul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.05.2012

 Nemesis-, on 11th May 2012, 01:46, said:

de ex. ai accident de masina, inseamna ca vai s-a intamplat o nenorocire ..ca nah se mai intampla. dar daca iti salveaza medicul viata e clar interventie divina  :lol:

Asta vroiam sa spun. Cum stabilesti daca a fost doar noroc faptul ca ai supravietuit, sau daca a fost interventie divina ?

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
faci o incantatie straveche si iei legatura cu bossu' pe care il intrebi cum sta treaba.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E mai tare. Daca e un accident, incendiu sau mai stiu eu ce "nenorocirea" nu e interventie divina da' faptul ca scapa careva este.
Uite exemplu concret de pe forum:

Datele problemei:
"Ieri am fost lovit de un camion"
"Acum 2 saptamani am fost la o manastire si am facut o donatie"
concluzie:
"cred ca datorita acestui fapt am scapat"

Pai daca tot insisti ca e o legatura de ce sa nu fie cea mai logica: te duci la minastire => faci accident ?

#11
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Ionut, uite cum vad eu treaba.
Daca am ceva de castigat din intamplarea respectiva e coincidenta, iar daca am de pierdut e interventie divina.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Multi cred ca e interbentie divina atunci cand ti se intampla ceva rau, iar altii cand ti se intampla ceva bun. Insa ei nu stiu ca de fapt D-zeu nu intervine pentru asa ceva. Totul e pur si simplu coincidenta si intamplare.

#13
Ionutul-

Ionutul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.05.2012

 Hider141, on 11th May 2012, 08:26, said:

Multi cred ca e interbentie divina atunci cand ti se intampla ceva rau, iar altii cand ti se intampla ceva bun. Insa ei nu stiu ca de fapt D-zeu nu intervine pentru asa ceva. Totul e pur si simplu coincidenta si intamplare.

Dumnezeu nu intervine ? Inseamna ca esti deist, nu teist ? Deistul crede intr-un Dumnezeu care a creat lumea dar s-a despartit total de aceasta viata, nu mai "comunica" cu noi, nu se mai implica deloc.

Pai daca si de pasarile cerului Dumnezeu are grija, atunci de noi cu siguranta ca are grija. Si erau multe citate in Biblie unde se scria despre relatia asta intre Dumnezeu si om, din punctul asta de vedere.

Cum stabilim atunci cand facem niste alegeri, sau atunci cand ni se intampla anumite lucruri, ca acele au fost doar niste coincidente spre bine sau spre rau, si nu o interventie divina de a ne ajuta sau de a ne aduce pe calea cea buna. Asta e intrebarea mea.

 Corupt, on 11th May 2012, 08:08, said:

Ionut, uite cum vad eu treaba.
Daca am ceva de castigat din intamplarea respectiva e coincidenta, iar daca am de pierdut e interventie divina.

De unde nu stii ca acea pierdere e o coincidenta ? De unde stii ca acea pierdere a fost o interventie divina, pentru a te aduce pa calea cea buna ? Care e mecanismul dupa care judeci ?

Eu cred ca "linia" dintre coincidenta si "lucrarile lui Dumnezeu" in viata ta e foarte transparenta. Incercam sa vad daca prin raspunsurile noastre o putem face mai vizibila.

Edited by Ionutul-, 11 May 2012 - 10:48.


#14
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Ionutul-, on 11th May 2012, 11:40, said:

De unde nu stii ca acea pierdere e o coincidenta ? De unde stii ca acea pierdere a fost o interventie divina, pentru a te aduce pa calea cea buna ? Care e mecanismul dupa care judeci ?
Bun, sa revin la normal.
Mesajele de mai sus sunt postate de plictiseala.
Eu nu cred ca exista o interventie divina in desfasurarea anumitor evenimente. Coincidenta da, dar interventii divine si alte acareturi dinastea nu.

Edited by Corupt, 11 May 2012 - 11:47.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Ionutul-, on 11th May 2012, 11:40, said:

Dumnezeu nu intervine ? Inseamna ca esti deist, nu teist ? Deistul crede intr-un Dumnezeu care a creat lumea dar s-a despartit total de aceasta viata, nu mai "comunica" cu noi, nu se mai implica deloc.
Eu sustin ideea ca Dumnezeu nu intervine provocand accidente in care diferite persoane sa fie ranite sau sa-si piarda viata, si nici atunci cand cineva castiga premiul cel mare la Lotto.
EL nu omoara bebelusi sau copii mici ca sa-i faca ingeri, deoarece are deja mii/sute de mii de ingeri puternici sub comanda. Toate "chestiile"  astea au fost nascocite de la niste fete bisericesti ce de-abia asteapta sa dea vina pe un Dumnezeu (cica) razbunator si crud pentru orice nenorocire adusa asupra "necredinciosilor" care nu au contribuit cu mii de RON anual la "cutia popii", pardon, "cutia milei".

Edited by Hider141, 11 May 2012 - 11:56.


#16
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 23.03.2012

 Hider141, on 11th May 2012, 12:55, said:

Eu sustin ideea ca Dumnezeu nu intervine

Deci deist.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Daca tot ai luat cuvintele scrie de mine, trebuia sa iei tot contextul, nu doar o parte, ca asa esti exact ca preotii care iau din Biblie doar pasaje ce le "gadila" urechile.
Eu nu cred ca Dumnezeu intervine provocand dezastre, accidente de masina sau alte evenimente nefericite, in niciun caz nu sustin faptul ca El s-a rupt total de omenire si ca nu-i mai pasa de noi. E o mica mare diferenta intre ceea ce ai scris tu, si ce cred eu.

Edited by Hider141, 16 May 2012 - 07:16.


#18
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

 Hider141, on 11th May 2012, 12:55, said:

Eu sustin ideea ca Dumnezeu nu intervine provocand accidente in care diferite persoane sa fie ranite sau sa-si piarda viata, si nici atunci cand cineva castiga premiul cel mare la Lotto.
EL nu omoara bebelusi sau copii mici ca sa-i faca ingeri, deoarece are deja mii/sute de mii de ingeri puternici sub comanda. Toate "chestiile"  astea au fost nascocite de la niste fete bisericesti ce de-abia asteapta sa dea vina pe un Dumnezeu (cica) razbunator si crud pentru orice nenorocire adusa asupra "necredinciosilor" care nu au contribuit cu mii de RON anual la "cutia popii", pardon, "cutia milei".

Adevar vorbesti! :)

Dumnezeu nu este cauza suferintei. Acesta este răspunsul categoric al Bibliei.
Suferința nu a făcut parte din scopul inițial al lui Iehova Dumnezeu cu privire la om ; totuși, primii oameni s-au răzvrătit împotriva guvernării lui Dumnezeu, alegând să stabilească singuri ce este bine și ce este rău.
Ei i-au întors spatele lui Dumnezeu și au suportat consecințele. Drept urmare, noi suferim efectele alegerii lor greșite. Așadar, nu Dumnezeu este cauza suferinței.

Biblia spune:

(Iacov 1:13) ... 13 Nimeni, când este în încercare, să nu zică: „Sunt încercat de Dumnezeu“. Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele și el nu încearcă pe nimeni.

Suferințele se pot abate asupra oricui, chiar și asupra celor ce se bucură de favoarea lui Dumnezeu. Avem exemple in acest sens:

1. Profetul Elisei a avut o boală care în cele din urmă i-a provocat moartea (2 Regi 13:14).
2. Apostolul Pavel a scris că, în repetate rânduri, a suferit de foame și de sete, că a fost maltratat și fără adăpost și că a avut îmbrăcăminte sărăcăcioasă (1 Corinteni 4:11).
3. Epafrodit, un discipol creștin, era bolnav și „mâhnit“ (Filipeni 2:25, 26).

Biblia nu doar că ne dezvăluie cine nu e vinovat de suferința omului, ci ne și prezintă trei factori ce stau la baza suferinței.

Decizii personale.

„Ce seamănă omul, aceea va și secera!“ (Galateni 6:7)

Evenimente neprevăzute.

În secolul I, un turn mare din Ierusalim s-a prăbușit, omorând 18 oameni. Vorbind despre victimele acestui incident, Isus a spus: „Credeți că au fost mai vinovați decât toți ceilalți oameni care locuiau în Ierusalim?“ (Luca 13:4, 5, Cornilescu, 1996). Isus știa că victimele nu fuseseră pedepsite de Dumnezeu. El cunoștea ce se consemnase cu multă vreme în urmă în Cuvântul lui Dumnezeu: „Timpul și evenimentele neprevăzute îi ajung pe toți“ (Eclesiastul 9:11).

„Conducătorul acestei lumi“

Biblia afirmă: „Întreaga lume zace în puterea celui rău“ (Ioan 12:31; 1 Ioan 5:19). „Cel rău“ este Satan Diavolul, o ființă spirituală puternică numită ‘conducătorul autorității aerului’. Satan promovează „spiritul care lucrează acum în fiii neascultării“ (Efeseni 2:2). Unele acte criminale, precum genocidul și abuzul asupra copilului, sunt atât de monstruoase, încât multora le e greu să creadă că omul este în stare de așa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate