Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Onyx Residence Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
diagiulia

diagiulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2012
Cei care vreti sa va luati in avans apartamente la Onyx Residence Iasi, va sfatuiesc sa aveti mare grija deoarece dezvoltatorii nu sunt oameni de incredere. Proiectul anterior nu l-au finalizat, iar intarzierea este de 2 ani. Banii luati de la viitorii locatari  i-au folosit pentru a-si face sala de fitness (Fitness First, strada Ovidiu) in loc sa termine lucrarile.

#2
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
nu cred asa ceva...garanteaza BRDul pentru ei. BRD e banca serioasa... :naughty:
glumesc, nu mai dati fratilor bani pe desene si planuri....

Edited by memestoica, 08 May 2012 - 12:55.


#3
diagiulia

diagiulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2012

View Postmemestoica, on 8th May 2012, 13:55, said:

nu cred asa ceva...garanteaza BRDul pentru ei. BRD e banca serioasa... :naughty:
glumesc, nu mai dati fratilor bani pe desene si planuri....
Nu merita sa dai bani nici cand blocul este ridicat si lipsesc doar utilitatile sau finisajele. Nici in aceasta situatie "mai fericita" nu ai nici o garantie ca respecta termenul de finalizare sau, mai rau, daca mai exista o finalizare. Asa ca mare atentie!!! Eu sunt in aceasta situatie de 1 an: astept utilitatile. De finisaje, nici nu imi mai pasa - ma descurc si pe cont propriu. Dezvoltatorii strang din umeri si dau vina unul pe altul. Nu le pasa de un proces sau alte masuri luate de proprietari; oricum, nu au investit bani in bloc pt ca acesta a fost ridicat din banii viitorilor locatari. Nu ii motiveaza nici finalizarea apartamentelor pt a  primi toti banii...Cine ii intelege? Si iata ca suntem atatia care luam teapa pe banii nostri. Poate daca indraznea cineva sa atraga atentia asupra acestei firme din Iasi, nu mai eram inca 40 de VIITORI proprietari care au luat teapa...

#4
diagiulia

diagiulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2012
Se pare ca sunt deja cateva persoane care au dat avans pt acest proiect. Sa stiti ca veti fi presati sa le dati si mai multi bani, desi unora vi s-a zis ca restul de bani il veti da cand vor inainta lucrarile / finaliza. Sa nu cadeti in plasa deoarece va veti trezi ca le-ati dat,  in urma presiunilor, prea multi bani, iar lucrarile stagneaza din diferite motive... Indiferent ce clauze va treceti in contract, pentru a ava primi drepturile va trebui sa inaintati proces...asa ca este mai bine sa fiti prevazatori. In mod necesar, sa treceti dreptul de a cere penalitati pentru orice intarziere a lucrarilor. Cu siguranta, vor incerca sa va convinga ca nu este necesara aceasta clauza (asa s-a intamplat cu multi dintre noi - cei care suntem implicati in proiectul anterior inca nefinalizat, dupa aproape 2 ani de amanari), dar trebuie sa fiti insistenti.

#5
GD26

GD26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2012
Buna
Sunt si eu interesata sa contractez un apartament la Onix Residence, cine e dezvoltatorul? Ce alt cartier construieste si nu este gata? Nu stiu daca mai sunt apartamente, dar vreau sa fiu informata inainte de a face o investitie.
Multumesc

#6
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Nu ar fi mai simpla viata daca ati cumpara apartamente in blocuri finalizare si care au deja CF individual? Daca nu ar fi existat atatia naivi de prin 2006 incoace poate nu se ajungea nici la bula....cum naibii sa dai zeci de mii de euro pe o promisiune de vanzare/cumparare....ne meritam soarta....

#7
unomdebine2013

unomdebine2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2012

View Postdiagiulia, on 7th May 2012, 16:53, said:

Cei care vreti sa va luati in avans apartamente la Onyx Residence Iasi, va sfatuiesc sa aveti mare grija deoarece dezvoltatorii nu sunt oameni de incredere. Proiectul anterior nu l-au finalizat, iar intarzierea este de 2 ani. Banii luati de la viitorii locatari  i-au folosit pentru a-si face sala de fitness (Fitness First, strada Ovidiu) in loc sa termine lucrarile.

Este un singur investitor, din Piatra Neamt, F.V., si una B. care executa tot ce-i spune.

View PostGD26, on 21st July 2012, 14:17, said:

Buna
Sunt si eu interesata sa contractez un apartament la Onix Residence, cine e dezvoltatorul? Ce alt cartier construieste si nu este gata? Nu stiu daca mai sunt apartamente, dar vreau sa fiu informata inainte de a face o investitie.
Multumesc

Art Residence, care nu l-au terminat nici dupa 2 ani linga cimitirul buna vestire

#8
unomdebine2013

unomdebine2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2012

View Postdiagiulia, on 07 mai 2012 - 17:53, said:

Cei care vreti sa va luati in avans apartamente la Onyx Residence Iasi, va sfatuiesc sa aveti mare grija deoarece dezvoltatorii nu sunt oameni de incredere. Proiectul anterior nu l-au finalizat, iar intarzierea este de 2 ani. Banii luati de la viitorii locatari  i-au folosit pentru a-si face sala de fitness (Fitness First, strada Ovidiu) in loc sa termine lucrarile.

33395/245/2012
Înregistrat în data de: 31.10.2012
Obiect dosar: rezoluţiune contract repunerea părţilor în situaţia anterioară; pretenţii
Materia juridicã:  Civil
Stadiu procesual: Fond

View Postunomdebine2013, on 09 august 2012 - 20:55, said:

Este un singur investitor, din Piatra Neamt, F.V, unu cu  cioc, si una B. care executa tot ce-i spune.

Art Residence, care nu l-au terminat nici dupa 2 ani linga cimitirul buna vestire

deja oamenii il dau in judecata sa-si recupereze banii, Teapa mare aveti grija

View Postdiagiulia, on 08 mai 2012 - 20:04, said:

Nu merita sa dai bani nici cand blocul este ridicat si lipsesc doar utilitatile sau finisajele. Nici in aceasta situatie "mai fericita" nu ai nici o garantie ca respecta termenul de finalizare sau, mai rau, daca mai exista o finalizare. Asa ca mare atentie!!! Eu sunt in aceasta situatie de 1 an: astept utilitatile. De finisaje, nici nu imi mai pasa - ma descurc si pe cont propriu. Dezvoltatorii strang din umeri si dau vina unul pe altul. Nu le pasa de un proces sau alte masuri luate de proprietari; oricum, nu au investit bani in bloc pt ca acesta a fost ridicat din banii viitorilor locatari. Nu ii motiveaza nici finalizarea apartamentelor pt a  primi toti banii...Cine ii intelege? Si iata ca suntem atatia care luam teapa pe banii nostri. Poate daca indraznea cineva sa atraga atentia asupra acestei firme din Iasi, nu mai eram inca 40 de VIITORI proprietari care au luat teapa...

A lasat pretul jos la 600 euro are nevoie disperata de bani. A luat bani cu camata aveti grija

#9
pintilie_1

pintilie_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2012
Cei doi F. si S. au finalizat si Art Residence 1, in strada Ovidiu , si eu am avut ceva probleme pana sa ma  mut in bloc cu  cel  de-al doilea .  per total au facut treaba buna . Eu unul sunt multumit.Cat despre noul proiect am inteles ca termenul de predare a tot fost amanat din cauza conflictelor pe care le-au avut cei doi investitori ,altii spun ca din cauza utilitatilor. Important  e daca totusi v-ati mutat, bafta !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate