Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Cât consuma un tv CRT de 54 CM Vs. cât consuma un TV LCD LED de 21.5

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
LibelulaSef

LibelulaSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2012
Sunt curios ce economie o să fac la curent dacă trec pe LCD LED... tv sta cam 12 ore aprins... nu prea se uită nimenea la el... dar sta aprins pe acolo.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e simplu - te uiti pe spatele TV-ului si scrie puterea in W pe eticheta. La LCD la fel - ptr LCD te poti uita si la magazinele online la specificatii - de obicei e trecut consumul.

Teoretic este mai mic la LCD LED.

#3
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
lcd samsung19" 917n - 35w, lcd tv samsung24" p2470hd - 53w...

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
stiu ca in general un tv normal consuma cam 100w. asadar iti consuma 1kw pe zi daca zici ca sta aprox 12 ore.
adica 30kw pe luna.
cum un lcd led consuma de 3 ori mai putin, ai consuma 10kw pe luna.
sa zicem ca 1kw = 1 leu, ai economisi 20 lei pe luna.
nu e prea mare afacare.

#5
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
CRT sare de 100W.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

CRT sare de 100W.
Nu toate, depinde de cand a fost facut, de diagonala, de producator, etc. Cam intre 65 si 120W.
Probabil al lui ceva pe la 65-90W.
Un LCD LED de 21 - cam intre 25 si 40W.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 mateiuli, on 7th May 2012, 17:19, said:

CRT sare de 100W.
TV nu monitor. si de 54cm nu de 80cm.

#8
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
crt de 54 cm, luat saptamana trecuta pentru soacra-mea - consuma 130w. nu i-am retinut numele, china ceva.

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 erik, on 7th May 2012, 17:31, said:

crt de 54 cm, luat saptamana trecuta pentru soacra-mea - consuma 130w.
:huh:
cam mult...da-l dracu', ce are inauntru? doar nu-i pe lampi...

eu in dormitor am un CRT, Hyundai de 54cm. m-am uitat acu' pe eticheta din spatele lui, consuma 45W.
la LED+ul Samsung din sufragerie mi-e lene momentan sa ma duc sa ma uit, dar oricum mananca mai
mult decat CRT-ul asta.

Edited by dygey, 07 May 2012 - 17:05.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce ma enerveaza astia care vor sa taie coada pisicii ca sa faca economie de energie. Scot Tv-ul din priza noaptea pentru ca au senzatia ca asta consuma curent pe ascuns, dar lasa lumina aprinsa la baie toata noaptea pentru ca se tem de intuneric.

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
crt Daewoo 21" - 49-50w

#12
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Economie eficienta in casa se poate face prin.
Inlocuirea becurilor de 100w cu unele economice.
Inlocuirea CRT-urilor cu LED-uri, fie ele tembelizoare sau monitoare.
In general daca persoana in cauza are o configuratie puternica achizitionata acum 3-4 ani in momentul de fata poate avea aceiasi putere de calcul cu aproximativ jumatate din consumul de curent al vechii configuratii.Deasemenea activarea functiei CnQ/Speedstep (AMD/Intel) poate recupera cativa kw pe luna.
Faptul ca asculti muzica in casti in loc de vreun sistem poate iar duce la o factura mai mica.

Ce nu folosesti pur si simplu opreste/scoate din priza!!!

Edited by ionutzradu, 07 May 2012 - 17:22.


#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@cspot: nu ti se pare ca esti cam offtopic, iar limbajul tau e putin cam deplasat?
ce e rau ca un om vrea sa afle daca poate reduce factura la curent si in acelasi
timp sa imbunatateasca si calitatea imaginii la care priveste?

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ete nah ! Economie eficienta. Un computer consuma 200-300 de W daca este folosit pentru jocuri. Adica, rupe cu usurinta 3-4 kwh pe zi. Este prea putin important daca ai legat la el un CRT sau un LCD.
Dar, nu asta este important. Daca nu imi permit sa platesc consumul unui PC, il iau si il arunc pe fereastra. Nu stau sa numar cati kilowati consuma.
    Daca nu imi permit sa platesc consumul de electricitate al unui TV, il iau si il arunc pe fereastra. Nu stau sa numar cati wati sunt scrisi pe spatele lui. Il arunc pe fereastra. Daca as avea in casa 100 de tv-uri as incepe sa-mi fac probleme.  Stai bah asa! Un W in plus multiplicat la 100 de TV-uri cate am eu fac 100 de W.  
  Apropo: mi-am luat un BMW ultima aparitie ! Am dat pe el 350 000 de euro. Unde e benzina mai ieftina, la Shell sau la Petrom ?

 dygey, on 7th May 2012, 18:28, said:

@cspot: nu ti se pare ca esti cam offtopic, iar limbajul tau e putin cam deplasat?
ce e rau ca un om vrea sa afle daca poate reduce factura la curent si in acelasi
timp sa imbunatateasca si calitatea imaginii la care priveste?

    Te rog sa ma crezi ca nu sunt nici offtopic si nici deplasat. Pur si simplu am simtit nevoia sa pun punctul pe I.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Un computer consuma 200-300 de W daca este folosit pentru jocuri. Adica, rupe cu usurinta 3-4 kwh pe zi. Este prea putin important daca ai legat la el un CRT sau un LCD.
Ma rog, omul a cam gresit aria, el vrea ptr TV-uri nu Monitor, deci calculatorul de care zici iese din discutie.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 cspot, on 7th May 2012, 18:48, said:

Ete nah ! Economie eficienta. Un computer consuma 200-300 de W daca este folosit pentru jocuri. Adica, rupe cu usurinta 3-4 kwh pe zi. Este prea putin important daca ai legat la el un CRT sau un LCD.
Dar, nu asta este important. Daca nu imi permit sa platesc consumul unui PC, il iau si il arunc pe fereastra. Nu stau sa numar cati kilowati consuma.
asta sa o crezi tu...
vechilul meu monitor CRT de 17" consuma 80 w/h cand era "tanar" .. la sfarsitu carierei l-am donat si cel care la luat la pus pe un aparat de masurat consumu - 110-115 w/h
noul meu monitor Philips 18.5 LED - 14,15w /h - cum naiba sa nu conteze cat consuma!?

#17
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 LibelulaSef, on 7th May 2012, 16:53, said:

tv sta cam 12 ore aprins... nu prea se uită nimenea la el... dar sta aprins pe acolo.
Nu mai bine cumperi un radio bun si-l pui pe europa fm (sau pe ce-ti place), ai stiri, muzica exact ca un tv fara display  :)
consum garantat sub 10W/h

#18
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Adevarat spune colegul cspot , ce mai conteaza cat consuma o scula oarecare, important este ca ti-ai dorit-o si ai dat bani pe  ea, trebuie folosita. Un LCD mediu e cam 1000 lei, cred ca are o durata de viata de circa 7 ani, adica aproape 40 de bani pe zi. Consuma curent cam 0,5 kw pe zi, adica circa 30 de bani. Totalul e de 70 de bani pe zi .
Un CRT costa 300-400 lei, adica circa 16 bani pe zi la aceiasi durata de viata, cu un consum de curent dublu, ajungi la 76 de bani pe zi ...Deci faci o economie de 6 bani pe zi... E o mare scofala !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate