Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Presa de caramida

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
floryn19

floryn19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008
Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie de aceea rog un moderator sa-mi mute postul unde i-ar fi locul daca aici e gresit. Tatal meu are o presa de caramida "home made" pe care nu a mai folosit-o de mai mult timp pentru ca nu mai functiona. Pe viitor as vrea sa o repar pentru a-mi construi casa pe care am inceput-o in urma cu doua saptamani. Este cineva care a mai lucrat cu asa ceva si poate sa ma ajute? O sa pun si poze daca e nevoie.

Edited by floryn19, 04 May 2012 - 15:53.


#2
floryn19

floryn19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008
Atasez si cateva pozeAttached File  PICT0001.JPG   1.17MB   64 downloadsAttached File  PICT0002.JPG   2.16MB   56 downloads
Attached File  PICT0003.JPG   1.17MB   48 downloadsAttached File  PICT0004.JPG   1.43MB   37 downloads
Attached File  PICT0005.JPG   1.23MB   33 downloadsAttached File  PICT0006.JPG   1.28MB   41 downloads
Attached File  PICT0007.JPG   747.53K   37 downloadsAttached File  PICT0008.JPG   1.6MB   40 downloads[attachment=10
20433:PICT0009.JPG]
Attached File  PICT0010.JPG   1.45MB   34 downloadsAttached File  PICT0011.JPG   1.53MB   32 downloads[attachment=10
20436:PICT0012.JPG]
Attached File  PICT0013.JPG   1.29MB   30 downloadsAttached File  PICT0014.JPG   2.08MB   32 downloads

Attached Files


Edited by floryn19, 04 May 2012 - 19:42.


#3
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Salutari Florin,

Din cate vad, e cam Frankenstein masina aia... e vorba de un motor diesel vechi, in 4 cilindri, cu o pompa electrica (probabil convertita in pompa de apa), un reductor mecanic si 2 sneck-uri (probabil aia e numita presa???)

Practic, presupunand ca repari masina (presupun ca motorul e defect) de unde ai lua argila, si in ce cuptor ai coace caramida? Caramida extrudata de masina asa (nu e presata ci extrudata) nu stiu cat ar costa, insa s-ar putea sa fie mai ieftin sa cumperi caramida gata facuta. Din amintiri, caramida a costat cam 10% din costul casei, asa ca o mica economie aici (la caramida) trece neobservata.

Succes la constructie.

#4
floryn19

floryn19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008

 sbarsanescu, on 8th May 2012, 13:05, said:

Salutari Florin,

Din cate vad, e cam Frankenstein masina aia... e vorba de un motor diesel vechi, in 4 cilindri, cu o pompa electrica (probabil convertita in pompa de apa), un reductor mecanic si 2 sneck-uri (probabil aia e numita presa???)

Practic, presupunand ca repari masina (presupun ca motorul e defect) de unde ai lua argila, si in ce cuptor ai coace caramida? Caramida extrudata de masina asa (nu e presata ci extrudata) nu stiu cat ar costa, insa s-ar putea sa fie mai ieftin sa cumperi caramida gata facuta. Din amintiri, caramida a costat cam 10% din costul casei, asa ca o mica economie aici (la caramida) trece neobservata.

Succes la constructie.

Arata asa pentru ca nu a fost folosita de mult. Tata s-a chinuit mult cu ea dupa ce functionase timp de vreo 2 ani. Nu am probleme cu motorul. Problema e la filiera care extrude (intr-adevar) argila. Scoate bine "calupul" de caramida la inceput. Dupa vreo 20 de caramizi scoase , calupul se rupe in doua sau se rupe la colturi. Ma costa mult mai putin asa ,crede-ma. Asa ar trebui sa iese calupul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ERO2iy82kEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by floryn19, 08 May 2012 - 18:01.


#5
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Tu vrei sa faci chirpici?

#6
floryn19

floryn19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008

 buha, on 8th May 2012, 23:35, said:

Tu vrei sa faci chirpici?


Asta-i la misto, nu?

#7
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Nu a fost la misto! Din primele mesaje am inteles ca vrei sa faci caramizi iar dupa ce am vazut filmuletul m-am gandit ca poate vrei sa faci chirpi...

Dupa ce obtii forma nu vad unde le-ai putea "coace" la circa 1000*C.
Tu incerci sa faci economie tocmai la ce nu trebuie: structura de rezistenta!

#8
floryn19

floryn19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008
Am pus filmuletul ca sa arat cum ar trebui sa arate ''calupul'' care iese din presa. Am si o masa de taiere care taie caramizile la grosimea dorita. In legatura cu rezistenta...crezi BCA-ul e mai rezistent? Deoarece am vazut sute de case construite asa si nu au cazut.  
Arderea caramizilor nu e o problema. Eu as avea nevoie de ajutorul cuiva care a lucrat sau care are cunostinte despre asa ceva.

#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
La modul general, d.p.d.v. al rezistentei avem asa: caramida > bloc ceramic > bca.
Nu stiu caramizile tale unde se vor situa...

Tu nu ai cum sa faci ceva mai ieftin si mai bun decat marii producatori; ei au liniile de productie optimizate la maxim!


Totusi, daca iti faci singur caramizile, te rog sa faci poze si sa ne tii la curent!  :)

Edited by buha, 09 May 2012 - 17:34.


#10
go_cows

go_cows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2008

 buha, on 9th May 2012, 18:27, said:

La modul general, d.p.d.v. al rezistentei avem asa: caramida > bloc ceramic > bca.
Nu stiu caramizile tale unde se vor situa...

Tu nu ai cum sa faci ceva mai ieftin si mai bun decat marii producatori; ei au liniile de productie optimizate la maxim!


Totusi, daca iti faci singur caramizile, te rog sa faci poze si sa ne tii la curent!  :)
sunt sate intregi facute pe modelul asta dar acum nu mai sunt bune. cica.

#11
floryn19

floryn19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2008
Maine o sa un niste poze cu niste caramida mai veche daca gasesc prin hala. Stie cineva unde pot gasi o filiera (parte din fata a presei pe unde iese caramida) ?

#12
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 go_cows, on 9th May 2012, 19:41, said:

sunt sate intregi facute pe modelul asta dar acum nu mai sunt bune. cica.
Tehnologia mai avanseaza. Candva, traiam toti in pesteri, da pe urma ne-am mutat ca nu mai erau bune. cica :).
Nici caramida plina facuta de "profesionisti" nu se mai foloseste, deoarece nu izoleaza la fel de bine termic ca blocurile tip Porotherm.
Oricum, succes floryn 19. Sper sa poti duce la capat proiectul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate