Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

preluare regiuni din pagina HTML

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

Nu am prea multa experienta in HTML, dar am nevoie pentru un proiect sa preiau sectiuni absolut identice din situl clientului - site in general in HTML.

Am intrat in sursa paginii, dar nu stiu cum sa preiau formatarea textului (caractere, culori, font) - se poate face cumva automat sau unde trebuie sa ma uit eu?

Stiu ca e putin confuz, dar sunt foarte grabita caci mai am putin timp - asa ca multumesc mult de ajutor.

Ex. acum am nevoie sa preiau de pe situl unui aeroport englez RSS feedul, portletul de meteo si inca cateva. Va ajuta daca dau link?

Merci din suflet.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Va trebui să procesezi codul sursă cu biblioteca XML a limbajului folosit (de obicei bazate pe lxml) și să descarci imaginile și css-urile.

Asta după ce ai convertit eventuale inputuri html malformate în XHTML.

Extragerea unei secțiuni anume este banală apoi, folosind XPath. Va trebui să păstrezi însă secțiunea head.

#3
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Merci de raspuns... dar... n-am prea inteles.
Cum anume procesez codul sursa cu biblioteca XML a limbajului (HTML in cazul meu)? Imi poti da mai multe detalii, eventual sa ma trimiti spre un tutorial.
Imaginile stiu sa le descarc, dar cum descarc CSS-urile?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu cu HTML, cu un limbaj de programare. În HTML nu poți rezolva problema asta.

HTML e doar un format pentru documente, la fel cum .png e un format pentru imagini, de exemplu.

De fapt, în HTML nu poti rezolva probleme în general. În HTML poți să-ți tehnoredactezi documente, la fel cum le-ai tehnoredacta în word.

Diferența e că HTML e un format pentru web, word e un format pentru Microsoft Word.

#5
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View PostOriginalCopy, on 4th May 2012, 17:26, said:

Nu cu HTML, cu un limbaj de programare. În HTML nu poți rezolva problema asta.

HTML e doar un format pentru documente, la fel cum .png e un format pentru imagini, de exemplu.

De fapt, în HTML nu poti rezolva probleme în general. În HTML poți să-ți tehnoredactezi documente, la fel cum le-ai tehnoredacta în word.

Diferența e că HTML e un format pentru web, word e un format pentru Microsoft Word.

Sunt de acord cu ce ai spus, dar m-ai bagat complet in ceata. Pur si simplu nu mai inteleg nimic - ce pasi trebuie sa fac mai exact.

Hai sa luam te rog un site oarecare (http://www.edinburghairport.com/) - care sunt pasii ca sa obtin codul HTML al unei mici sectiuni - sa zicem un Latest news? Eu am nevoie de ceva similar sa fac.

Din ce am inteles eu: am nevoie sa gasesc stilul si formatarea (astea nu stiu de unde sa le iau) apoi daca nu-l pot prelua dinamic - creez un tabel si inserez fiecare link de mana peste backgroundul movuliu. Asa e?

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcastoras, on 4th May 2012, 16:37, said:

Sunt de acord cu ce ai spus, dar m-ai bagat complet in ceata. Pur si simplu nu mai inteleg nimic - ce pasi trebuie sa fac mai exact.

Hai sa luam te rog un site oarecare (http://www.edinburghairport.com/) - care sunt pasii ca sa obtin codul HTML al unei mici sectiuni - sa zicem un Latest news? Eu am nevoie de ceva similar sa fac.

Din ce am inteles eu: am nevoie sa gasesc stilul si formatarea (astea nu stiu de unde sa le iau) apoi daca nu-l pot prelua dinamic - creez un tabel si inserez fiecare link de mana peste backgroundul movuliu. Asa e?
Cum n-ai înțeles? Alege un limbaj de programare pe care îl cunoști, apoi ne punem problema căutării soluției.

Dacă nu cunoști niciun limbaj de programare, atunci va trebui să înveți unul mai întâi.

#7
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
OK, am notiuni de C++ si SQL. Am avut cursuri in facultate, dar de atunci nu prea le-am folosit.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
SQL nu e limbaj de programare. Deci C++. Va trebui să mai știi:

- să lucrezi cu biblioteci (linking, etc)
- opțional, dacă vrei procesarea automatizată și afișarea acelor date de pe celălalte site-uri direct în browserul vizitatorilor site-ului tău: să lucrezi cu o bibliotecă FCGI pentru C++ (fast cgi, găsești cu duiumul pe net)
- să înveți să lucrezi cu bibliotecile: curl, tidy, libxml, eventual wrappere ale acestora pentru C++, acolo unde ele sunt in C.

După ce ai toate aceste cunoștințe în trusa ta de scule, vei înțelege și răspunsul meu:

View PostOriginalCopy, on 4th May 2012, 16:05, said:

Va trebui să procesezi codul sursă cu biblioteca XML a limbajului folosit (de obicei bazate pe lxml) și să descarci imaginile și css-urile.

Asta după ce ai convertit eventuale inputuri html malformate în XHTML.

Extragerea unei secțiuni anume este banală apoi, folosind XPath. Va trebui să păstrezi însă secțiunea head.
și vei urma cele spuse pas cu pas.

Edited by OriginalCopy, 04 May 2012 - 16:52.


#9
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Imi pare rau, ma depaseste cu mult. Pana acum am putut lua frumusel codul cu copy paste, prelua backgroundul si reface - dar ce spui tu doar stiu ca exista :( nu sa si folosesc.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu stiu daca am inteles bine dar cred ca tu vrei sa faci preluarea manual, nu automat, corect?
in cazul asta foloseste Firefox cu pluginul FIREBUG, dai INSPECT din firebug la elemetul pe care il vrei, de exemplu acolo latest news este in

<div class="main-component">
<h2 class="main-component-header">
Latest news
</h2>

<p>
Headlines from Edinburgh Airport
</p>
....
....
....
....
</div>


In dreapta ferestrei firebug vei vedea css ul asa ca va trebui sa copiezi clasele si id urile din css ul ala in css ul tau. Vezi ca din moment ce css e in cascada e posibil sa aiba proprietati mostenite asa ca pe langa clasele si id urile prezente in html probabil o sa fie nevoie sa mai copiezi si altele.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Păi manual știe orice idiot...

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai el nu stie si din moment ce lua codul cu copy paste si css ul tot asa il vrea mai mult ca sigur.

#13
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Neata,

In primul rand, sunt o ea :). Nu lucrez ca webdesigner nici n-am intentia sa devin. Vreau doar sa preiau cat mai mult din layout, static sau cum e mai usor tinand cont ca nu lucrez pe asta ci doar acum a intervenit acest task.

Am incercat cu Firebug, dar m-am lovit de css - pe care nu reuseam sa-l preiau corect astfel incat sa obtin acelasi rezultat vizual. Deci, ca sa-mi fie usor, trebuie copiat din fereastra dreapta css-ul iar cat despre proprietatile mostenite, cum le pot afla? copia?

Daca vreti sa ma ajutati, multumesc daca nu, nu dar nu ma desconsiderati pentru asta.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu nu te-am desconsiderat fata. Chiar deloc.
In fereastra din dreapta firebug, acolo unde apare css ul apar in ordine inversa si proprietatie mostenite, inherited de la alte clase sau id uri
Dar dintre ele doar o mica parte sunt utile, vei vedea ca o parte dintre ele sunt taiate, asta inseamna ca au fost inlocuite cu proprietati noi.

Daca mai ai vreo intrebare intreaba pe caz concret, cred ca trebuie sa stii macar putin css ca sa intelegi cum se aplica descriptorii stia din css si cum se mostenesc de sus in jos...

RSS feedul se poate prelua usor sunt scripturi gata facute , unul bun e asta:  http://www.zazar.net...query/zrssfeed/

Edited by onlyone, 07 May 2012 - 11:20.


#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ai firebug. Muta-te pe tab-ul Net. Dai un CTRL-F5 pe pagina de pe care vrei sa copiezi layout-ul.
Muta-te pe tab-ul CSS (al 2-lea rand de tab-uri).
O sa vezi o lista cu toate fisierele .css folosite. Salveaza-le local.
Copiaza apoi bucata de HTML care te intereseaza. Ai grija sa pastrezi structura de-acolo pentru ca in CSS poti defini reguli care depind de structura in adancime a HTML-ului.
In head-ul documentului tau o sa trebuiasca sa incluzi CSS-urile alea pe care le-ai salvat mai devreme.
Dupa asta deschizi documentul in browser si te duci pe tab-ul Net, subtab-ul All. Dai un CTRL-F5 si vezi ce lipseste (404 response code, o sa fie evidentiate cu rosu liniile respective).
E posibil sa fie imagini de fundal folosite in CSS. Le aduci si pe alea local si modifici CSS-ul in asa fel incat sa fie corecte path-urile catre ele.

Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate