Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Deducere cheltuieli PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Nu inteleg de unde ai dedus partea cu "nu ai voie sa scrii cod". Daca eu scriu un script de 3 linii pentru reguli de mail, este software orientat client sau consultanta securitate IT?

Diferenta intre cele doua, in sensul excluderii 6201 de la taxarea la norma, este ca au vrut sa taxeze in sistem real activitatile generatoare de drepturi de autor. De fapt, toata clasa 62xx a fost scoasa initial in 10 dec 2012 de la norma, insa Varujan Pambuccian a reusit sa le explice tovarasilor ca nu toata lumea IT vinde licente si incaseaza drepturi de autor. Astfel, in 26 dec 2012 s-a revenit asupra listei de activitati la norma.

Insa acestea au fost circulare interne la Finante, nu scrie nicaieri care este diferenta exacta intre activitati. Eu cred ca, in cazul in care se pune problema, diferenta se va face la modul de facturare: daca vinzi licenta pentru un program este 6201, daca vinzi ore consultanta este 6202. Evident, in cazul consultantei, clientul are drepturi depline asupra "cod-ului".

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Se si mentioneaza in norme, pe langa CAEN si textul "Servicii executate in domeniul informaticii, altele decat cele care genereaza drepturi de autor sau drepturi conexe drepturilor de autor".

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2013 - 19:57.


#39
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005
Deja m-am ametit :)). Stiu ca atunci cand s-au schimbat codurile, la firma Nobel au fost unii pe PFA amendati tocmai din cauza ca scriau cod pe CAEN de consultanta. Dar eu sunt abia la inceput si deja am facut pe 6201- asa era specificat in contractul pe care l-am semnat. Sper sa fie ok :)

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai cand ai un contract din care rezulta "activitati de realizare a soft-ului la comanda" e normal sa fie CAEN 6201.
Dincolo de acest cod, grija la:

Codul fiscal said:

ART. 7 Definiţii ale termenilor comuni
(1) În înţelesul prezentului cod, cu excepţia titlului VI, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
1. activitate - orice activitate desfăşurată de către o persoană în scopul obţinerii de venit;
2. activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică într-o relaţie de angajare;
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplineşte cel puţin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru;
b ) în prestarea activităţii, beneficiarul de venit foloseşte exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă sau altele asemenea şi contribuie cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;
c) plătitorul de venit suportă în interesul desfăşurării activităţii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizaţia de delegare-detaşare în ţară şi în străinătate, precum şi alte cheltuieli de această natură;
d) plătitorul de venit suportă indemnizaţia de concediu de odihnă şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.
2.2. În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă, impozitul pe venit şi contribuţiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de către plătitorul şi beneficiarul de venit.  În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază

Edited by neagu_laurentiu, 11 December 2013 - 20:47.


#41
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005
Multumesc Laurentiu

#42
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Va cer sfatul cu privire la urmatoarea situatie:
Am achizitionat un tv si un telefon pe PFA, la sfarsitul anului trecut, ambele avand valoare mai mare de 2000 lei. Sunt obligat sa le pun ca mijloace fixe si sa trec amortizarea lor lunara ca si cheltuieli deductibile? Evident as dori ca sa le pun integral la cheltuieli pe anul trecut...

Multumesc

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pragul mijloacelor fixe e de 2500 lei. Sub acesta merge la obiecte de inventar si implicit pui toata valoarea pe cheltuiala direct, altfel prin calculul amortizarii lunare.

Edited by neagu_laurentiu, 07 January 2014 - 22:51.


#44
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi laurentiu, de mare ajutor mereu.

Firar telefonul e 2589 iar tv-ul e aproape 5000... ce durata de amortizare am pentru un telefon mobil si tv ? E vreo durata minima obligatorie ?

Edited by alinescoo, 07 January 2014 - 22:56.


#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cauta-le pe aici: http://contabilitate...jloace_fixe.pdf

#46
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Se pare ca ar fi minim 2 ani la telefon si 4 ani la TV... mi se pare aiurea ca simplu PFA sa nu imi pot scade cheltuielile.... pana de acum 4 ani nu o sa mai exist avand in vedere toate taxele si restrictiile din tara asta

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Treci pe cheltuiala dar nu toata suma acum, ci treptat (in functie de metoda de amortizare aleasa).
Pe de alta parte, PFA-ul nu e mai cu mot in raport cu alte forme de activitati economice.

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2014 - 00:05.


#48
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005
Salut,

Nu mai tin minte sigur, dar la infiintarea PFA a fost o intrebare legata de activitate la sediul social. Cumva daca am zis ca nu am activitate, e inutil sa deduc cheltuielile cu intretinerea? :))

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Hai ca m-a gasit si pe mine o curiozitate: daca am declarat ca la sediul social al PFA, adica casa in care stau (toata), am numai sediu de birou, pot sa imi deduc ceva cheltuieli cu utilitati? Am declarat ca activitatea o prestez la terti.

La benzina, sigur nu trebuie foaie de parcurs?
Asa auzisem.

#50
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005

View Post-Diana-, on 10 ianuarie 2014 - 15:04, said:

Hai ca m-a gasit si pe mine o curiozitate: daca am declarat ca la sediul social al PFA, adica casa in care stau (toata), am numai sediu de birou, pot sa imi deduc ceva cheltuieli cu utilitati? Am declarat ca activitatea o prestez la terti.
Aceeasi problema o am si eu :(

View Post-Diana-, on 10 ianuarie 2014 - 15:04, said:

La benzina, sigur nu trebuie foaie de parcurs?
Asa auzisem.

Daca masina e folosita DOAR de PFA, atunci trebuie foaie de parcurs.
Dar daca o folosesti si ca persoana fizica, nu e nevoie de foaie de parcurs, si poti deduce 50% din bonurile de benzina/cheltuielile cu masina, exceptie facand parca asigurarile - care nu pot fi deduse.
Mai nou cica nici nu e nevoie de factura pentru benzina, se emite factura doar daca valoarea e mai mare de 100 Euro/alimentare. Pe bon trebuie sa apara CUI-ul si nr masinii pe care ai contract de comodat.

Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati, sunt si eu la inceput si incerc pe cat posibil sa ma acomodez cu forma asta de PFA pe sistem real.

#51
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

View Postahyle-blue, on 03 decembrie 2013 - 10:09, said:

Va salut,

In curand o sa incep o colaborare ca si PFA si din cate am citit aici (si pe internet), pot deduce o parte din cheltuielile cu sediul social, 50% din benzina....
Nelamuririle la care sper sa ma puteti ajuta sunt:
1. La deducerea benzinei ai nevoie de foaie de parcurs?
2. Sediul social va fi pe intreg apartamentul - pot sa deduc toate cheltuielile?
2.1 Dar daca mai sta cineva cu mine pot sa deduc 80%, sau sunt obligat sa deduc 50-50?
3. Daca imi cumpar mobila, TV, echipamente electronice (cu legatura pe IT: TV pt conferinte, XBox pt dezvoltare jocuri), amenajez sediul social, pot sa le trec pe cheltuieli deductibile?
4. Telefonul e undeva la 300 RON/luna pe persoana fizica, il pot deduce ca si PFA prin contract de comodat?
5. Rata la apartament este de 312 Euro pe persoana fizica, pot sa deduc intr-un fel sau altul aceasta suma? Exclud varianta unui nou credit pe PFA ...

Multumesc

1. Da
2. Da
2.1 Nu te pune nimeni sa declari numarul locatarilor din apartament. Poti deduce integral. (sau fii mai explicit)
3. Daca se vor regasi in locatie (in caz de control), DA
4. DA
5. Nu cred ca ti se permite sa deduci rate existente de la banca, aici trebuie sa discuti cu un contabil care stie PFA.

Succes !

#52
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Poti sa iti iei smartphone pe PFA? Si daca da, in ce cuantum poti sa iti deduci cheltuielile?

Pe bonul de benzina, in afara de CUI e nevoie de numarul masinii? Posted Image

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Poti lua (nu fara numar) si deduce imediat daca se incadreaza la obiecte de inventar (sub 2500 lei) iar daca-i peste (intra la mijloace fixe) se va deduce trepate cu o durata de utilzare de prin niste cataloage.
La benzina nu trebuie trecut nr. masinii. Insa aici deduci 50% daca te incadrezi cu ea in ce spune codul fiscal (sunt si exceptii tot acolo).

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 16:25.


#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
N-am gasit in tabelul ala de la Laur nici info despre aparate foto.
Alea cum se deduc sau in cat timp se amortizeaza, stie cineva?

Laur, adica daca iau un smartphone, il deduc 100%? Da, o sa fie sub 2.500 lei, clar. :)
Ma speriasem cu benzina, am citit mai sus in post 50 ca e nevoie de nr masinii, iar eu toate bonurile le-am luat decat pe CUI, d-aia intrasem in panica. Posted Image

Multumesc mult, esti o adevarata comoara la propriu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate