Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#91
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
Probabil ca la spaniola au ajuns la "stadiul" in care nu se mai obosesc sa corecteze lucrarile studentilor, ca au altele mai importante de facut... Asteapta sa se termine sesiunea si dupa se uita cam la ce note au fost la celelalte examene, mai scad 2-3 puncte ca sa-si demonstreze nivelul superior de pregatire si exigenta si trimit tabelul cu note la secretariat... astfel nici studentii nu mai au cum sa ceara o discutie cu respectivul profesor ca sa i se explice eventual de ce a luat o anumita nota, asa cum e normal sa se intample la orice materie: profesorul este obligat sa discute rezultatele si subiectele examenului cu studentii sa le explice ce a punctat si ce a depunctat si sa raspunda eventualelor nedumeriri ale studentilor - repet la orice materie si la orice facultate!!!

Mi se pare efectiv o culme a nerusinarii şi dispretului fata de propria meserie si studenti, dar pana la urma si o incalcare grava a fisei profesionale, lucru ce ar trebui in conditii normale sa duca imediat la destituirea respectivilor profesori, acest mod de a da examene - activitatea de evaluare a studentilor fiind o componenta majora a procesului de invatamant.

Cum am mai argumentat in aceaste discutii, in privinta facultatii de spaniola cu ingaduinta putem vorbi de personalul facultatii, nicidecum de profesori! Probabil ca aici s-au strans mai multi pilosi de genul acestui caz prezentat de presa - profesoara hoata!

Edited by kantRO, 02 February 2013 - 15:21.


#92
borntofly

borntofly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2013

View PostLawOfNature, on 17 octombrie 2012 - 21:17, said:

Joya12 - bafta multa!
indeed prin Romania nu prea merita - dar daca nu ai $$$ sa mergi altundeva... welcome to the club!

http://unibuc.ro/facultati/
sper sa gasesti lamuriri pe aici pe site-urile facultatilor "specifice".

Idea e ca sunt sectii unde se accepta cu dosar - deci nu examen (gen portugheza, sau alte limbi mai putin cautate si mai "exotice")

Acolo unde se da examen se da la limba A examen la limba respectiva - deci tu la engleza A vei da examen la engleza
iar la limba B depinde - adica este posibil sa poti sa dai examen prin alta limba...
de genul daca la lb B iti alegi germana poti sa dai examen nu la germana (caci alegi B germana incepatori - deci se presupune ca nu sti lb germana) ci la romana... sau franceza.. sau alta limba...
dar asta trebuie sa te interesezi pe la facultatea aleasa.

eventual sa cauti un nr de telefon la Secretariatul Univ Bucuresti si cu "saru-mana" ....sa intrebi pe acolo.

prin primavara se tin "portile deschise" - adica poti veni (desigur asta daca esti din Bucuresti sau poti ajunge atunci) sa vezi cum se tin unele cursuri si seminarii - si ala e un moment bun de pus intrebari!

alt site - al Facult. de Limbi si Literaturi Straine Bucuresti
http://www.limbi-straine.ro/

daca vrei limba romana (adica Litere, desigur combinat cu engleza A sau B, deci engleza-romana sau romana-engleza ) - da la Literatura Universala si Comparata (LUC) - inteleg ca la Litere este singura care merita... restul sunt.. varza complet, total si absolut!

oricum totul e o mare salata in Universitate - nimeni nu prea stie nimic, nu exista ceritutdine ptr nimic, greu gasesti lamuriri ptr orice ar fi...
astia-s oamenii pe aici..

imi pare rau ca nu te pot ajuta prea mult - am incercat sa ma interesez, dar intre cei pe care-i stiu eu cam asta am aflat Posted Image


Buna! Sunt in clasa a XII a si as vrea sa urmez Limbi moderne aplicate din cadrul Universitatii Tehnice de Constructii Bucuresti insa nu am aflat  daca exista si modulul pentru pedagogic, poate ma ajuta cineva care a urmat aceeasi facultate.De altfel, cateva sfaturi mi-ar prinde foarte bine.

#93
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Asta ? http://fils.utcb.ro/

Nu exista specializarea aia la Constructii !!

Edited by neagu_laurentiu, 04 February 2013 - 16:55.


#94
borntofly

borntofly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2013

View Postneagu_laurentiu, on 04 februarie 2013 - 16:52, said:

Asta ? http://fils.utcb.ro/

Nu exista specializarea aia la Constructii !!


Nu, nu este aceea..
  http://dlsc.utcb.ro/  specializarea Traducere si Interpretare

#95
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ala-i master, dupa facultate. Mai trebuie sa treaca multa apa pe Dunare...

Legat de modul pedagogic, exista: http://dppd.utcb.ro/

Edited by neagu_laurentiu, 04 February 2013 - 17:53.


#96
borntofly

borntofly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2013

View Postneagu_laurentiu, on 04 februarie 2013 - 17:48, said:

Ala-i master, dupa facultate. Mai trebuie sa treaca multa apa pe Dunare...

Legat de modul pedagogic, exista: http://dppd.utcb.ro/


ok mersi...

#97
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@KantRo: singura materie de la spaniola unde profesorii "dau explicatii" dupa examen - adica iti arata lucrarea si poti sa ceri "lamuriri asupra notei" este literatura spaniola...
dar principiul de baza este ca mergi, profele te iau repede, vorbesc "de sus", vin cu explicatii pompoase din care nu pricepi nimic, iti spun ca trebuia sa scri mai la obiect sau sa extinzi mai spre general, in functie de ce "atitudine" ai adoptat tu la examen .... adica pe scurt, intri bou si iesi vaca!

#98
ZiZoo

ZiZoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2006
Buna,

Daca sunteti in cautarea unui job:
http://www.ejobs.ro/...english/549104/

Multumesc!

#99
kittyas

kittyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2013
As vrea sa merg la Limbi Straine -Limba araba ca specializare A. Aveti idee in ce consta examenul la engleza si cam ce se cere?

#100
Exaryez

Exaryez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2012
Tematica, plus informatii, in brosura din 2012 ( brosura pentru 2013 inca nu a aparut ).
http://www.limbi-str...a-teoretica.pdf

Modele de subiecte aici:
http://www.ciocp.ro/...nt/view/58/101/

Daca zici ca vrei la limba araba, vei da examen la Engleza B + inca o limba la alegere. Parca tematica-i aceeasi, dar dificultatea subiectelor e mai scazuta la B fata de A.

#101
kittyas

kittyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2013
Stie cineva programa pe 2013 la limbi straine?

#102
kittyas

kittyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2013
La engleza s-au dat si compuneri, din cate am vazut. Exista o tematica anume? In brosura nu se precizeaza decat bibliografia.

#103
kittyas

kittyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2013
Cat dureaza examenul de limba engleza la Facultatea de Limbi Straine?

#104
Anduca

Anduca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2013
Buna tuturor! Poate ca pare prea devreme sa ma interesez acum de asta, deoarece sunt abia in clasa a 11-a si deci mai am ceva pana la admitere, insa mi-e putin frica de faptul ca nu voi avea destul timp sa ma pregatesc pentru examen.Din 2014 imi doresc sa urmez si eu cursurile Facultatii de Limbi Straine de la Universitatea din Bucuresti si pentru asta m-am documentat serios de pe acum, deci stiu in mare parte detaliile esentiale, insa as dori niste pareri si de la cei care studiaza acolo.
Imi doresc sa dau la sectia de Filologie, Engleza-Franceza(inca nu sunt sigura de a doua limba) dar as vrea sa stiu de la cei care au trecut prin asta, in ce consta practic acest examen si cata pregatire(si de cand as putea sa o incep) este necesara pentru a trece.De asemenea, am vazut si acea brosura cu manualele si culegerile de pe care se lucreaza pt examen, constatand cu stupoare cat de multe sunt la engleza.Trebuie cumparate toate obligatoriu? As dori sa mentionez ca profilul de liceu pe care l-am ales e real, deci nicio legatura cu aceasta optiune viitoare a mea, pur si simplu realizezi ca e mai bine sa faci ce iti place si sa nu te mai complici cu materii pe care oricum nu le vei intelege, chiar daca te pacalesti de unul singur ca e invers. Posted Image

#105
ElenaAND13

ElenaAND13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2013
Buna! Sunt clasa a XII-a si as vrea sa urmez Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, Filologie, franceza-germana sau franceza-rusa, inca nu m-am hotarat. Am citit pe site-ul universitatii ca olimpicii pot intra fara admitere, iar eu am mentiune la olimpiada de franceza nationala de anul acesta. Pe site insa nu se specifica daca mentiunea asta ma scapa de admiterea la ambele limbi (franceza si romana, mi-as fi ales eu) sau decat de admiterea la franceza... Mai trebuie sa dau admitere la a doua limba? Am sunat la secretariat si tipa de acolo era total pe langa subiect...mi-a spus ca si olimpicii trebuie sa dea oricum admitere ca toti ceilalti... Ma poate lamuri cineva? Multumesc!

#106
ElenaAND13

ElenaAND13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2013
Imi poate spune cineva cum sta treaba la rusa, limba B? referitor la profi, cursuri...

#107
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View PostAnduca, on 22 aprilie 2013 - 20:44, said:

Buna tuturor! Poate ca pare prea devreme sa ma interesez acum de asta, deoarece sunt abia in clasa a 11-a si deci mai am ceva pana la admitere, insa mi-e putin frica de faptul ca nu voi avea destul timp sa ma pregatesc pentru examen.Din 2014 imi doresc sa urmez si eu cursurile Facultatii de Limbi Straine de la Universitatea din Bucuresti si pentru asta m-am documentat serios de pe acum, deci stiu in mare parte detaliile esentiale, insa as dori niste pareri si de la cei care studiaza acolo.
Imi doresc sa dau la sectia de Filologie, Engleza-Franceza(inca nu sunt sigura de a doua limba) dar as vrea sa stiu de la cei care au trecut prin asta, in ce consta practic acest examen si cata pregatire(si de cand as putea sa o incep) este necesara pentru a trece.De asemenea, am vazut si acea brosura cu manualele si culegerile de pe care se lucreaza pt examen, constatand cu stupoare cat de multe sunt la engleza.Trebuie cumparate toate obligatoriu? As dori sa mentionez ca profilul de liceu pe care l-am ales e real, deci nicio legatura cu aceasta optiune viitoare a mea, pur si simplu realizezi ca e mai bine sa faci ce iti place si sa nu te mai complici cu materii pe care oricum nu le vei intelege, chiar daca te pacalesti de unul singur ca e invers.

Faptul că facultatea asta te atrage (şi, presupun, că ai aptitudini specifice domeniului) nu prea contrabalansează, din păcate, gradul slab al eficienţei studiilor în cadrul acesteia. Dacă este însă ceea ce îţi doreşti şi consideri că îţi va deschide un drum profesional, ar fi bine, ca studentă, să încerci să profiţi cât mai bine de puţinii oameni care ştiu ce fac acolo (lectori, profesori) şi să alegi în cunoştinţă de cauză cu privire la orice aspect al studiilor (de exemplu, alegerea combinaţiei de limbi/a secţiei, a unei a treia limbi străine cât mai avantajoase etc. + dobândirea de informaţii/cunoştinţe în domenii conexe sau chiar urmarea în paralel a unei alte specializări/cursuri). Referitor la pregătirea pentru admitere, nu este prea devreme. Caută modelele subiectelor din anii precedenţi. Probabil îţi vei putea da seama la ce nivel te situezi în prezent şi la ce trebuie să mai lucrezi. Bibliografia/lista manualelor cred că e orientativă şi nu obligatorie.

View PostElenaAND13, on 08 mai 2013 - 09:32, said:

Buna! Sunt clasa a XII-a si as vrea sa urmez Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, Filologie, franceza-germana sau franceza-rusa, inca nu m-am hotarat. Am citit pe site-ul universitatii ca olimpicii pot intra fara admitere, iar eu am mentiune la olimpiada de franceza nationala de anul acesta. Pe site insa nu se specifica daca mentiunea asta ma scapa de admiterea la ambele limbi (franceza si romana, mi-as fi ales eu) sau decat de admiterea la franceza... Mai trebuie sa dau admitere la a doua limba? Am sunat la secretariat si tipa de acolo era total pe langa subiect...mi-a spus ca si olimpicii trebuie sa dea oricum admitere ca toti ceilalti... Ma poate lamuri cineva? Multumesc!

Rezultatul de la olimpiadă nu te va scuti de nicio probă de examen sau ce formă de admitere se mai foloseşte (interviuri, concursuri de dosare).

#108
Elena94

Elena94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013
Vreau si eu sa stiu daca e neaparat sa continui studiul limbii engleze daca dau examenul la romana si engleza. In brosura scria ca asa trebuie, dar pe listele cu cei admisi de anul trecut erau unii care nu aveau la sectia A sau B limba de la examen... :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate