Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#55
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Joya12 - bafta multa!
indeed prin Romania nu prea merita - dar daca nu ai $$$ sa mergi altundeva... welcome to the club!

http://unibuc.ro/facultati/
sper sa gasesti lamuriri pe aici pe site-urile facultatilor "specifice".

Idea e ca sunt sectii unde se accepta cu dosar - deci nu examen (gen portugheza, sau alte limbi mai putin cautate si mai "exotice")

Acolo unde se da examen se da la limba A examen la limba respectiva - deci tu la engleza A vei da examen la engleza
iar la limba B depinde - adica este posibil sa poti sa dai examen prin alta limba...
de genul daca la lb B iti alegi germana poti sa dai examen nu la germana (caci alegi B germana incepatori - deci se presupune ca nu sti lb germana) ci la romana... sau franceza.. sau alta limba...
dar asta trebuie sa te interesezi pe la facultatea aleasa.

eventual sa cauti un nr de telefon la Secretariatul Univ Bucuresti si cu "saru-mana" ....sa intrebi pe acolo.

prin primavara se tin "portile deschise" - adica poti veni (desigur asta daca esti din Bucuresti sau poti ajunge atunci) sa vezi cum se tin unele cursuri si seminarii - si ala e un moment bun de pus intrebari!

alt site - al Facult. de Limbi si Literaturi Straine Bucuresti
http://www.limbi-straine.ro/

daca vrei limba romana (adica Litere, desigur combinat cu engleza A sau B, deci engleza-romana sau romana-engleza ) - da la Literatura Universala si Comparata (LUC) - inteleg ca la Litere este singura care merita... restul sunt.. varza complet, total si absolut!

oricum totul e o mare salata in Universitate - nimeni nu prea stie nimic, nu exista ceritutdine ptr nimic, greu gasesti lamuriri ptr orice ar fi...
astia-s oamenii pe aici..

imi pare rau ca nu te pot ajuta prea mult - am incercat sa ma interesez, dar intre cei pe care-i stiu eu cam asta am aflat Posted Image

Edited by LawOfNature, 17 October 2012 - 21:21.


#56
joya12

joya12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2012

View PostLawOfNature, on 17 octombrie 2012 - 21:17, said:

Joya12 - bafta multa!
indeed prin Romania nu prea merita - dar daca nu ai $$$ sa mergi altundeva... welcome to the club!

http://unibuc.ro/facultati/
sper sa gasesti lamuriri pe aici pe site-urile facultatilor "specifice".

Idea e ca sunt sectii unde se accepta cu dosar - deci nu examen (gen portugheza, sau alte limbi mai putin cautate si mai "exotice")

Acolo unde se da examen se da la limba A examen la limba respectiva - deci tu la engleza A vei da examen la engleza
iar la limba B depinde - adica este posibil sa poti sa dai examen prin alta limba...
de genul daca la lb B iti alegi germana poti sa dai examen nu la germana (caci alegi B germana incepatori - deci se presupune ca nu sti lb germana) ci la romana... sau franceza.. sau alta limba...
dar asta trebuie sa te interesezi pe la facultatea aleasa.

eventual sa cauti un nr de telefon la Secretariatul Univ Bucuresti si cu "saru-mana" ....sa intrebi pe acolo.

prin primavara se tin "portile deschise" - adica poti veni (desigur asta daca esti din Bucuresti sau poti ajunge atunci) sa vezi cum se tin unele cursuri si seminarii - si ala e un moment bun de pus intrebari!

alt site - al Facult. de Limbi si Literaturi Straine Bucuresti
http://www.limbi-straine.ro/

daca vrei limba romana (adica Litere, desigur combinat cu engleza A sau B, deci engleza-romana sau romana-engleza ) - da la Literatura Universala si Comparata (LUC) - inteleg ca la Litere este singura care merita... restul sunt.. varza complet, total si absolut!

oricum totul e o mare salata in Universitate - nimeni nu prea stie nimic, nu exista ceritutdine ptr nimic, greu gasesti lamuriri ptr orice ar fi...
astia-s oamenii pe aici..

imi pare rau ca nu te pot ajuta prea mult - am incercat sa ma interesez, dar intre cei pe care-i stiu eu cam asta am aflat Posted Image


multumesc mult pentru ajutor!apreciez! eu , una, sunt din Bucuresti, asa ca, de indata de o sa fac rost de un orar al cursurilor de la Limbi Straine o sa dau o raita sa vad ce si cum.Orarul de la Litere este deja aparut pe net, si asupra lui nu imi fac probleme, cum ies de la liceu intr-o zi o sa merg si pe acolo.(banuiesc ca se poate intra la cursuri chiar daca nu este vreo ''zi a portilor deschise'')..Inca nu sunt hotarata.Multi imi spun sa aleg Limbi Straine, altii Litere, toti avand argumente evazive..In fine. :)

Thanks once again!:)

#57
Soophie

Soophie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2012
Buna! As vrea sa dau si eu la FLS,dar din cate am citit mai bine nu! La filo la engleza(A) cum e?Si la T si I se pot face A-engleza B-spaniola C-rusa? Multumesc :D

#58
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@joya12 - pe www.unibuc.ro pe undeva gasesti si orarul de la engleza.

dar oricum orarele sunt la toate sectiile afisate la viziere langa secretariate/catedre.
adica la engleza de exemplu il gasesti la sediul FLLS din Pitar Mos (e prin spatele Cinemaului Scala, daca sti, o strada mica paralela cu Magheru), la parter, langa chioscul portarului, vis-a-vis de catedra.
la spaniola, italiana, franceza etc gasesti orarele la Univ - sediul mare din Edgar Quinet - adica in spate la fantana de la Univ.
acolo o iei pe holul mare in stanga si la etaj 2, langa secretariat ai multe viziere - that is the place!

si da, la cursuri poti veni fara probleme - nu te intreaba nimeni de sanatate.
la seminarii in schimb nu prea se intra daca nu esti din grupa respectiva (se face prezenta, in plus profii cam stiu cine e din grupa si cine nu)  - doar la portile deschise se poate fara probleme.

chiar te sfatuiesc sa faci treaba asta...

@Soophie - pai cred ca daca te duci pe prima sau a 2 a pagina din acest topic ai sa vezi ce am scris acolo si in legatura cu engleza.
la FLLS - adica Facultatea de Limbi si Literaturi Straine - se face multa gramatica, sintaxa, morfologie etc (lingvistica mai pe scurt), dar si multa literatura (caci d-aia e si de Literaturi Straine, nu doar de Limbi) - si se fac si traduceri, sau curs practic cum e numit.
idea e ca e cam haos - scriam eu acum vreo 3 luni si am dat si exemple concludente.
a mai scris o persoana - spunea (foarte bine, de altfel) cum e cu salile mucegaite, cu mobilier vechi etc etc

dar nu e imens de rau - totusi se invata, daca se doreste.

problema cea mare e la spaniola - este catedra cea mai jalnica, dar si cu profii cei mai incompetenti, nedrepti si rau-voitori (scuze ptr limbajul dur, dar deja se ajunge la capatul rabdarii cu ei!)

nu inteleg ce vrei sa spui cu T si I...
dar se poate face A - engleza si B - spaniola (si la FLLS si la LMA)

limba C (a 3 a) se face cica doar in anul III si e curs facultativ....
in anul I si II nu se fac decat cele 2 alese, lb A si lb B

oricum si la alegerea in anul III a limbii a 3 a (facultative) exista o schema de urmat, nu poti alege orice, oricum
adica daca ai Lb A pe cele germanice (engleza, germana, neerlandeza, suedeza etc) nu poti alege de exemplu ca a 3 a limba sa fie o romanica (gen franceza, italiana, spaniola). Pe aceasi logica daca la Lb A ai romanice, la lb C tot din cele romanice vei alege.... si tot asa... practic limba A iti dicteaza posibilitatile limbii C.
de exemplu - tu faci limba A engleza si limba B spaniola - nu poti alege ca limba C in anul III limba italiana!!!!!!
poti doar sa alegi intre germana, neerlandeza, sudeza etc (alte "germanice")
sau daca ai ales limba A franceza si limba B germana - nu poti alege in anul III limba a 3 a engleza...
poti doar intre cele romanice sa alegi - adica italiana, spaniola, portugheza etc.

sort of clear?!

deci daca alegi lb. A - engleza si lb. B - spaniola nu sunt sigur ca-n anul III poti alege sa faci un semestru rusa....
nu cred, dar nu pot spune cu certitudine.
daca in schimb alegi limba A bulgara in anul III sigur poti alege rusa ca limba C :D

#59
Soophie

Soophie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2012
@LawOfNature - Ms mult pentru raspuns :D

#60
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Nu stiu daca am mentionat: au reinceput cursurile de psiho-pedagogie... probabil cei de la facultatea de Pedagogie au realizat ca era mai bine cand tineau ore, mai luau un ban... asa daca astepti sa vina lumea sa faca masterat la Pedagogie (2 ani separati, bani din buzunar) pentru a putea preda la scoala si liceu... pauza! putini se mai incurca cu asa ceva..
asa daca e in cadrul facultatii, pe langa cursurile normale, mai vine lumea, mai cu sila, mai injurand, dar vine...
oricum - organizarea cum era de asteptat - complet inexistenta.
sunt 1000000 de grupe, orarul varza ... nimeni nu stie nici pana la ora asta foarte clar cine unde e, cand are ore, unde si cu cine...
multi au vrut sa se retraga - dar nimeni nu stie cum se poate face acest lucru - asta incluzandu-i si pe profesorii de la Facultatea de Pedagogie care vin sa predea...
oricum noi astia din anul II care anul trecut nu am "beneficiat" de aceste "minunate" cursuri le recuperam acum, impreuna cu cei din anul I... claie peste gramada.
sunt grupe care din acest motiv au ajuns sa aiba in zilele de sambata ore de la 12 la 18 fara pauza....!
Posted Image
oricum la pedagogie e bine, nu se stie ce se va da la examen la final... caci la curs se bat campii cu spor... nu se preda nimic... si nici nu ni se spune de vreun manual ceva...ca ar exista...

Edited by LawOfNature, 30 November 2012 - 12:58.


#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLawOfNature, on 30 noiembrie 2012 - 12:56, said:

asa daca astepti sa vina lumea sa faca masterat la Pedagogie (2 ani separati, bani din buzunar) pentru a putea preda la scoala si liceu... pauza!
Nu stiu detaliile de acolo dar in legea invatamatului se spune asa: in cei 3/4 ani de facultate faci cursuri de pedagogie ce cumuleaza parca 30 credite si poti preda numai la scoli generale iar pentru liceu si mai departe neaparat master in specializarea studiata anterior + continuarea cursurilor de pedagogie pana la 60 credite (sau pe acolo).

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2012 - 13:07.


#62
Soophie

Soophie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2012
Au reinceput cursurile de psiho-pedagogie si la Traduceri ?:)

#63
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@Laurentiu: nu stiu cum e legea, de ce sa zic, nu am studiat-o. Dar noi anul trecut nu am facut cursul de psiho-pedagogie, desi era normal sa-l facem, altii inaintea noastra il facusera  - si atunci ne-a spus chiar decana de la noi ca nu se face (ma rog, acum putem spune ca nu s-a facut) pentru ca cei de la Facultatea de Pedagogie vor sa schimbe legea, cine vrea sa predea (in oricare forma de invatamant) sa faca master la ei.... si ne-a spus atunci ca nici nu se stie ce se va intampla pe viitor...
ca sa zic asa, viitorul a venit si cei de la F. de Pedagogie s-au razgandit - si au reintrodus cursurile de psiho-pedagogie in facultati.... iar noi acum evident ca trebuie sa recuperam si ce nu am facut anul trecut....

@Soophie: da, cred ca si la Traduceri au reinceput... daca anii trecuti (mai putin anul trecut) se tineau cursurile astea, acum sigur s-au reintrodus...
zic "daca se tineau" ca stiu ca de ex parca la LMA (adica Limbi Moderne Aplicate) nu se tin cursurile... sectia asta cica n-are a face cu profesoratul.... Posted Image
practic anul trecut nimeni nu a mai facut cursurile de psiho-pedagogie, si acum toate sectiile unde in mod normal se faceau cursurile au reinceput sa le faca...

Edited by LawOfNature, 30 November 2012 - 19:26.


#64
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Uite detaliile: http://www.uaic.ro/u...gogic/anexe.pdf
Si la UNIBUC departamentul specializat: http://www.dppd.ro/profil/index.html
De ce nu s-a facut nu stiu (poate trebuia sa bateti voi la usa departametului in cauza - desi alte facultati din universitate am vazut ca au in programa inclus asa ceva) dar legea-i demult in vigoare.

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2012 - 19:47.


#65
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@Laurentiu - multumesc pentru link-uri.
ce sa zic - totul frumos pe site-uri... vorbe mari, lozinci ca prin strainatate... "misiunea noastra", "organizat dinamic" etc etc.
realitatea insa este una extrem de ... locala!
si locala = balcanica = exact pe invers de ce scriu ei pe site-uri, prin brosuri etc.

nu s-a facut anul trecut ptr ca cei de la Pedagogie vroiau sa schimbe legea, modul de organizare etc.
nu le-a iesit => de anul asta au revenit la modelul "antic" si acum noi trebuie sa recuperam si ce trebuia sa facem anul trecut.

nu se bate la nicio usa a niciunui departament - Facultatea de Psihologie tine aceste cursuri si deci cei de acolo se ocupa de "organizarea" lor in cadrul altor facultati (cum ar fi la noi, la FLLS).
de fapt trebuie sa fie cum a fost anul asta - a fost afisat la secretariat in ce zile tebuia sa mergem unde si cu ce pentru a ne inscrie la modulul psiho-pedagogic.
ne-am inscris si dupa a aparut orarul la vizier. (inteleg de la colegi mai mari ca asa s-a facut mereu, doar nu anul trecut)

deci cum sa mergem noi (si care noi? sute de studenti ai FLLS-ului?!?!) sa batem la ce usa?

oricum, dupa cum spuneam mai sus: anul trecut, prin noiembrie, o colega a intrebat-o "public", adica la curs, pe Doamna Decan (anul trecut era o doamna decan, inteleg ca nu mai e ea acum) care e treaba cu pedagogia, de ce nu am fost instiintati cand se tin orele, unde, cum ne inscriem etc
Iar Doamna Decan ne-a spus, sus si tare, pe loc, ca: "Anul acesta (i.e.: 2011-2012) nu se vor face cursurile de psiho-pedagogie ptr voi care sunteti anul I, deoarece Facultatea de Psihologie doreste sa faca niste schimbari. Nu stim daca se vor mai face cursuri de pedagogie in cadrul ciclului licenta, nu avem aceasta informatie. Insa este clar ca anul acesta voi cei din anul I nu aveti acest modul ....."
ma rog, decana ne-a vorbit mult... dar concluzia asta a fost ca anul trecut cei de anul I nu au facut acest modul.
Si nu, nu ni s-a spus ca trebuie noi sa mergem sa facem demersuri - lucru pe care daca ni-l spunea secretara (prin sefii de grupa, sau postat pe net, sau afis la vizier) sigur mergeam, sau daca ne spunea decana in ziua respectiva...

deci cam asta e - nu s-au tinut ore anul trecut ptr ca Facult de Psihologie avea niste scheme...
nu le-au iesit schemele si prin urmare anul asta noi "platim" => avem orarul incarcat din cauza ca trebuie sa recuperam ce nu am facut anul trecut.

si da, prezentarea DPPD este frumoasa - dar ramane doar la nivel de site.
ca la noi, de fapt - pe afara e vopsit gardul....

Edited by LawOfNature, 03 December 2012 - 13:52.


#66
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
A fost o chestie locala la voi. Daca stiati legea mergeati cu ea si-i intrebati de sanatate. Bine ca s-a rezolvat.

#67
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Cu certitudine stiind legea esti mai informat si iti este mai bine - asta e o regula de aur in viata.

pe de alta parte nu inteleg de ce noi, studentii, trebuie sa mergem cu legea in brate sa-i intrebam de sanatate pe profesorii sau pe cei ce trebuie sa ne ofere si organizeze cursurile pe care in mod normal ar trebui sa le primim, de ce sa ne "luptam" sa primim ce e normal sa primim, de ce nu pot fi lucrurile organizate in mod firesc, in conformitate cu normele, legile, programa scolara etc?!?

Cred ca daca fiecare si-ar face treaba am fi mult mai ok cu totii - si treaba studentului e sa vina la cursuri si sa invete, treaba profesorului sa predea si sa se ocupe de acele aspecte organizatorice care sunt trecute in fisa lui/ei de post, treaba persoanelor de la secretariat si administratie este sa organizeze si sa informeze etc.

dar ca la noi - ca sa obti ceea ce e al tau trebuie sa te inarmezi cu legea si sa mergi sa tragi de maneca pe cei platiti sa iti dea ce e al tau!

Edited by LawOfNature, 03 December 2012 - 18:44.


#68
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
Intr-adevar, cum spune si LawOfNature este aberant sa pretinzi studentilor sa aiba pregatire juridica pentru a putea participa la cursurile la care au dreptul sa participe! Ca sa nu mai vorbim de faptul ca un demers de acest tip - respectiv sa te duci la conducerea facultatii sa ceri respectarea legii - nu-ti poate aduce ca student decat necazuri: m-as mira ca un student care se duce cu legea in mana la decan sa mai apuce sa-si dea licenta, pentru ca asta e realitatea: cam toti profesorii sunt blazati si dezinteresati de procesul de invatamant in sine, singurul lucru care-i inetereseaza este sa-si pastreze postul, sa-si ia salariul si sa aiba cat mai putina bataie de cap. Orice student care-i "deranjeaza" din nepasarea lor este privit efectiv cu dusmanie. Iar cel mai bun argument pentru aceasta afirmatie este chiar aceasta discutie: vad ca studentii facultatii de spaniola n-au facut sesizari pe la decan sau la conducerea Universitatii preferand sub protectia anonimatului sa-si verse naduful aici, desi din ce citesc au fost de multe ori efectiv umiliti! Au simtit cu siguranta ca o plangere la decan ar echivala cu imposibilitatea obtinerii licentei, pentru ca toti "dascalii" formeaza un cerc inchis in care se intra doar prin "recomandari" solide!
Oricine a trecut prin facultatile de stat stie cat de rauvoitoare sunt secretarele, personalul de la contabilitate ca sa nu mai vorbim de decani, sefi de catedra si alti "dascali" cu functii administrative(in paranteza fie spus, aceste functii sunt platite suplimentar destul de bine). Incercati sa obtineti o foaie matricola, o adeverinta cu notele obtinute, sau o simpla adeverinta ca sunteti integralist si veti vedea cu cata scarba si dispret veti fi tratat prin secretariatele facultatilor...
In cazul discutiei referitoare la cursurile de psiho-pedagogie, consider ca normal ar fi ca si cei care tin cursurile de la respectiva facultate, sa-si afiseze programul si conditiile de participare, nu sa se bucure doar ca au studenti putini ca sa nu aiba bataie de cap... Lor din comoditate le e lene sa trimita situatiile la mai multe facultati si de aceea prefera sa se faca ca ploua... De multe ori tot studentii trebuie sa alerge dupa ei sa se "roage" sa le fie trecuta nota, sa li se faca dovada ca au creditele respective, astfel incat de multe ori un astfel de curs se transforma intr-un adevarat calvar pentru studenti.
Din pacate asa se prezinta invatamantul in Universitatea Bucuresti, ce-o fi prin alte universitati...

Edited by kantRO, 03 December 2012 - 23:02.


#69
Elena94

Elena94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013
Imi poate explica cineva cum se face admiterea la Limbi Straine, Univ. Bucuresti? Am vazut listele cu cei admisi, si la multi dintre ei aparea in rubrica cu examen scris o limba care nu se regasea si printre specializarile A sau B..si nu inteleg de ce. Ajutati-ma, va rog..

#70
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@Elena94 - acestea sunt din marile si nerezolvatele mistere ce apar adesea pe la Univ Bucuresti - in special la Limbi Straine...
cel mai bine mergi si intrebi la secretariat (si daca doamnele de acolo sunt bine dispuse in ziua respectiva, poate chiar afli ceva...) - secretariatul e la Universitate - Edgar Quinet, cum intri in holul mare faci stanga si urci la etajul 2 - o usa pe stanga... programul e de luni pana joi de la 10 la 12... (parca, daca nu de la 12 la 14... mereu schimba orele)

oricum se intampla chestii din astea... sa te trezesti trecut la alta limba...
de exemplu (eu sunt omul exemplelor concrete) - tu te inscrii la admitere la engleza (lb A) cu franceza (lb B) - dai examenele...
la engleza intri... la franceza nu.... dar ai picat cu o nota cat de cat...
dar la sectia "Limba papuashilor" (nu exista, zic si eu asa...) nu s-au completat locurile...
foarte frumos - s-ar putea sa te regasesti inscrisa pe liste la limba papuashilor (lb B) ... si daca vrei ramai la ei, daca nu... mai incearca si next year...

dar cel mai bine te (ne)lamuresti la secretariat....

revenind la subiectul meu preferat - limba spaniola in cadrul Univ Bucuresti....

am mai vorbit de Dl Lupu... Coman Lupu...
seful catedrei de limbi ibero-romanice...
(si prin urmare si al departamentului de spaniola)
mare om, mare caracter - genul care face glume si toti trebuie sa rada... dar daca mergi sa vorbesti ceva cu el (ceva srios,tu fiind student si prin urmare nu-ti permiti sa faci glume cu Dl Lupu) te mustra si-ti spune ca nu e ok si ca ce-i oare de capul tau?!?

anul trecut la ultimul curs - joi de la 8 dimineata...
Domnul profesor a aparut la 9:45 (adica zece fara un sfert) - a facut lista de prezenta (deci studentii care au stat de la 8 la 9:30 si au plecat crezand ca nu mai vine si-au luat o mare tzeapa) si dupa ne-a urat sarbatori fericite.... la final ne-a spus ca ne trimite via email suportul de curs (ca sa putem invata klumea, caci la cum [nu] tine el cursurile....) pana in Craciun!

trece anul - nici un email de la Dl Lupu.
luni 7 ianuarie - cu 3 zile inainte de examen (unii dintre noi il avem acum in presesiune/final de semestru) - Dl Lupu trimite materialul ptr studiu!
frumos! sublim chiar!
luati de aici 45 de pagini de teorie gramaticala pura si de luni pana joi bagati mare!

vine si ziua examenului - examenul este de la ora 10 la 12.
Dl Lupu apare la 10:20 si incepe examenul de la 10:30 ... la 11:50 ne cere foile!

2 subiecte la acest examen - doar ca al 2 lea subiect nu se regaseste in materia "predata" si nici in suportul de curs trimis via email de catre Dl Lupu...
nu conteaza!
"pai da' astea-s notiuni pe care le stiti de la cursul practic ... sunt notiuni de gramatica, in general!"

ca sa intelegeti (iar cu un exemplu concret): este ca si cum ai fi student la Facultatea de Matematica... si la un curs de matematici superioare profesorul iti da ca subiect la examen Teoria lui Pitagora - enuntati-o si demonstrati-o!
pai da - Teoria lui Pitagora o stim cu totii de la scoala generala... dar sincer, o stim in mare... care o mai stim...
un student la mate ar putea sa se strofoce sa dea un enunt aproximativ si sa incerce o demonstratie relativa... dar totusi!!!!!
una este sa "citezi din cultura generala" si alta este la un examen la o materie sa scri un subiect...

pai Dl Lupu cum apreciaza cele scrise la punerea notei?!? cum va corecta? care este standardul pe care-l va aplica, devreme ce el nu a predat asa ceva la curs...
de unde stie el ce s-a facut din "gramatica, in general"  in anul I, fiecare grupa cu alt profesor/profesoara...?!?!

noi, baftosii care am avut-o pe Silvia Stefan, nu am facut subiectul acesta! caci Doamna Stefan ne-a spus ca avem un mare tabel in carte si trebuie invatat pe de rost - "nu este nimic de explicat la el! Trebuie memorat ca atare!"

si anume ma refer la: trecerea din vorbirea directa in cea indirecta...
da - este o chestiune generala de gramatica - sunt niste reguli pe care le inveti la un moment dat la un curs practic de gramatica si dupa.... cand te lovesti de asta la nivel practic, la traduceri sau compuneri, fiecare cu ce stie...
bun - dar la un curs de sintaxa, de teorie a sintaxei - cum vei aprecia ce a scris studentul?!
caci la nivel teoretic toate verbele la toate conjugarile se pot trece din vorbirea directa in indirecta - si exista reguli....
dar la cursurile practice profesorii adapteaza .. in sensul ca daca studentii nu au invatat toate timpurile,profii predau trecerea din vorbire directa in indirecta doar ptr timpurile pe care studentii le-au parcurs...
normal - daca tu ai invatat, si se presupune ca sti sa folosesti, doar prezentul, viitorul si conditionalul simplu, si din trecut doar imperfectul si perfectul simplu - atat iti va preda si la "trecerea din vorbirea directa in indirecta" (la un curs practic)...
caci asta inseamna curs practic - adica bagi teoria in functie de practica!
in plus predarea teoriei la cursurile practice se face folosind un limbaj mai putin "elevat", in sensul ca teoria este extrem de simplista, limbajul folosit nu este neaparat cel "oficial", termenii folositi (cuvintele) sunt adesea din "limbajul vorbit, comun", adica nu sunt termeni folositi de teoreticieni in cartile de gramatica... de fapt la cursul practic ti se arata prin (multe) exemple cam ce ar trebui sa fie la nivel teoretic, dar intr-o forma schematica... (bine, in cazul in care profesorul sau profesoara se deranjeaza sa vina la curs si sa faca ceva... nu este cazul Silviei Stefan!)

la un curs teoretic (cum este cel al Dlui Lupu) se face doar teorie gramatcala!
(exemplele sunt putine si vin doar pentru a completa teoria, care este una "oficiala")
iar la un astfel de curs dai tot ce tine de teoria pe care vrei s-o parcurgi.... cu termenii consacrati, cu mici exemple, dar fara sa intri in problemele practice...
este ca diferenta intre un curs (teoretic) si un seminar (practic)

a se mentiona - la seminarul care tine de acest curs teoretic la Dlui Lupu nu s-a facut partea cu trecerea din vorbirea directa in indirecta!!!

oricum - deci concluzia: departamentul de spaniola este varza!
problema este ca profesorii sunt ipocriti, nu isi fac treaba, ii zapacesc pe studenti cu lipsa lor de organizare, ii umilesc adesea pe studenti, iar la examene au pretentii nerealiste!

Din pacate nu pot decat sa ma repet: ocoliti limba spaniola la Universitatea Bucuresti!
vreti sa faceti spaniola?!?!? mergeti la alta Universitate (din Bucuresti => privata, sau din tara, sau care aveti $$$ chiar din afara)
aici la Universitatea Bucuresti, cel putin la Departamentul de Spaniola, nu veti invata decat cum este sa fi injosit pe timpul, energia si uneori (de cele mai multe ori) chiar pe banii tai (ai parintilor)!

#71
Soophie

Soophie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2012
Din ce in ce sunt mai dezamagita in privinta acestei Universitati-spaniola! Nu inteleg de ce nimeni nu face nimic pentru a imbunatatii conditiile si de asemenea de ce acesti profesori nu sunt dati mai repede afara din inst.!!!

#72
Elena94

Elena94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013
Multumesc pentru raspuns, LawOfNature, m-am lamurit intre timp. Nu vreau sa fac spaniola, nu e o limba avantajoasa dupa parerea mea, vreau la sectia d rusa, iar examen o sa dau la engleza-romana. Iar la limba B as vrea engleza; am inteles ca daca se da examen la o limba straina si limba romana, e obligatoriu sa se faca in continuare acea limba straina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate