Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#37
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007

View PostLawOfNature, on 6th June 2012, 01:54, said:

documentul din attach se afla de cateva zile la Universitate la etajul 3 (vizier)...
se pare ca niste colegi de la anul 2 au avut si ei probleme la examen cu Dna SS...
ma gandesc ca probabil ei nu au avut cursurile cu ea... insa au avut ghinionul ca ea sa vina sa ii supravegheze la examen... si nefiind obisnuiti cu stilul ei caracteristic au fost shokatzi!
pentru noi cei din anul 1 care facem cu ea cursul de gramatica din octombrie 2011 deja lucrurile trecute pe hartie(intarziere, examen de o ora in loc de 2, tzipete etc) sunt lucruri la ordinea zilei...
recunosc noua nu ni s-a intamplat sa vina sa fumeze in sala (stim ca fumeaza) - dar cred ca asta este una din problemele cele mai marunte.. fata de faptul ca ridica vocea amenintzator, ca intarzie cate o ora pana si la examen, nu numai la cursuri etc etc..

oricum colegul/colega care a scris acest protest sa se considere norocos/norocoasa... note de 7 si 8 - este clar ca nu au avut-o pana acum ca profesor (sau ca profesor care a corectat) - pai la nivelul de incepatori la gramatica nota 8 este echivalentul unui 10..
o singura data semestrul trecut o colega (care facuse ore la Institutul Cervantes inainte de a incepe facultatea) a luat 9 la examen la gramatica...
vreo 2 alte colege (tot asa, venisera totusi cu niste cunostinte la activ... nu din cei ce am venit de la zero) au luat semestrul trecut 8...
si in rest.. pai cam de la 6 in jos...

Insa ceea ce apare scris pe aceasta hartie este adevarat!
aceasta este atitudinea Doamnei in cauza...

si o mica remarca - se prea poate persoana care a scris sa fie incadrata la Litere - in cazul in care Limba A este Limba Romana, atunci studentul apartine Facultatii de Litrere, chiar daca este obligat sa-si ia la Limba B o limba straina (evident nu poti studia si la Lb A si la Lb B tot romana)


Ce mi se pare mie mai revoltator este atitudinea celorlalte cadre didactice din catedra... vad ca studentii au ajuns sa faca un fel de actiuni "secrete" de rezistenta impotriva acestor profesoare care au o atitudine incalificabila pentru un cadru didactic al Universitatii... Dar exista si un sef de catedra, un decan al facultatii etc... nimeni dintre cadrele didactice nu observa cum isi desfasoara activitatea aceste profesoare!?!? NU exista un colectiv de catedra in care sa se discute planuri de invatamant sau ceva asemanator!?!?!? Cand ii vezi pe la tv toti se dau "dascali" si-si plang de mila pentru salarii, dar in practica se vede totalul lor dezinteres si fata de studenti si fata de invatamantul pe care pretind ca-l "slujesc" cum ii tot vad pe la emisiunile tv ca se exprima pompos... Este foarte semnificativ faptul ca respectivul document nu este semnat, ca a fost pus la avizier in loc sa-i fie dat personal decanului si sa se solicite un raspuns tot in scris referitor la problemele semnalate... Asa se face ca de la an la an diplomele universitatii sunt tot mai devalorizate iar nivelul studentilor tot mai scazut... Ce sa mai zici cand auzi ca o profesoara are ca metoda de predare trimiterea unui email in care li se indica studentilor ce au de citit iar la curs refuza (probabil pentru ca nici ea nu stapaneste materia) sa discute materia...

#38
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@KantRo: Catedra de spaniola stie de aceste aspecte semnalate in "protestul anonim" dar si de cele semnalate de mine aici pe net..
in primul rand sunt fete studioase in grupa care atunci cand pot isi mai spun of-ul pe la alte cursuri (asta chiar din semestrul 1, dar si acum in semestrul 2) - profesorii par ca empatizeaza, sunt si ei revolati pe moment...si dupa.. "ramane cum am stabilit"..

o colega de la alta grupa, care nu face cu SS ore, ne-a spus ca profesoarele ei de la gramatica si comunicare sunt foarte enervate pe ea, caci in ritmul lui SS - adica "trimitem pe email cerintele, studentul sta acasa si invata si noi bifam saptamanal cate o unitate, nu conteaza cat de mare este sau cat de greu materialul prezentat" - pai noi am ajuns deja sa facem 7 unitati (5 unidades+2 recapitulari) intr-un semestru, in timp ce altii au facut 3 unitati (fara recapitulari)... caci unitatile pe semestrul 2 sunt mult mai complexe si o unidad se poate face, in mod normal, ptr ca lumea sa inteleaga, si in 3 saptamani, cu predat la curs si explicatii si facut de exercitii - deci profesori care fac asa pica prost la sedintele de la catedra.. caci SS vine si se lauda ca ea la noi la grupa a ajuns la Unitatea X... in timp ce altii sunt mult in urma.. si deci sunt colegi de-ai ei care se intreaba cum de SS poate preda asa repede... caci nu e posibil.... dar nimeni nu-si pune problema de ce la alti profesori studentii au note in medie de 8-9, iar la grupele lui SS media este de 6 in general...
si colegii de la celalalte grupe care nu fac cu ea dar stiu de la noi care e situatia comenteaza pe la cursuri si seminarii - practic toti de la spaniola numai de asta vorbesc, chit ca fac sau nu ore cu ea.. este topic-ul cel mai discutat!

chiar si la sectia de engleza este cunoscuta "criza de la spaniola" - avem profesori de engleza care ne plang de mila ca am mers la spaniola...

insa pe nimeni nu intereseaza - de aceea si "strigatul de ajutor" al colegilor care au pus "anonima" si intrebarea daca profesorii ne respecta pe noi studentii - caci raspunsul este evident nu, cei de la catedra de spaniola nu au niciun respect pentru studentii lor!

cat despre salariile lor mizere - nu traiesc din salarii - SS are niste haine pe ea... imi spunea o colega ca recunoaste firma Desigual...
o firma la care un t-shirt este in jur de 500 de lei...

oricum de-a lungul celor 2 semestre SS a fost de cateva ori in Spania cu treaba... cu traduceri pentru Uniune...
ne-a spus ea cu gura ei....
acum nu stiu cat or costa hainele ei (desi arata intr-un mare fel), dar cand mergi cateva zile pe luna la Madrid sa faci traduceri ptr UE ... nu prea stai in salariul de la Universitate...
ala e asa... bani ptr cafele...
probabil da bine la CV sa fi profesoara la Universitate... caci altfel nu vad de ce vine sa predea la noi, caci se vede ca nu-i place, n-o intereseaza si nici nu are talent didactic...

oricum este clar ca dintr-un motiv sau altul SS trebuie sa ramana angajata a Universitatii - deja este de notorietate delasarea ei, insa nimeni nu face nimic!

iar atmosfera este una de teroare - toti care o avem ca profesoara la diverse cursuri (caci nu tine numai cursuri de gramatica) suntem terorizati de ea...
si cum sa nu fim? daca o intrebi ceva urla, isi bate joc de noi, face misto de noi pe la cursuri si la examene...
daca ne plangem altor profesori nu se intampla nimic...
pai concluzia care este?
ca ea e Dumnezeu aici...nu?!
si atunci e normal ca protestele sa fie anonime...

in plus in general la cursurile de spaniola asta e lozinca:"o sa picati in masa!", "o sa va para rau ca ati venit aici!", "la anul veti fi jumate din cati sunteti acum"
si cand profi spun lucruri din astea se vede satisfactia pe chipul lor - ai spune ca suntem dusmanii lor si ca am venit aici sa le facem rau si abea asteapta sa scape de noi!
ma intreb cum ar fi daca nu ar mai avea studenti? oare ar fi mai fericiti?

Edited by LawOfNature, 12 June 2012 - 15:05.


#39
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Buna din nou! Asa numita profesoara SS preda doar la filologie? sau si la alte profile? Poate am noroc si nu dau de ea  :confuzzled: Multumesc!

#40
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012

View Postlittlesunray93, on 17th June 2012, 23:04, said:

Buna din nou! Asa numita profesoara SS preda doar la filologie? sau si la alte profile? Poate am noroc si nu dau de ea  :confuzzled: Multumesc!


Nu stiu ce sa zic... se poate sa predea si la alte "sectii" din cadrul Spaniolei - cum ar fi Limbi Moderne Aplicate sau STIT...
oricum nimic nu e batut in cuie - adica sa zicem daca a predat anul asta doar la Filo nu inseamna ca din toamna nu poate sa tina ore si la LMA... sau STIT....
adica ei pe acolo se mai schimba, isi mai tin locul unu altuia.. etc...
de ex la o alta grupa de la Filo profa nu a mai putut veni din semestrul 2 si atunci un alt prof, care tinea ore la alte grupe/sectii a venit s-o suplineasca...

oricum numele ei este trecut in documentul acela anonim care apare in attach-ul dat la un mesaj de-al meu de acum vreo 2-3 saptamani...
si poti eventual sa intrebi la secretariat daca stiu ce profesori o sa aveti (ea nu tine numai ore de gramatica, ci si de literatura... din cate am auzit de la vreo 2 profe colege d-ale ei...)

ca sa nu zic ca la gramatica daca iti pica ea, poti sa te "muti" cu orele - doar cele de gramatica, la alta grupa..
o colega asa a facut in 1 semestru - nu putea sa vina la orele ei ptr ca lucra part-time si trebuia sa fie la job exact atunci cand aveam ore cu ea.. asa ca se ducea la alta grupa la ore, a dat examen cu proful de la grupa aia... no problem....
(acu ne pare rau la toti ca nu am facut asa!!!!!)
dar saraca tipa nu si-a dat seama si in semestrul 2, schimbandu-se orele din orar, a venit inapoi cu noi toti din grupa ei, la orele lui SS si la examenele cu SS... examene de o ora in loc de 2 si de teroare...
si se plangea colega asta ca ce bine a fost pe semestrul 1 dincolo si cat de "desteapta" a fost de s-a intors aici....

ma rog, ea e si mai timida si nu ne-a intrebat pe noi cum e la gramatica... ii spuneam noi sa stea acolo unde a fost pe semestrul 1 ca statea bine!!!

deci poti si tu sa ceri, spui ca nu poti ca in zilele X la orele Y ai job, si ceri la gramatica sa mergi la alta grupa... si gata!
(nu trebuie sa te muti cu totul din grupa, doar la orele alea...)

deci bafta!
sper sa nu ai "norocul" s-o cunosti... cel putin nu ca profesoara...
iar noi tot speram ca poate de la anu..... desi slabe sperantze...

#41
alinan22

alinan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2012

View Postlittlesunray93, on 18th May 2012, 14:50, said:

Eu optez pentru spaniola avansat si as vrea germana incepator. Vreau germana pentru ca e o limba mai grea si nu foarte cunoscuta,tinand cont de dificultatea ei.Nu stiu cum e la germana, din cate am inteles niciunul dintre voi nu a ales-o dar poate ati auzit ceva de la colegi, profesori etc. M-ar interesa cum se preda si daca intr-adevar te ia de la zero. M-ar ajuta foarte mult sa stiu ceva si sa-mi fac o idee ca sa ma hotarasc, poate pana la urma aleg franceza, daca e posibil la nivel de incepator.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!


ps: LawofNature, stiu de "Portile Deschise" si as fi venit cu cea mai mare placere insa nu sunt din Bucuresti, sunt din Bacau si ar fi fost destul de greu sa ajung,mai ales ca inca nu am terminat scoala si ma pregatesc si de BAC.
Ce vroiam sa va mai intreb: la inscriere la facultate, trebuie sa ma prezint personal sau se poate duce altcineva care e in Bucuresti sa-mi depuna dosarul? Ati prins loc la buget si implicit loc la camin? Si daca da, care e modalitatea de repartizare a locurilor la camin? Se ia in ordinea mediilor in functie de facultate sau se face un clasament cu mediile cele mai mari obtinute la admiterile de la toate facultatile din cadrul Universitatii?


Buna seara!Ma scuzati ca intervin, dar as avea si eu o intrebare in legatura cu acest subiect, pentru ca de pe site-ul facultatii nu am inteles foarte multe. :confuzzled:
Daca dai la specialitate A limba spaniola si specialitate B limba germana, nestiind o boaba de germana :thumbdown: , in ce va consta examenul de admitere?

In brosura de admitere scrie urmatoarea chestie: "SPANIOLĂ 3 ani-O probă scrisă cu două discipline", deci m-ar interesa sa stiu care sunt acele discipline, in afara de spaniola?

Multumesc mult! :worthy:

#42
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012

View Postalinan22, on 23rd June 2012, 02:48, said:

Buna seara!Ma scuzati ca intervin, dar as avea si eu o intrebare in legatura cu acest subiect, pentru ca de pe site-ul facultatii nu am inteles foarte multe. :confuzzled:
Daca dai la specialitate A limba spaniola si specialitate B limba germana, nestiind o boaba de germana :thumbdown: , in ce va consta examenul de admitere?

In brosura de admitere scrie urmatoarea chestie: "SPANIOLĂ 3 ani-O probă scrisă cu două discipline", deci m-ar interesa sa stiu care sunt acele discipline, in afara de spaniola?

Multumesc mult! :worthy:

Depinde la ce sectie vrei sa te duci. La filologie ai o gama mai variata de limbi pe cand la Limbi moderne aplicate sau la Traducere si Interpretare ai o gama limitata. Iti las un link, citeste cap-coada ce e aici, si apoi daca ai neclaritati revino si te ajut cu cea mai mare placere;;)
http://www.limbi-str...a-teoretica.pdf

#43
alinan22

alinan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2012

View Postlittlesunray93, on 23rd June 2012, 20:56, said:

Depinde la ce sectie vrei sa te duci. La filologie ai o gama mai variata de limbi pe cand la Limbi moderne aplicate sau la Traducere si Interpretare ai o gama limitata. Iti las un link, citeste cap-coada ce e aici, si apoi daca ai neclaritati revino si te ajut cu cea mai mare placere;;)
http://www.limbi-str...a-teoretica.pdf

Am sunat astazi la secretariatul facultatii si mai mult m-am enervat.Aiuritul(nu pot sa-l numesc altfel  :notangel: )  care mi-a raspuns, cu cel mai mare calm mi-a spus sa revin saptamana viitoare pentru ca nu are nici cea mai vaga idee in ce consta examenul de admitere.  :huh:  E ciudat cum se presupune ca este acolo pentru a ne informa si, de fapt pierde timpul de pomana.

Whatever, sa nu ne mai facem nervi  :D.

Am citit brosura, dar tot nu m-am lamurit din ce dau examen de admitere, cred ca trebuie sa-mi deseneze cineva  :lol:

Legat de ce ai zis tu, la filologie as vrea sa merg, pentru ca la Limbi Moderne Aplicate am inteles ca este musai ca specialitatea A sa fie engleza, si n-as vrea sa merg pe engleza.Eu am si un mic avantaj: am locuit vreo 4 anisori in Spania  :D , si cred ca m-as descurca daca s-ar la admitere la Limba Spaniola.Ca sa n-o mai lungesc (vorbesc mult, stiu  :thumbdown: ) tu la ce dai admiterea?Ai cumva, din intamplare vreun model din ce s-a dat anii anteriori, ca sa-mi fac o mica idee?

Mersi de raspuns, nu credeam ca o sa primesc vreo atentie  :lol:  :kisstogether:

Edited by alinan22, 23 June 2012 - 21:21.


#44
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012

View Postalinan22, on 23rd June 2012, 22:20, said:

Am sunat astazi la secretariatul facultatii si mai mult m-am enervat.Aiuritul(nu pot sa-l numesc altfel  :notangel: )  care mi-a raspuns, cu cel mai mare calm mi-a spus sa revin saptamana viitoare pentru ca nu are nici cea mai vaga idee in ce consta examenul de admitere.  :huh:  E ciudat cum se presupune ca este acolo pentru a ne informa si, de fapt pierde timpul de pomana.

Whatever, sa nu ne mai facem nervi  :D.

Am citit brosura, dar tot nu m-am lamurit din ce dau examen de admitere, cred ca trebuie sa-mi deseneze cineva  :lol:

Legat de ce ai zis tu, la filologie as vrea sa merg, pentru ca la Limbi Moderne Aplicate am inteles ca este musai ca specialitatea A sa fie engleza, si n-as vrea sa merg pe engleza.Eu am si un mic avantaj: am locuit vreo 4 anisori in Spania  :D , si cred ca m-as descurca daca s-ar la admitere la Limba Spaniola.Ca sa n-o mai lungesc (vorbesc mult, stiu  :thumbdown: ) tu la ce dai admiterea?Ai cumva, din intamplare vreun model din ce s-a dat anii anteriori, ca sa-mi fac o mica idee?

Mersi de raspuns, nu credeam ca o sa primesc vreo atentie  :lol:  :kisstogether:
Din cate stiu eu, la filologie poti sa dai admitere la limba A spaniola, tinand cont ca ai zis ca te descurci, iar ca limba B iti poti alege oricare alta limba din lista mentionata la filologie,inclusiv romana gramatica. De exemplu, alegi spaniola A iar a doua limba o  alegi dintre: Engleză / Germană / Suedeză /  Franceză / Catalană / Italiană / Latină / Portugheză / Neogreacă / Coreeană / Persană / Rusă / Română.
Un alt lucru pe care trebuie sa il stii este faptul ca nu este oligatoriu ca limba a doua la care sustii examenul de admitere sa o studiezi si in facultate. De exemplu, daca eu mi-am ales spaniola si engleza si am dat admitere la aceste limbi, optiunea de la facultate poate sa fie Spaniola avansati si germana sau portugheza sau suedeza ca incepator. Acest lucru e permis mai ales pentru faptul ca sunt unii candidati care opteaza pentru studierea limbii chineze, de exemplu, si in aceste conditii e cam improbabil sa o fi studiat inainte, de aceea au posibilitatea de a o inlocui la admitere cu alta cunoscuta.
Ca sa te lamuresc, iti dau exemplul meu, desi eu vreau la traducere si interpretare. Dau admiterea la spaniola si gramatica romana, insa in facultate vreau sa urmez spaniola avansat si germana, ca incepator. Sper ca te-am lamurit. Oricum site-ul e extrem de ambiguu si necesita multa rabdare si multa atentie ca sa intelegi exact conditiile de admitere.
Cat despre subiecte, le gasesti pe site-ul CIOCP.ro , iti faci un cont, te loghezi si te duci la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine,acolo gasesti mai multe informatii, inclusiv subiecte din anii anterori;;)
sper ca te-am ajutat;;)

#45
deea_zih

deea_zih

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2010

View Postalinan22, on 23rd June 2012, 19:20, said:

Am sunat astazi la secretariatul facultatii si mai mult m-am enervat.Aiuritul(nu pot sa-l numesc altfel  :notangel: )  care mi-a raspuns, cu cel mai mare calm mi-a spus sa revin saptamana viitoare pentru ca nu are nici cea mai vaga idee in ce consta examenul de admitere.  :huh:  E ciudat cum se presupune ca este acolo pentru a ne informa si, de fapt pierde timpul de pomana.

Whatever, sa nu ne mai facem nervi  :D.

Am citit brosura, dar tot nu m-am lamurit din ce dau examen de admitere, cred ca trebuie sa-mi deseneze cineva  :lol:

Legat de ce ai zis tu, la filologie as vrea sa merg, pentru ca la Limbi Moderne Aplicate am inteles ca este musai ca specialitatea A sa fie engleza, si n-as vrea sa merg pe engleza.Eu am si un mic avantaj: am locuit vreo 4 anisori in Spania  :D , si cred ca m-as descurca daca s-ar la admitere la Limba Spaniola.Ca sa n-o mai lungesc (vorbesc mult, stiu  :thumbdown: ) tu la ce dai admiterea?Ai cumva, din intamplare vreun model din ce s-a dat anii anteriori, ca sa-mi fac o mica idee?

Mersi de raspuns, nu credeam ca o sa primesc vreo atentie  :lol:  :kisstogether:

Tot sun si eu de cateva luni si de fiecare data imi zice sa revin saptamana viitoare,chiar i-am spus odata daca pot veni pana la secretariat,poate este cineva dispus sa ma lamureasca referitor la inscriere si mi-a spus sa nu-mi pierd timpul ca nu are cine... Ideea este ca eu as vrea la LMA Engleza-Spaniola,dar singurul motiv pentru care stau in dubii este ca nu se mai face modulul pedagogic si este exact ce ma interesa mai mult... Nu as vrea sa ma inscriu la filologie,tocmai de asta si vroiam la Univ Buc,pentru ca aici este explicat mai bine ce sectii are facultatea,daca ma duc la ucdc,acolo chiar nu am idee daca sunt si LMA...  
  Asadar admiterea bate la usa si eu inca habar nu am unde o sa ma inscriu :(

Sfaturi ceva? :D

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
LMA nu are nici o treaba cu profesoratul (filologia). Asa ca alege ce vrei.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2012 - 10:36.


#47
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Pe mine m-ar interesa daca caminele din Bucuresti ofera cazare studentilor in perioada admiterii. Si ma refer la o noapte- doua, contra unor sume acceptabile. Daca stie cineva detalii despre acest lucru, va rog sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat!

#48
alinan22

alinan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2012

View Postalinan22, on 23rd June 2012, 22:20, said:

Am sunat astazi la secretariatul facultatii si mai mult m-am enervat.Aiuritul(nu pot sa-l numesc altfel  :notangel: )  care mi-a raspuns, cu cel mai mare calm mi-a spus sa revin saptamana viitoare pentru ca nu are nici cea mai vaga idee in ce consta examenul de admitere.  :huh:  E ciudat cum se presupune ca este acolo pentru a ne informa si, de fapt pierde timpul de pomana.

Whatever, sa nu ne mai facem nervi  :D.

Am citit brosura, dar tot nu m-am lamurit din ce dau examen de admitere, cred ca trebuie sa-mi deseneze cineva  :lol:

Legat de ce ai zis tu, la filologie as vrea sa merg, pentru ca la Limbi Moderne Aplicate am inteles ca este musai ca specialitatea A sa fie engleza, si n-as vrea sa merg pe engleza.Eu am si un mic avantaj: am locuit vreo 4 anisori in Spania  :D , si cred ca m-as descurca daca s-ar la admitere la Limba Spaniola.Ca sa n-o mai lungesc (vorbesc mult, stiu  :thumbdown: ) tu la ce dai admiterea?Ai cumva, din intamplare vreun model din ce s-a dat anii anteriori, ca sa-mi fac o mica idee?

Mersi de raspuns, nu credeam ca o sa primesc vreo atentie  :lol:  :kisstogether:

Multumesc mult, chiar mi-ai fost de ajutor :*

View Postdeea_zih, on 24th June 2012, 11:04, said:

Tot sun si eu de cateva luni si de fiecare data imi zice sa revin saptamana viitoare,chiar i-am spus odata daca pot veni pana la secretariat,poate este cineva dispus sa ma lamureasca referitor la inscriere si mi-a spus sa nu-mi pierd timpul ca nu are cine... Ideea este ca eu as vrea la LMA Engleza-Spaniola,dar singurul motiv pentru care stau in dubii este ca nu se mai face modulul pedagogic si este exact ce ma interesa mai mult... Nu as vrea sa ma inscriu la filologie,tocmai de asta si vroiam la Univ Buc,pentru ca aici este explicat mai bine ce sectii are facultatea,daca ma duc la ucdc,acolo chiar nu am idee daca sunt si LMA...  
  Asadar admiterea bate la usa si eu inca habar nu am unde o sa ma inscriu :(

Sfaturi ceva? :D

Daca te simti mai bine spunandu-ti asta, eu m-am hotarat de saptamana asta sa dau la Limbi Straine, deci nu stiu cand o sa am timp sa ma pregatesc si pentru admitere.Daca pe tine te intereseaza modulul pedagogic, ce te impiedica sa dai la filologie?

#49
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Oameni buni - am scris undeva prin paginile anterioare - incepand cu Octombrie 2011 nu se mai face modulul pedagogic in facultati (deci nici la filologie, nici pe nicaieri altundeva unde se facea pana acum) - incepand cu anul academic 2011-2012 s-a scos.
Vrei sa faci pedagogie pentru a putea fi profesor la liceu clasele 11-12 sau profesor in cadrul invatamantului superior?!?
(nu conteaza ce tip de profesor vrei sa fi, de limba engleza, de economie, de matematica, de sport etc)
Bun - scoti bani din buzunar si faci 2 ani de masterat la Facultatea de Psihologie, modulul Pedagogie.
Pentru scoala generala si liceu clasele 9-10 inteleg ca nu-ti trebuie acest modul... (dar e de verificat)

Concluzia: by-by modul psiho-pedagogic in cadrul facultatii.
(noi nu am facut si ne-am tot interesat de ce nu s-a facut... ne-a spus decana ca nu se mai face acest modul in cadrul ciclului licenta, ci la masterat la Facult de Psihologie, si deci cine vrea trebuie dupa facultate sa faca acolo master special)

Schimband subiectul: din experienta mea am vazut ca informatii se dau mai bine face-2-face decat la telefon... insa nu e nici asta o garantie ... ca vei fi lamurit daca mergi acolo....

Edited by LawOfNature, 25 June 2012 - 10:10.


#50
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Revenind la subiectul de baza - LIMBA SPANIOLA IN CADRUL UNIVERSITATII BUCURESTI (FILOLOGIE):

Asa cum am fost invatati la engleza o zicala: The shit has hit the fan and is everywhere...
cam asta e situatia la spaniola - limba B, anul I
semestrul 2 => 3 materii la spaniola B... (3 materii, dar vreo 6 examene finale si 2 examene partiale...)
in proportie de 50% studentii din anul I nu au promovat la cele 3 materii la spaniola!

acum sa extind subiectul:
- la morfologie spaniola - profesoara pentru ultimul curs ne-a dat pe email un model de examen, ne-a spus ca la examen vom avea un subiect de teorie si vreo 2 subiecte practice... ca subiectele de examen in general vor fi ceva mai usoare decat cele din modelul trimis pe email, ca in model a ales tot ce este mai greu ca sa ne stimuleze sa invatam bine si la examen sa ni se para usor...
La examen - surpriza!
Desi ne spusese profa ca vom avea un singur subiect teoretic, au fost 2 subiecte. Al 2 lea subiect de teorie a fost dintr-un curs ce nu s-a tinut si nu s-a mai recuperat din cauza unei incurcaturi pe care profa nu a lamurit-o, desi 2 colege i-au cerut pe email informatii...
Subiectele practice au fost mai multe decat ni s-a lasat de inteles si mult mai grele fata de cele din modelul primit de la profa...

=> cam 50% din cei ce au venit la examen au promovat (cu note foarte mici, nu a fost niciun 10, au fost vreo 2 note de 9, vreo 2 note de 8, nu stiu daca a existat vreun 7, si in rest 5 si 6 au fost o binecuvantare)

- la practica limbii din cauza gramaticii "predate" de SS (de fapt profesoara SS nu a predat NIMIC pe parcursul unui an intreg) notele au fost dureroase - norocul a fost cu notele de la comunicare... adica notele au fost un pic saltate de la 5 la 6 sau 7....
nota 10 nu a existat, o singura nota de 9, 3 note de 8... in rest fericiti cei ce au trecut!
- rata de promovare - 75% ... cam 35% au picat!

- si durerea cea mare - LITERATURA SPANIOLA - Evul Mediu!
70% din studenti au picat!

nu au existat note de 9 sau 10
din aprox 100 de studenti in anul I la Spaniola Limba B la examenul de Literatura Spaniola doar 13 studenti au promovat!

Sa ne vedem cu bine la toamna!

Multumim profesorilor de la catedra de spaniola ca ne invata lectia umilintei!

Edited by LawOfNature, 25 June 2012 - 12:42.


#51
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
Avand in vedere ca situatia este cunoscuta si de "profesorii" (pun ghilimele pentru ca dupa atitudine par a fi profesori numai la sfarsitul lunii cand isi incaseaza salariile) de la alte catedre, nu numai de cei de la spaniola, nu pot trage alta concluzie decat aceea ca spaniola a devenit facultatea pilelor in Universitate... se stie ca acum este la moda pentru tot felul de tinere sa aiba si niste grade universitare, pe langa haine, masini etc... multe tinere care au un spate tare doresc sa faca parte din universitati pentru a "putea iesi in lume" cum se spune cu gradele universitare... nu le mai ajunge sa-si etaleze firmele de pe haine sau masini, deoarece au devenit prea comune in Bucuresti si atunci incearca sa epateze prin aceste titluri universitare... Asa s-ar explica si de ce sunt tolerate de profesorii competenti profesional - deoarece in cadrul facultații probabil se stie cum au putut fi incadrate tinere de 24-25 de ani fara nici o activitate stiintitfica sau competenta pedagogica!!!

Avand in vedere cum merg lucrurile pe la noi intr-un fel nici nu-i pot blama ca-si apara si ei slujba si baga capul in pamant ca nu cumva sa se trezeasca dati afara... mai ales ca de obicei aceste "pile" incearca sa compenseze incompetenta prin sfidare si agresivitate... Ii inteleg pe acesti profesori dar va spun sincer ca-mi fac greata... Cum spunea si Kant: "Cine se comporta ca un vierme sa nu se mire ca va fi calcat". S-ar putea ca intr-o zi aceasta lasitate sa se intoarca impotriva lor, pentru ca numarul patzachinelor care vor dori grade universitare va fi tot mai mare, multe nu vor mai putea suporta "umilinta" de a iesi prin cafenele de lux si sa nu aiba cu ce sa se laude, si atunci va trebui sa li se faca loc! Si cum li se va face loc!!?!?! Ca sa citez un clasic in viatza (care culmea coincidentei i-a facut loc tinerei lui chiar in parlamanetul european!!!) : "Ghici ghicitoarea mea!"

#52
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Revin cu noi „aventuri” din minunata lume a Universităţii Bucureşti - secţia de spaniolă!

Domnul Profesor Lupu, Coman Lupu – şeful de catedră de la spaniolă.

Ca să vă faceţi o imagine despre el vă prezint o discuţie între două colege, pe holul facultăţii:
„Fată, şti cine e ăla de a trecut pe lângă noi? Domnul strâmb, îmbrăcat ca dracu?”
„Nu dragă, cine? Omul care strânge gunoiul?”
„Nu, fată! E Lupu, şeful de catedră la noi la spaniolă!”
Nu pot să zic că erau afurisite fetele. Critica lor, deşi răutăcioasă, este greu de contrazis.

În zilele de joi anul II are trecut în orar la ora 8 dimineaţa curs cu Domnul Profesor Lupu.

Joi, 4 octombrie, dimineaţa, la ora 8 amfiteatrul era plin. Fiind primul curs şi cu şeful de catedră cam toţi am venit, să vedem cum se pune problema.
Joi, 4 octombrie, dimineaţa, ora 9 şi zece, Domnul Profesor Lupu nu se vedea pe nicăieri, uşa la catedra de spaniolă încuiată cu lacăt – ce era să mai facem?!?
Jumătate de sală, oameni deştepţi, plecaseră deja de pe la 8:45… eu şi mare parte din colegele pe care la am (băieţi suntem puţini) am plecat la 9 şi zece. Probabil au mai rămas câteva tocilare, în idea că, cine ştie, poate se deranjează totuşi Domnul Profesor până la urmă şi vine pentru jumătate de oră la curs.

Am aflat mai târziu că ăsta este stilul tipic al Domnului Profesor Lupu. Nu vine pe la cursuri, dar nici nu anunţă că lipseşte. Şi când vine apare pe la a doua jumătate a cursului, eventual în ultima jumătate de oră şi culmea – mai face şi listă de prezenţă!!!
Alţii spun că fumează în sală şi face glume politice. Pare simpatic la prima vedere (atunci când apare), dar la examen mai mult de jumătate nu trec şi mulţi dintre cei ce trec nu ajung să vadă mai mult de 5.

Asta şi cu şeful de catedră!

Restanţa cu deja celebra Doamnă Profesor Silvia Ştefan.
În orar la secretariat era stabilită (oficial) data de 14 septembrie pentru această restanţă la Cursul Practic de Spaniolă (gramatică, comunicare, examen oral). În data de 31 august am primit mail de la SS că deşi data stabilită oficial este 14 sept să ne vedem pe 7 septembrie, după restanţele de la literaturile spaniole (2 la număr).
Deci sunt (mulţi) studenţi care au avut la ambele cursuri de literatură spaniolă (anul I, semestrul 1 si 2) restanţă şi în plus şi la Cursul Practic de Spaniolă  – ăia ce să facă, să dea 3 restanţe într-o zi?!?!

În plus mulţi la Cursul Practic au picat şi la gramatică şi la comunicare şi la examenul oral.
Deci există persoane care ar fi avut 5 examene după idea deşteaptă a lui SS!

Evident că toţi i-am scris si am spus că nu putem veni pentru restanţa asta pe 7 septembrie totuşi!
Şi a rămas pe data de 14 septembrie – aşa cum de fapt era scris oficial la secretariat.
În data de 13 septembrie am primit din nou email de la SS. S-a amânat restanţa (dacă nu putea să vină pe 14 de ce naiba nu a spus aşa de la început şi să vedem ce facem?!?) de vineri 14 pe luni 17 septembrie, ora 12.
La ora 12 eram cu toţii la uşa catedrei de spaniolă. Pe la 12:40 a apărut şi Doamna Profesor Silvia Ştefan.
Găsim o sală şi începe să ne așeze: care aveam doar gramatică, care aveam doar comunicare, care aveam şi gramatică şi comunicare. După să ne lăsam rucsacii, genţile etc. pe catedră, să ne închidem mobilele etc.
SS scoate nişte hârtii din geanta ei şi fatalitate! Nu găseşte acolo subiectele noastre.
Ne lasă în sală şi merge cu un USB la catedră să scoată de pe el subiectele.
După vreo 20 de minute vine şi ne spune că avem ghinion, nu a luat USB-ul cel bun, e altul pe care nu sunt subiectele noastre. Dar ne-a spus că cei care avem şi restanţă la examenul oral putem rămâne dacă vrem, că are subiectele alea. Nimeni nu a vrut să rămână pentru oral, i-am spus că cel mai bine le dăm pe toate o dată.
Ok – a rămas că ne vedem a doua zi, marţi 18 septembrie, să terminăm totuşi cu restanţa asta.
A doua zi a venit cu subiectele la gramatică şi comunicare, evident a venit cu juma de oră mai târziu şi ne-a lăsat doar o oră şi un sfert – „că nu-i aşa greu să avem nevoie de 2 ore!” (citat din SS)
Dar după – ghinion din nou! Uitase subiectele la examenul oral! Deci pentru a termina cu această materie a trebuit să venim şi joi pe 20 septembrie!
Acum la atâtea săptămâni de atunci încă nu ştim nimic de note. Dar asta ştiam de la examene. Poate în vreo 3 luni ştim şi noi cum stăm. Poate!

Încă o dată dorim să mulţumim profesorilor de la spaniolă Universitatea Bucureşti pentru că ne învaţă cum este să-şi bată cineva joc de tine pe banii şi timpul tău!
Priceless experience!

Edited by LawOfNature, 06 October 2012 - 14:50.


#53
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
După ultimele postari de pe acest forum mi-am pierdut total speranta ca ar mai putea face ceva "dascalii" (se pare ca acest termen mai poate fi folosit in mod adecvat doar cu ghilimele)  cu functii de raspundere pentru redresarea, macar treptata, a sistemului nostru de invatamant... Consideram ca seful de catedra, daca ar fi informat de catre studenti, ar lua masuri fata de modul in care "profesoarele" tinere inteleg sa-si tina cursurile! Dar ce pretentii sa ai de la un om ca Domnul "profesor" Lupu de la spaniola care efectiv are o atitudine fata de studenti ce-l descalifica atat pe plan profesional cat si pe plan uman! Ce ar putea sa-i spuna el de exemplu doamnei Silvia Stefan din catedra pe care ar trebui s-o conduca referitor la modul in care trateaza procesul de invatamant... Dar fie si numai in calitate de om, sa-ti bati joc de niste tineri in halul asta numai pentru ca ai o functie si un salariu si esti sigur ca nu ti le vei pierde mie se pare nu doar revoltator ci si dezgustator... Si este vorba de Universitatea Bucuresti care se considera a fi varful invatamantului si intelectualitatii romanesti! Probabil ca mercantilismul zilelor noastre a dus la o nivelare a cadrelor didactice la nivelul cel mai de jos profesional si moral, asa cum daca vrem sa uniformizam un lan de grau ar trebui sa taiem toate spicele la nivelul celui mai scund... In aceasta catedra se pare ca toti s-au incovoiat ca sa fie la fel de inalti si sa nu se supere unul pe altul pentru a "nu-si atrage necazuri" - astfel ca formeaza o gasca unita si mai ales ermetica!

Si ce pot face studentii in aceasta situatie!?!?!? Cui ar putea sa se planga cand toti sunt "cumetri" daca nu rude de sange in aceasta institutie... Acum vreun an am incercat sa fac o sesizare pe situl Ministerului Educatiei, dar nu am gasit nici o adresa de email pe acest site, nici un formular pentru sesizari, nici un mod de a putea comunica pe internet cu vreun angajat al acestui minister.

E degradant pentru intreaga societate modul in care este lasat sa decada sistemul de invatamant... s-a ajuns ca Universitatea Bucuresti sa fie un fel de salon de infrumusetare a CV-ului pentru tot felul de oameni cu relatii suspuse care nu se mai multumesc doar cu activitati economice, vor sa fie considerati intelectuali si oameni de cultura...

#54
joya12

joya12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2012
Salut!

V-am citit discutiile de pe acest forum si am inceput sa am cateva dubii asupra facultatii.Mai am un an(sunt clasa a XII-a), dar trebuie sa ma hotarasc cat mai repede.Realizez ca nicio forma de invatamant romaneasca nu este asa cum trebuie...dar totusi, trebuie sa aleg ceva(dintre  Facultatea de Limbi Straine si Facultatea de Litere).
Eu imi doresc sa merg pe Filologie, cu engleza ca limba A.Pentru limba B inca nu sunt sigura...As vrea sa aleg romana sau franceza.

Intrebarea mea este daca la limba B se da examen.Inclin sa cred ca da, insa site-ul nu a fost specific, si am nevoie de un raspuns sigur din interior.
Merci!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate