Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#199
keineidee

keineidee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.01.2015
@Dimondi, schimba-ti profesorul imediat. Si in legatura cu subiectele, da, alea de pe ciocp sunt. Pe net vei gasi o brosura cu admiterea 2015 si la sfarsit vei gasi programa pentru fiecare limba.

#200
Dimondi

Dimondi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2015
Mda cam tarziu... mi-am dat seama ca e idioata rau, dar din pacate nu am mai gasit nici un profesor disponibil sa ma ia la pregatire. Aici e greseala mea... ca nu m-am interesat calumea de la inceput. E atat de idioata incat nici macar nu stia cum arata un subiect de limbi straine, m-a mintit pe fata cu aberatiile ei, lol. Off :( sper totusi sa fie bine

#201
lupinol

lupinol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2008

View PostBrot, on 24 februarie 2015 - 13:56, said:

O mana de ajutor, va rog! Posted Image Observ ca topicul acesta inca este dezbatut si ma bucur pentru ca am cateva nelamuriri in privinta admiterii la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine din Bucuresti. Anul acesta vreau sa aplic insa nu stiu pasii care trebuie facuti pentru a intra in examen si nici dupa Posted Image am cautat in toate colturile internetului si tot nelamurita sunt. Gasesc tot felul de variante diferite. Iar la secretariatul facultatii nu pot merge oricand, eu nefiind din Bucuresti. As vrea sa intru la traducere si interpretare insa mai este si subdomeniul limbi moderne aplicate..care este diferenta dintre cele doua?? mi se pare ca sunt similare dar..nu prea Posted Image) eu as vrea sa studiez engleza A (avansat presupun ca este A) si germana sau italiana B (de unde am inteles ca incepem 'de la zero'). As vrea sa stiu daca pot da examen pt admitere la engleza si gramatica limbii romane si sa pot studia apoi aceste limbi de mai sus ( A si B. ) este posibil? As aprecia daca m-ati lamuri cat de curand Posted Image
Si inca ceva! initial am vrut sa studiez engleza-franceza, crezand ca iau franceza de la inceput, dar din cate am inteles nu este posibil acest lucru la niciun subdomeniu..?
Ca parinte de student la limbi straine, te sfatuiesc sa te reorientezi. Copilul meu renunta la aceasta facultate, este la limba B italiana unde trebuia sa fie incepator, dar pretentiile sunt de avansati, asa ca mare grija!

Edited by lupinol, 03 July 2015 - 16:09.


#202
Brot

Brot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2015
As mai avea 2 intrebari, daca se poate Posted Image in primul rand, multumesc de sfat lupinol, insa e cam tarziu sa ma razgandesc. Doar ce m-am inscris la aceasta facultate, mi s-a raspuns intrebarilor, insa in toata acea graba am omis 2 intrebari importante. Nu am pe cine sa sacai cu nelamuririle mele in acest moment asadar, apelez la acest topic Posted Image)
In primul rand, pe langa TI si LMA am mai pus la optiuni si Filologie. La filologie presupun ca intrarea se face tot pe baza de examen ca la TI la aceleasi materii (in cazul meu: engl+romana) si pot studia engleza A, germana B ? Nu va trebui sa dau examen separat pentru TI si unul pt Filo, nu? Cu ce difera fata de TI? Fiind filologie, presupun ca totul se bazeaza pe literatura, insa se mai face altceva pe langa cele 2 limbi straine alese de mine? (engl+germana Posted Image
Si cea de a2a intrebare: de ex. daca sunt admisa la LMA ma pot transfera cumva la sfarsitul anului sau al semestrului la alta sectie (TI)? Sau odata ce am fost admisa la o anumita sectie, transferul nu mai este posibil?
Sper ca aveti timp sa imi raspundeti. Multumesc.

Edited by Brot, 16 July 2015 - 13:41.


#203
UNGUREANUIOANA

UNGUREANUIOANA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.08.2014
Buna ziua,
Pentru cei care au terminat Univ din BUC, la Litere, as avea posibilitatea sa ma inscriu la engleza incepator? nu stiu aceasta limba si mi-e teama sa nu ma fac de ras:( As vrea sa invat engleza si as opta pentru engleza si romana probabil. exista o astfel de sectiune?

#204
ioanabranea

ioanabranea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2013

View PostUNGUREANUIOANA, on 26 februarie 2016 - 17:07, said:

Buna ziua,
Pentru cei care au terminat Univ din BUC, la Litere, as avea posibilitatea sa ma inscriu la engleza incepator? nu stiu aceasta limba si mi-e teama sa nu ma fac de ras:( As vrea sa invat engleza si as opta pentru engleza si romana probabil. exista o astfel de sectiune?

Buna,

exista engleza-romana, dar engleza nu are grupe de incepatori :(

#205
iustinatrn

iustinatrn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2016
Buna ziua
Ma interesează sa ma înscriu la facultatea de limbi străine secția traducere / interpretare
Aveți mai multe detalii in legătura cu admiterea ?
Mersi mult

#206
BlackAce

BlackAce

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2017
Buna. Am si eu o intrebare. Vreau sa aplic la la Facultatea de limbi si literaturi straine, la sectia filologie, limbile japoneza-suedeza. Vreau sa dau examen de aditere la engleza si gramatca limbii romana. Chestia e ca  nu am gasit subiecte pe tot internetul si nici brosura cu subiectele la limba romana. La secretariat mi sa spus ca brosura cu subiectele de anula asta iese abia in Iunie si cea de anul trecut nu se mai gaseste. Nu stiu ce sa fac. O cumpar si la pret dublu daca se ofera cineva sa o vanda. Ma puteti ajuta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate