Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#19
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012

View PostAraliele, on 17th May 2012, 13:08, said:

Buna!

Eu n-am ramas cu o impresie proasta despre facultate si daca iti place sa traduci, si te-ai pregatit pentru admitere asa de mult, cred ca ar trebui sa-ti urmezi visul! Daca inveti, n-ai cum sa nu faci fata.

Minus:

1. Intr-adevar, organizarea e proasta, nu sunt sali si uneori trebuia sa mergem la facultatea de matematica (e in aceeasi cladire) pentru a putea face cursurile. Dar asta se intampla numai in Edgat Quinet, adica numai daca iti alegi in combinatia de limb franceza, spaniola, italiana, portugheza, pentru celelalte limbi cursurile sunt organizate in Pitar Mos, unde se afla propriu-zis facultatea de lb straine. Si acolo e mai bine, n-am avut probleme niciodata cu salile.

2. E aiurea uneori si la secretariat (in special atunci cand se platesc taxele), cand trebuie sa te inscrii sau daca vrei sa iei vreo adeverinta, ceva, pentru ca e o coada foarte mare si stai cu orele pana intri. Tot asa, sunt cozi cand mergi sa-ti iei bursa, se poate intampla sa nu ti se puna nota in catalog si atunci trebuie sa vorbesti cu profesorul sa remedieze situatia (mi nu mi s-a intamplat asta niciodata in 3 ani, dar am avut cateva colege carora li s-a intamplat).

3. Inca un minus mic ar fi ca facultatea nu e nici ultra moderna, salile din Quinet sunt mici, si desi in Pitar sunt PC-uri cu monitoare LCD, nu le-am folosit niciodata. Cred ca le-au si scos din sali acum, ca mai mult ne incurcau.


Ca plus:

1. Mie mi-a placut marea majoritate a profesorilor. Au fost profesionisti, amabili, si si-au facut orele asa cum trebuie. Sigur ca mai sunt unii care nu vin la fiecare curs si uita sa anunte, intarzie, sau sunt foarte severi, dar cred ca asta se intampla oricum in orice facultate.
2. Profii au fost corecti, nu mi s-a cerut niciodata sa le cumpar cartile ca altfel e rau.
3. Dupa facultatea asta poti sa practici doua meseri, traducator si/sau interpret (si terminolog, dar nu prea multi se axeaza pe asta) si multi dintre ne-am divizat asa. Am o colega care a inceput sa lucreze usor-usor ca interpet. Unde se castiga foarte bine. La un eveniment din asta unde-a lucract ca interpret, a luat 2 mil/zi. Mult, pentru un incepator.
Am colegi care au lucrat in firme de traducere. Eu nu m-am angajat ca traducator full time, pentru ca sunt inca la master si nu imi permite timpul, dar am mai avut proiecte de traducere.

4. Poti sa inveti o a 3-a limba. Pe langa cele 2 limbi principale, se baga si o limba C la alegere. Se face doar un curs/saptamana in primii 2 ani. Mie mi-a placut sa invat inca una, desi cu doar 1 curs/saptamana n-am invatat foarte bine, dar am o baza cel putin.

5. Cu diploma de licenta iti poti lua atestatul de traducator de la Ministerul Justitiei fara sa mai dai examen. Un examen care se plateste destul de mult pe limba, din cate am inteles.


Opinia mea se bazeaza pe experianta pe care am avut-o la sectia de traducatori, dupa spusele lui Law of Nature, e diferit la filo...nu stiu, in directia aceea nu ma pot pronunta.

Personal, mie mi-a placut facultatea si daca as putea sa aleg din nou, tot pe asta as face-o, numai ca mi-as alege alta limba. Asa ca nu te speria, e o facultate buna si daca inveti sigur ai sa te descurci :) Si ai oportunitati de angajare dupa. Poate nu poti sa te angajezi ca traducator/interpret imediat cum ai terminat facultatea daca n-ai in spate si ceva experienta, dar daca e s-o luam asa, nicio facultate nu-ti garanteaza ca dupa ce termini stau firmele de contabilitate sau IT, de exemplu, la usa facultatii sa-i angazeje pe studenti.
Multumesc frumos pentru raspunsuri! M-am mai linistit. Ce limbi ai studiat in facultate, "Araliele"? Eu optez pentru spaniola, ca limba A, la care dau si admitere si as vrea germana ca limba 2, incepatori. Nu stiu o boaba de germana, se respecta ceea ce se specifica pe site si anume ca se ia de la zero limba 2? Si ce posibilitati de alegere sunt pentru limba 3?
Si inca o intrebare: se face practica la aceasta facultate in anul 2 sau 3? Si daca da, ce anume se face in practica?
Multumesc!

#20
Araliele

Araliele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2012
Eu am facut Engleza-Spaniola. Si da, am luat spaniola de la zero, oarecum... spun "oarecum"pentru ca din primul sau al doilea curs ne-a vorbit o profa direct in spaniola. Nu stiu daca se va face la fel la germana, ma gandesc ca fiind o limba mai grea si mai putin familiara, profii nu vor vorbi in germana de la primul curs.

La limba C ai de ales intre 5-6 limbi, dar nu sunt aceleasi in fiecare an. Eu am avut de ales intre hindi, portugheza, polona, bulgara, greaca..si inca o limba, cred, dar nu mai stiu care. In alti ani au fost propuse catalana, neerlandeza, japoneza, chineza...ma rog, poate fi propusa cam orice limba, deci nu stiu ce optiuni vor fi in anul tau.

Practica nu se face propriu-zis, asa cum fac alte facultati. Noi facem aceleasi lucruri mereu, adica traduceri peste traduceri, si din anul 2, se adauga si interpretariatul. Am avut foarte multe proiecte de facut, cu pagini intregi de tradus sau glosare de termeni. Se dau de facut traduceri ca tema la fiecare curs practic, si se corecteaza apoi in clasa. Sunt cateva cursuri de gramatica, normal, unde ai ca tema exercitii de gramatica, dar in marea parte a timpului se fac traduceri sau interpretariat. Veti avea texte politice si economice de tradus, in principal, dar la spaniola am facut si din medicina sau traduceri literare.

Daca mai ai vreo intrebare, nu ezita sa mi-o adresezi.

Edited by Araliele, 17 May 2012 - 19:41.


#21
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012

View PostAraliele, on 17th May 2012, 20:37, said:

Eu am facut Engleza-Spaniola. Si da, am luat spaniola de la zero, oarecum... spun "oarecum"pentru ca din primul sau al doilea curs ne-a vorbit o profa direct in spaniola. Nu stiu daca se va face la fel la germana, ma gandesc ca fiind o limba mai grea si mai putin familiara, profii nu vor vorbi in germana de la primul curs.

La limba C ai de ales intre 5-6 limbi, dar nu sunt aceleasi in fiecare an. Eu am avut de ales intre hindi, portugheza, polona, bulgara, greaca..si inca o limba, cred, dar nu mai stiu care. In alti ani au fost propuse catalana, neerlandeza, japoneza, chineza...ma rog, poate fi propusa cam orice limba, deci nu stiu ce optiuni vor fi in anul tau.

Practica nu se face propriu-zis, asa cum fac alte facultati. Noi facem aceleasi lucruri mereu, adica traduceri peste traduceri, si din anul 2, se adauga si interpretariatul. Am avut foarte multe proiecte de facut, cu pagini intregi de tradus sau glosare de termeni. Se dau de facut traduceri ca tema la fiecare curs practic, si se corecteaza apoi in clasa. Sunt cateva cursuri de gramatica, normal, unde ai ca tema exercitii de gramatica, dar in marea parte a timpului se fac traduceri sau interpretariat. Veti avea texte politice si economice de tradus, in principal, dar la spaniola am facut si din medicina sau traduceri literare.

Daca mai ai vreo intrebare, nu ezita sa mi-o adresezi.

Multumesc frumos!  Cam cate examene se dau? E adevarat ca sunt 10 examene pe semestru si ca de fapt faci doua facultati in una? Sau asta e valabil doar pentru filologie si aici e mai lejer? Sunt grele examenele?

#22
Araliele

Araliele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2012
Da, e adevarat. Eu am avut chiar mai mult de 10 examene/sesiune. La o singura materie, am dat 3 examene, de exemplu...nu au fost foarte grele, e adevarat, dar oricum, a fost putin stresant. Partea buna e ca se mai dau si proiecte de traducere + glosar in loc de examen scris sau oral si la "portofilii"(o materie pe care o faci din anul 2) te lasa profii sa-ti alegi singur domeniul din care vrei sa faci proiectul. Lucru care pe mine m-a incantat.

Examenele sunt destul de grele, dar ai spus ca inveti, asa ca n-ai de ce sa-ti faci probleme. Nu au fost examene imposibil de luat. Insa mi s-a parut destul de obositor numarul mare de teme. Nu ni s-a cerut sa citim ca celor de la filo, insa rar se intampla sa plecam de la un curs sau seminar fara o tema. Si se strangeau. Am avut mult mai multe teme decat in liceu, de exemplu. Dar nu poti, totusi, sa termini STIT (acronimul sectiei) fara sa fii toba de traduceri.

Edited by Araliele, 17 May 2012 - 21:48.


#23
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Mi se pare foarte mare numarul de examene pe sesiune. Nu-i de glumit cu facultatea asta din cate observ:P Insa asta nu ma face sa abandonez :D si cam ce materii sau cursuri -ca tot vorbim de facultate- se fac? toate sunt in limba straina? Iar la limba a doua, ritmul de predare si de acumulare al cunostintelor se face rapid? Multumesc!

#24
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012

View Postlittlesunray93, on 16th May 2012, 23:21, said:

Buna! Imi cer scuze ca intervin dar am citit postarile voastre si am ramas frapata de impresiile proaste legate de aceasta facultate, cu atat mai mult cu cat Facultatea de Limbi si Literaturi straine, sectia traducere si interpretare e prima din optiunile mele pentru facultate( sunt in clasa a XII -a). Ma asteptam ca cerintele facultatii sa fie mari si nu ma dau in laturi de la invatat, dar nu credeam ca organizarea e atat de proasta iar studentii  atat de nemultumiti. Chiar m-au speriat impresiile voastre si acum, desi dupa aproape un an de pregatire intensa pentru admitere, sunt in dubii si ceva ma opreste sa mai dau la aceasta facultate. Mi-ar placea totusi sa cred si sa stiu care sunt avantajele si ce posibilitati iti ofera aceasta facultate si sper sa ma ajutati voi sa aflu cateva dintre ele.
Si daca ati terminat facultatea, ati reusit sa profesati in domeniu sau v-ati indreptat catre altceva?
Astept raspuns! multumesc anticipat!


Depinde si ce limbi straine alegi - inteleg ca este mai bine pentru un viitor student sa se indrepte catre sectiile mai mici, cu limbi straine mai "rare" - acolo profesorii sunt mult mai implicati si dedicati, se creaza o legatura intre profi si studentii buni ...
asa am auzit si acum incep sa am pareri de rau ca am ales spaniola (sectie foarte mare, de altfel).

cat despre ce spunea Araliele - la engleza in Pitar Mos inca nu s-au scos LCD-urile din sali - inca stau acolo fara niciun scop aparent decat acela de a ne incurca..
oricum salile sunt intr-o stare destul de jalnica si in Pitar Mos - dar asta sa fie problema!
cat despre limba a 3 a la noi la filo nu am avut oportunitatea asta in anul I... sa vedem next year ce va fi...

si by the way - nu se mai face nici modulul de psiho-pedagogie..
ceea ce inseamna ca la terminarea facultatii poti sa predai doar pana la clasa a X a liceu...
daca vrei sa fi prof la clasa XI-XII liceu sau sa fi prof la Universitate (sau alte facultati, caci peste tot au cursuri de engleza, franceza, germana, poate chiar spaniola) trebuie sa faci master separat la Facultatea de Psihologie - 2 ani si se platesc din buzunarul tau...
inainte se facea in cadrul facultatii in fiecare an un modul de pedagogie... si la final aveai atestat...
acum de cand am inceput eu (adica octombrie 2011) nu se mai face acest modul - deci daca vrei, scoate banul (extra) si mai fa si 2 ani master - desi poate tu vrei sa faci master pe ceva special in domeniul tau...
in cazul asta - vorba unei profe - faci 2 mastere in paralel si gata!

eu nu am vrut sa descurajez pe nimeni - daca iti plac limbile straine, daca iti place sa citesti (si la traduceri trebuie sa ai o cultura literara in spate, de ex daca vrei sa ajungi sa traduci carti e bine sa fi citit "cate ceva" la viata ta...) - si eu cred ca merita efortul!
orice facultate e grea pana la urma, daca vrei s-o faci cum trebuie...

din pacate la spaniola, cel putin la filo, eu zic ca nu merita pentru ca situatia este atat de dezastruoasa incat la final nu te alegi cu prea multe...
ok - daca esti deja la nivel avansat la spaniola si chiar vrei sa faci asta - go for it! dar sa sti ca te asteapta niste "mici" dezamagiri...

daca nu esti la nivel avansat la spaniola - sfatul meu este sa te gandesti bine si sa iti alegi o alta sectie unde sa poti sa inveti ceva, fara sa simti ca profesorii nu se implica... (ca sa nu reiau tema cu respectul, coerenta etc)
oricum inainte de a te inscrie intereseaza-te cum e la cele 2 limbi ptr care vrei sa optezi...
au fost niste zile "portile deschise" - adica veneai si puteai sa participi (evident pasiv) la ore, la cursuri si seminarii....
ar fi fost bine sa vi sa vezi cum este.. si sa mergi la cat mai multe limbi sa vezi atitudinea profilor fata de studenti...
eu zic ca este esentiala!
ca pana la urma procesul de invatare se realizeaza in 2 - pe de-o parte ai studentul si dorinta lui de a invata (sau nu..) si pe partea cealalta parte ai profesorul si cunostintele pe care le tranzmite (sau nu....)
caci daca efortul e doar din partea studentului - stai acasa si invata singur sau cu meditatii sau fa "cursuri la distanta" si gata... nu?!?

oricum la cursuri poti sa vi sa stai in sala... ca doar profii nu stau sa "strige catalogul"... te pui mai in spate... te faci ca scri si tu... si vezi cum sta treaba!
mie-mi pare sincer rau ca nu am facut-o anul trecut...

dar asta e viata... regretele sunt inutile la un moment dat...

asa ca nu te demoraliza cu totul - doar informeaza-te cat mai bine si daca se poate la fata locului si vezi mai departe!

ps: Araliele - indeed profa cu Lit Ev Mediu este A.C..... o profesoara foarte dedicata job-ului sau de profesor si pasionata de evul mediu spaniol... din pacate catedra de spaniola duce lipsa de viziune si este intzepenita in niste idei fixe si retrograde...
nu ar fi mai bine sa luam literatura, noi aia incepatori, invers cronologic - astfel incat in anul III sa rezonam si noi cu Dna A.C.?!?!
sa intelegem ce vorbeste dansa acolo si sa fim si noi patrunsi de frumusetea textelor medievale, care la acest nivel la care suntem noi acum raman niste necunoscute?!?
dar nu - "trebuie luat in ordine cronologica" - replica lor eterna...
si trebuie textele facute in limba lor originala - de ev mediu!
de ex la franceza catedra e mai "luminata" (si la franceza nu exista sectie de incepatori sau nivel mediu, sunt toti avansati!) -  ei la lit ev mediu fac textele in limba franceza moderna...
daca vreunul e pasionat de lit ev mediu si doreste sa se specializeze merge la masterat, cand termina cei 3 ani de "ciclu licenta"
mi se pare de foarte mare bun simt!
respect ptr profesorii de francezi din acest punct de vedere...
la alte sectii (cred ca si la italiana) incep cu sec XX si o iau invers cronologic - ca incepatorii sa priceapa si ei ceva si sa ramana cu ceva la finalul cursurilor.. nu doar sa bifeze... si care trece trece, care nu mai incercati si data viitoare...

dar ce la vie!

View Postlittlesunray93, on 18th May 2012, 10:31, said:

Mi se pare foarte mare numarul de examene pe sesiune. Nu-i de glumit cu facultatea asta din cate observ:P Insa asta nu ma face sa abandonez :D si cam ce materii sau cursuri -ca tot vorbim de facultate- se fac? toate sunt in limba straina? Iar la limba a doua, ritmul de predare si de acumulare al cunostintelor se face rapid? Multumesc!

La sectia spaniola da - ritmul este rapid, as spune chiar alert....
in semestrul I am facut literatura spaniola in lb romana, in rest totul era in spaniola.
din semestrul II si literatura este in spaniola...

deci eu iti pot spune ca la engleza, spaniola, dar si la franceza si italiana materiile sunt in limbile respective...

la spaniola si italiana in semestrul I literatura e in romana - atat.

la engleza, franceza nu exista sectii de incepatori sau nivel mediu - deci se presupune ca sti foarte bine limba si deci de ce sa ai cursuri in romana?
(logica e foarte buna de altfel)

cursuri - la filologie - literatura (fiecare semestru cu o perioada), concepte (gramaticale sau literare, adica un fel de filozofie lingvistica sau literara), curs practic (adica traduceri si gramatica si comunicare), si structura limbi (fonetica, fonologie, morfologie, sintaxa, pragmatica)...
cam despre asta e vorba la cursuri..

#25
Araliele

Araliele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2012

View Postlittlesunray93, on 18th May 2012, 10:31, said:

Mi se pare foarte mare numarul de examene pe sesiune. Nu-i de glumit cu facultatea asta din cate observ:P Insa asta nu ma face sa abandonez :D si cam ce materii sau cursuri -ca tot vorbim de facultate- se fac? toate sunt in limba straina? Iar la limba a doua, ritmul de predare si de acumulare al cunostintelor se face rapid? Multumesc!


In principiu cursurile se fac in limba straina, dar uneori mai vorbesc profii si-n romana, pentru a fi sigur ca se fac intelesi. In anul 1 la limba B au fost doua grupe, de avansati si incepatori, insa deja din anul 2 se unesc grupele. Mi s-a parut destul de rapid ritmul de predare la limba B, dar reusesti sa tii pasul.

Noi am avut civilizatie spaniola, britanica si americana in anul 1 si in anul 3 am facut inca o data civilizatie spaniola. N-am inteles exact de ce, ar fi trebuit sa fi facut civilizatie numai in anul 1. Apoi am avut cursuri practice, structura limbii, limbaje speciale (unde se fac traduceri specializate), teoria comunicarii si practica interpretariatului, teoria si practica traducerii, portofolii. Ma rog, astea-s doar niste nume. Concret, la cursuri faci gramatica, traduceri, interpretariat si, in anul 1 si 3, civilizatie.

Si traducatorii n-au avut niciodata modului pedagogic, nici nu stiu daca noi putem sa predam la clase mici. Oricum, aiurea ca s-a scos de la filo...

#26
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Eu optez pentru spaniola avansat si as vrea germana incepator. Vreau germana pentru ca e o limba mai grea si nu foarte cunoscuta,tinand cont de dificultatea ei.Nu stiu cum e la germana, din cate am inteles niciunul dintre voi nu a ales-o dar poate ati auzit ceva de la colegi, profesori etc. M-ar interesa cum se preda si daca intr-adevar te ia de la zero. M-ar ajuta foarte mult sa stiu ceva si sa-mi fac o idee ca sa ma hotarasc, poate pana la urma aleg franceza, daca e posibil la nivel de incepator.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!


ps: LawofNature, stiu de "Portile Deschise" si as fi venit cu cea mai mare placere insa nu sunt din Bucuresti, sunt din Bacau si ar fi fost destul de greu sa ajung,mai ales ca inca nu am terminat scoala si ma pregatesc si de BAC.
Ce vroiam sa va mai intreb: la inscriere la facultate, trebuie sa ma prezint personal sau se poate duce altcineva care e in Bucuresti sa-mi depuna dosarul? Ati prins loc la buget si implicit loc la camin? Si daca da, care e modalitatea de repartizare a locurilor la camin? Se ia in ordinea mediilor in functie de facultate sau se face un clasament cu mediile cele mai mari obtinute la admiterile de la toate facultatile din cadrul Universitatii?

#27
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012

View Postlittlesunray93, on 18th May 2012, 14:50, said:

Eu optez pentru spaniola avansat si as vrea germana incepator. Vreau germana pentru ca e o limba mai grea si nu foarte cunoscuta,tinand cont de dificultatea ei.Nu stiu cum e la germana, din cate am inteles niciunul dintre voi nu a ales-o dar poate ati auzit ceva de la colegi, profesori etc. M-ar interesa cum se preda si daca intr-adevar te ia de la zero. M-ar ajuta foarte mult sa stiu ceva si sa-mi fac o idee ca sa ma hotarasc, poate pana la urma aleg franceza, daca e posibil la nivel de incepator.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!


ps: LawofNature, stiu de "Portile Deschise" si as fi venit cu cea mai mare placere insa nu sunt din Bucuresti, sunt din Bacau si ar fi fost destul de greu sa ajung,mai ales ca inca nu am terminat scoala si ma pregatesc si de BAC.
Ce vroiam sa va mai intreb: la inscriere la facultate, trebuie sa ma prezint personal sau se poate duce altcineva care e in Bucuresti sa-mi depuna dosarul? Ati prins loc la buget si implicit loc la camin? Si daca da, care e modalitatea de repartizare a locurilor la camin? Se ia in ordinea mediilor in functie de facultate sau se face un clasament cu mediile cele mai mari obtinute la admiterile de la toate facultatile din cadrul Universitatii?


Sa sti ca germana indeed este o limba grea, insa nu este foarte necunoscuta - multa lume a inceput de ceva timp incoace sa stie geramana...
(ca si spaniola... pe care le nivel mediu, cel putin, multi stiu sa "ametzeasca" niste vorbe)
daca vrei sa mergi pe criteriul de limba "rara" parerea mea e sa te orientezi catre altceva...
astea 4 - engleza, franceza, germana si spaniola sunt vorbite din ce in ce mai multi oameni... (este o iluzie ca doar engleza e vorbita la greu)
gandeste-te doar ca in Bucuresti exista scoala si liceu de geramana....
nu mai zic ce o fi prin Transilvania, unde ptr unii germana este limba materna.

oricum eu ce stiu de lb germana este ca au o lipsa de profesori acuta si urmarea este ca multe cursuri se fac cu ... aceasi profa...

am sa ma mai interesez la colege.. in principiu avem cateva la spaniola B care sunt la germana A... par destul de relaxate cand vine vorba de germana .. comparativ cu cat de stresati suntem la spaniola..  :nonobad:

anul trecut la franceza nu exista decat nivel avansat - nu cred ca au schimbat regula asta anul asta... (dar e bine sa te interesezi)


despre camin - can't help with info!

despre inscriere sunt sigur ca trebuie sa vi personal...
dar poti suna la secretariat sa intrebi, pentru a sti o treaba clara...
cauta pe net - Facultatea de Limbi si Literaturi Straine - ai site
http://www.limbi-straine.ro/
si www.unibuc.ro
trebuie sa gasesti acolo un telefon ceva...

@Araliele: pacat ca nu v-au dat sansa cat se faceau in cadrul Univ sa faceti si voi modului psiho-pedagogic... era o treaba... in cazul in care vroiai vreodata in viata (sau trebuia) sa predai ... aveai atestatul ala...

oricum sincer eu nu as sfatui pe nimeni sa se bazeze pe faptul ca profi la curs mai vorbesc din cand in cand in romana..
prea putin si oricum la examen trebuie sa scri in lb respectiva...
ceea ce intr-un final e corect - ca doar de aia ai venit la limbi straine.

doar ca indeed si la noi de la anul la spaniola disparem ca "grupa de incepatori" - deci din anul II nu mai exista conceptul incepatori-avansati..
suntem toti tratati la fel...
acum ma intreb si eu: cum pot eu sa tin pasul la ore sau sa fiu comparat cu o persoana care a studiat de ani buni spaniola, eu studiind din octombrie limba asta - mai ales comparat la nivel de examen, unde deci voi avea acelasi subiecte si profii se asteapta sa scriu dpdv lingvisitc la acelasi nivel cu aia de la avansati?!?

iar la noi, unde preda SS cursul practic, ritmul este mai mult decat rapid, este infernal, si cum de fapt ea nu preda, ci ne spune noua saptamanal ce trebuie sa pregatim acasa, nu prea are cine sa tina pasul....

Edited by LawOfNature, 18 May 2012 - 18:11.


#28
Araliele

Araliele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2012
Am avut colegi care au avut germana in combinatie, dar nu stiu cum s-au descurcat si cat de greu a fost. Daca nu uit, am sa intreb saptamana viitoare pe cineva care a facut germana, si-am sa-ti spun ce parere are.

Nu exista nivel de incepator pentru franceza si engleza, deci ar trebui s-o stii la nivel mediu ca sa poti face fata cursurilor.

Eu am fost la buget. Ai spus ca vrei sa mergi la Spaniola A, in cazul asta mai mult ca sigur ai sa intri la buget, pentru ca sunt putin studenti care se inscriu la Spaniola A (in anul meu au fost doar vreo 5-6, si doar 1 era la taxa. In anul 3 au trecut chiar toti la buget, parca). Dar eu vorbesc numai despre STIT, nu stiu cum e la filo.

Despre camin nu stiu ce sa-ti spun, eu sunt din Bucuresti, si n-am avut nevoie. Dar din cate stiu, chiar daca ai loc la buget, nu prinzi neaparat si loc la camin... Poate in privinta asta iti poate spune mai multe LoN.
Nici la inscriere nu stiu exact cum se procedeaza... eu am fost singura si m-am inscris, nu stiu daca te poate scrie altcineva. Cred ca nu, pentru ca din cate tin minte te pun sa completezi o cerere unde sa specifici ce limbi iti alegi si trebuie semnatura ta acolo. Si mai trebuie sa platesti si o taxa de inscriere si sa pui la dosar chitanta aia.

View PostLawOfNature, on 18th May 2012, 19:10, said:

doar ca indeed si la noi de la anul la spaniola disparem ca "grupa de incepatori" - deci din anul II nu mai exista conceptul incepatori-avansati..
suntem toti tratati la fel...
acum ma intreb si eu: cum pot eu sa tin pasul la ore sau sa fiu comparat cu o persoana care a studiat de ani buni spaniola, eu studiind din octombrie limba asta - mai ales comparat la nivel de examen, unde deci voi avea acelasi subiecte si profii se asteapta sa scriu dpdv lingvisitc la acelasi nivel cu aia de la avansati?!?

Da, si mie mi s-a parut foarte aiurea faza asta, pentru ca dupa doar 1 an de spaniola, n-aveam cum sa fim la acelasi nivel ca cei care o facusera din generala. Si nici acum nu stiu spaniola la fel de bine ca unii dintre ei. Si asta se intampla la toate limbile, am o prietena care a facut japoneza, si din anul 2 au fost unite grupele de incepatori si avansati si la ei.

Si intr-adevar, germana nu mai e una dintre limbile putin cunoscute. Ca un exemplu, traducerile de engleza, franceza, spaniola, italiana au in general pretul de 20 lei/2000 caractere cu spatii, iar la germana pretul e de 30 lei. Nu mi se pare o diferenta prea mare. In schimb, japoneza, chineza, araba, ebraica, sau alte limbi mai putin populare, au pretul de 50-60 lei/2000 caractere. Mai mult decat dublu...

#29
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Chiar nu stiam ca sunt chiar asa putini candidati pentru spaniola A. Si in cazul de fata, exista riscul sa nu se mai faca grupa de avansati sau nu se pune problema sa se intample asta?
Un mic dezavantaj la sectia traducere si interpretare e gama limitata de limbi, sunt limbi destul de cunoscute, cu exceptia rusei. Nu pot sa neg faptul ca mi-ar placea sa studiez portugheza sau una din limbile nordice si stiu ca acest fapt este posibil doar la filologie insa nu ma atrage sectia. Singura optiune e germana, sper sa o invat repede.
Iar in ceea ce priveste manualele, trebuiesc cumparate?
Stie cineva cand e admiterea anul acesta, data exacta? Pe site nu gasesc nimic,poate e inca devreme sa se afiseze.
Multumesc pentru raspunsuri! Eram asa confuza si nu stiam mai nimic despre profil ,acum m-ati "luminat"voi:*

#30
Araliele

Araliele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2012

View Postlittlesunray93, on 18th May 2012, 20:27, said:

Chiar nu stiam ca sunt chiar asa putini candidati pentru spaniola A. Si in cazul de fata, exista riscul sa nu se mai faca grupa de avansati sau nu se pune problema sa se intample asta?
Un mic dezavantaj la sectia traducere si interpretare e gama limitata de limbi, sunt limbi destul de cunoscute, cu exceptia rusei. Nu pot sa neg faptul ca mi-ar placea sa studiez portugheza sau una din limbile nordice si stiu ca acest fapt este posibil doar la filologie insa nu ma atrage sectia. Singura optiune e germana, sper sa o invat repede.
Iar in ceea ce priveste manualele, trebuiesc cumparate?
Stie cineva cand e admiterea anul acesta, data exacta? Pe site nu gasesc nimic,poate e inca devreme sa se afiseze.
Multumesc pentru raspunsuri! Eram asa confuza si nu stiam mai nimic despre profil ,acum m-ati "luminat"voi:*


Nu cred.. pentru ca dintre cele 6 fete care erau la spaniola A, 2 dintre ele erau incepatoare, dar au mers acolo doar pentru a-si asigura locul la buget, si au venit la cursuri la incepatori. Deci grupa de avansati a fost foarte mica, formata din doar 4 fete, dar tot s-a facut.

Si mie mi-a parut rau ca n-am putut sa invat japoneza, am regretat in anul 2 ca nu m-am inscris la filo pentru a o invata. Oricum, poate ai noroc si poti sa-ti alegi o limba nordica sau portugheza ca limba C :)

Eu n-am avut manuale. LoN pomenea ceva despre asta, insa noua ne dadeau profii cursuri, sau pagini din diverse ziare straine, le xeroxam si lucram in clasa. Am mai xeroxat si carti, sau caiete de exercitii, dar nu erau manuale propriu-zis, nu le lucam la cursuri.

Eu am dat admiterea la cateva saptamani dupa Bac, dar e posibil sa fie diferit anul asta. Nu e o regula fixa, cel mai bine e sa te mai uiti pe site-ul lor din cand in cand.

Cu placere si bafta la Bac, mai ai putin! :)

Edited by Araliele, 18 May 2012 - 20:00.


#31
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Multumesc frumos,Araliele!
Deci sa inteleg ca in privinta admiterii nu trebuie sa imi fac foarte mari griji. Chiar eram destul de stresata,ma gandeam ca o sa fie concurenta destul de mare si ma axam mai mult pe admitere decat pe bac. Acum insa, o sa o las mai moale cu admiterea, ca bacul se apropie si am cam neglijat invatatul.
Multumesc frumos pentru amabilitate Araliele si LawofNature. Sper sa apelez tot la voi in cazul in care mai am intrebari. Succes si voua in ceea ce faceti!:*

#32
Araliele

Araliele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2012

View Postlittlesunray93, on 18th May 2012, 21:51, said:

Multumesc frumos,Araliele!
Deci sa inteleg ca in privinta admiterii nu trebuie sa imi fac foarte mari griji. Chiar eram destul de stresata,ma gandeam ca o sa fie concurenta destul de mare si ma axam mai mult pe admitere decat pe bac. Acum insa, o sa o las mai moale cu admiterea, ca bacul se apropie si am cam neglijat invatatul.
Multumesc frumos pentru amabilitate Araliele si LawofNature. Sper sa apelez tot la voi in cazul in care mai am intrebari. Succes si voua in ceea ce faceti!:*


Multumesc! :)

La engleza e concurenta foarte mare, dar la spaniola A nu aplica multi. Oricum, daca ai facut si pregatire, cred ca o sa intri fara probleme. Eventual, poti sa reincepi pregatirea dupa ce dai Bac-ul. La admitere am dat 2 examene, din gramatica limbii romane, si la lb straina am avut traducere, retroversiune si exercitii de gramatica, ma gandesc ca tot in genul asta va fi si acum. Asa ca daca stii gramatica si practici si niste traduceri, o sa fie ok.

Bafta inca o data la bac, si la admitere, si nu ezita sa ma intrebi daca mai ai vreo nelamurire.

#33
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012

View PostAraliele, on 19th May 2012, 01:10, said:

Multumesc! :)

La engleza e concurenta foarte mare, dar la spaniola A nu aplica multi. Oricum, daca ai facut si pregatire, cred ca o sa intri fara probleme. Eventual, poti sa reincepi pregatirea dupa ce dai Bac-ul. La admitere am dat 2 examene, din gramatica limbii romane, si la lb straina am avut traducere, retroversiune si exercitii de gramatica, ma gandesc ca tot in genul asta va fi si acum. Asa ca daca stii gramatica si practici si niste traduceri, o sa fie ok.

Bafta inca o data la bac, si la admitere, si nu ezita sa ma intrebi daca mai ai vreo nelamurire.
Oricum pregatirea nu am intrerupt-o, fac in contiunuare. Sa dea Domnu'sa fie asa! Aceeasi structura s-a pastrat si acum, cu traduceri si exercitii de gramatica, nu s-a schimbat mare lucru. Multumesc frumos!!

#34
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Pentru cei ce vor sa se duca la spaniola incepatori, sau in general la sectii care au nivel incepatori - este bine sa se intereseze cat de "incepatori inseamna incepatori?!"
inca un exemplu de la spaniola care arata ca desi la inscriere ti se spune ca la nivel incepatori poti sa mergi "de la zero si vei fi luat gradual, ca sa poti acumula intr-un timp firesc cunostintele de limba", totusi de fapt asta nu se intampla:
- in semestrul 2 (adica la 8 luni de la inceperea cursurilor) la examenul oral se dau texte (12) din carti de literatura spaniola - care apar pe site la Institutul Cervantes la nivelul avansat (de acolo trebuie sa printam textele ptr a le citi si discuta la examen despre ele)
acum sincer eu nu stiu cum cineva crede ca un student care in octombrie a inceput de la zero poate ajunge anul urmator in iunie sa discute literatura, la nivel de Institut Cervantes avansat... (nu mai zic cum se tin...sau nu se tin.. orele...)

la limba germana (caci existau intrebari in comentariile anterioare) situatia este destul de similara - la Limba B exista grupa de incepatori - la inscriere este aceasi lozinca "poti sa vi de la zero si te invata ei gradual tot ce trebuie sa sti"...
insa situatia in octombrie se arata altfel - nivel incepatori, insa profi presupun ca totusi exista o baza... nu ca vi de la zero...
iar din semestrul 2 totul este in germana - inclusiv literatura... cursurile facandu-se cu cei de la Limba A (adica avansati)
(totusi nu incep cu lit. ev mediu.. se pare ca acolo nu exista fixatia "trebuie luat in ordine cronologica...)

nu cunosc detalii - insa la sfarsitul semestrului 1 a fost o miscare de masa de la limba rusa.... multi s-au reorientat...
pentru amatorii de limba rusa deci - informativa!

cam atat pentru azi..

Edited by LawOfNature, 04 June 2012 - 11:58.


#35
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
documentul din attach se afla de cateva zile la Universitate la etajul 3 (vizier)...
se pare ca niste colegi de la anul 2 au avut si ei probleme la examen cu Dna SS...
ma gandesc ca probabil ei nu au avut cursurile cu ea... insa au avut ghinionul ca ea sa vina sa ii supravegheze la examen... si nefiind obisnuiti cu stilul ei caracteristic au fost shokatzi!
pentru noi cei din anul 1 care facem cu ea cursul de gramatica din octombrie 2011 deja lucrurile trecute pe hartie(intarziere, examen de o ora in loc de 2, tzipete etc) sunt lucruri la ordinea zilei...
recunosc noua nu ni s-a intamplat sa vina sa fumeze in sala (stim ca fumeaza) - dar cred ca asta este una din problemele cele mai marunte.. fata de faptul ca ridica vocea amenintzator, ca intarzie cate o ora pana si la examen, nu numai la cursuri etc etc..

oricum colegul/colega care a scris acest protest sa se considere norocos/norocoasa... note de 7 si 8 - este clar ca nu au avut-o pana acum ca profesor (sau ca profesor care a corectat) - pai la nivelul de incepatori la gramatica nota 8 este echivalentul unui 10..
o singura data semestrul trecut o colega (care facuse ore la Institutul Cervantes inainte de a incepe facultatea) a luat 9 la examen la gramatica...
vreo 2 alte colege (tot asa, venisera totusi cu niste cunostinte la activ... nu din cei ce am venit de la zero) au luat semestrul trecut 8...
si in rest.. pai cam de la 6 in jos...

Insa ceea ce apare scris pe aceasta hartie este adevarat!
aceasta este atitudinea Doamnei in cauza...

si o mica remarca - se prea poate persoana care a scris sa fie incadrata la Litere - in cazul in care Limba A este Limba Romana, atunci studentul apartine Facultatii de Litrere, chiar daca este obligat sa-si ia la Limba B o limba straina (evident nu poti studia si la Lb A si la Lb B tot romana)

Attached Files


Edited by LawOfNature, 06 June 2012 - 00:57.


#36
Bob16

Bob16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.06.2012
Buna! As vrea sa dau la Lb straine la engleza (A) si rusa ( B ) la filologie . Pot sa dau examen de admitere la engleza si franceza?

Edited by Bob16, 08 June 2012 - 18:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate