Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#1081
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Bine punctat Părinte! Eu am avut trei ture de castraveți Cassius anul acesta ,Prima tura cu recoltare înainte de Paști ,a doua iunie-iulie-august și a treia cu recoltare din august . Primele două ture au fost tratate o dată pentru păianjen și am recoltat până la o lungime de 3,5-4m a plantei. Dar pe ciclu de toamna sa instalat de la început pătarea unghiulara,mană și ,deși am tratat nu am reușit să prind octombrie cu aceștia.

#1082
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

 mama_lor, on 11 noiembrie 2022 - 15:52, said:

La mine problema principala este mana castravetilor (downey mildew, p. cubensis, cea care da aspect mozaicat). La fainare se gasesc hibrizi destul de rezistenti, la mana cam ioc. Plus ca fainarea e mai mult o problema spre toamna, astlalta incepe prin iunie uneori. Sunt in gradina, nu acoperiti.

Daca stiti careva un hibrid mai rezistent, va rog sa postati. Vad mai sus pomenit Siret, dar nu zice in fisa lui nimic de asa o rezistenta.
Bună ziua. Mai rezistent este Tisa F1, tot de la Hektar. Spre deosebire de Siret, stă mai bine la capitolul mană. Siretul se regenerează bine, după ce a fost mușcat serios de mană, cu un tratament corespunzător aplicat. Și așa cum aminteam, chiar și netratat, nu cade cu una cu două. Îngrijit bine, este un hibrid ideal, aș putea spune. Gust excelent, păstrare foarte bună la murat, tolerează excelent temperaturile scăzute și nu deformează fructul.

Edited by Solar-1, 13 November 2022 - 14:56.


#1083
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005

 decoservicestil, on 12 noiembrie 2022 - 15:46, said:

Bine punctat Părinte! Eu am avut trei ture de castraveți Cassius anul acesta ,Prima tura cu recoltare înainte de Paști ,a doua iunie-iulie-august și a treia cu recoltare din august . Primele două ture au fost tratate o dată pentru păianjen și am recoltat până la o lungime de 3,5-4m a plantei. Dar pe ciclu de toamna sa instalat de la început pătarea unghiulara,mană și ,deși am tratat nu am reușit să prind octombrie cu aceștia.

Ca și fainare, și alte boli fungice (în special) sau bacteriene sunt o problema în special în perioada toamnei când în special dimineața umiditatea creste foarte foarte mult.

Tocmai de aia dacă la cultura de primăvară-vara atenția e pe dăunători, la culturile de toamna și nu numai. Și pe finalul ciclului lung la alte culturi(roșii in special dar și vinete) e nevoie de mare atenție mai cu seama la boli.
La castravete în opinia mea trebuie abordata povestea preventiv atunci când ii plantezi târziu.
Dacă aștepți semnele bolilor e deja târziu..

Acuma.... Revin cu ce am spus, depinde... Depinde mult de circumstanțe, nu sunt 2 solarii la fel, nu sunt aceleași conditii, aceeași rezerva de boli.


#1084
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Salutare, ati dat cam tare linistea pe aici asa ca fac eu putina galagie. Ce semnifica Mix in denumirea Levina Mix F1?

#1085
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
La cultura de castraveți am testat (kibrya,lenara,cod,ekol,balkan,mirabelle și Spino f1) F1
Deocamdată nu a apărut nici un hibrid de castraveți să îl bata pe Spino la (producție aspect comercial și chiar și gust)

#1086
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Nu te contrazic, eu cultiv pentru mine si sunt mai putin importante productia si aspectul comercial. Am avut in trecut Levina, am incercat si Ekol, Mirabelle, Kybria. Toti au fost ok dar cum se pastreaza la murat Levina nici unul din ei nu se pastreaza. Am avut anul asta si ceva seminte de la banca de gene, cornisoni "traditionali" cum ar spune unii. Au fost preferatii nostri in ciuda grosimii cojii. Dezavantajul astora din urma e ca se fac adevarate liane, au internoduri f lungi, frunze imense, productie semnificativ mai mica. Levina seamana oarecum cu astia, doar ca produce mai mult si e mai temperat ca si dezvoltare a plantei. O sa am anul asta si SV 4097 pentru prima data sa vedem cum se comporta.
Eram curios ce inseamna acel Mix din denumirea Levina Mix... De obicei apare pe plicuri unde ai un amestec de seminte din aceeasi specie dar diferite prin culoare (ex. ardei, mangold, ridichi) sau forma....

#1087
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Pune Spino și no să fi dezamăgit la murat rămân crocanți.Nu prea îl ataca afidele.

#1088
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Noi mancam acum Spino murati anul trecut, in 2021 si sunt inca foarte buni.

#1089
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
O poză cu Spino in cultură, aveți?

#1090
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Faptul ca un castravete e sau nuncrocant după murate nu depinde de castravete neapărat ci de metoda de conservare.
Calitatea pt murare tine de grosimea cojii și de cum seaca sau nu, lucru care la rândul sau tine și de castravete în sine dar și de modul în care e cultivat.
Dacă bagi la murat prichindei nu prea e relevant soiul.
Dacă bagi castraveți de 10-12 sau cât se pun la noi tradițional, deja apar diferențele care țin și de soi dar nu numai.

Pt murat, parca am mai spus, buni sunt și hibrizii aia mai de demult cu putini țepi, spre exemplu de la clause(regal, royal). Din păcate dpdv al cultivării nu se ridica la nivelul ăstora mai pricopsiti.

Castraveti de acum 3-4 ani cred ca au mulți dintre noi, nu în asta consta calitatea unui soi/hibrid.


#1091
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018

 corsica, on 13 decembrie 2022 - 19:51, said:

O poză cu Spino in cultură, aveți?

Eu nu am din pacate. Am constatat acum ca am fotografiat mai mult rosiile.

#1092
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

 corsica, on 13 decembrie 2022 - 19:51, said:

O poză cu Spino in cultură, aveți?

Attached Files


Edited by biburadu, 14 December 2022 - 13:12.


#1093
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

 Solar-1, on 09 noiembrie 2022 - 20:48, said:

Recomand Siret F1.
N-ai mai dat pe aici ca asa ti-as zice vreo doua...
M-ai facut de am trecut anul asta de la Levina la Siret si acum, na! Umblu dupa capace de borcane :)
Sunt buni, nene! Mai ales in conditiile precare de la mine anul asta, trei zile la gradina si zece plecat, sunt prea buni
Nu e nod fara fruct, frunze verde-negru fara nici un tratament deocamdata, aia prea mari pentru murat au gust si textura foarte bune
Si abia acum se umfla muschii pe ei
La cat costa samanta chiar e afacere

Sa fii sanatos si sa mai faci recomandari din astea!

#1094
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Bine de stiut! Multam amandurora!

#1095
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am si eu cornison!

Attached Files



#1096
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Si eu am mai bagat azi o tura de acrituri

Attached Files



#1097
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Bre nu stiu cum faceti voi dar ai mei de-abia acum au legat. I-am plantat pe vreo 20-25 mai si pana de curand nu au vrut si pace. Eu am Cloud F1 dar nici macar nu cred ca conteaza asta. Probabil la mine e mai rece primavara sau ceva de genul asta ca apa au avut, rasadul arata frumushel poate ar fi trebuit sa-i mai tin vreo saptamana in balcon. Se fac si la mine cat de cat dar nicidecum in cantitatea aia si asa devreme

Edited by gabiroa, 24 June 2023 - 22:43.


#1098
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Cornisonii mei stagneaza, nu le place arsita

Attached Files


Edited by subway_guru, 02 July 2023 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate