Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#1009
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand te ocupi cu legumele si vinzi 30...50 de tone de legume pe an se întâmplă sa mai si arunci câteva tone, asta i treaba..
Oricum nu înțeleg ce tot bateți moneda ca vezi doamne să facă si sa dreagă țăranii pentru a intra in supermarket, de parcă daca ar intra in supermarket gata, se vând toți castraveții sau alte legume.. m ă băieții mă voi aveți impresia că in supermarket in sezon se vând mai multe legume ca in piețele din orase, in angro uri sau in targuri si oboare??.. mă voi a ti vazut cât de mare si câtă marfă e in zona de legume a unui supermarket si câtă marfa e într-o piață sau un angro??
în supermarket legumele sunt de frumusețe bre, să fie sa nu lipsească din peisaj, nu v a mai iluzionati ca acolo se vând zilnic cantități imense de legume..
Majoritatea legumelor in sezon se vand in piețe si angrouri, tot ce e firmă ce face mâncare în tara asta din angrouri se aprovizionează cu legume, majoritatea oamenilor care isi fac conserve si altele din piață si angrouri se aprovizioneaza.. din supermarket iau doar fițosii 3 castraveți si 3 roșii sa si faca o salată.
Ma eu de cand m. a vântur io prin supermarket nu am văzut unu, da macar unu sa cumpere 30 kg de rosii să si faca suc de roșii.. să l vad si io la casa cu 30 kg de roșii in căruțul ala, sau sa vad unu cu un sac de 40 kg de cartofi, sau unu cu 30 kg de ardei gogosar..


#1010
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Peste tot aia care nici măcar nu știu câte e roșia și care e castravetele(ma refer la plante) au soluții pentru problema agriculturii românești, știu ei ca producătorii sunt prosti ca nu se asociaza, sunt prosti ca nu fac murături, ca nu usucă șamd..

Ia faceți voi dragilor, dacă nu roșii sau castraveți măcar fabrica aia de murături și zacusca... Sa vedem cât de ușor e ca vad ca din gura aia care fac sunt prosti, aia care nu fac sunt doctori.

Bine, grav nu 3 asta. Grav e ca și miniștri și ce mai e pe sub ei la minister și toate instituțiile agricole subordonate sunt la fel de cunoscători...


#1011
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Se pot produce și într-o gospodărie cat de cat dotată. Am văzut destule exemple din astea. Tanti care s-a plictisit de munca la corporatie s-au mutat la țară și vinde zacuscă și dulcețuri de 10 ori prețul din supermarket doar pe Facebook. Desigur nu asta este soluția, este doar o nișă.
LE
Desigur...la noi la țară trebuie canalizare și apă mai întâi. Multe alimente care îmi vin de pe la țară ajung in gunoi că știu cum e cu igiena pe acolo...

Edited by temporarysnooze, 03 July 2021 - 09:43.


#1012
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum e bre cu igiena pe-acolo? e noroi si praf?

#1013
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
El nu intelege ca`i ilegal sa produci si sa vinzi borcane traditionale fara mini fabrica si avize de te rup in doua. Il da exemplu pe X de pe facebook care vinde si el de`o ciunga pana il toarna cativa vecini buni si`i vin acasa niste baieti veseli care`i trag niste amenzi si`i inchid afacerea de facebook in 2 secunde.

#1014
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca el nu înțelege multe dar surprinzător cunoaște soluțiile de rezolvare a vârfurilor de supraproductie 🤭🤭

#1015
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tin minte ca erai mare desenator ma Sile, dc nu schitezi si tu acolo pe hartie, la un paharel, cum arunca baetii castravetii pe ogor Posted Image

#1016
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Am semanat castraveti pentru cultura a doua , prima nu stiu cat mai produce.
Am si afara si in solar.

Attached Files

  • Attached File  c.jpg   673.63K   29 downloads


#1017
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
De ce rasad si nu insamantare directa ?

Eu am semanat ieri tura a 2.a direct in sol, la circa 5 cm adancime, 2 seminte la 40 cm distanta , 1 rand de 9 metri.
Prima tura au fost din rasad, inca se prezinta f bine, productivi si fara probleme in ciuda precipitatiilor de pana acum.

#1018
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Nu sant toti pentru mine iar nu stiam ca se seamana la asa adincime de 5 cm.
In solar am doua randuri care au peste doi metri inaltime mai produc inca , am si afara la fel dar nu risc pentru ca la baza e multa umbra de la plantele inalte si tot mai apar daunatorii .
Melci sant atrasi de castraveti tineri , Am doi vecini care nu au cosit iarba de vreo cinci ani .
Plantele mari nu le ataca asa repede , mai dau cu granule ce sa fac.

#1019
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011
Buna,stiti un soi de castraveti mini ?

#1020
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Castavetii mini sunt toti aia tip Cornichon. Calibrul il hotarasti tu in functie de momentul recoltarii

#1021
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Mini adica de murat, sau aia asa zis de sera mini, pentru salate, care acum au devenit populari?
Eu am avut Passandra de la Enza afara, pot spune ca s-a comportat surprinzator de bine intr-un an foarte prost (cei de sera maxi nu au facut practic nimic).

#1022
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Bună seara n-am mai postat de mult și as vrea sa va prezint cuiltura de castraveți.

Attached Files



#1023
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View PostAlin1me, on 01 aprilie 2022 - 17:56, said:

Bună seara n-am mai postat de mult și as vrea sa va prezint cuiltura de castraveți.
Salut.
Ce temperatura ai in solar? cu ce incălzesti?
Cand ai plantat rasdurile?
Spor la treabă și o zi bună!

#1024
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
De câteva zile i-am plantat și fac foc cu rumeguș.
Temperatura noaptea ii între 12-15 grade în zilele cu cu minus
Am plantați 800 mp și mai am 400 mp de plantat marți
Atașez poze de anul trecut.

Attached Files



#1025
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View PostAlin1me, on 02 aprilie 2022 - 20:18, said:

De câteva zile i-am plantat și fac foc cu rumeguș.
Temperatura noaptea ii între 12-15 grade în zilele cu cu minus
Am plantați 800 mp și mai am 400 mp de plantat marți
Atașez poze de anul trecut.
Muncă nu glumă. Felicitări și recolte bogate!

#1026
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Mulțumesc pentru susținere!
Multă munca pentru ca am 3400 mp solarii  din care 1200 castraveți și 2400 rosii.
Sunt unul dintre tineri care doresc sa își facă viitor în tara aceasta minunata!

Edited by Alin1me, 02 April 2022 - 20:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate