Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gantere de pana in 40 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Cele mai eficiente exerciii le faci cu 2 gantere identice, si nu ma refer numai la greutate. Eu de exemplu nu as putea lucra cu 2 gantere de aceeasi greutate dar din material si forma dferita, se simte altfel la mana.

Nu stiu cat de mult ard grasimile genurile astea de exercitii pe care vrei sa le faci. Eu ti-as recomanda un program de antrenament intens (aprox 2 ore) in care sa antrenezi toate grupele.

Sau cele mai eficiente raman dupa parerea mea exercitiile cardio.

Pt a reusi cel mai important este sa vrei si sa te tii de program, plus ce s-a zis mai sus alimentatie si somn.

#20
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Bravo, ai dat 1 milion juma pe nimic. In afara de coarda nu poti face nimic nici cu o gantera de 4kg nici cu jegu celalalt.

#21
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
N-ai cum sa faci muschi cu gantere de 3-4 kg cand ai 100kg. Mai bine faci exercitii cu greutatea corpului sau iti iei un abonament la sala... Nu rade nimeni de tine, iar daca rade cineva de doare undeva Posted Image.
Acel shake weight nu-l vad bun decat pentru incalzire la sala Posted Image De parca ala din imagine a facut muschii aia folosind acea greutate Posted Image. Nici nu a facut impins piept cu 100kg + pentru pectoralii aia.

Edited by echo3, 17 March 2013 - 20:34.


#22
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Mie mi se pare grea si asta de 4 kg, ca aveam de ales intre 4 si 5 kg.
Voi probabil sunteti obisnuiti cu greutati mari.
Dupa ce ma acomodez cu asta de 4 kg, o sa cumpar una mai grea, de 8 sau 10.

#23
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Greutatea ganterei trebuie sa o maresti treptat, nu sa treci de la 4 kg brusc la una de 8 kile. Tocmai de accea la sala multi fac 3-4 serii de repetari, cu diferite greutati. Prima serie o faci cu greutati mici, urmatoarele 2 cresti semnificativ greutatea, si ultima o faci cu acceasi greutate, ca prima.

E egal cu 0 sa faci exercitii cu ganterele ca sa slabesti. Gandeste-te cum arati daca arzi grasimea si tonifici musculatura doar la maini.

Iti recomand sa arzi caloriile eficient prin alergare cardio.

Quote

Exercitiile cardio si scaderea in greutate

Cu ajutorul exercitiilor de tip cardio se pot pierde multe calorii, de aceea acestea pot fi utilizate la planul de antrenament pentru slabit, mai mult sau mai putin, in functie de intensitatea activitatii alese. Daca nu se doreste sa se piarda in greutate, se vor consuma mai multe calorii decat cele utilizate in scopul mentinerii greutatii in mod normal. In cazul in care scaderea numarului de kilograme devine un obiectiv, se va face un antrenament in forta in care se vor include si exercitii cardio.
Cel mai bun plan de antrentament include exercitii fizice care cresc rezistenta la efort a organismului si cele de tip cardio. Beneficiile pentru sanatate includ oase si muschi mai puternici, o postura corecta si un echilibru mai bun. Desigur, modificarea in sens pozitiv a aspectului exterior va fi factorul motivant. Un tonus muscular ridicat ar trebui insotit de un antrenament in forta. Exercitiile fizice pentru scaderea numarului de kilograme sunt exercitii de rezistenta si tonifiere a organismului si inclusiv Pilates se incadreaza in aceasta categorie.


Cel mai eficient exercitiu cardio mi se pare alergarea. Din ce ai zis tu, inteleg ca nu ai conditie fizica, deci vei avea nevoie de multa multa munca sa iti imbunatatesti conditia fizica, astfel vei putea mari intensitatea si durata antrenamentelor, deci vei arde mai multe calorii.

Iti recomand sa iti faci niste programe pe http://www.adidas.com/com/micoach/ , e un site super, unde iti poti stabili un program si un orar zilnic pentru antrenamente cam de orice fel.

#24
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Multumesc pentru sfaturi!
Problema cu alergarea este ca nu stiu exact unde sa ma duc, ca sa nu ma trezesc cu caini dupa mine. :)
As strange bani pentru o bicicleta din aceea fixa sau o banda de alergat, ca sa fie in casa si sa nu mai am probleme cu vremea, cainii.
De exemplu, iarna pe ger, nu as avea cum sa mai alerg, daca pe jos e gheata.

#25
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Din cate stiu, nu prea se recomanda sa alergi pe banda prea des, pt ca alergatul pe loc taseaza vertebrele si solicita articulatiile. Acum depinde si de adidasii cu care alergi, trebuie sa iti iei unii special pt forma piciorului. Neaparat sa fie cu talpa moale, cu gel. Si sa stea piciorul fix in ei.

Hai ca din 3 luni de iarna nu cred ca e mai mult de o luna cumulat gheata pe jos. Si oricum, e indicat iarna sa iei o pauza de alergat pt a evita suprasolicitarea si fracturile.

Treaba cu cateii cam suna a scuza :P

PS: nu poti sa returnezi produsele cumparate? nu de alta, dar daca chiar vrei gantere, am vazut eu la Decathlon 2 gantere cu greutati reglabile, si are incluse greutati de diferite marimi, totalizand 25 kg parca. Poti eventual sa cumperi si o bara de haltere si sa pui greutatile pe ea.

Edited by oauzor, 17 March 2013 - 22:41.


#26
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@oauzor s-ar putea sa pot returna o parte din ele, insa nu as vrea sa fac asta.
Ma gandesc sa le utilizez daca tot m-am decis ca le vreau.
Si daca nu obtin rezultatele dorite, o sa le vand mai departe.
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 17 March 2013 - 23:49.


#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
O țeavă (1 leu la fier vechi) +2 PET-uri (moka la primul tomberon) + 3-4 cancioage de ciment (5 lei la primul muncitor pe șantier) = gantere sub 10 lei. Posted Image
Bicepșii după câteva luni de betoane seara la disco = priceless.

Edited by benis, 17 March 2013 - 23:52.


#28
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Returneaza ganterele si o sa ai in jur de 130 lei. Mai strange vreo 40 lei si iei din Decathlon ce ti-am zis eu. Daca nu, foarte probabil sa regreti mai tarziu.

Trecerea de la o greutate la alta trebuie facuta treptat, nu sa sari de la 4 kg direct la 8 kg.

Cu ganterele, exercitii de streching, flotari, genoflexiuni, abdomene, jogging cardio, alimentatie variata si cu putine calorii o sa ajungi unde iti doresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate