Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Analize medicale indetice ca valor la 5 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Am o mare nelamurire referitoare la analizele medicale,

Am primit rezultate identice la transaminaze ( GOT si GPT) la o diferenta de 5 luni. Valorile sunt 18.1(GOT) si 24.3(GPT) si sunt identice la 5 luni distanta si sunt facute la acelasi laborator.

Ma gandesc ca probabilitatea este destul de mica statistic ca la 5 luni de la doua seturi de analize sa apara valori identice pana la virgula pentru transaminaze.

Ma insel eu sau exista o explicatie sau defapt e posibil sa se fi facut o eroare?

Astept opiniile DVS

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-o fi facut o optimizare de costuri, asa ca au preluat valorile de data trecuta, fara sa mai prelucreze analizele.

#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@don_dannielo adica daca eu m-as duce la acelasi laborator pentru o analiza HIV, de cateva ori (3-4), la un interval de 2 luni intre analize, iei preiau mereu rezultatul din luna anterioara?
Astfel ca se reflecta in hartii, de fapt rezultatul de la prima testare?

#4
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Sorine, don_daniello cand a zis optimizare de costuri a fost un mod mai deosebit ca de fapt au furat banii omului fara a face de fapt vre-o analiza.

#5
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Deci mi-am cam luat teapa cu laboratorul asta.

Pacat de timp pierdut si bani.

Statistic oricum mi se pare cam imposibil ceea ce s-a intamplat la 5 luni diferenta la 2 analize diferite, daca era uina singura mai exista o sansa insa la 2.

E ca si cum eu trag dintr-o punga numere de la 1 la 100 si trag de x ori acelasi numar. Prea mare coincidenta.

Edited by razvan911, 27 April 2012 - 08:32.


#6
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Sotia mea a avut probleme cu niste analize facute la Puls (prin medicul de familie). Nu imi mai amintesc detaliile dar era ceva situatie imposibila la analize facute la interval de 1 luna la acelasi laborator. A repetat analizele la Medlife si Victor Babes si erau ok... Deci aia de la Puls au facut "optimizare de costuri".

Despre ce clinica e vorba?

#7
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Eu m-as duce la clinica si i-as spune frumos sa imi faca inca o data analizele gratuit ca altfel te duci la Protectia Consumatorului.
Totusi este posibil sa fie si o greseala si sa fii printat rezultatele trecute si cele noi sa fie in continuare in calculator.
Eu zic sa mergi sa discuti cu ei. Daca nu inteleg cu frumosul, faci plangere la protectia consumatorului, te duci la avocat, chemi presa ca acest laborator isi bate joc de sanatatea oamenilor.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Esti un norocos eu am facut transaminazele la 2 laboratoare diferite la interval de 24 ore, diferenta era de 2x intre ele (la unul erau valori aproape duble decat la celalalt) :D.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate