Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unde gasesc "o mare" cu apa limpede, curata?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
http://forum.softped...dives-3414.html

Camere mari, preturi ok pt ce ofera.
Daca ai copii, recomand vila pe plaja.

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Cat au fost biletele pana in Maldive si ce itinerariu ati avut ?

#21
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postlawrence38, on 25th April 2012, 22:51, said:

Ai fost vreodata in Ayia Napa ? Preturile la hoteluri de 5 stele (in mai-iunie, incep de pe la 120-140 E/noapte , camera dubla cu mic-dejun inclus), la 4 stele gasesti si sub 100 E. Oricum, in afara de apa super-clara n-as zice ca Cipru e destinatia ideala, dar macar odata zic ca se merita, mai ales ca nici biletele de avion nu sunt prea scumpe, de obicei sub 200-250 sau chiar mai putin return cu Tarom/Cyprus Airways, mai putin chiar daca esti dispus sa mergi cu Cattle-Freight Airways (Blue Air pe romaneste :rolleyes:) Deh, concurenta e destul de mare multumita valurilor de sclavi pe plantatie care s-au mutat pe aici din Romania, la ultimele statistici au iesit aproape 5% din populatia insulei....daca vrei un loc unde sa nu dai de romani la orice colt, nu e tocmai locatia potrivita. <_<

Link preturi informative

[ http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/48714429.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Unde e facuta poza asta? :)

#22
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Cred ca ceea ce recomand e peste ceea ce s-a zis :
http://greekaura.fil...rto-katsiki.jpg
http://www.greeka.co...nmarko70058.jpg
http://www.apartment...i/2agiofili.jpg
http://www.corfutoda...ofili-beach.jpg
http://bridgebuilder...giofili-i15.jpg
Locatie :Insula Lefkada/Grecia.
Se ajunge cu masina,12-14h de condus din Bucuresti.
Preturi normale,plaje excelente.
Google it :D
https://www.google.c...dK8aGswb628GiCg

#23
Claudiu801

Claudiu801

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2012
Insula Porquerolles (Franta) are exact ce-ti doresti, in plus este o rezervatie si nu exista masini, decat biciclete. Pune o intrebare la Voyagers Club, ei fac vacante personalizate si sunt f draguti.
www.voyagers-club.com

#24
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Sa te lauzi ca esti dragut e o treaba, insa sa mai si vorbesti despre propria-ti persoana la persoana a treia e putine exagerat :)

#25
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ alexxxxx

Bine ai revenit printre noi.

Copy paste!

Am citit in postarea ta ca mergi in Cuba si te intreb de pe ce site ai facut rezervare pentru hotel.
Daca postezi si impresii ne-ar fi folos.
Iau in calcul si varianta Cuba - de fapt m-am documentat partial - si colegii de forum ne-au recomandat luna noiembrie.
Iti multumesc.

#26
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Claudiu aveti probleme mari cu site-ul. In topicul de Seychelles hotelul Le Meridien Barbarons - unul dintre cele mai proaste hoteluri de 4 stele din Seychelles si nu de 5 asa cum apare pe site - este cel mai tare hotel din Mauritius in 2010.  Se pare ca Mauritius a anexat insula Mahe incepand cu 2010.

http://voyagers-club...seychelles.html

#27
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Rezervarea in Cuba am facut-o printr-o agentie canadiana - wowcuba. Au fost singurii (pe care i-am gasit eu) care aveau locuri pe Cayo Levisa, unde vroiam eu sa stau, fiindca contractasera mare parte din locuri, si mai aveau marele avantaj ca aveau preturi corecte, practic mai mici decat la receptia hotelurilor, ei avand o taxa unica de rezervare pentru serviciile lor de 35$, indiferent cate nopti rezervai si la cate hoteluri. Tot procesul cu ei a mers struna, asa ca ii recomand.
Ca idee, fata de toate cele vreo 5 vacante in SE Asiei de pana acum, excursia asta in Cuba a iesit cea mai ieftina, per total. Adica pentru vreo 16 zile am cheltuit in doi vreo ~2500-2600 E, cu totul (avioane included). Se vede clar ca-n zona nu-s turisti americani, si ar fi bine sa mai tina treaba tot asa, sa nu-i frece grija la un moment dat de democratia poporului cubanez si sa vrea sa-i "democratizeze" dupa reteta Egipt-Libia-Siria.

#28
Claudiu801

Claudiu801

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2012
Multumesc, o sa semnalez eroarea webmasterului.

#29
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ alexxxxx

Iti multumesc. Noi ne-am documentat pentru Havana -vizite obiective turistice, contact cu strada si Varadero pentru inot clasic si relaxare.
Despre zona in care ai fost tu nu ne-am pregatit.
- Ati inchiriat masina pe perioada sejurului?
- Ati avut gaze piscacioase (bug) pe plaja si prin pat - si daca stii cu ce se pot combate.
- Te simti in conditii de siguranta (ma refer la infractionalitate si delasare)
- Tangential, daca in perioada documentarii ai avut informatii verificate despre vreme in luna noiembrie (suntem iubitori de caldura si nu ne place vantul)
Urari de bine!

#30
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Havana este foarte frumoasa, nu mi-au atras atentia cine stie ce obiective turistice in afara de Capitoliu si Castelul Moro, insa atmosfera generala face toti banii.
Varadero nu m-a interesat fiindca n-are nici o legatura cu Cuba si nu calc in "olinclusivuri". Insa ca frumusete naturala nu ma indoiesc ca e frumos.
- n-am avut masina inchiriata, e scump de inchiriat si nu merita banii. Pentru ce-am avut nevoie am mers ori cu autobuzul, ori taxi, ori platit transfer, ori cu "masina particulara" - sunt oameni care merg pe aceiasi ruta cu autobuzele cu masinile lor private (eu am avut privilegiul unui Cadillac '46) si iau aceiasi bani ca la autobuz. N-am avut nici o problema, in Cuba totul se rezolva intr-un fel...
- Am fost in ambele "parti" ale Cubei, pe 2 insule diferite - in Isla de la Juventud (in "josul" Cubei) nu se putea sta pe plaja din cauza sand flies (nu stiu termenul in romana). Oricum nu prea m-a interesat plaja, am mers pt. scufundari. Am avut autan "tropical" pe care l-am carat degeaba. In Cayo Levisa, (pe partea dinspre Golful Mexic a Cubei) nu era nici un tantar sau vreo gaza. Am intrebat pe cei de-acolo si mi-au zis ca in general problemele cu sand flies sunt in sudul Cubei - Golful Porcilor, Granma, Isla de la Juventud, etc si ca ar merge un spray numit "5 insecte" care se gaseste in shop-urile din Cuba. Oricum, daca mergi in Varadero mai mult ca sigur n-o sa ai probleme.
- nicaieri in lume nu m-am simtit in nesiguranta, cu exceptia Caracas, unde toata lumea urla cat de "unsafe" este, si unde m-a pus pe ganduri ca la hotel erau gratii de fier, gard electric si sarma ghimpata. In Cuba absolut nici un sentiment de nesiguranta, sunt cateva scheme binecunoscute de tepuit fazanii prin Havana insa nu sunt violente (implica cumparat "din mila" de trabucuri, iesit cu localnici "prietenosi" la un mojito cu pret triplu sau la restaurante "cu comision", etc, nimic grav).
- n-am avut informatii despre noiembrie ca nu m-a interesat. Eu am vrut 29-30 de grade in apa, deci a trebuit sa merg in August, iarna sunt vreo 25. Atata timp cat eviti luna septembrie-inceput de octombrie totul e ok. Eu teoretic am mers in sezon cu posibilitate de uragan, Ernesto a trecut razant pe langa Cuba (a atins Dominicana), dar n-au fost probleme, vremea superba.
Bafta!

#31
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Ecaterinas esti super stresata de vreme. Nimeni nu va putea sa iti garanteze ca o sa ai o vacanta 100% insorita. Vegetatia abundenta din Caraibe, Mauritius, Thailanda, Seychelles samd se datoreaza ploilor torentiale. In general daca ploua in mare parte dupa amiaza va fi afectata.
Eu ma duc in Mauritius - Seychelles in noiembrie care este a patra luna in top precipitatii in cursul unui an si nu imi mai fac griji.
Si inca un sfat: nu te uita la prognoza vremii in Cuba inainte sa pleci - vacanta va fi ruinata inainte sa inceapa.

#32
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Sfaturile lui razvan sunt de bun-simt. Faptul ca cineva a fost in noiembrie si a plouat sau altcineva a fost tot in noiembrie si a fost vant, furtuna si ploaie nu inseamna absolut nimic. Vad ca multi intreaba, mai ales pe topicul de Dominicana sau Maldive unde multi romani se duc in sezonul ploios sau "prost" fiindca e mai ieftin si gasesc "oferte" de la agentii, daca a mai fost cineva in a doua saptamana din luna cutare si daca a fost frumos sau nu, urmate indeosebi de raspunsuri de genul "am fost eu si a plouat in doua nopti si intr-o dupa-amiaza de joi". Nu vad ce relevanta au. In cazul tau particular mergi intr-o perioada "safe", adica o sa ai mai mult ca sigur 29-30 de grade in aer si vreo 26 in apa fara ploi sau altceva, intr-un cuvant vreme perfecta. Daca te-ajuta cu ceva, atunci e bine Posted Image
Iar sfatul de final al lui razvan e valabil pentru majoritatea destinatiilor "exotice" care implica si mare: in general, acolo ploua, de-aia totul e verde. De aceea, daca te uiti pe prognoza pentru urmatoarele 5-10-14 zile o sa vezi nori si furtuna. Asta nu inseamna ca toata ziua ploua si e furtuna. Insa, in general, combinatia "mare" + caldura = ploaie.

Edited by alexxxxx, 02 September 2012 - 18:42.


#33
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Alex pui si niste poze? In principiu sunt curios cum arata plajele si fauna subacvatica in zona Cayo Levisa. Never been there.

#34
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ alexxxxx

Iti multumesc mult.
Deocamdata, as vrea sa te intreb cu privire la bani - ati dus cash (ce valuta ?) sau e mai comod sa folosesti bancomatul din aeroport.
In legatura cu vremea, nu avem asteptari absurde, singurul aspect care ne-a preocupat a fost referitor la temperatura apei (noi inotam mult) si am citit informatii contradictorii. Am probleme cardiace si trebuie sa ma feresc de apa rece - atfel nu m-ar deranja.
Urari de bine!

#35
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View PostEcaterinas, on 02 septembrie 2012 - 19:34, said:

@ alexxxxx

Iti multumesc mult.
Deocamdata, as vrea sa te intreb cu privire la bani - ati dus cash (ce valuta ?) sau e mai comod sa folosesti bancomatul din aeroport.
In legatura cu vremea, nu avem asteptari absurde, singurul aspect care ne-a preocupat a fost referitor la temperatura apei (noi inotam mult) si am citit informatii contradictorii. Am probleme cardiace si trebuie sa ma feresc de apa rece - atfel nu m-ar deranja.
Urari de bine!
<br/><br/>

Mergi cu sume cat mai mari de euro la tine, atm-urile sunt foarte putine si nu accepta in general cardurile de debit. Eu nu am incercat dar multi turisti s-au plans ca nu puteau scoate bani. Daca folosesti totusi carduri de credit tine cont ca cele emise in SUA nu sunt acceptate, iar pentru celelalte se percepe un fee de 11% (8% din diferenta de curs si 3% comisionul de retragere).

Nu lua dolari cu tine sa ii schimbi la cadeca pentru ca ti se percepe 10% penalty charge datorita relatiilor "excelente" pe care le au cu SUA.

Ai mare atentie cand incasezi CUC-ii sa nu ti se dea CUP-i. Sunt destui tzepari ca peste tot.

#36
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007

View PostCourage, on 25 aprilie 2012 - 19:53, said:

Cati bani ai... ?
Oceanul Indian: Maldive, Seychelles etc

De fapt acolo nu ai parte de apa limpede... curentii oceanici sunt puternici, fluxul si refluxul are valori de ordinul 1,5-2 metri, plajele care sunt cu intrare lina nu sunt frumoase tocmai datorita mareei, plajele potrivite sunt destul de abrupte, nu prea potrivite pentru copii mici, la snorkeling nu vezi mai mult de 2-4 metri.
Cea mai limpede apa, unde se poate face snorkeling am gasit-o in Mediterana, in special Adriatica si Egeea.
Insulele grecesti au multe plaje cu intrare lina in apa, mareea nu are valori mari aici.

Am fost in Seychelles si pentru mine plajele grecesti sunt inca in top.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate