Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Inhibatori pompa de protoni

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010
Pentru substanta de baza ESOMEPRAZOLUM sunt cele 3 variante incepand cu cel  mai scump:
1. Nexium-Astra Zeneca, Suedia
2. Emanera- : KRKA. D.D...... -Slovenia
3. Esomeprazol -Terapia-Romania
Intreb si eu, deoarece Nexiumul este aproape dublu fata de celalate doua, avand in vedere compensarea de 50% se face numai la Esomeprazol sau Emanera, Nexiumul avand o reducere de  maxim 15 %.
Farmacista recomanda cam ce vrea ea si ce are interes sa vanda.Prima oara am luat nexium, cand am vazut ca puteam sa iau si altceva. As fi intrebat doctorul gastroenteorolog dar am observat pe halatul  sau sub ecuson sau scria HEPAID care "offtopic"nu sunt sigur ca este cel mai bun Hepatoprotector din piata.
Uneori doctorul mai elibereaza anumite taloane la care se mai aplica inca o mini-reducere fata de reteta compensata, primite de la agentii de vanzari din industria pharma , impreuna cu retetare si halate branduite cu numele medicamentului respectiv
De la 1 Aprilie pretul medicamentelor s-a majorat, astfel ca acum o luna concentratia de 40mg costa aproape de cea de 20 mg de azi.
Intrebare:
Chiar merita Nexium-ul efortul financiar? sa platesc aprope dublu.
Din prospectele celor 3 nu-mi prea dau seama foarte bine.
Ce stiu ca Omezul e foarte toxic pentru ficat, dar ala e si 80 bani o pastiluta.

Edited by tarjaturunen, 24 April 2012 - 18:47.


#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
S-au majorat in medie cu ~ 1,5% din cauza cursului valutar (la med corectia se aplica la 1 apr). La Nexium ai o reducere suplimentara acordata de firma producatoare. Nexium e original ei l-au inventat, celelalte sint copii. Pretul e mai mare normal, la fel e la Mercedes fata de Dacie dar ambele te duc din A in B. Teoretic au acelasi efect practic nu in 100% din cazuri. Ai bani mergi pe Nexium nu ai mergi pe Emanera.

#3
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010

 Remicade, on 24th April 2012, 19:55, said:

S-au majorat in medie cu ~ 1,5% din cauza cursului valutar (la med corectia se aplica la 1 apr). La Nexium ai o reducere suplimentara acordata de firma producatoare. Nexium e original ei l-au inventat, celelalte sint copii. Pretul e mai mare normal, la fel e la Mercedes fata de Dacie dar ambele te duc din A in B. Teoretic au acelasi efect practic nu in 100% din cazuri. Ai bani mergi pe Nexium nu ai mergi pe Emanera.
Ok, merci! dar m-am gandit ca au  aceiasi substanta de baza,  asa diferente mari sa fie intre substantele de baza? gandindu-ma la  exemplul tau, in genere ce e mai scump e mai bun, decat ca unele farmacii au sarit calul cu pretul.
Am avut si taloanele alea  si de aceea poate mi se pare dublu si cred ca din start cel cu concentratia de 40 mg nu costa dublul concentaratiei  de 20 mg si de aceea mi se pare mie mai scump. Oricum mie nu mi s-a  parut  majorat doar cu 1,5 %.
Am gasit un pret convenabil pentru ambele variante, fata de unde am intrebat prima oara.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Preturile sint fixate de MS (la cele pe retete nu la OTC adica med care se dau fara reteta) deci nu au cum sa varieze de la o farmacie la alta (la Paracetamol de ex variaza pentru ca farmacia fixeaza pretul). Conform catalogului de preturi atasat Nexium 20 mg costa 39,41 lei/cut (14 tb) iar Nexium 40 mg costa 59,56 lei/cut (14 tb). Daca ai reteta compensata ai o reducere din partea CNAS iar daca primesti si talon de la medic mai primesti o reducere si din partea firmei AstraZeneca.
Conteaza si cum fabrici medicamentul gandeste-te ca o tableta contine 20 mg de substanta activa dar restul pana la cateva sute de miligrame sint excipienti care influenteaza biodisponibilitatea. Ca un produs sa actioneze trebuie sa intre in sange, nu e totuna daca din 20 mg intra 18 mg sau 10 mg.

Attached Files


Edited by Remicade, 24 April 2012 - 19:35.


#5
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010
Nu vreau sa te contrazic , dar am fost la 2 farmacii , pretul la primele 2 farmacii nu era cel din tabel.
Poate nu da furnizorul reducere decat pe taloane. A facut tipa ambele calcule si la Nexium si la Emanera. Reteta costa la cele 2 farmacii  intre 62 - 70 lei. Dam  detralexul afara deci 43-35 lei.
Intradevar detralexul este la fel, dar cele pt stomac, variaza. In tabel apare cu cat le-am luat eu ~ 25 lei (compesare 50%)
Raspunsul tau l-am mai primit de la o farmacista. Ori am inebunit eu  "cat e halatul ?" :lol:
Am si intrebat pt confirmare inca o data concentratia(20).Mi-am si notat pretul.
probabil farmacia de unde am luat da si fara taloane Emanera, de ce zic asta, pt. ca i-am dat reteta nu m-a intrebat ce vreau , a zis direct Emanera e bun si 'eftin ^_^
Ar mai fi o varianta sa le mai cumpar o data, dar nu mai am reteta iar se schimba variabilele.

Oricum e bun tabelul de preturi ca-mi trebuie si ceva pe baza de Maleat de trimebutina, a uitat sa-mi dea.

Attached Files


Edited by tarjaturunen, 24 April 2012 - 21:21.


#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

 tarjaturunen, on 24th April 2012, 19:44, said:

Ce stiu ca Omezul e foarte toxic pentru ficat, dar ala e si 80 bani o pastiluta.
Asta de unde ai mai scos-o ? Si de ce nu ar fi hepatotoxic si esomeprazolul, in cazul asta ??

Colegul cspot are dreptate, preturile la medicamentele de pe retete sunt fixe.
Oare ce sa fie red furn 15.03 ??

Edited by oaspetele, 24 April 2012 - 23:54.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nope nu sint clona lui cspot, nu-l cunosc.
Inainte de "scumpire", defapt o reajustare a pretului functie de curs Nexium 20 mg era 38,95 lei iar Nexium 40 mg era 58,85 lei aceste preturi sint cele maximale in Romania nu pot fi depasite.
Red furn probabil o reducere din partea farmaciei gen card ?
La Emanera nu exista taloane (asa stiu eu). La Nexium reducerea este data de producator prin intermediul unui intermediar (Infotreat). Nu pot sa scada direct pretul in Romania pentru ca ar trebui sa-l scada si in alte tari.
Omez nu este hepatotoxix, intr-adevar apare undeva in prospect la reactii foarte rare asta nu inseamna ca se va intampla. Pentru pacient prospectul este cea mai mare sperietoare, sint multe cazuri de pacienti care refuza un tratament bun pentru ca ei au citit ceva care i-a inspaimantat.
Pt trimebutina alege Debridat daca este 100 mg sau Ibutin daca este 300 mg.

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
:lol: :lol: :lol:  
mea culpa, mii de scuze. eram setat pe cspot.

referitor la reducere, n-am vazut sa apara in calcul.
o sa introduc de curiozitate o reteta sa ma conving.

#9
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010

 Remicade, on 25th April 2012, 09:13, said:

Nope nu sint clona lui cspot, nu-l cunosc.
Inainte de "scumpire", defapt o reajustare a pretului functie de curs Nexium 20 mg era 38,95 lei iar Nexium 40 mg era 58,85 lei aceste preturi sint cele maximale in Romania nu pot fi depasite.
Red furn probabil o reducere din partea farmaciei gen card ?
La Emanera nu exista taloane (asa stiu eu). La Nexium reducerea este data de producator prin intermediul unui intermediar (Infotreat). Nu pot sa scada direct pretul in Romania pentru ca ar trebui sa-l scada si in alte tari.
Omez nu este hepatotoxix, intr-adevar apare undeva in prospect la reactii foarte rare asta nu inseamna ca se va intampla. Pentru pacient prospectul este cea mai mare sperietoare, sint multe cazuri de pacienti care refuza un tratament bun pentru ca ei au citit ceva care i-a inspaimantat.
Pt trimebutina alege Debridat daca este 100 mg sau Ibutin daca este 300 mg.

Pretul pentru  Nexium este  numai in varianta de 14 buc. Concurenta comercializeaza mai mult in varianta de  28 buc.
Deci pt o luna pretul e dublu.Intradevar da bine pe site-uri la prima vedere.
Referitor reducerea furnizor, farmacia cu pricina  recomanda Emanera +Colperin ( trimebutina ) si  de aceea fata de reducerea care este la fel la toate farmaciile, ca sa atraga clientii sunt dispusi sa mai faca a 2a reducere, care per total le cresc vanzarile, fata de celalate cu reducerea standard, unde-s 4 farmaciii una linga alta, din care doar doua primeau taloanele de S-opmeprazol (terapia sau Sandoz)recomandate de policlinica de vis-a vis.(a fost luna trecuta alta poveste cand s-au schimbat taloanele de S-opmeprazol, nu mi le lua ca n-aveau nu stiu ce pe ele... :coolspeak: )
De aceea pretul variaza dupa farmacie , ca deja eu ce preturi aflu sunt sub pretul maxim compensat.

Edited by tarjaturunen, 25 April 2012 - 10:41.


#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Reducerea e din PA al Emanerei,  acuma m-am prins. Probabil ca exista un program similar Nexium-ului, nu cred ca farmacia poate acorda o reducere de 15 ron din 51, adica MAI MARE decat adaosul comercial.
:)
Cam de kakao faza asta cu reducerea suplimentara. Sa scada pretul produsului daca tot isi permit.
Altfel casa de asigurari va fi tentata (oarecum pe buna dreptate) sa creasca clawback-ul producatorilor mereu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate