Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Linux Mint 13 (LTS)

- - - - -
  • Please log in to reply
416 replies to this topic

Poll: MAYA (154 member(s) have cast votes)

Linux Mint 13 poate sa ajunga numarul 1 in preferintele utilizatorilor de Linux?

  1. DA (113 votes [71.97%])

    Percentage of vote: 71.97%

  2. NU (44 votes [28.03%])

    Percentage of vote: 28.03%

Ce preferati din cele 2 DE-uri?

  1. Cinnamon (85 votes [54.14%])

    Percentage of vote: 54.14%

  2. MATE (72 votes [45.86%])

    Percentage of vote: 45.86%

Care este nivelul de cunostinte pe care considerati ca-l aveti in Linux?

  1. NEINITIAT (N-am mai folosit pana acum Linux) (7 votes [4.46%])

    Percentage of vote: 4.46%

  2. INCEPATOR (Sunt la primele incercari) (52 votes [33.12%])

    Percentage of vote: 33.12%

  3. MEDIU (Ma descurc cat sa pot utiliza si sa-mi pot rezolva singur problemele) (86 votes [54.78%])

    Percentage of vote: 54.78%

  4. AVANSAT (Pot sa-i ajut pe altii daca este nevoie la orice ora din zi sau din noapte) (12 votes [7.64%])

    Percentage of vote: 7.64%

Vote Guests cannot vote

#1
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Incep acum un topic nou pentru versiunea urmatoare a Linux Mint si anume 13 ce o sa fie un LTS (pentru cei care sunt incepatori LONG TERM SUPPORT - SUPORT PE TERMEN LUNG, 5 ani mai exact).
Echipa Linux Mint prin Clement Lefebvre (cunoscut de comunitate drept Clem) a anuntat pe blogul propriu ca aceasta versiune o sa fie disponibila undeva spre finele lunii mai 2012. Tot pe blog a fost anuntat si faptul ca in versiunea 13 o sa avem parte de doua DE-uri respectiv MATE si Cinnamon care vor fi subiectul a doua editii separate, insa nu a fost stabilit inca care din cele 2 va fi cea implicita.
Portiunea de postare la care fac referire:

Quote

Linux Mint 13 will be named "Maya" and should be available at the end of May 2012.
The codename was chosen a long time ago, after my daughter's name who was named Maya in reference to:
    The Maya civilization
    The fictional Maya Toitovna
    Maya the Bee
In India, people might also know "Maya" as the "Illusion".
Note: The choice for this codename has nothing to do with the Mayan Calendar or the notorious cataclysmic interpretations for 2012 (by then well be looking at Linux Mint 14 and a different codename).
Linux Mint 13 should feature separate editions for MATE and Cinnamon. Whether one of these and which of these two editions will be considered the "default" wasn't decided yet.

Oare o sa aibe succesul asteptat aceasta versiune? Tinand cont de directia luata de GNOME prin versiunea 3.40, Ubuntu 12.04 cu al lor Unity 5.10, tind sa cred ca au o sansa buna, mai ales cu Cinnamon ajuns acum la versiunea 1.40 care are multe elemente din GNOME 3.40 (e adevarat ca acesta sta la baza), dar totusi Cinnamon pastreaza modul in care sunt obisnuiti utilizatorii lucrurile si aici ma refer la bara cu aplicatiile deschise, la meniul clasic, scurtaturi pe bara, pozitionarea butoanelor s.a.m.d.
Va propun o discutie despre ceea ce ar trebui sa fie si ceea ce o sa fie versiunea MAYA a Linux Mint.

*Am pus si un mic chestionar sa vedem cui i se poate adresa Linux Mint 13, va rog sa votati.
**Vreau sa-i rog pe cei care vor scrie pe acest topic sa incerce sa fie la subiect fara sa polueze cu tot felul de consideratii sau probleme ce n-au a face cu subiectul - cu alte cuvinte fara OFFTOPIC, FLAME, SPAM, etc.

Edited by 13YTe, 21 April 2012 - 18:08.


#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Sper doar sa nu faca interfata cum o are acum Ubuntu,ca e dificil de umblat,ca aici a pierdut Ubuntu.

#3
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Daca ar fi sa aleg intre Mint si Ubuntu, as alege Mint, desi niciodata pana acum nu i-am vazut sensul. Totusi, am trecut de mult timp pe fluxbox si openbox (in Debian), deci nu prea sunt sanse sa mai folosesc altceva.

Si eu am crezut ca are legatura cu sfarsitul lumii numele distributiei, Clem e cunoscut pentru idei ciudate.

Edited by mcmlxxxvi, 21 April 2012 - 19:25.


#4
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Va fi un beta sau un release candidate inainte de lansarea Maya?

#5
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
In istoria Linux Mint nu stiu sa fi existat versiuni Beta, ci doar Release Candidate (RC) care apar cu aproximativ 2 saptamani inainte de final... Totusi Clem pastreaza si din filozofia celor de la Debian si anume, e gata atunci cand e gata... nu exista date fixe. In plus cred ca nu si-ar avea rostul niste beta-uri atata timp cat Mint-ul se bazeaza pe Ubuntu care e o distributie suficient de bine controlata.
L.E. Probabil ca sfarsitul lunii mai o sa aduca RC-ul MAYA, finalul cred ca o sa fie undeva pe la jumatatea lui iunie. Daca-mi aduc eu bine aminte si la versiunea 11 a fost cam la fel, in plus fiind vorba de un LTS e posibil sa se intarzie si mai mult deoarece trebuie data mare atentie detaliilor, distributia asta poate schimba multe in timp, deci trebuie sa fie cat mai bine pusa la punct.

Edited by 13YTe, 21 April 2012 - 23:24.


#6
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Abia astept sa apara  :bouncey: !
Sper ca cinnamon  va fi mai usor customizabila si m-as bucura sa fie editia implicita !

#7
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Cinnamon este destul de usor customizabil, m-am jucat putin cu el si pot spune ca nu trebuie facute prea multe eforturi pentru a modifica cate ceva prin el, de exemplu, temele sunt foarte usor de modificat prin editarea unor simple fisiere cu un editor text. Momentan inca e in fasa acest proiect, dar daca o sa prinda printre utilizatori o sa reediteze succesul GNOME cu versiunile 2.20 si 2.32 (si cred ca asa o sa fie, deoarece multi utilizatori isi doresc sa pastreze concepte deja existente asupra lucrului cu un mediu grafic, dar sa aibe si optiuni/facilitati noi + programe actualizate). Pentru cei care nu sunt speriati de nou, pana la aparitia LM13 pot incerca LMDE cu Cinnamon sau pot instala pe distributiile lor Cinnamon de aici.

Edited by 13YTe, 22 April 2012 - 00:08.


#8
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

View Post13YTe, on 22nd April 2012, 01:07, said:

Cinnamon este destul de usor customizabil, m-am jucat putin cu el si pot spune ca nu trebuie facute prea multe eforturi pentru a modifica cate ceva prin el, de exemplu, temele sunt foarte usor de modificat prin editarea unor simple fisiere cu un editor text.

Stiu, am facut-o deja, dar trebe' oarece rabdare sa editezi  .css ca sa ai un font de o anumita marime !
Asta ar trebui sa se faca mai usor !

Oricum, sunt destul multumit de cinnamon si e singurul mediu de lucru pe care il folosesc !

Edited by kodiak, 22 April 2012 - 00:53.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sunt putin dezamagit de Ubuntu 12. Hibernate scos din default, in classic mode nu imi mai apare bateria si volumul. Cred ca ma intorc la Mint. Dar cu scortisoara, prefer ceva mai clasic, gen Mate.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Post13YTe, on 21st April 2012, 18:59, said:

Cinnamon pastreaza modul in care sunt obisnuiti utilizatorii
Cinnamon nu inseamna Linux Mint. El se poate instala pe orice distributie. Ca atare raman tot la distributia preferata si daca vreau Cinnamon il instalez pe ea.
Iar despre Mint, vreau sa-i vad personalitatea, documentatia si suportul. Asa la mila Ubuntu nu prea-mi surade.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 15:17.


#11
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Ce se intampla daca Mint cu Cinnamon e rulat pe hardware care nu suporta 3D, exista un Cinnamon 2D, ca Unity 2D? Sau ajunge in fallback mode ca Gnome 3?
A incercat cineva Cinnamon pe o masina virtuala?

Edited by mcmlxxxvi, 22 April 2012 - 18:46.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmcmlxxxvi, on 22nd April 2012, 19:45, said:

A incercat cineva Cinnamon pe o masina virtuala?
Daca-mi aduc bine aminte a intrat Gnome fallback pe VMWare.

Edited by neagu_laurentiu, 22 April 2012 - 18:51.


#13
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu exista un cinnamon 2D !

Ce hardware ai ?

La mine merge bine pe o placa video on-board intel x3100, are 4 ani vechime laptopul !

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cu alte cuvinte, LM13 nu va mai avea gnome 3?
eu nu inteleg de ce lunea fuge de gnome 3-ul asta.....eu il folosesc pe mint 12 si pe Fedora 16 si merge bine, exista o gramada de extensii care se instaleaza cu doua click-uri....char atat de conservatori suntem? mie gnome 3 imi merge foarte bine.....din noiembrie de cand este pe mint 12, adunat cu fedora 16 nu cred ca mi s-a blocat cat degetele de la o mana. si nici nu a trebuit niciodata hard shutdown, am intrat in tty si am dat reboot curat de acolo. si la w 7 am dat mai multe hard shutdown-uri.

#15
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postneagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 19:50, said:

Daca-mi aduc bine aminte a intrat Gnome fallback pe VMWare.
Ma gandeam eu ca asa face.

View Postkodiak, on 22nd April 2012, 19:52, said:

Ce hardware ai ?
Mie imi merge bine Cinnamon, dar eram curios.

View Postrich1974, on 22nd April 2012, 20:04, said:

eu nu inteleg de ce lunea fuge de gnome 3-ul asta...
Cand a aparut Gnome 3, Ubuntu s-a apucat de Unity, Mint acum Cinnamon, unii s-au apucat de Mate. :)
Cred ca majoritatii Linuxistilor nu le place Gnome 3, eu nu-l suport. Nu am vazut in viata mea un DE mai aiurea, ca sa nu folosesc alte cuvinte, si am folosit cam orice.

#16
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postneagu_laurentiu, on 22nd April 2012, 16:15, said:

Cinnamon nu inseamna Linux Mint. El se poate instala pe orice distributie. Ca atare raman tot la distributia preferata si daca vreau Cinnamon il instalez pe ea.
Iar despre Mint, vreau sa-i vad personalitatea, documentatia si suportul. Asa la mila Ubuntu nu prea-mi surade.
Cinnamon este facut de catre cei de la Linux Mint, este initiativa lor, deci o sa ai cel mai bun suport posibil pentru el pe Mint si nu pe o alta distributie, asa cum pentru Unity cel mai bun suport o sa-l ai daca-l rulezi pe Ubuntu, oricum daca te uiti chiar in postarea mea de mai sus am recomandat celor care vor sa incerce Cinnamon link-ul de unde il pot lua, pentru distributia favorita. Documentatia pana acum 2-3 editii ar fi fost un mare copy & paste dupa cea a Ubuntu deci nu isi avea rostul, acum ar trebui sa se schimbe situatia...

Referitor la un Cinnamon 2D, nu exista asa ceva, exista MATE care e un fork al GNOME 2.32 si care poate fi rulat pe hardware fara accelerare 3D. Oricum MATE-ului nu-i prea mai vad rostul, in ziua de azi majoritatea calculatoarelor suporta 3D, putinele relicve fara 3D care au mai ramas in folosinta au la dispozitie E17, LXDE si XFCE cat sa ruleze linistite...

Edited by 13YTe, 22 April 2012 - 19:34.


#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ma mir sa aud asta....eu as instala gnome 3 si pe windows 7 dar nu pot. la w7 am mutat panelul sus si ma pomenesc de multe ori ca lovesc coltul din stanga sus dar nu se intampla nimic  :crybaby:

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postrich1974, on 22nd April 2012, 20:04, said:

eu nu inteleg de ce lunea fuge de gnome 3-ul asta.....
Pentru ca gnome3 suck. Nu e la fel de customizabil ca 2, nu merg toate extensiile din 2.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate