Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

S-ar putea uni toate posturile de radio din România în doar câteva posturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Și ăla cam repetă muzica :lol:

#20
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

 djl, on 21st April 2012, 12:21, said:

Și ăla cam repetă muzica :lol:
Dar macar Music FM da melodia de la cap la coada,nu o taie ca la Manele Magice FM.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Tăirea pieselor: alt prost obicei rămas de mult timp. Cică în anii '90 nu vroiau să-i lase să copieze muzică de la radio... de parcă nu se pirata la greu :lol:

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

 pufonel, on 21st April 2012, 01:00, said:

Mda, acum tre' sa apara si AndreyAlejandro sa spuna sa uneasca toate CHR-urile si apoi sa le desfiinteze pe toate :P
V-am spus eu! :lol:

 AndreyAlejandro, on 21st April 2012, 10:48, said:

da.

kis fm - radio 21 - zoo - pro fm - ar fi ideal sa se transforme intr-un singur post, pt. ca difuzeaza fix aceleasi mizerii.



@djl: cea mai buna protectie impotriva piratarii pieselor de la radio e sa bagi jingle-uri peste ele, si chestia asta se facea la greu un anii 90. Insa taierea pieselor e meteahna mai noua de la Magic FM citire. Chiar tin minte ca in anii 90 pe Radio Prahova preferau sa bage piese lungi (de ex. Meatloaf - I'll do anything for love, care dureaza vreo 7 minute si ceva) ca sa mai aiba si DJ-ii ragaz sa traga un fum, ca nu aveau aparatura sa faca un playlist mai lung, trebuiau sa fie pe faza sa schimbe melodiile :lol:

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Și până la urmă care e problema postului de radio dacă se trage muzică de la el? :huh:

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cica ei au dat bani ca sa poata difuza melodiile alea, si tu vii si le iei pe gratis.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Mda, la TV se pot da piesele netaiate pentru ca au sigla drept protectie, cate sigle vezi pe You Tube, dar acolo prefer varianta fara sigla daca exista.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 21st April 2012, 23:55, said:

Și până la urmă care e problema postului de radio dacă se trage muzică de la el? :huh:

 pufonel, on 22nd April 2012, 00:03, said:

Cica ei au dat bani ca sa poata difuza melodiile alea, si tu vii si le iei pe gratis.

Asta mi se pare o motivație f. jenibilă. Dacă au dat bani pe muzică, de ce o mai difuzează? :lol:

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 pufonel, on 21st April 2012, 22:52, said:

Chiar tin minte ca in anii 90 pe Radio Prahova preferau sa bage piese lungi (de ex. Meatloaf - I'll do anything for love, care dureaza vreo 7 minute si ceva) ca sa mai aiba si DJ-ii ragaz sa traga un fum, ca nu aveau aparatura sa faca un playlist mai lung, trebuiau sa fie pe faza sa schimbe melodiile :lol:
In anii 90 se fuma peste tot in Romania (studiouri, spitale, birouri, avioane) si se poate vorbi foarte bine intre doua fumuri (cumva am in coltul creierului o emisiune cu invitati in care mai toti fumau dar nu-mi amintesc in ce context).

 pufonel, on 21st April 2012, 23:03, said:

Cica ei au dat bani ca sa poata difuza melodiile alea, si tu vii si le iei pe gratis.
De fapt surprinzator poate sa fie invers. In US au astia mari probleme sa ii impiedice pe producatorii de muzica sa plateasca statiile de radio ca sa le difuzeze melodiile!!! De ce vor sa-i impiedice e mai putin evident si poate e discutabil (probabil rationamentul e ca muzica e tot un produs in final si daca ii faci publicitate trebuie sa-l bagi in minutele de publicitate); in fine ce e important e ca desi e o chestie scoasa in afara legii si combatuta foarte activ (amenzi, investigatii, etc) producatorii tot insista sa dea bani la radio-uri. Si atentie, nu vorbim de un producator de manele care da spaga la un DJ. Vorbim de Sony Music care plateste organizatii de zece ori mai mari (ca nr angajati, ca venituri probabil de 200 de ori mai mari) decit Societatea Română de Radiodifuziune.
Pentru mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Payola
Cred ca exact asta (=platiti sa difuzeze) s-a intimplat in momentul in care au aparut posturile (in memoria mea Contact fiind primul, desi nu stiu daca se mai numea asa) care repetau aceleasi melodii de nspe ori pe zi, citeodata un "hit" fiind si de 4 ori pe ora, aproape in fiecare ora.

In ceea ce priveste jingle-urile peste melodie in mod sigur au fost impotriva inregistrarii desi recent nu tin minte sa ma fi deranjat; dar pe de alta parte ma doare undeva muzica de la radio, s-ar putea sa moara radio-ul cu totul pina sa-si dea seama ca nu mai e sursa de muzica principala pentru aproape nimeni si ca trebuie sa se concentreze pe muzica doar asa un pic pentru mood dar in rest trebuie sa vina cu continut.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Cu o chestie gen payola javra aia împuțită, Stalinul S.U.A., bolnavul de putere, director al F.B.I., John Edgar Hoover la nenorocit pe viață pe Allan Freed, D.J.-ul care a inventant termenul de Rock'n'Roll și a promovat acea muzică. Defapt Allan Freed a și murit la 6 ani după proces.

Edited by djl, 22 April 2012 - 10:02.


#29
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004
cand sunt la un calculator si am chef de ascultat un radio, ascult BBC Radio One pe internet. imi place stilul de muzica de acolo. din pacate, cand sunt in masina, nu am aceasta posibilitate. exista vreun post in Bucuresti care sa transmita muzica pop in acel stil?

am incercat aproape toate posturile bucurestene dar Kiss, Zu, 21 si ProFM au acelasi lucru, dance-ul si euro-maneaua lui Costi Ionita, Rock FM are in bucla aceleasi zece melodii, Gherilla are prea multa muzica underground, iar Smart, Magic, Europa FM sau Gold au prea multa muzica veche.

#30
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012

 pufonel, on 21st April 2012, 23:52, said:

V-am spus eu! :lol:





@djl: cea mai buna protectie impotriva piratarii pieselor de la radio e sa bagi jingle-uri peste ele, si chestia asta se facea la greu un anii 90. Insa taierea pieselor e meteahna mai noua de la Magic FM citire. Chiar tin minte ca in anii 90 pe Radio Prahova preferau sa bage piese lungi (de ex. Meatloaf - I'll do anything for love, care dureaza vreo 7 minute si ceva) ca sa mai aiba si DJ-ii ragaz sa traga un fum, ca nu aveau aparatura sa faca un playlist mai lung, trebuiau sa fie pe faza sa schimbe melodiile :lol:
Ehehe Pufonele "tata" :) la Radio Prahova,pe vremea aia,aveam deck-uri... nici nu mai tin minte ce marci,au fost si Akai si Marantz,Technics... rar pica in radio cate un CD! Cand "dadeai" de pe CD,era sarbatoare,sunetul era natural de la mama lui,nu era trecut ca astazi (benefic insa) prin procesoare Omnia si fibra optica! Dar era placerea de-a face singur programul,eram mai aproape de ascultatori,ne placea sa lucram noaptea si sa alcatuim singuri muzica din ora in ora! Centram casetele cu pauza de 2-3 secunde intre melodii,cu "dejtu' ",daca mergeai la o tigara (nu era cazul meu,nu fumez nici acum) sau la toaleta,trebuia sa dai drumul la melodie si sa fugi! Pe cati nu i-a apucat "panticarita" si dupa ce se termina o piesa cu... sa zicem Michael Jackson,sa urmeze o alta piesa cu acelasi artist... casetele fiind de cele mai mule ori,selectii sau albume ale acelorasi formatii sau solisti.
Pe calculatoare... ehehe... s-a intrat...nu tarziu,FOARTE tarziu! In 2001,abia s-a trecut la emisia de pe calculator concomitent cu cate un CD audio! Si erau niste PII... conserve cu HDD de 2 sau 3 GB unde abia incapeau sistemul de operare (Windows 98 sau Millenium) si " o mana" de "empetreiuri" la 128! Ce vremuri,ce inceputuri! Dar era frumos si muzica mult mai buna decat CHR-ul omniprezent la mai toate posturile comerciale! Ce se va alege din "Ca-Bum", "Sofisticata ma!" , "Nosa - ma-sa", "Ciu-cea-ca ciu-ciu - cea" si alte asemenea "stresuri" care ne zgarie timpanele!?!
Se vor duce la tomberon,acolo unde le este locul si peste 20 de ani,tot Abba si Queen ne vor delecta auzul!
Pacat de aparatura de astazi,sofisticate programe de emisie,PC-uri cu i5 si i7, 8 Giga RAM,procesoare Omnia,fibra optica... auditie excelenta,procesare foate buna pe sunet,daca muzica este asa cum este! Sunt cazuri cand dai pe ProFM si Prahova si tot "Sofisticata ma! " sa auzi la ambele posturi (de cate ori nu s-au intamplat astfel de coincidente in playlist)!
Parca as da timpul inapoi,as pupa casetofoanele si singurul CD player din radio,numai sa revin la MUZICA ADEVARATA ce se difuza in eter!

Edited by cosmin_m70, 03 June 2012 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate