Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Suplimente

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Salut! Am aproape 18 ani, sunt ectomorf si fac sala de vreo 2 luni. Am luat in acest timp Mega Mass 4000 de la Weider care insa nu a avut rezultate prea mari. Ma gandesc sa imi mai iau ceva in plus pe langa MM care mi-a ramas. Ma gandesc ori sa iau GainFast de la Universal, ori Serious Mass de la ON. Problema e ca vreau sa iau in greutate cat mai rpd si as vrea sa iau si niste creatina. Sa iau pachetul asta http://www.megaprote...-Creatina-300g/ ori sa iau direct asa http://www.shopmania...1-5-kg-15458960. Care e mai buna? Vreau ceva care sa fie destul de eficient, deoarece pun masa musculara extrem de greu pe mine...

#2
antoniosrl

antoniosrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.02.2010
in doua luni cat vrei sa pui ? asteapta si tu 1 an macar .

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Cate kg si ce inaltime ai?

#4
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Intr-adevar... Dar din cate am auzit MM 4000 nu ma va ajuta asa mult. Spune-mi te rog un gainer foarte bun (daca sti unu mai bun ca cele de sus) + o creatina calumea. Si vreau sa mai adaog ca am sa iau dimineata si MM 4000 pana am sa-l termin.


View Posteug3n92, on 19th April 2012, 13:19, said:

Cate kg si ce inaltime ai?


Am 17 ani jumate, 1,94 inaltime si 72,5 kg

#5
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Daca vrei sa iei in greutate repede poti sa iei Serious Mass si Cell-Tech.

#6
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Parerea mea este ca gainerele sunt o risipa de bani. Recomand un concentrat proteic de calitate (whey de la ON de exemplu) combinat cu  dextroza si maltodextrina in proportie de 2:1 dextroza:maltodextrina. Din cate stiu calitatea carbohidratilor nu este asa importanta deci ii poti lua si de la redis. Creatina iti recomand sa o iei de la o firma cunoscuta (ON/BSN/Universal etc.).

#7
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Dar pe langa prafurile astea ce le iei, cum mananci?
Iti trebuie si o masa foarte bogata.
Eu de exemplu am pus pe mine fara absolut niciun praf, doar din mancare am pus masa in 7 luni - 14 kg.
Dar programul e program, adica trebuie sa te culci in jurul orei 22 . Dimineata masa calumea, la pranz la fel, seara obligatoriu ceva iaurt sau fructe.

Eu am 1.84 si 90 kg.

Edited by eug3n92, 19 April 2012 - 13:35.


#8
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View Posteug3n92, on 19th April 2012, 14:35, said:

Eu de exemplu am pus pe mine fara absolut niciun praf, doar din mancare am pus masa in 7 luni - 14 kg.

adipoasa ?

#9
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View Postwatami, on 19th April 2012, 14:18, said:

Parerea mea este ca gainerele sunt o risipa de bani. Recomand un concentrat proteic de calitate (whey de la ON de exemplu) combinat cu  dextroza si maltodextrina in proportie de 2:1 dextroza:maltodextrina. Din cate stiu calitatea carbohidratilor nu este asa importanta deci ii poti lua si de la redis. Creatina iti recomand sa o iei de la o firma cunoscuta (ON/BSN/Universal etc.).


Daca ai putea sa imi si explici despre ce vb, as fi incantat. Sau mai simpu ai putea sa imi dai un exemplu de combinatie dintr-asta de care zici. :-D

Apropo. Daca iau si creatina si proteine. Pe Modul de administrare scrie ca trebuie luate amandoua imediat dupa antrenament. NU cred ca as fi in stare sa beau 2 shake-uri unu dupa altu :|

#10
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Proteina - Whey gold de la optimum nutrition.
Carbohidrati - Dextroza de la redis. Maltodextrina de la redis.

Daca de exemplu vrei sa urmezi reteta de serious mass pui intr-un shaker 50g de proteina, 167g dextroza 83 grame maltodextrina.

Creatina o poti lua cu o ora inaintea antrenamentului.

#11
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View Postwatami, on 19th April 2012, 19:46, said:

Creatina o poti lua cu o ora inaintea antrenamentului.


Esti sigur ca e bine asa? /:) peste tot scrie ca trebuie luata dimineata si apoi o portie dupa antrenament.

#12
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
In acelasi shake amesteci cum zicea si colegu de mai sus carbohidratii cu proteina si cu 5 grame de creatina monohidrata (preferabil Creapure) si ai un gainer de toata frumusetea , daca ai bani bagi si niste glutamina . Shakeul asta il iei doar dupa antrenament , creatina in zilele de pauza o iei dimineata cu ceva dulce ( o lingura de dextroza) si sa bei multa apa , in rstul timpului te rezumi la mancare de calitate( carne , oua , branza , legume ...cu astea se fac muschii).

#13
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Eu as lua creatina inainte de antrenament si shake-ul de proteine+carbo dupa. Astfel vei beneficia pe parcursul antrenamentului de forta si pomparea care ti le ofera creatina.
Si bineinteles, creatina o iei zilnic indiferent ca mergi sau nu la sala in ziua respectiva. In zilele de pauza nu cred ca e foarte important cand o iei.

Edited by ssergiu, 19 April 2012 - 19:57.


#14
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View Postbadsica, on 19th April 2012, 20:46, said:

In acelasi shake amesteci cum zicea si colegu de mai sus carbohidratii cu proteina si cu 5 grame de creatina monohidrata (preferabil Creapure) si ai un gainer de toata frumusetea , daca ai bani bagi si niste glutamina . Shakeul asta il iei doar dupa antrenament , creatina in zilele de pauza o iei dimineata cu ceva dulce ( o lingura de dextroza) si sa bei multa apa , in rstul timpului te rezumi la mancare de calitate( carne , oua , branza , legume ...cu astea se fac muschii).


Merci! Am sa tin cont de sfatul tau :coolspeak:

#15
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Măh, totuși nu prea pricep de ce vrei tu să bagi proteine-carbo după doar două luni de antrenament, la 17-18 ani.
Ori, vrei să te antrenezi intensiv și în cazul ăsta ai nevoie de suplimente pentru recuperare între antrenamente, ori... mai aștepți.

Pentru a beneficia pe deplin de avantajele lor, bagă antrenamente cu alimentația normală până când observi că nu mai crești, iar apoi bagă boost.
De exemplu, să spunem că lucrezi tricepsul odată pe săptămână (asta crește destul de ușor și este mai vizibil). Când observi că nu mai faci febră, iar mușchiul nu se mai dezvoltă la fel de repede, te poți gândi la suplimente.

Rezultatele mari se obțin cu multă răbdare.

Edited by softpedistul, 20 April 2012 - 10:25.


#16
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View Postsoftpedistul, on 20th April 2012, 09:24, said:

Măh, totuși nu prea pricep de ce vrei tu să bagi proteine-carbo după doar două luni de antrenament, la 17-18 ani.
Ori, vrei să te antrenezi intensiv și în cazul ăsta ai nevoie de suplimente pentru recuperare între antrenamente, ori... mai aștepți.

Am vazut ca se vehiculeaza asta cu asteptatul peste tot. Niste studii care sa confirme ce zici imi poti da? Chiar nu vad cum neindeplinirea potentialului prin suplimentatie este benefic la inceput.

#17
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009

View Postwatami, on 20th April 2012, 11:42, said:

Am vazut ca se vehiculeaza asta cu asteptatul peste tot. Niste studii care sa confirme ce zici imi poti da? Chiar nu vad cum neindeplinirea potentialului prin suplimentatie este benefic la inceput.

Corect!

Si oricum, fac sala de vreo 2 ani, insa am "frecat-o la rece cum ar veni", si abia acum 2-3 luni am inceput sa respect toate regulile. Eu atat am vrut sa stiu, cam ce creatina sa iau si cum sa o foslosesc :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate