Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pagina De Eroare Personalizata.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004

View PostSilver77, on Nov 9 2005, 22:27, said:

Nici nu sti cat sunt de bucuros sa te vad spunand si altceva decat ...vorbe ! (M-ai contrat pana acum pe aproape toate topicurile unde-am postat cu cele mai stupide replici, credeam ca asta-i tot ce poti, dar vad ca totusi, ...gandesti)

Sigur, daca se-ntrerupe curentul (-un exemplu la limita) pingul apeleaza adresa (aici e vb de IP-uri statice), adresa nu rasp., BIT-ul e 0, mesajul e <Server ...down, reveniti !>
Unde ruleaza? Ca doar nu pe server..., bine-nteles -pe parte client. Vrei sa-ntelegi mai mult?! Intreaba autorul topicului care-i aranjamentul, mai exact -care-i pozitia lui in toata combinatia asta... Eu, deocamdata, nu pot sa spun mai mult.
La inceput chiar credeam ca ai ceva in cap si ca doar nu ai inteles despre ce este vorba. De fapt, tu habar nu ai ce inseamna termenii pusi aici in discutie. Te-ai trezit si tu vorbind. Ai deschis si tu un IDE gen Delphi si te-ai si vazut trimitand pinguri. Pune mana si citeste despre protocolul HTTP si despre functionarea acestuia. Pune-ti creierul la contributie (daca il ai) si incearca sa intelegi mai intai problema. De abia dupa aceea vino si expune-ti punctul de vedere.

Sa cresti mare!

Edited by danic, 10 November 2005 - 10:54.


#20
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdanic, on Nov 10 2005, 10:11, said:

... De abia dupa aceea vino si expune-ti punctul de vedere.

Tu esti cel care habar n-ai ce vb. si care-s termenii problemei.
Esti complet off-topic si probabil ca nici macar nu te intereseaza topicul ci doar sa te vezi vorbind, si sa contrezi pe ceilalti fara nici-un argument, fara nici-un rost...  Eu am fost cat se poate de clar si de specific.  Si te-am si v-am rugat sa cereti detalii autorului topicului ca sa intelegeti care este pozitia lui intre end-user si serverul de date.

Deocamdata, iti dau doar o sugestie:
Din momentul in care un end-user apeleaza din browser, o adresa, si pana in clipa in care vede efectiv acel URL deschis (sau nu il vede...), deci in acele fractiuni de secunda, exista o comunicatie, un transfer de protocoale si informatii in care sunt implicate cam 3-4 servere raspandite in lume, servere care nu sunt servere de date in sensul ca nu stocheaza nimic din continutul site-ului apelat. In aceasta faza totul este ...DNS -verificarea adresei daca este valida, verificarea domain-name-ului la web-hoster (-daca este disponibil sau, spre ex: suspendat...) si in sfarsit, apelarea IP-ului, URL-ului in cauza.
Ei bine, unul din aceste servere, ar trebui sa aibe interesul (-in sensul de a servi calitativ clientii, vizitatorii...) sa nu ii trimita la un URL al carui continut se afla pe un server de date (temporar) indisponibil. Pe acest server intermediar se poate instala aplicatia in cauza.

Ti-as explica, acum, in amanunt, mecanismul de apelare a unei adrese, dar ma gandesc ca deja ai adormit...
Somn usor !

Edited by Silver77, 10 November 2005 - 21:27.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
adica ar mai fi nevoie de inca un server... si s-ar face intr-o oarecare masura un mic balancing :w00t:
daca spui ca NU trebuie alt server si ca esti bun in programare, vreau si eu o aplicatie care sa-mi scrie pe monitor cand nu mai am curent ceva de genul: "calculator indisponibil". ah, as vrea sa faca si marquee :naughty:

#22
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Posti0nutzb, on Nov 10 2005, 23:47, said:

adica ar mai fi nevoie de inca un server... si s-ar face intr-o oarecare masura un mic balancing :w00t:
daca spui ca NU trebuie alt server si ca esti bun in programare, vreau si eu o aplicatie care sa-mi scrie pe monitor cand nu mai am curent ceva de genul: "calculator indisponibil". ah, as vrea sa faca si marquee :naughty:

NU AM SPUS ca mai "trebuie alt server" !  Alt server exista deja !
Balancing-ul, repet, este specific mirror-ing-ului, si aici, asa cum este pusa problema, -nu este cazul.
Daca-mi cer sa fac o aplicatie care sa-ti dea un mesaj atunci cand calculatorul tau nu are ...curent, ce sa mai zic...?!

Bine, atunci sa fiu si mai explicit:
Daca nimeni de pe topicul asta nu are "habar" (-expresia voastra !!!):
- de DNS -Domain Name System,
- de modul in care este distribuita aceasta baza globala de date pe toate serverele web-hoster-ilor;
- de modul efectiv in care un domain-name este cautat in baza globala de date;
- de modul in care, odata gasit domain-name-ul si serverul care il gazduieste, acesta intoarce un minim de informatii despre domeniul in cauza si IP-ul sau;
- de modul in care ajungem, in sfarsit, pe serverul (la data-center-ul) un este stocata informatia -efectiv, continutul site-ului <domain-name>
atunci, scz me pls... I got in the wrong place with the wrong people...
Obs: "serverul care il gazduieste" de la pct.4 este serverul web-hoster-ului care a inregistrat <domain-name> si pe acesta foarte rar sunt stocate si continuturile site-urilor gazduite; aceste servere stocheaza doar baze de date (-din DNS) si informatii despre siturile gazduite, una din informatii fiind locatia (-serverul, data-center-ul) unde se afla stocat continutul siturilor.

Mai are si Danic, uneori, dreptate... Spre exemplu, cand spune ca unele topicuri ar trebui mutate la categoria FUN !

Edited by Silver77, 11 November 2005 - 01:28.


#23
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@Silver77, te rog spune-mi si mie unde in punctele respective dintre client si server va fi pusa aplicatia respectiva? Pe DNS-uri, pe load balance-re, unde?

Sa zicem ca se poate face chestia asta (si chiar se poate cand ai un intreg datacenter), cine naiba iti va instala tie programul pe DNS sau pe naiba stie care alt server? In orice caz nu cred ca firma de hosting! Mai gandeste-te daca el poate face asta!

#24
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
It's not posible stick to the 404 crap

#25
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Cred ca topicul a luat-o razna.
Exista o vorba de care voi tine cont: "Nu te pune cu prostul pentru ca are tot timpul mintea odihnita". :)

Numai bine!

Edited by danic, 11 November 2005 - 10:48.


#26
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005

View PostTakeshy, on Nov 11 2005, 02:28, said:

It's not posible stick to the 404 crap
E posibil, si ar fi mai multe posibilitati, dar implica costuri destul de maricele...
Cred ca intrebarea asta trebuia adresata pe gazduire.info, unde DjAdi e membru daca nu gresesc.

#27
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpreacher, on Nov 11 2005, 01:46, said:

unde ...intre client si server ...firma de hosting?! Mai gandeste-te daca el poate face asta!
Da, sigur, pe serverul web-hoster-ului !!!
Sigur ca poate face asta, si este interesul lui sa o faca ca sa nu apara o firma neserioasa, care gazduieste situri, ia bani si pe urma pune vizitatorii siturilor respective in fata unor pagini de erori fara explicatii, fara scuze, fara o minima informatie cand pot sa revina...

Sa presupunem ca eu am <www.domain_name.com> gazduit la DjAdi. El, ca web-hoster are un server cu baze de date din DNS pe care sunt stocate informatii, -coordonatele domeniilor/ siturilor gazduite de el.

DjAdi este, de fapt, un reseller in structura de selleri-reselleri de web-hosting. El are doua variante de a stoca continutul domeniilor gazduite de el, fie la un datacenter din Bucureti, fie la un datacenter (d-c) din, sa zicem -Atlanta, Georgia, USA. Eu am optat, si am cerut lui DjAdi,  d-c Atlanta, US. (Aici fac o precizare, ca sa eliminam ipoteza "balancing": -cele doua datacentere nu fac mirror-ing, sau poate fac pt. alti clienti, dar NU pt. domeniile lui DjAdi.  Adica, atunci, cand d-c din Buc. fails, nu exista nici-un balancer, care sa redirect vizitatorul catre d-c din Atlanta deoarece continutul sitului meu nu este SI pe d-c Buc. SI pe d-c Atlanta, ci ORI pe unul, ORI pe altul (!!!), in acest caz -pe d-c Atlanta.

Un surfer care sta in Atlanta, chiar peste drum de acel datacenter gaseste pe undeva adresa mea www.domain_name.com si o introduce in browser, da Go si ce sa-ntampla?! Credeti ca el o sa intre de la el din casa direct in d-c-ul de peste drum unde este continutul sitului meu...?! (Ma rog, prin providerul lui, prin cea mai scurta bucla din DNS, pe un circuit care se inchide acolo in zona Atlanta, si proximitati...) NU ! Providerul lui o sa-l trimita la primul server din DNS (-e posibil chiar el, providerul sa aiba asa ceva...), care server va apela (!!!) serverul lui DjAdi si va cere date/ coordonate despre <www.domain_name.com> deoarece in DNS, acest nume are referinta la web-hoster DjAdi (-a fost inregistrat de el!)
Reluam: surfer din Atlanta intra in d-c aflat peste drum de el, numai dupa ce a dat roata pamantului pe la -sa zicem, Tecuci, Vaslui, Romania, prin serverul lui DjAdi, pt. simplul motiv ca <www.domain_name.com> pe care el l-a apelat a fost inregistrat de DjAdi si pe serverul lui sunt coordonatele de acces ale domeniului -in speta IP-ul si locatia unde sunt stocate datele (-chiar peste drum de el...)
In acest moment, in care serverul web-hoster-ului da coordonatele, AR PUTEA cu o aplicatie de cateva zeci kb, si care ruleaza in fractiuni de secunda sa ping-uiasca mai intai locatia unde stie ca este continutul domeniului apelat de surfer (ori in Buc, ori in Atl -disjunctie exclusiva !!!), si daca return 0 (.F.) atunci, in loc sa dea coordanatele, sa afiseze o pagina de la el de pe server <Sever ...down !  Va rugam, reveniti peste cateva minute.>

View Postdanic, on Nov 11 2005, 10:13, said:

Exista o vorba de care voi tine cont: ...
Dupa cum am spus si pe alte topicuri, unde am fost dat prin ...praf, eu NU am jignit pe nimeni !  
Dar, pt. ca tu vb. de "prost" cu ..."mintea odihnita", sper ca nu te superi dak te intrb si eu de unde ai maimuta din avatar, -e a ta sau ai facut o captura/ screenshot pe Animal Planet ?!?
Aaahh, e poza ta? Mii de scuze, sti, la mine in monitor nu se vede prea bine...

Edited by Silver77, 11 November 2005 - 13:23.


#28
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
@Silver77: Atatea tampenii pe centimetru patrat de ecran nu am mai vazut de mult. :)
Vorbim despre un lucru atat de nesimnificativ (o pagina de eroare) si despre niste costuri atat de mari. Cine crezi ca doreste asa ceva? Ai vazut sa faca cei de la Google asa ceva? Dar cei de la Yahoo? Face oare NASA asa ceva? Sa fim seriosi. Ne-ai impuiat capul cu tot felul de tampenii. Omul a intrebat despre o pagina de eroare personalizata (in cazuri de status 400, 401, 403, 404, 500 - acestea sunt cele mai frecvente erori pe care le intoarce un server HTTP).

PS: Am atasat vechiul Attached File  dc.gif   3.79K   16 downloads meu avatar, ca sa te simti satisfacut :)
PPS: Cumpara-ti un alt monitor.
PPPS: Invata putina gramatica.
PPPPS: Consider discutia incheiata.

Numai bine!

Edited by danic, 11 November 2005 - 16:36.


#29
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Silver77 ai facut un amalgam, mai fa niste teste, sa vezi cum merg pachetele ;) sunt sigur ca reusesti sa dai un traceroute si din state catre domeniul tau. Te incapatanezi sa ne demonstrezi ceea ce crezi tu.

#30
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdanic, on Nov 11 2005, 16:35, said:

Ai vazut sa faca cei de la Google asa ceva? Dar cei de la Yahoo? Face oare NASA asa ceva?
Tocmai, ca acestia au balancing, respectiv mirror-ing pe cel putin 6-7 servere raspandite in lume, si intre care se face redirect in caz de fail sau over-load.

Ideea centrala, (...initiala si finala) este:
Ce garantie am eu, atunci cand situl meu arata eroare, ca serverul de date (datacenterul) este intr-adevar down, sau nu cumva web-hosterul imi blocheaza intentionat accesul pt. a favoriza un alt site (-care poate sa fie, sau poate sa nu fie tot client de-al lui...) aflat pe acelasi segment de piata, deci in conflict de interes cu al meu...?!?
Nu trebuie sa faci asta ore in sir, nici in fiecare zi, ci e suficient sa o faci random, cu predilectie in orele de trafic maxim, pt. a descuraja vizitatorii, si a-i face sa creada ca nu este un site ...reliable, deci pe care nu se merita sa faci inregistrari pt. ca nu vei fi vazut...

Am cerut expres, asumandu-mi eventuale extra-fees, mirror-ing macar pe 2 servere, cu atat mai mult cu cat web-hosterul recunoaste ca lucreaza cu 2 datacentere, si am fost refuzat... !!!!!!????

"Numai bine", danic?! Numai bine pt. cine? Ai cui coada de topor esti tu in acest topic, pt. ca de la inceput pana la sfarsit ai fost -prea putin spus offtopic, ci de-a dreptul ANTI-topic ???

View PostBruzli, on Nov 11 2005, 17:31, said:

...ai facut un amalgam, mai fa niste teste, sa vezi cum merg pachetele ....
"Amalgam" au facut cei care au deviat in permanenta topicul de la subiect, care au vb. intre ei in loc sa ceara minim detalii autorului, care nu cunosc nici macar termenii, notiunile, ce sa mai vb. de mecanismele DNS...
Cand spui "pachete" te referi la date, deci la o conexiune end-user <--> datacenter deja realizata, ori subiectul topicului este o conexiune ...initially failed !  Dormi, Bruzli, somn usor...

Edited by Silver77, 11 November 2005 - 20:54.


#31
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Silver77, discutia asta nu-si are rostul, eu vorbesc din experienta, tu-mi spui despre cum crezi tu ca ar fi. Eu folosesc ce stiu eu, to o sa folosesti ce stii tu, daca o sa folosesti candva...

Edited by Bruzli, 11 November 2005 - 23:27.


#32
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005
Pai nu are rost Bruzli, pt. ca de la inceput ai fost p'alaturi de subiect.
Prima ta replica a fost cu load-balancer, -ceea ce n-ai vrut sa intelegi (si nici n-ai vrut sa ceri detalii autorului topicului) ca nu era cazul !!! Acest web-hoster nu ofera mirror-ing !

Apoi eu am venit la fiecare replica cu date concrete, cu explicarea mecanismului DNS, si stabilirea conexiunii end-user <--> server de date, am precizat la ce pas si pe ce server se instaleaza aplicatia despre care a fost vb. in subiectul topicului, pe cand tu ai spus tot timpul numai ...vorbe, generalitati.
Si la sfarsit esti pe langa subiect, pt. ca acum, dupa ce ai inteles (-sper) in consta problema vi sa spui ce "folosesti" tu... Unde folosesti, in casa, dintr-o camera in alta, si poate ti-ai pus si un mic satelit pe acoperis, ca sa simulezi DNS, transffer protocol, & stuff...?!? Sau poate esti vre-un administrator de server DNS la vre-un web provider sau hoster si noi nu stim cu cine avem ...onoarea ?!

Ma rog, poate sti tu ceva despre ideea asta fixa a ta cu load-balancer... (-ceea ce iti spun pt. a nu stiu cata oara, nu asta a fost subiectul topicului), dar acum daca ti-am spus ca am cerut expres web-hosterului mirror-ing pe 2 servere (-ceea ce ar exclude sau, oricum, minimiza considerabil probabilitatea de fail), si in care caz ar interveni, intr-adevar load-balancer, acum de ce mai faci pe desteptul tot cu mine, in loc sa te adresezi (macar acum!!!) autorului topicului si sa-i explici cum se face ceea ce spui tu, ce pretinzi ca "folosesti"...?

Edited by Silver77, 12 November 2005 - 10:56.


#33
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Yeah, you got me, ma duc sa invart de antena, ca vine net-ul cu paraziti, revin :)

#34
Silver77

Silver77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.10.2005
:coolspeak:
Revino, Bruzli..., chiar te rog, da' zi-ne altceva decat ...vorbe!
Explica-ne cum vine joaca cu mirror-ing pe 2 servere si cu load-balancer, pls...

Edited by Silver77, 12 November 2005 - 22:33.


#35
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Silver, ti-am mai spus ca asta nu e o optiune pentru djadi. Daca el are doar un server nu o sa le poata spune celor din datacenter "bah puneti si voi chestia asta pe celelalte servere, in caz ca al meu crapa". Nimeni nu o sa faca asta pentru el! Cand ai dataceter-ul tau poti face ce ai chef, dar cand esti in casa altuia NU!

Cat despre erori personalizate, Google face din-astea. Am vazut eu un 400 de-al lor in culorile Google. Dar ghici unde au ei serverele?

#36
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Silver77, da-mi un pm cu id-ul tau de messenger, discutam orice fel de detalii pe prv, si sper sa-ti ofer explicatii si solutii. La orice exista o solutie, singur problema e pretul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate