Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Pastele la neo-protestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 08:53, said:

Pai tu esti evreu sa tii Pastele? Iar daca zici ca tii Invierea Domnului, de ce mai urezi "Paste fericit" ? Si daca ai schimbat Sambata cu Duminica, pe post de a 7-a zi, sub motivul ca intr-o duminica a inviat Isus si deci tinand duminica, de fapt, celebrezi Invierea Domnului, pentru ce mai dedici o duminica speciala acestui scop ???
Am raspuns deja: asa e traditia Bisericii. De as tine o traditie asa cum ti-o inchipui tu si nu as tine traditia Bisericii daca aceasta e buna si frumoasa?

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 09:01, said:

Am raspuns deja: asa e traditia Bisericii.

Acesta este raspunsul pe care il vei da si inaintea Domnului Isus, in ziua Judecatii, atunci cand te va intreba, de ce ai invatat stramb, caci "Pastele" a fost implinit in Persoana Sa, Isus fiind Mielul de Paste pe care-l mancau evreii, si Mielul a venit deja, s-a proslavit si toate s-au intamplat, dupa Scripturi, Isus fiind numit "Pastele nostru", adica al evreilor, 1 Cor 5:7. Oare unde ai citit tu despre biserica crestina ca tinea Pastele? Toate serbarile veterotestamentare nu se mai celebreaza astazi, fiindca nu suntem sub Lege ci sub Har, nu mai tinem "umbra", adica ce s-a tinut in trecut, fiindca "umbra" aceea s-a implinit deja.

Gal 4:9. Dar acum, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va mai intoarceti iarasi la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou?
10. Voi paziti zile, luni, vremuri si ani.
11. Ma tem sa nu ma fi ostenit degeaba pentru voi.


Col 2:16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,
17. care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Tu tii "umbra", adica ceea ce se profetea in vechime despre Mesia. Dar Mesia a venit, a murit si a inviat.
Bun, inteleg sa tii Invierea lui Cristos, dar de ce zici atunci "Paste fericit" ?
A, da mi-ai raspuns, asa e traditia. Atunci de ce critici pe ortodocsi pentru traditiile lor la fel de gresite, de multe ori de sorginte pagana?

#21
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007
Noul Testament nici nu porunceste dar in mod sigur nici nu interzice sarbatorirea invierii lui Isus.
Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face.

Nu mi-ai raspuns: de ce as tine traditiile si invataturile tale si nu traditia si invatatura Bisericii mele?

View Postdark, on 02 mai 2016 - 09:58, said:

A, da mi-ai raspuns, asa e traditia. Atunci de ce critici pe ortodocsi pentru traditiile lor la fel de gresite, de multe ori de sorginte pagana?
Cred ca ma confunzi. TU ii critici. Eu ii respect, ii apreciez si ma bucur de orice traditie buna tinuta de ortodocsi.
Doar daca exista traditii IMPOTRIVA Scripturii, critic. Daca am ocazia sa o fac intr-un mod constructiv, care sa foloseasca cuiva.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 10:09, said:

Noul Testament nici nu porunceste dar in mod sigur nici nu interzice sarbatorirea invierii lui Isus.

Mai omule fii atent, eu te intreb de "paste" nu de "inviere" !

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 10:09, said:

Doar daca exista traditii IMPOTRIVA Scripturii, critic.

Sigur ca sunt destule. Numai ca tie nu-ti pasa nici macar de traditiile gresite din secta ta.[ http://s22.postimg.org/uainyx3rx/yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 10:16, said:

Mai omule fii atent, eu te intreb de "paste" nu de "inviere" !
Pentru crestini asta se sarbatoreste la Paste: Invierea lui Isus.

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 10:42, said:

Pentru crestini asta se sarbatoreste la Paste: Invierea lui Isus.

Ce reprezinta teologic "Pastele", stii tu asta?
"Paste" inseamna "inviere", asta ai vrut sa spui?
Te rog sa confirmi.

Edited by dark, 02 May 2016 - 10:57.


#25
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 10:57, said:

"Paste" inseamna "inviere", asta ai vrut sa spui?
Te rog sa confirmi.
Am vrut sa spun ceea ce am spus: la Paste crestinii sarbatoresc Invierea Domnului Isus.
Crestinii si evreii au religii diferite.
Pastele are semnificatii diferite in Iudaism si Crestinism.

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 11:04, said:

Pastele are semnificatii diferite in Iudaism si Crestinism.

Deci tu spui ca Pastele are semnificatii diferite? Pe ce te bazezi, biblic? Unde scrie asta, ca pentru crestini, Pastele, o serbare evreiasca, devine crestina, cu alte semnificatii?

#27
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 11:06, said:

Pe ce te bazezi, biblic?
Ti-am mai zis, este o traditie, nu o porunca biblica.
Noi NU tinem doar Biblia ci avem si traditii ale Bisericii.

Biserica nu poate functiona doar pe baza Bibliei, fara traditii.

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 11:09, said:

Ti-am mai zis, este o traditie, nu o porunca biblica.

Deci tu te iei dupa traditiile lumii, si nu tii cuvantul biblic, da? Practic tu iti recunosti idolatria si duhul lumesc care te caracterizeaza, asa cum am afirmat in repetate randuri!


View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 11:09, said:

Noi NU tinem doar Biblia ci avem si traditii ale Bisericii.
Biserica nu poate functiona doar pe baza Bibliei, fara traditii.

Exact asta e argumentul bisericii ortodoxe. De ce nu ai ramas ortodox atunci, si ai trecut la sectarii penticostali? :huh:

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 11:09, said:

Ti-am mai zis, este o traditie, nu o porunca biblica.

Eu consider ca v-ati intors la "invataturile incepatoare", "umbra", pacatuind in felul acesta.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 11:09, said:

Biserica nu poate functiona doar pe baza Bibliei, fara traditii.

I-auzi domne! Pai si cei cu "sola Scriptura", printre care si secta dumintale penticostala, sunt in mare eroare, nu?

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Coloseni 2:19. si nu se tine strans de Capul din care tot trupul, hranit si bine inchegat, cu ajutorul incheieturilor si legaturilor, isi primeste cresterea pe care i-o da Dumnezeu.

Ai parasit Capul, ai nesocotit "Cuvantul", nu te-ai tinut strans de Mantuitor, ai batjocorit cuvintele apostolilor, zicand ca si traditia oamenilor nespirituali este buna, deci esti pierdut, predicatorule, si tu si "turma" ta pe care o duci in ratacire.
Posted Image
Domnul sa aiba mila de voi in ziua aceea mareata, daca va mai fi cu putinta!

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Tu iei termenul "Paste" si-i dai o cu totul alta semnificatie, desi absolut nimic nu justifica aceasta "permutare". Era atat de simplu sa zici: "eu serbez Invierea Domnului" si nu cred ca denumirea de Paste este actuala, Paste inseamna, literal, "a trece pe langa"! Asa trebuia sa inveti, dar tu ai iubit mai mult lumea aceasta si "valorile" ei care sunt "nesocotire" a Cuvantului Domnului!

Inteleptii sunt dati de rusine, sunt uimiti, sunt prinsi, caci au nesocotit cuvantul Domnului. Si ce intelepciune au ei? (Ier.8:9)

Te crezi ca esti mai intelept decat apostolii? Crezi ca vei scapa asa usor cu argumente absurde, gen "traditia bisericii" ?
Pai daca Paste inseamna "a trece pe langa", atunci cum poti sa pui semnul egal intre Paste si Invierea Domnului? Da, Isus si apostolii au tinut Pastele, dar ei erau "evrei sub Legea lui Moise". Legea a trecut, prin urmare ....dar ce zici eu? Tine si "Sarbatoarea corturilor", da-i o semnificatie crestina pe baza traditiei etc., nu?

Nu am gasit o dovada biblica nici pentru Invierea Domnului. Pentru ca atat am gasit si asta cred:

Pentru ca, ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pana va veni El. (1Cor.11:26)

#32
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 15:07, said:

Nu am gasit o dovada biblica nici pentru Invierea Domnului.
Biblia nu scrie despre toate cele trebuincioase in Biserica.
Insa despre Invierea Domnului, da.
Toate Evangheliile scriu. Si multe epistole.

View Postdark, on 02 mai 2016 - 15:07, said:

Tine si "Sarbatoarea corturilor", da-i o semnificatie crestina pe baza traditiei etc., nu?
Biserica are autoritatea de a hotari celebrarea "Sarbatorii Corturilor".
Daca biserica noastra vrea, o vom tine. Cum vrem noi. Si ii dam ce semnificatie vrem. Iar Domnul se va bucura si va sarbatori impreuna cu noi, copii Lui.
Singurul lucru care-L supara pe El ar fi sa vada ca unim nelegiuirea cu sarbatoarea. Daca unim neprihanirea cu Sarbatoarea, El sarbatoreste cu noi.

Noi suntem niste oameni liberi, prietene. Nu suntem legati de forme sau de parerile oamenilor. Nici de ale tale.
Totul ne este ingaduit de Dumnezeu.

Edited by Sfantul Jakob, 02 May 2016 - 16:30.


#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 16:26, said:

Insa despre Invierea Domnului, da.

Eu cred ca tu continui sa-ti bati joc! Despre "Paste" era discutia, de ce-l tineti, ce fel de serbare este acest Paste crestin, cand in Scripturi nu gasim asa ceva! De ce ati luat o serbare evreiasca ca sa o "crestinati"? La fel ati facut si cu clasa clericala, Cuvantul spune sa fie pusi prezbiteri, voi ati pus preoti, ca in vechime. Oricum, nu mai raspunde, nu are rost, s-a vazut ce aluat esti. Te intereseaza de fapt doar banii pe care ti-i da cultul.Posted Image

#34
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 17:06, said:

ce fel de serbare este acest Paste crestin, cand in Scripturi nu gasim asa ceva!
Ti-am raspus de trei ori  ca nu-i din Biblie ci din traditia Bisericii.
Vei intreba la nesfarsit?

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2016 - 17:30, said:

Ti-am raspus de trei ori  ca nu-i din Biblie ci din traditia Bisericii.
Vei intreba la nesfarsit?

Deci tu respingi Biblia, care spune clar ca Pastele ESTE Christos, iar tu tii traditia care spune ca "Invierea lui Christos" este Pastele???? Te mai consideri crestin???

Mai predicatorule, evreii au tinut Pastele care facea trimitere directa la Christos, pentru ei a fost Pastele, ca sa creada in Cel care urma sa vina, MielulPosted Image
Pastele prefigura pe Christos - Mielul si nicidecum Invierea lui Christos.Posted Image

1 Cor 5:7. Maturati aluatul cel vechi, ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sunteti, fara aluat; caci Hristos, Pastile nostru, a fost jertfit.

scrie cumva aici ca Pastele sunt "Invierea" ??? Pastele sunt Mielul, caci asta mancau evreii cu ocazia acestei serbari, un miel. Si iata ca Mielul a fost jertfit!

Ce nu pricepi? Chiar trebuie toata ziua sa scriu pe acest subiect?! Nu intelegi ca esti in eroare, ca perpetuezi o greseala facuta de unii de dragul ceremonialului, pentru a atrage/distra adeptii, dar nu corespunde revelatiei scripturale!

#36
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2016 - 18:31, said:

nu corespunde revelatiei scripturale!
Dar corespunde Traditiei Bisericii. Si este suficient.
Pentru ca Biblia nu este suficienta pentru functionarea optima a Bisericii. E nevoie si de Randuieli Bisericesti. Sau Traditie, altfel spus.

Edited by Sfantul Jakob, 02 May 2016 - 18:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate