Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Imprimanta nu tipareste negru

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Buna ziua,

De citeva ore ma chinui sa fac sa tipareasca negru imprimanta mea un Epson DX 4400 Stylus. I-am inlocuit toate cartusele cu unele noi si nu tipareste decit color. Nu a mai fost folosita demult dar totusi color tipareste si tipareste bine. Am reinstalat driverele de pe net ale ei, nu mai stiu ce sa-i mai fac. I-am dat curatare automata a capului, a consumat o gramada de cerneala si totusi pe hirtie nu iese nici macar o urma de negru.
Ma puteti ajuta?
Multumesc.

#2
velicucristian

velicucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.12.2011
Cate cartuse foloseste ? Are capul de scriere separat de cartuse ? Posibil sa ii fi facut Refill cu alta cerneala si sa se fi infundat capul de scriere !

Edited by d4m4g3, 07 April 2012 - 16:16.
fara citat


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Da, te putem ajuta ! Cumpara alta imprimanta, pentru ca aia e dusa.
Nu mai cumpara in viata ta imprimanta pe cerneala.
Daca nu o folosesti suficient de des, cerneala se usuca si si imprimanta e compromisa.
Imprimantele pe cerneala sunt bune daca ai ceva de tiparit in fiecare zi.
Daca nu, trebuie sa cumperi o imprimanta laserjet pe baza de toner. Este cam de doua ori mai scumpa dar poti fi sigur ca dupa 3 luni de neutilizare o sa poti sa tiparesti fara probleme.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cat poate fi lasata neutilizata o imprimanta laser fara ca cerneala sa se usuce?
max 3 luni?

#5
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postgumball3000, on 7th April 2012, 17:20, said:

cat poate fi lasata neutilizata o imprimanta laser fara ca cerneala sa se usuce?
max 3 luni?

imprimanta laser functioneaza cu toner - nu cu cerneala-
poate sa stea oricat fara sa functioneze, tonerul, imprimanta nu are nimic. va lista ca noua, oricand, oricat va sta nefolosita.

Edited by eddingro, 07 April 2012 - 16:28.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si cartusele sau ce are cam la cate reincarcari rezista?

#7
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Salut,

Colegii de mai sus au dreptate. Probabil ca ai facut o pauza cam mare la folosirea imprimantei si s-a uscat nu stiu ce duza sau cap de scriere. Pauza n-ar trebui sa fie mai mare de 10 zile (cred eu). Daca ai fi tipari 1-2 pagini color la 4-5 zile ar fi fost Ok pentru prevenirea acestei probleme.

Asa am patit si eu la 2 imprimante cu cerneala.
Ultima, un multifunctional Brother, o mai folosesc doar ca scanner si ca fax. Pacat ca avea tot ce-mi trebuia, inclusiv placa de retea + ADF. Am dus-o la service si mi-au spus ca ma costa mult reparatia si oricum nu au in stoc piesa. Mi-au curatat gratuit piesa originala dar rezultatele au fost prea slabe iar functia de imprimare este compromisa total din cauza lipsei negrului.

tcb

#8
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Dragi colegi forumisti,


Banuiam eu ca asta trebuie sa fie insa ce ma uimeste este ca la fel de nefolosite au fost si cartusele de culoare care acum merg.
E nefolosita de vreun an si ceva, cred ca doi ani!  :coolspeak:  Si mai vreau sa mearga, nu? Ce sa fac, nu am stiut.
Ce imprimanta imi recomandati? Am de tiparit vreo 10 - 15 foi pe luna, putin.
Ceva sa nu fie prea scump si pe toner, cum ziceti, cu laser, nu?
Am inteles bine?

MULTUMESC.

#9
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Pai la sub 50 pagini /luna pe luna iti trebuie o imprimanta inkjet super-ordinara cu 1 cartus color si 1 cartus black. O poti cumpara de la orice supermarket sau de pe emag.ro cu maxim 200 lei si are cartusele de start in incluse.

Cand ti se termina cartusele originale ai urmatoarele variante:
- le poti reumple de inca maxim 2- 3 ori (asta te costa la cca 10-25 lei/bucata) si apoi o sa cumperi cartuse noi originale la pret mare (200 lei/bucata) si iarasi le reumpli de 2-3 ori. Vezi si tu cam te tine un cartus original umplut la maxim (maxim 250 - 300 pagini?)
- sau poti cumpara de fiecare data cartuse "compatibile" (care sunt de calitate mai slaba decat originalele). Ele sunt cam de unica folosinta si te tin putin (ex: 150 pagini) si nu prea preteaza la reumplere fiindca vei avea o calitate super-slaba a imprimarii. Le folosesti o singura data si gata. Cei drept sunt si muuult mai ieftine decat originalele.
- sau poti cumpara tus pentru reumplere, dar la 15-20 pagini / luna nu cred ca se merita. O data pe an te murdaresti pe maini, vei murdarti chiuveta si peretii din baie etc..... si tot nu iese ca la firmele care fac reumplere si iti dau ceva garantie.

Cifrele de mai sus sunt estimative, asa ca nu sariti pe mine.
In ultimii 15 ani am avut cam toate marcile importante: Canon, Lexmark, HP, Brother, Epson, Samung. Recunosc ca nu am avut Konica/Minolta, Panasonic si Philips.

Cele bune !

Edited by d4m4g3, 08 April 2012 - 15:17.
fara citat!


#10
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Multumesc. Dar totusi, de ce pot tipari color si negru nu odata ce toate cartusele au fost la fel de nefolosite? Poate mai pot face ceva la acel cap de printare de care vorbiti?
Inteleg ca nu e buna imprimanta cu cartuse ci cea cu laser, care e diferenta? Nu mai depind de cartuse la cea cu laser?
Scuze, habar nu am.

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Incearca sa desfunzi acel cap de printare.
Mai vezi aici

Edited by d4m4g3, 09 April 2012 - 18:15.


#12
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Multumesc!

Edited by d4m4g3, 09 April 2012 - 18:15.


#13
ProfuIoan

ProfuIoan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2019
Am cumparat o imprimanta HP Deskjet Advantage 3775 care utilizeaza doua cartuse de cerneala model 652 (unul color si altul negru).
Desi displayul imprimantei arata ca nivelul cernelei nu e zero, dispozitivul nu scrie textele alb-negru ci doar pe cele color. Am realiniat, prin comanda soft de la calculator, capetele si urmarea a fost ca pagina tiparita dupa aliniere a tiparit cu mare acuratete testul scris cu negru. Crezand ca am rezolvat problema, am incercat sa tiparesc o pagina obisnuita si, din nou, imprimanta nu a afisat decat textele color.

Puteti sa-mi sugerati vreo solutie de rezolvare ?
Va multumesc anticipat

#14
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Incerarca cu un alt cartus black plin sau reincarcal pe cel care il ai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate